Eutelsat Direktörü Yılın Uydu Yöneticisi Seçildi

Amerikan yayın grubu PBI Media-LLC, Eutelsat Genel Direktörü Giuliano Berretta'nın, Via Satellite Dergisi'nin analistleri ve editörleri tarafından 2000 Yılının Uydu Yöneticisi seçildiğini açıkladı.
PBI Media-LLC'ye bağlı olan Uydu ve Uzay Grubunun sektör uzmanları tarafından belirlenen ödül, 2000 senesinde küresel uydu sektörüne büyük ve uzun vadeli katkılarda bulunan yöneticiye veriliyor. Via Satellite tarafından organize edilen ve uydu sektöründen 700'ü aşkın uydu profesyonelinin katıldığı görkemli ödül töreni, Washington'da gerçekleşti. Ödül töreni aynı zamanda PBI Media-LLC'nin her sene organize ettiği Satellite 2001 uluslararası fuar ve konferansına denk geldi. Satellite 2001, uydu sektörünün önde gelen yöneticilerin ve temsilcilerin bir araya gelip uydu sektöründeki önemli
gelişmeleri tartışmaları için bir platform.
Cynthia Boeke, Via Satellite editörü, "Berretta, 2000 senesinde oldukça fazla başarıya imza attı: Uluslararası büyüme, artan gelirler, yeni Internet hizmetleri ve tabii ki Eutelsat'ın uydu filosunun gerçek anlamda bir uzay armadası haline gelmesi bu başarılardan bazıları. Birçok insanın sadece hayal ettiklerini Berretta gerçekleştirdi. Devlet tarafından yönetilen bir bürokrasiyi ele alıp, özel şirketlerde görülen girişimci şevk ile ticari bir kurum haline getirdi. Bu başarılar ile beraber Berretta'nın olumlu bakış açısı ve yüksek profilli başarısızlıklarla dolu olan bir sektörde bu kadar büyüme gösterebilmesi sayesinde 2000 senesinin Uydu Yöneticisi Ödülüne hak kazandı" dedi.
Giuliano Berretta "Eutelsat 2000 senesinde çok başarılıydı. Afrika, Asya, Güney ve Kuzey Amerika'yı kapsama alanımıza almamız ile beraber, IP bazlı hizmetler pazarını destekledik, Internet ortamına uygun uydu gereksinimlerine hızlı tepki verdik ve işimizi genişletmek amacıyla sürekli stratejik iş ortaklıklarının peşinden koştuk. Bu çabalarımızın sonucunda gelirimiz 1999 senesine göre yüzde 45 artarak 685 milyon Euro'ya ulaştı. Bu ödül çok gurur verici, Via Satellite'ın editörleri ve analistlerine, başarılarımızı takdir ettikleri için teşekkür ediyorum. Ayrıca, başarılı bir analiz ile etkileyici editoryal kalitesi için onları kutluyorum" dedi.
Eutelsat
Dünyanın önde gelen uydu operatörlerinden birisi olan ve merkezi Paris'te bulunan Eutelsat, TV ve radyo yayıncılarına, Internet servis sağlayıcılarına, telekomünikasyon firmalarına ve kuruluşlara Avrupa ve Afrika'nın tamamında, Asya ve Amerika'nın ise çok büyük kısmında içerik iletme ve alma olanağı sağlar. Avrupa tüketicilerine sayısal televizyon yayını (DVB) sunan ilk uydu operatörü olan Eutelsat, bugün 84 milyon uydu ve kablolu televizyon abonesine 850 kanalın yayınını sağlayıp dünyanın en büyük televizyon sunumunu yapan kurumların arasına girdi. Eutelsat'ın uydu kapasitesinin %56'sı televizyon yayınları için kullanılıyor, %40'ı ise hızlı Internet erişimi ile Internet omurgası bağlantıları gibi hizmetleri kapsıyor.