Nortel Networks ve Netaş Yeni Internet'i Kurma Liderliğini Anlatacak

Nortel Networks (NYSE/TSE: NT) ve Netaş, Mayıs ayında müşterileri için yüksek performanslı ve karlı yeni Internet'i kurma liderliğini anlatacağı Mini Expo ve "Barracuda" toplantıları'nı düzenliyor.
9 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan "Mini Expo" toplantısında Nortel Networks'ün sunduğu vizyon ile, güvenilir ve hızlıı Internet'in avantajlarının nasıl kara dönüştürülebileceği anlatılacak. Müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek performanslı ve karlı yeni
Internet vizyonunu geliştirdiklerini söyleyen Netaş/Nortel Networks Genel Müdürü M. Sait Gözüm, "Optik, yerel, kablosuz, kişisel Internet ve e-iş çözümlerimiz üzerine kurduğumuz strateji ile müşterilerimizin yeni bir büyüme ve karlılık dönemine hızlı ve verimli bir şekilde girmelerini amaçlıyoruz." dedi.
Dünyanın lider telekomünikasyon şirketlerinden Nortel Networks, yüksek performanslı ve karlı yeni Internet vizyonunu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki dağıtım kanalları ile de, 8-11 Mayıs'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği "Barracuda" Toplantısı'nda paylaşacak.
Toplantıda dağıtım kanalları, Nortel Networks'ün endüstri lideri olduğu optik, kablosuz, yerel, Kişisel Internet ve e-iş çözümlerine dayanan ürün yelpazesini tanıma ve ürün eğitimi alma fırsatını da bulacaklar.
İstanbul'da ilk kez gerçekleştirilecek olan ve Nortel Networks'ün kurumsal çözümleri'nin tanıtıldığı "Barracuda" toplantısı daha önce de Monte Carlo, Paris ve Madrid'te yapılmıştı.
Nortel Networks, optik, kablosuz, yerel, kişisel Internet ve e-iş'i kapsayan geniş çözüm yelpazesiyle dünya çapında bir Internet ve iletişim lideridir. Şirketin 2000 gelirleri, 30.3 milyar ABD doları olup, servis sağlayıcı, taşıyıcı ve kurumsal müşterilerine küresel boyutta hizmet vermektedir. Bugün Nortel Networks, bu ana kadar olandan çok daha hızlı ve güvenilir, yüksek performanslı ve karlı yeni Internet'i kuruyor. Yeni bir işbirliği anlayışı, iletişim boyutu ve ticaret ortamı vaad eden Nortel Networks, ekonomiyi, servis kalitesini ve Internet'i yeniden tanımlıyor. Ayrıntılı bilgi için www.nortelnetworks.com adresini ziyaret ediniz.

Nortel Networks

Internet'e yönelik telefonlaşma, e-iş ve kablosuz çözümlerde küresel bir lider olan Nortel Networks daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenilir olan yüksek performanslı Internet'i yaratıyor. Nortel Networks, yaklaşan e-iş dalgasına olanak tanıyan şebekeleme ve haberleşmenin ekonomisi ile niteliğini de yeniden tanımlıyor.
Nortel Networks'ün cirosu 1999'a göre yüzde 42 artışla 2000'de 30.3 milyar ABD doları'na ulaştı. Dünya çapında 94 bin 500 kişinin çalıştığı Nortel Networks, dünya genelinde 100'den fazla ülkede müşterilere hizmet veriyor. Nortel Networks'ün dünyanın her yanına yayılmış ofislerinin listesini elde etmek için www.nortelnetworks.com/corporate/global adresini ziyaret edebilirsiniz.
Çabalarını optik Internet, kablosuz Internet, bölgesel Internet, Kişisel Internet ve e-iş çözümlerine odaklamış olan Nortel Networks, dünya genelindeki servis sağlayıcılar, yükleniciler, .com'lar, küçük ve orta büyüklüklü işletmeler ve büyük işletmelerin var olan ve yeni ortaya çıkan ihtiyaçlarına hizmet ediyor.

