“Gelecek Günü” dünyada ilk kez Türkiye’de kutlandı

Özge Okyay

Türkiye, uluslararası arenada son derece büyük önem taşıyacak olan bir ilke imza atarak dünyada ilk kez “Gelecek Gününü” kutladı.
Dünyanın en önemli fütüristleri, Fütüristler Derneği öncülüğünde 1 Mart 2013 Cuma tarihinde, Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesinde buluştu. Etkinlik BSH, Intel, Kadir Has Üniversitesi ve Unilever’in destekçiliğinde gerçekleşirken, dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda fütüristin ilgi odağı oldu.
Açılış konuşmalarını Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, TFD (Türkiye Fütüristler Derneği) Onursal Başkanı Alphan Manas, TFD Başkanı Murat Şahin ve TFD Danışma Kurulu Başkanı Ufuk Tarhan’ın gerçekleştirdiği etkinliğe, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış video bağlantısı ile katılım gösterdi.
Etkinlikte söz alan Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel, sürdürülebilir bir geleceği tartışıldığı bu etkinlikte yer almaktan mutluluk duyduğunu belirtirken, “2030 senesinde 3,9 milyar insan yani dünyanın %47’si su sıkıntısı çekme riski taşıyor. İnsanın dünya ekosistemini etkilediği, ‘anthropocene’ adı verilen bir dönem içerisindeyiz. Bugün günlerden ‘gelecek’. Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir geleceği tartışmak için burada toplandık” şeklinde konuştu. Kenya’nın açlık savaşından, ‘fast-food’ çılgınlığının neden olduğu diyabet hastalığı ile mücadeleye nasıl geçiş yaptığını hatırlatan Yüksel, 2050’lerde 60 yaş nüfusunun artış göstereceğinin ve Çin’in oldukça yaşlı bir nüfus olacağının da altını çizdi.
Avrupa Birliği Başkanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, video konferansı aracılığı ile etkinlikte söz alırken, “Dünyada ilk kez ‘Gelecek Gününün’ İstanbul’da kutlanıyor olması son derece gurur verici. 21. yüzyılın küreselleşen dünyasında, ‘Değişmeyen tek şey değişimdir’ diyerek bir köşede oturamayız.  Sürdürülebilir bir gelecek için çok çalışmamız lazım. Bu açıdan İstanbul, geleceğe yenilikçilik ve teknoloji ile yön verebilecek lider bir şehirdir” dedi.
Dünya çapında farklı ülkelerdeki fütüristlerden gelen tebrik mesajları da yine video konferans aracılığıyla katılımcılarla paylaşıldı. Ayrıca Özel Sezin Okulu Fütürist Kulübü tarafından hazırlanan ‘Ben Büyüyünce’ temalı video gösterimi de katılımcıların büyük ilgisini çekti.
Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde İnovasyon ve İşletme Profesörü olan Dr. Özcan Sarıtaş, sürdürülebilir gelecek üzerine hazırlanan 2030 Raporu’nu katılımcılar ile paylaştı. Sarıtaş, geleceğin durağan olmadığını, onu bizim şekillendireceğimizi belirtirken; “Burada çok önemli bir kavram var. Önceleri öngörü olarak tanımlanan ‘foresight’ kelimesinin doğru karşılığı aslında ‘uzgörü’dür. Bu kavram, uzun dönemli bakış anlamına gelir. Bu kavram aracılığı ile geleceği yönetebilmemiz lazım. Geleceğin yöneticileri çalışanları değil; geleceği yönetecek. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak bunu başarmalıyız. Önemli olan başkasının geleceğinin bir parçası olmak değil; kendi geleceğimizi yaratmaktır. Hepimiz ‘belirsizlik’ kelimesinden korkarız. Bunun aksine belirsizlik aslında olumlu bir sıfattır; yaratıcılık ile kendisine yön verebileceğimiz bembeyaz bir sayfadır” şeklinde konuştu.
