Mobil Telefonlarda Yeni Bir Lider Doğuyor;
Ericsson ve Sony Güçlerini Birleştiriyor

Ericsson ve Sony, küresel mobil telefon pazarında faaliyet gösterecek yeni bir şirket kurma konusunda anlaştıklarını yazılı olarak açıkladılar. Telekomünikasyon sektörünün önde gelen kuruluşu Ericsson ile tüketicilere yönelik elektronik ürünler alanında öncü Sony'nin bu ortaklığı, Mobil Internet ve 3.Nesil için iyi bir uyum oluşturacak.
Sony Ericsson Mobile Communications adını alan ve faaliyetlerine 1 Ekim 2001 tarihinde başlaması hedeflenen şirketin yüzde 50'si Ericsson, yüzde 50'si de Sony firmasına ait olacak. Yeni firma ürün araştırma, tasarım ve geliştirmenin yanı sıra satış, pazarlama, dağıtım ve müşteri hizmetleri kanallarına da sahip olacak. Ericsson Başkanı Kurt
Hellström, Mobil Internet'e hızla giden yolda Sony ve Ericsson'un güçlü yönlerini birleştirerek oluşturduğu yeni şirketin, telekomünikasyonun lideri olmak üzere konumlandırıldığını belirterek, anlaşmayla ilgili olarak; "Sony'nin tüketicilere yönelik elektronik ve eğlence alanındaki büyük deneyimi ile Ericsson'un mobil iletişim teknolojileri alanındaki liderliği birleşince hızla büyüyen 3. Nesil (3G) ve Mobil Internet pazarı büyük bir güçle tanışacak" dedi.
Sony Başkanı Kunitake Ando ise yaptığı açıklamada; mobil telefon sektörünün hızla çoğulortam genişbanta gittiğini ve önümüzdeki yıllarda bu alanda büyük bir büyüme kaydedileceğini belirtti. Sony Başkanı Ando "Önümüzdeki yıllarda milyonlarca müşteri istedikleri yerden, istedikleri zaman, anında bağlanabilecekleri ve kolaylıkla film, resim, oyun gibi içeriklere ulaşabilecekleri mobil terminaller isteyecekler. Küresel telekomünikasyon endüstrisinin tartışmasız lideri Ericsson ile yaptığımız bu işbirliği; etkileşimli, talebi karşılayıcı ve her an bağlanılabilen geniş bir değer ağını oluşturmada önemli bir adım" dedi.
Yeni şirketin merkezi Londra'da bulunacak. Yönetim Kurulu Başkanlığını Ericsson Başkanı Kurt Hellström'ün üstleneceği Sony Ericsson Mobile Communications'ın Başkanı, Sony Başkan Yardımcısı Katsumi Ihara, Başkan Yardımcısı da Ericsson Tüketici Ürünleri Bölümünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jan Wäreby olacak.
Sony Ericsson Mobile Communications'ın ilk ürünlerini 2002 yılının ikinci yarısında piyasaya sunması bekleniyor. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olacak şirket, yeni ürünleri için yeni ve güçlü bir marka yaratacak. Şirketin yıl sonuna dek 3.500 kadar çalışanı istihdam etmesi hedefleniyor. Ericsson'a üretim yapan diğer ortaklar ve Sony'nin üretim tesisleri çalışmaya devam edecekler. Ericsson'un Mobil Teknoloji Platformu ise ayrı bir birim olarak hizmet verecek ve yeni şirkete, yeni teknolojilerle ilgili destek olacak.

Ericsson Life yayında

Ericsson ve NumberOne işbirliği ile gerçekleştirilen Ericsson Life programı 6 Nisan 2001 Cuma günü 18:30'da NumberOne Stüdyosu'nda düzenlenen renkli bir partiyle yayın hayatına başladı. İzleyicileriyle tek iletişim bağının Internet olduğu Ericsson Life programı, özel olarak dekore edilmiş bir stüdyodan sunuluyor.
Ericsson markasının taşıdığı dinamik, lider, yenilikçi özelliklere sahip bir yaşam tarzını yansıtan Ericsson Life, her kesimden gencin ilgilenebileceği bir program. Dört VJ'in sunduğu Ericsson Life programına ayrıca konuk VJ'ler ve misafirleri de katılacak. Müzik ağırlıklı programda konuklarla canlı söyleşiler yapılacak.
Ericsson Life, NumberOne'da hafta içi 18:00-21 :00 arası; Cumartesi geceleri ise 23:30-02:00 arası yayınlanacak.
Ericsson Life Radyo programı hafta içi her gün saat 21:00-23:00 ve Pazar günleri 18:00-20:00 saatleri arasında NumberOne FM'den yayın yapacak. Ayrıca, Türkiye'de ilk defa Web Cam - Internet Kamerası aracılığı ile Ericsson Life izleyicileri Internet üzerinden NumberOne FM DJ'lerini izleme şansına sahip olabilecekler.
Ericsson'un sponsorluğunda düzenlenen Ericsson Life programı için özel bir Internet sayfası hazırlandı. Seyirciler www.ericsson-life.com adresindeki sayfa sayesinde hem teknoloji, spor, müzik, sinema, etkinlikler ve benzeri konularda bilgi alabilecek, hem de bu VJ'lere e-posta aracılığıyla ulaşıp mesajlarını duyurarak program içinde yer alabilecek. Ayrıca Ericsson Life sayfasına üye olan izleyicilere yıl boyunca Ericsson'dan sürpriz hediyeler verilecek ve özel haberler ilk önce ulaştırılacak.