Yüksek Performanslı Internet'in Oluşturulması
· Şebekeleri bariz bir biçimde dünyadaki örnekler arasında en hızlı ve güvenilir olanlardır; o kadar güvenilirlerdir ki, aynı güvenilirlik oranına sahip bir bilgisayar aslında 3.17 milyon yılda sadece bir saniye kilitlenir.
· Nortel Networks sistemleri, günümüzde Internet'in en etkin maliyetli bölümünü oluşturmaktadır.
· Internet protokolüne (IP) göre optimize edilmiş olan ağlar alanında güçlü bir konuma sahip ve yeni Internet'in oluşturulmasında önde gelen oyunculardan biridir. Internet devrimi, Nortel vizyonu ve stratejik yönelimi merkezinde yer almaktadır. Müşterilerimiz ve ortakları ile birlikte yüksek performanslı Internet'i oluşturma hedefine yönelmiştir.
· Nortel Networks liderlerin arasında bir liderdir. Bunu anlamak için başlangıç noktası olarak şebekeyi değerlendirin.
· Şebeke, dünya genelinde yaklaşık 300 şirketin sitelerinin ses, video ve veri trafiğini yönetiyor. 60 binden fazla PC ve iş istasyonu ile 120 binden fazla IP adreslenebilir cihazın bağlı olması, Nortel'inkini dünyanın en büyük özel intranetlerinden biri durumuna getiriyor.
· Şebekenin gücünü birçok açıdan yükseltiyorlar. Bunu, gelecek nesil intranetlerin tasarımını geliştirmeye yönelik canlı bir laboratuar olarak kullanıyorlar. Web'i diğer erişim araçları ile tümleştirerek müşterilerin, istedikleri bilgiyi uygun zaman ve biçimde elde etmelerini sağlayacak canlı bir laboratuar olarak kullanıyolar.
· Şebeke, üretkenlik ve istihdamın tarihsel kalıplarını değiştiriyor. Örneğin, dikey olarak tümleştirilmiş üretim modelinden, dahili ve taşeron imalatçılar,tedarikçiler, distribütörler, tasarım merkezleri, çalışanlar ve müşterilerin sanal olarak tümleştirildiği bir modele yönelmişler.
· Bütün tedarik zinciri sanal olarak tümleştirmiş yedi küresel sistem evi mevcut.
· E-iş doğal olarak yeni iş modelinin merkezinde yer almaktadır. Bu yönelimin ileri ucunda yer alıyorlar ve e-iş'i günlük işlerin temeli olarak kucaklamış durumdalar.
· Web sitesinde (www.nortelnetworks.com), müşterilere ve distribütörlere yönelik pazarlama, satış ve servisi tümleştirmek için gelişmiş Web yanıtlaması, çağrı merkezi ve kişiselleştirme teknolojilerini kullanıyor.
· Site, şirketin satış ekibi, Web sitesi ya da kanal ortakları üzerinden olsun, müşterilere eşsiz kişiselleştirilmiş hizmetler sunarken, satın alma sürecini basitleştiriyor.
· Tümleştirme, sipariş izleme, teslimat, teknik destek ve diğer muhasebe hizmetlerinde müşterilere daha yüksek hızlı ve verimlilik sağlıyor.
· Günümüzde dünya genelinde yaklaşık 200 milyon insan Internet'i kullanıyor. Büyüme oranları yüzde 10 binin üzerinde seyrediyor. Telefon şebekesinin 50 milyon aboneye ulaşması yaklaşık 75 yıl aldı. Web'in aynı miktarda kullanıcıya ulaşması ise sadece 4 yıl sürdü.
· Birkaç sene önce sadece bir bip sesi kadar duyulan Internet üzerinde şirketten şirkete ticaretin bu yıl 43 milyar ABD doları'nı aşması ve 2003'te de 1.3 trilyon ABD doları'na ulaşması bekleniyor. Nortel Networks'ün yüksek hızlı ve yüksek güvenilirlikli Internet teknolojileri, artan kullanıcı talebi ve Internet üzerinden sağlana iş olanaklarını desteklemeye eşsiz bir uygunluk gösteriyor.
· Yeni Internet'i oluşturma yönünde getirdikleri yenilikler ile her iş gününde ortalama dört patent alan 20 bin geliştiricisi bulunuyor.

Bir Internet Liderinin Ortaya Çıkarılmasının Kilometre Taşları
Nortel Networks bir Internet lideri. Şirket satın almaları, ittifaklar ve araştırma geliştirme çalışmaları ile Nortel Networks, daha iyi Internet optik Internet, bölgesel Internet, kablosuz Internet ve intranet servislerinin oluşturulmasına yönelik dört kollu bir stratejiyi başarıyla yürütüyor. Bu strateji ile Nortel Networks, müşterileri ve hissedarları için Internet çağına ilk giren üstünlüğü yaratıyor.
Günümüzde ses ve Internet erişimi için çoklu kablosuz, tel ve kablo hatlarının bulunduğu bir ortamda Nortel Networks, e-iş müşterileri, Servis Sağlayıcılar ve Yükleniciler tek bir altyapı üzerinde birden çok servisin bir arada var olmasını sağlıyor. Bu, son kullanıcı açısından seçme özgürlüğü ve basitlik anlamına geliyor: tek bir hat üzerinden, e-ticaretten e-eğlenceye kadar uzanan geniş bir yelpazedeki hizmetler ve uygulamalar.