Özcan Sarıtaş’ın ardından BSH Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Klein söz aldı. Türkiye’de ilk kez kutlanan ve ilerleyen yıllarda bir bayrama dönüşmesini temenni ettiği ‘1 Mart Gelecek Günü’nün bir paydaşı, destekleyicisi olmaktan büyük gurur duyduklarını ifade eden Klein, “İş alanımızda hedefimizi ‘geleceği şekillendirmek’ olarak belirledik. Bu hedef doğrultusunda geleceği örmeye, şimdiden başlamamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Markalarımız Bosch, Siemens, Gaggenau ve Profilo ile yenilikçilik, teknoloji ve enerji verimliliği alanlarında geleceğin çözümleri için çalışıyoruz. İnanıyoruz ki her birimizin ortak azmi ve çalışmalarıyla daha iyi bir gelecek mümkün” dedi.
Toplantı başkanlığını Alphan Manas ve Ece Vahapoğlu’nun yaptığı ‘Gelecek Paneli’nde, Fütüristler Derneği Başkanı Murat Şahin, TFD Danışma Kurulu Başkanı Ufuk Tarhan, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, BSH Kurumsal İletişim Müdürü Burçin U. Girit, AGT Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Söylemez ve Gazeteci İsmet Berkan, Gelecek Günü ile ilgili değerlendirmelerde bulunup, sürdürülebilir bir gelecek için neler yapılabileceğini tartıştılar.
Tuluyhan Uğurlu’nun gelecek temalı konserinin ardından, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, gelecekte haberleşmeyi elektrikle değil ışık üzerinden yapacağımızın altını çizerken, Intel olarak geleceği kolaylaştıracak olan NAO robotuna yatırım yaptıklarını belirtti. Aydın, yeni nesillere daha iyi bir gelecek yaratmak için toplumun her kesiminin hayal gücünü ve deneyimlerini paylaşmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Fütüristler Derneği’nin 2005 yılından bu yana Türkiye’de geleceğin nasıl şekilleneceğine dair gerçekleştirdiği çalışmaları heyecanla izlediklerinin altını çizen Burak Aydın, ilki gerçekleştirilen Gelecek Günü’nün bu çabalarda önemli bir mihenk taşı olacağına inandığını ifade etti.
Intel Fütüristi ve Baş Teknoloji Elçisi Steve Brown ise geleceğin bugünden çok farklı olmayacağını söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Günümüzün en gözde eğilimleri arasında; bilgisayarların yavaş yavaş sona ermesi, fiziksel dünya ile sayısal dünya arasındaki köprü ve beşinci boyut olan ‘veri’ yer alıyor. Var olan her nesne hatta siz bile sayısal bir beşinci boyuta sahipsiniz. Örneğin Facebook hesabınız sizin beşinci boyutunuz.”
Etkinliğin son konuşmacısı Dünya Fütüristler Derneği Başkanı Timothy Mack oldu. Nüfus artış hızı, ilaçlar ve kişisel bakım ürünlerinin su kanallarına karışmasının bu sıkıntıları artırdığını vurgulayan Timothy C. Mack, hızlı bir şekilde filtreleme sistemlerinin oluşturulması ve kirli suların arındırılması gerektiğini anlattı. Son 20 yılda Hindistan ve Çin’de yer altı sularının yılda 1-3 metre arasında azaldığına dikkat çeken Mack, 1980’den beri dünyaya düşen yağmurun da yüzde 15 azaldığını söyledi. Susuzluk nedeniyle 70 yıl içinde Brezilya, Arjantin ve Paraguay’da buğday ve soya üretiminin yüzde 40 düşeceğini dile getiren Timothy C. Mack, 2030 itibariyle dünyadaki yeterince beslenmeyen insan sayısının da iki kat artacağını ifade etti.
Özel Sezin Okulu, kurdukları Türkiye’nin ilk fütürist kulübü ve hazırladıkları video gösterileri ile etkinliğe destek verdi. Birbirinden yetenekli ve azimli gençlerden oluşan bu kulüp, 18-19 Nisan 2013 tarihlerinde 5. Fütürist Senaryo Yarışması’nı düzenliyor. ‘Elli yıl önceden elli yıl sonraya’ teması ile düzenlenen yarışmanın detaylarına (www.futuristsenaryoyarismasi.com) adresi üzerinden ulaşmak mümkün.