Üçüncü Sinerjitürk haberleşme ve bilişim 2013 etkinliği gerçekleşti

 

3. Sinerjitürk Haberleşme ve Bilişim 2013 Etkinliği 14 - 17 Şubat tarihleri arasında Antalya Mardan Palace Otelinde gerçekleştirildi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDH) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) himayesinde düzenlenen etkinliğin Altın Sponsoru TÜRKSAT ve Etkinlik Sponsorları; GENPA, İdeks Teknoloji, İstanbul Teknopark oldu. Etkinlik, ayrıca sektör STK’leri tarafından da desteklendi.
3. Sinerjitürk Haberleşme ve Bilişim 2013 Etkinliğine kamu kuruluşlarından BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Kurul Üyeleri; Galip Zerey, Musa Şahin ve Yaşar Gök, UDH Bakan Danışmanı İhsan Durdu, UDH Haberleşme Genel Müdürü Atilla Çelik ile çeşitli şirketlerden Yönetim Kurulu Başkanları, Genel Müdürler ve Genel Müdür Yardımcıları ile Daire Başkanı seviyesinde yöneticiler ile akademisyenler katıldılar.
BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer halen 42 Milyon 3.Nesil (3N), 25 Milyon 2N GSM abonesi olduğuna ve sürekli artan geniş bant ihtiyacına dikkat çekti. Bu açıdan halen TV izleyicilerinin %7 si tarafından izlenen karasal analog yayın frekans bandının birinci ve ikinci bölümlerinin geniş bant haberleşme hizmetlerine verilmesini ve bu bantların yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Kimi Belediyelerin mobil işletmecilerin çalışmalarını zorlaştırarak, Türkiye’nin telekomünikasyon altyapısının gelişmesinin ve Türkiye’nin bilgi Toplumu olmasının önünü dinamitlediğini belirtti. Bu etkinlikte birçok önemli konuşmacının yanı sıra; ABD’den Teksas Üniversitesinden Doç. Dr. Murat Kantarcıoğlu’nun özelikle “Büyük Veri” ile bilgi güvenliğine ve bu konuda yaptıkları önemli çalışmaları aktardı. Almanya Rhein-Waal Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Alkaş’ın Türk telekomünikasyon düzenlemeleri ve Türk telekomünikasyon piyasasına yönelik açıklamaları oldukça dikkat çekti.
Fiilen platform olarak hayata geçtiği 2007 yılından itibaren yapılanışı, hedefleri ile ülkemizde ve dünyada ilk ve tek olan Sinerjitürk Vakfı; Türkiye’nin yurt içindeki ve dışındaki insan gücümüz ve şirketlerimiz arasında güçlü bağlar oluşturmak sureti ile “Beyin Göçümüzü Beyin Gücümüze” dönüştürmeyi, ülkemizin hızla kalkınmasına, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasına ve ülkemizin teknoloji üreten ülkeler arasında yer almasına katkı sağlamayı hedefliyor. Sinerjitürk; bundan önceki etkinliklerinde oluşan 37 işbirliğine yenilerini katmayı ve böylelikle şirketlerimizin daha da güçlenmesini amaçlıyor. 81 ülkeden 260.000 yurttaşımıza erişen Sineritürk Etkin İş ve Güç Birliğinin Vakfının çalışmaları Facebook, LinkedIn, Twitter ve Google+ gibi sosyal medyalardan takip edilebilir.