Siemens Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Operanın genç yetenekleri Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi'nde düzenlenen törenle ödüllerini aldı.
1993 yılından bu yana verilmekte olan Siemens Sanat Ödülleri törenle sahiplerini buldu. Bu yıl yine opera dalında düzenlenen yarışmada birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanısıra bir kişiye de teşvik ödülü verildi. Gecede ödül kazanan genç yetenekler, aryalarını bu kez konuklar için seslendirdi. Siemens'in bu yıl sekizincisini
düzenlediği Sanat Ödülleri'ni kazananlar belli oldu. Bu yıl bir kez daha opera dalında düzenlenen yarışmada birinciliği Elif Uçkan, ikinciliği Ayşen Zülfikar, üçüncülüğü Burçin Çilingir kazandı. Ayşegül Kargıner ise teşvik ödülüne layık görüldü.
Avusturya Başkonsolosluğu Kültür Ofisi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde bir konuşma yapan Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Dr. Zafer İncecik, kuruluşların ekonomik katma değer yaratmanın yanısıra, toplumsal yükümlülüklerini de yerine getirmelerinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:
"Kültürel katma değer yaratmayan topluluklar bireylerin gelişmesine, yeni ufukların açılmasına, huzurlu bir yaşam sürecekleri ortamın oluşmasına olanak tanıyamaz. Bu yıl bir kez daha genç ve yetenekli opera sanatçılarımızın, önlerindeki parlak kariyer kapısını aralamalarına katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz."
Ödül töreninin ardından düzenlenen final konserinde, dereceye giren genç opera sanatçıları, kendilerine ödül getiren aryaları bu kez gecenin konukları için seslendirdiler.
Gecede, opera dalında düzenlenen yarışmanın birincisi yurtdışında yaz okulu eğitimi ile ödüllendirildi. Yarışmanın ikincisine 2000, üçüncüsüne 1000 dolar ve mansiyon olarak da 500 dolar para ödülü verildi.
Sanat dünyasına yeni yetenekler kazandırmayı ve genç sanatçıları teşvik etmeyi amaçlayan yarışmanın seçici kurulunda opera yönetmeni Yekta Kara, Devlet Sanatçısı Mete Uğur, Wiesbaden Operası Müdürü
Aachim Thorwald ve Siemens Kurum Temsilcisi Özen İncecik görev aldı.

Siemens sanatın yanında
Siemens AG'nin Türkiye Genel Mümessili olan Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş., enformasyon/komünikasyon, tıp çözümleri, endüstri, enerji, ulaşım sistemleri ve devre elemanları alanında 43 yıldır faaliyet gösteriyor.
1993 yılında, genç sanatçıları teşvik etmek ve sanata olan ilgiyi artırmak amacıyla ilki düzenlenen Siemens Sanat Ödülü yarışması, sanatseverlerin yoğun ilgisi nedeniyle geleneksel bir nitelik kazandı. 1993 ve 1994 yıllarında "resim", 1995 yılında "fotoğraf", 1996 yılında "ödül heykelciği", 1997 yılında "kısa film" alanlarında düzenlenen yarışma, 1998 ve 2000 yıllarında da "opera" alanında gerçekleştirildi.

Siemens Genel Müdürü Dr. Zafer İncecik törendeki konuşmasında:

"Elektronik ve Elektroteknik alanlarında iğneden ipliğe, yani mikro elektronikten yazılıma, üründen sisteme, anahtar teslimi taahhüt işinden hizmete, müşterilerine en iyi çözümü sunmayı kendisine amaç edinen Siemens'in burada sizlerle paylaştığı olay kültürün bir parçası. Toplum içinde yer alan her birey gibi her kuruluşun, her iradenin üstüne düşen görev, ekonomik katma değer yaratmanın yanında bir o kadar da önemli olan kültürel katma değer yaratmaktır. Kültürel katma değer yaratmayan topluluklar bireylerin gelişmesine, ufuklarının açılmasına, huzurlu bir ortamda yaşamalarına olanak sağlayamazlar. Toplumun her boyutu
ile bir bütün olduğunu hatırlamalıyız. Tüm bileşenleri dengede olan toplumlar huzurlu, mutlu olurlar.
Kuruluşumuz çeşitli üniversitelerde okuyan üç yüzü aşkın öğrenciye doğrudan veya vakıflar üzerinden her yıl burs imkanları vermektedir. Çeşitli üniversitelerden mezun olan yetenekli gençlere Siemens Mükemmellik Ödülü verilmektedir.
Sakarya Üniversitesi'ne bağlı kurulan Hemşirelik ve Sağlık Yüksek Okulu'na bütün tesisleri ile birlikte yeni bir yüksek okul binası inşa edilip, bu ders yılı başında öğrenime açılmıştır.
Siemens San. Ve Tic. A.Ş. olarak bu yıl sizlerle paylaştığımız Sekizinci Sanat Yarışması ile toplumsal yükümlülüğümüzün bir parçasını daha yerine getirmekten mutluyuz.
Bu yarışmadaki değerlendirmeyi Devlet Sanatçısı Sayın Mete Uğur, Sayın Yekta Kara, Wiesbaden Operası Genel Müzik Direktörü Sayın Aachim Thorwald ve firmamızı temsilen Sayın Özen İncecik'ten oluşan bir jüri yaptı.
Sekizinci Siemens Sanat Ödülü Yarışmasının gerçekleşmesinde bu tarihi ve kültürel mekanı kullanımımıza açarak etkinliğimize yeni bir sanatsal boyut kazandıran Avusturya İstanbul başkonsolosu Sayın Franz Wechner'e ve Avusturya Kültür Ofis Direktörü Dr. Ulrike Outschar'a, yarışmayı hazırlayan ve değerlendirme süresince bize destek veren Sayın Yekta Kara başta olmak üzere tüm jüri üyelerimize huzurunuzda teşekkürlerimi sunarım.
Yarışmaya katılan genç opera sanatçılarımıza bu yarışma ile parlayan sanat yaşamlarındaki bu yıldızın yollarını aydınlatmasını dileriz.