STS Ekonomik Krize Rağmen Büyüyor

STS'nin yeni markası Nokia, Nokia'nın yeni distribütörü STS

Ekonomimizin bir bekleme sürecine girdiği bu dönemde telekom sektörü olarak halen lokomotifliğimizi sürdürmekteyiz. Her ne kadar geçen yılın inanılmaz ivmesinin tadı damağında kalan piyasalarda bir süreliğine durgunluk olsa da, kısa dönemde telekom sektörünün önemli elemanlarından mobil iletişim pazarının tekrar ivme kazanacağı görünen bir gerçek. Ne de olsa 65 milyonluk nüfusumuzun henüz 12 milyonu GSM abonesi. Bu da gösteriyor ki; henüz Türkiye mobil iletişim el cihazları açısından doymamış bir pazar. Dahası, mobil iletişimin temel bir ihtiyaçtan doğuşu ve yaşama getirdiği inanılmaz kolaylıklar ile teknolojilerindeki sürekli gelişim, zaten kendi içinde doyumsuz bir pazar yaratmakta.
Sakarya Telekomünikasyon Sistemleri (STS), Türkiye GSM el terminali pazarının dinamik distribütörlerinden. Geçtiğimiz Şubat ayında STS'nin pazarladığı markalar arasına dünya devi Nokia katıldı. STS Pazarlama Müdürü İlkay Mısırlıoğlu ile Nokia distribütörlüğü, pazarlamakta oldukları Sagem ve Benefon markalarının yeni ürünleri ve mobil iletişim pazarı ile ilgili görüştük.

Nokia ve STS

"Sektörün en genç, dinamik ve aktif distribütörü STS olarak, 14 Şubat 2001'de, sektördeki gücümüze güç katacak yeni bir anlaşmaya imza atarak, dağıtımını üstlendiğimiz mobil iletişim markalarına Nokia'yı da ekledik. Nokia'nın Türkiye'de satışa sunduğu tüm mobil telefon modelleri, artık STS kanalı ile de pazara sunulacak. İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlar değerlendirildiğinde, tüm sektörlerde olduğu gibi mobil telefon pazarında da satış adetlerinin geçen yıla oranla önemli bir düşüş kaydettiğini söyleyebiliriz. Tabii daha normal piyasa koşullarında işe başlamış olsaydık hem adetsel olarak hem de pazar payı anlamında çok daha ileri noktalara ulaşabilirdik. Ancak böyle bir ortamda bile Nokia gibi bir dünya devinin distribütörü olarak faaliyete geçmiş olmak bizim için büyük bir avantaj, bir anlamda lokomotif oldu.
Nokia'nın piyasaya sürmekte olduğu bütün modellerini en yeni distribütörü olarak tabii ki biz de bünyemizde bulunduracağız ve bayilerimize sunacağız. Diğer distribütörlerden daha agresif, daha genç ve dinamik bir yapımız var. En yeni distribütörlerden biriyiz. Pazarda rekabet edebilmemiz, daha agresif olmamızı gerektiriyor. Nokia ile uygulamada çok farklı alternatifler sunmayı planlıyoruz ve şu andaki şartların elverdiği ölçüde de bunu gerçekleştiriyoruz. Pazarın ihtiyaçlarını iyi takip edip hızlı cevap verebilmemiz, radikal kararlar alıp hemen uygulamaya sokabilmemiz sayesinde, bayilerimize ve dolayısıyla son kullanıcılara çok avantajlı birtakım fırsatlar sunabilmekteyiz.
Nokia ile kurumsal pazara yönelik olarak özel projelere de giriyoruz. STS'nin Iridium'la başlayan, kurumsal anlamda doğrudan pazarlama yapan bir yanı da var ve bu bize rakiplerimize göre avantaj sağlıyor. Tüketiciye yönelik temel GSM modelleri dışında, ileride, Nokia'nın kurumsal iletişime yönelik çözümlerinde de onlarla birlikte olacağız. Örneğin; 9210 ürünüyle kurumlara yönelik projeler buna güzel bir örnek teşkil ediyor.
Nokia'da, agresif satış ve pazarlama politikalarıyla, STS farkını pazarda hissettireceğiz.
Kişisel ürünler kanalında Türkiye çapında 850'ye yakın direkt olarak çalıştığımız bayi var. Bizim fiyat ve birtakım paket avantajlarımız bayilere çok cazip gelecek ve STS'nin kampanyaları tercih edilir olacak."

Operatörler tarafından verilmekte olan sübvansiyonların kaldırılmasıyla satış kanalları nasıl şekillenecek? Bu yapılanmanın nedeni sizce nedir?

"Yakında mobil telefonlardaki SIM kilidi uygulamaları kalkıyor. Sanırız Mayıs ayında bu gerçekleşmiş olacak. Bayiler direk olarak şebekelerle çalışacaklar, distribütörlerse dağıtımda herkese mal verebilir hale gelecekler.
Biraz da piyasa koşullarının bu yapılanmayı zorluyor olmasının yanında; operatörlerin konuşma gelirlerini artırabilmeleri ve insanların hizmetleri daha yoğun kullanmasının sağlanabilmesi için böyle bir yapılanmaya yöneliyor olabilirler."