Nortel Networks ile BT Cellnet Kablosuz Internet'i Geliştiriyor

Nortel Networks ile BT(British Telecom) Cellnet, Kablosuz Internet gelişimi üzerinde Londra yakınındaki tesislerde birlikte çalışacak.
BT Cellnet ile Nortel Networks, düşünce aşamasından başlayarak ürün testi ve ürünün pazara sunulmasına kadar olan tüm süreçlerle ilgili yeni uygulamaların geliştirilmesinde tedarikçiler ve abonelerle birlikte çalışmayı planlıyor. Şirketler bu çalışmanın hem pazara ilk girme, hem de abone taleplerine uygunluk avantajı sağlayarak yeni Kablosuz Internet servislerinin sunumunu hızlandıracağını belirtiyorlar.
Program, GPRS (General Packed Radio Service - Genel Paket Radyo Servisi) üzerinden sağlanacak servislerin geliştirilmesi ve UMTS (Universal Mobile Telecommunication Systems - Evrensel Mobil Telekomünikasyon Sistemi) şebekeleri üzerinden kullanım için adaptasyon hazırlıklarının yapılmasını içeriyor. Başlangıç aşamasında, mobil eğlence ve iş uygulamalarına odaklanılacak.
BT Cellnet, bu ortak girişimin, mobil uygulamaların sağlanmasına yönelik teknoloji, içerik ve bilgi birikiminin en iyi bileşimini oluşturarak her iki şirkete farklılık kazandırmasını bekliyor. Bu işbirliği Nortel Networks'ün sadece altyapı tedarikçisi olmadığını ve müşterileriyle el ele çalışarak en yeni servisleri pazara sunmaya kararlı olduğunu gösteriyor. Yeni süreç, Kablosuz Internet uygulamalarını hızlı ve karlı bir biçimde pazara sunma konusunda Nortel Networks'ün müşterilerine kalıcı üstünlük sağlamasına yardımcı olacak.
Mayıs 2000 tarihinde BT Cellnet'in bir parçası olan BT 3G Ltd şirketi yurt çapında UMTS şebeke tedarikçisi olarak Nortel Networks'ü seçmişti. BT Cellnet'in bugün 10 milyonun üstünde abonesi bulunuyor.


Nortel Networks, e-İş Ödülü'nü kazandı

Netaş'ın ana ortağı Nortel Networks'ün Clarify eFrontOffice çözümü, danışmanlık şirketi ISM (Information Systems Managemen - önde gelen piyasa analizi ve danışmanlık şirketidir.) tarafından yapılan değerlendirmede, "En iyi 15" Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM - Customer Relationships Management) yazılım uygulaması arasında yer aldı. Liste, en iyi ve en kapsamlı CRM işlevselliğini sağlayan yazılım uygulamalarından oluşturuluyor.
"En iyi 15" listesine giren çözümler, ISM'in 145 tercih kriterine göre, kalifiye olan ve sınanan uygulamalar arasında en yüksek puanları alanlar arasından seçiliyor. ISM'in tercih kriterlerinden 91'i iş, 36'sı teknik ve 18'i kullanıcı dostu olma ve destek sağlama ile ilgili.
Nortel Networks Clarify eFrontOffice, yeni ve yüksek performanslı Internet'in bütün üstünlüklerinden faydalanabilecek e-İş ortamlarının yaratılmasını sağlıyor. Bu ortamlar, şirketlerin bağlılık ve karlı müşteri ilişkilerinin oluşturulmasına yardımcı olan "müşteri merkezli yaklaşımını" güvence altına almasına olanak tanıyor. Şirketler; çağrı merkezleri, etkileşimli sesli yanıt ve e-posta yanıt sistemleri, gelişkin doğal ses tanıma sistemleri gibi Netkapıları aracılığı ile ileri haberleşme yeteneklerini kullanabiliyorlar. Nortel Networks Netkapıları ve Clarify eFrontOffice, yönlendirme (routing), tümleştirme ve müşteri etkileşimleri (Web, telefon, e-posta, yüz yüze) uygulamalarını birleştirerek, müşterilere, şirketlerle iletişimlerinde uygun ve kişiselleştirilmiş bir seçenek sunuyor. Bu özellik, müşteri bağlılığını ve ilişki dönüşü oranını yükseltiyor.
Clarify eFrontOffice, servis sağlayıcı firmalarda, finans, yüksek teknoloji imalatı, sağlık ve kamu sektörlerinde çalışan servis, satış ve pazarlama elemanlarına bütünleştirilmiş ön ofis uygulamaları sunuyor.

Nortel Networks, optik, kablosuz, kişisel, yerel Internet ve e-iş'i kapsayan geniş çözüm yelpazesiyle dünya çapında bir Internet ve iletişim lideridir. Şirketin 2000 gelirleri 30.3 milyar ABD Doları olup, servis sağlayıcı, taşıyıcı ve kurumsal müşterilerine küresel boyutta hizmet vermektedir. Nortel Networks, bu ana kadar olandan çok daha hızlı ve güvenilir, yüksek performanslı yeni Internet'i yaratıyor. Yeni bir işbirliği anlayışı, iletişim boyutu ve ticaret ortamı vaad eden Nortel Networks, ekonomiyi, servis kalitesini ve Internet'i yeniden tanımlıyor. Ayrıntılı bilgi için www.nortelnetworks.com adresini ziyaret edebilirsiniz.