STS olarak pazarlamakta olduğunuz diğer markalardaki gelişmeler ne yönde?

"Sagem'in, Türkiye'deki marka bilinirliliği yeni yeni oturmaya başladı. Sagem daha çok kurumsal ürün ağırlıklı bir firma. 2001 Cebit'te de buna yönelik birtakım çözümler gördük. İlk etapta GSM telefon-el bilgisayarı, hemen akabinde de GPRS uyumlu GSM telefon-el bilgisayarı bütünleşik ürünleri piyasaya sürecek olmaları, kurumsal anlamda çalışmalarına öncelik verdiklerini gösteriyor. Bunun dışında bizim de distribütör olarak sunduğumuz ve ileriye dönük olarak planlar yaptığımız başka kurumsal ürünleri de var. Bunlar; Internet üzerinden gönderim yapan fakslar ve Sagem'in kurumsal anlamda çözüm getirecek modem cihazları. Özellikle GPRS modemleri, veriyi hem hızlı hem de ekonomik olarak iletebilmesi sayesinde veri iletişiminin yoğun olduğu kurumlarda çok büyük bir potansiyel kullanıcının beklediğini düşünüyoruz. Ayrıca Sagem'in ürün portföyünde; kredi kartlarının mobil olarak kullanılmasını sağlayacak POS cihazları bulunuyor. Dünyada artık bilginin mobil olarak kullanımı gündemde ve elimizdeki bütün enstrümanlar da oraya doğru gidiyor. Japonya'da Mayıs ayı sonunda faaliyete geçecek olan UMTS sistemi ile, mobil ses ve veri iletişiminin yanı sıra görüntü alışverişi yapabilmemiz de mümkün. Türkiye de dünyadaki bu gelişmelere paralel bir gelişim izleyecek. Çünkü ekonomik şartlar ne olursa olsun genç bir nüfusa sahibiz, Akdenizli bir ülkeyiz ve Türkiye'de mobil telefon pazarı beklenilenden çok daha geniş alanda ve hızlı büyüdü. Artık bu teknoloji insanların hayatlarına girdi ve Internet'in de daha yaygın kullanılabilir olması ile birlikte vazgeçilmez hale geldi. Her ne kadar toplumun, sosyoekonomik grubu C olan ve GSM kullanımında %85'lik pazar payına sahip bir kesim ağırlıklı olsa da; %25'lik bir 'değiştirme' piyasası var ve yeni telefon alan insanlardaki talep de daha fonksiyonel cihazlara yönelik. Dolayısıyla bu, insanların kullanım alışkanlıklarını da geliştirdikleri mesajını vermekte. Toplumumuz dünyadaki gelişimlere paralel olarak bu hizmetleri almak isteyecekler.
Benefon'la daha çok kurumsal çözümlere yönelik çalışmalar içinde olacağız ve ayrıca ileride son kullanıcıya yönelik yeni GSM modellerini de getireceğiz.
Benefon Track, dünyada ve Türkiye'de GPS ve GSM telefonun bir arada kullanıldığı ilk uygulama. Bu cihazla GSM telefon üzerinden Konum Temelli Servislerin verilebilmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz."


Sagem'den GPRS uyumlu telefona sahip avuçiçi bilgisayar: Sagem WA 3050

Sagem WA 3050, mobil telefon ile avuçiçi bilgisayarın bileşimi olan bir ürün. (240 x 320) piksel (1/4 VGA) çözünürlükteki dokunmatik ekranına el yazısı ile bilgi giriş kolaylığı, 16 MB genişletilebilir hafıza, güçlü bir işlemci, WAP ve Pocket Internet Browser ile Internet bilgi ve servislerine bağlantı, kişisel ajanda, adres defteri, elektronik posta alım gönderimi, çoğulortam uygulamaları gibi özelliklere sahip. Kişisel bilgisayar ile kablo ya da kızılötesi iletişim sayesinde senkronize olabilmekte. Windows Media Player ile, MP3 ses dosyaları dinleyebilme veya e-kitap okuyabilmenin yanı sıra
binlerce avuçiçi bilgisayar yazılımı ve donanımı kullanabilmekte. Bünyesinde bulunan Microsoft Pocket Word ve Microsoft Pocket Excel programları ve Internet üzerinden yükleyebileceğiniz programlar ile mobil ofis kullanımı sağlamakta.
Sagem 3050 aynı zamanda GPRS uyumlu bir çift bant (900/1800 MHz) GSM telefonu. Tüm bu özelliklere sahip olmasına karşın 198 gr ağırlığında olan ürünün, 'handsfree' özelliği sayesinde hoparlörden konuşma yapabilme, kısa mesaj servisleri, titreşim, uzun bekleme süresi, Internet'ten metin, müzik, zil sesi ve görüntü yükleme, mikrofonu sayesinde ses kaydedebilme gibi geliştirilmiş özellikleri de bulunuyor.
Sagem WA 3050, GSM/GPRS telefon teknolojisini Windows CE programlarını kullandırabilen bir avuçiçi bilgisayar ile birleştiren bütünleşik bir ürün.
Önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak olan Sagem WA 3050, STS tarafından Avrupa ile aynı Türkiye pazarına sunulacak.

GSM - GPS bir arada; Benefon TRACK

Benefon Track, çift bant bir GSM telefon ile Mobil Telematics Protokolüne (MPTP) sahip yüksek performanslı bir GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) alıcısının birleştirildiği bir iletişim cihazı.
Benefon Track, MPTP özelliği ve BeneGuard programlanabilen çok fonksiyonlu tuşu ile kaynak yönetimi uygulamalarına yönelik çok farklı şekillerde çözüm sunabilmekte.
Küçük, taşınabilir aynı zamanda güçlü ve suya /şoka dayanıklı yapısı ile mobil konum belirleme uygulamaları için uygun bir çözüm. Benefon Track, MPTP yazılımı ile her türlü acil servis merkezinin ihtiyaçlarına kolayca uygulanabilecek, ses ve kısa
mesaj ile uzaktan kontrol çözümleri sunuyor. Ayrıca ordu mensupları veya risk altında çalışanlar için GSM kapsama alanı içinde, taşınabilir bir güvenlik cihazı özelliğini de taşımakta.
Komünikasyon ve konumlandırma işlevlerinin uzaktan yönetim kapasitesi ile kolay taşınabilir bir cihazda birleştirilmesi Benefon Track'i, diğer filo yönetim sistemlerine göre avantajlı hale getiriyor. Track uygulamaları ile şimdiden sonra filo yönetiminin yanı sıra; teknik servis, polis, güvenlik veya kurye servisleri gibi hizmet sektörlerinde doğrudan personel yönetimi de mümkün olacak.
Geliştirilmiş çift bant GSM telefon özellikleri
GSM 900/1800 uyumu, seçime bağlı yüksek kapasiteli anten, titreşimli alarm, 'handsfree' kullanım, geliştirilmiş ses kalitesi (EFR), on güne kadar bekleme süresi, hafif lityum iyon batarya, telefon rehberi, takvim, ajanda ve alarm-saat, 14.4 Kb/s GSM veri ve faks modem özelliği, pek çok işlem için programlanabilir BeneGuard çok fonksiyonlu tuş, su ve şoka karşı dayanıklılık, 149 gr ağırlık, 129 mm uzunluk, 23 mm en.
Konumlama
On iki kanal yüksek performanslı GPS alıcısına sahiptir. Koordinatları, zaman ve uydu durumlarını gösterir.

Sakarya Telekomünikasyon Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.

Haziran 1998'de kurulmuş olan Sakarya Telekomünikasyon Sistemleri (STS) yaygın bayi ağı (Türkiye çapında 850) ile sektörde Nokia, Sagem ve Benefon gibi markaların GSM telefonları ve telekomünikasyonun farklı alanlarında Türkiye distribütörlüğünü yapmaktadır.
STS'nin Türkiye distribütörlüğünü yapmakta olduğu Sagem, telekomünikasyon alanında Fransa'nın en büyük iki grubundan biri.
Dünyadaki ilk teleks üreticisi olan Sagem, GSM telefonlarında da teknolojiyi takip ederek, değişik model alternatifleriyle GSM alanında yenilik çalışmalarını modellerine yansıtmakta. Sagem; sayısal bir radyoya sahip GSM telefonu dünyada ilk kez kullanıma sunan marka. Ayrıca GPRS uyumlu cihazları ilk geliştiren firmalar arasında olan Sagem, parmak izi teknolojisini GSM'de yine ilk kez kullanarak sahip olduğu ileri teknolojiyi ürünlerine yansıtmakta.
STS, Sagem'in GSM telefonlarının yanısıra; faks, DECT telefon, SIM kart ve akıllı kart, POS (Kredi Kartı ile Mobil Ödeme Terminalleri), GSM/GPRS modem gibi ürünlerinin de distribütörü olarak çalışmalar yapmakta.
Ayrıca Sagem'in Transmisyon Radyo Link Ekipmanları ile Sayısal TV Kod Çözücü Sistemleri'nin Türkiye Temsilciliği de STS tarafından üstlenilmiştir.
STS'nin Türkiye distribütörlüğünü yürüttüğü bir diğer marka olan Benefon'un merkezi Finlandiya'nın endüstri Salo'da bulunmaktadır.1988 yılından bu yana GSM ve NMT sistemlerinde çalışabilen kablosuz telefonların tasarımını ve üretimini gerçekleştirmektedir.
STS 14 Şubat 2001 tarihi itibariyle Nokia'nın Türkiye Distribütörlüğünü de alarak sürekli geliştirdiği ürün yelpazesine, GSM'de dünya lideri olan bir markanın portföyünü de katmıştır.
Detaylı bilgi için: www.sakaryatelekom.com