Mayıs 2002 Sayı: 80

Telepati

Konular

Konferans'ın ardından
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), Türk Hükümeti'nin daveti üzerine Dünya Telekomünikasyon Kalkınma Konferansı'nın üçüncüsü (WTDC '02), 18 - 27 Mart 2002 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilmişti.

Teknolojinin devleri Mobile Word Fuarı'nda
Mobil iletişim ile ilgili Türkiye ve dünya pazarında meydana gelen son gelişmelerin sergileneceği Mobile World 2002 Fuarı, Eventus tarafından, Intel'in resmi sponsorluğunda 14-16 Mayıs 2002 tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Sektöre Afganistan fırsatı
Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, Afganistan'a bir teknik ekip gönderdiklerini belirterek, "Altyapıyı, eksiklikleri ve iş imkanlarını gördüler, şimdi bir rapor hazırlıyorlar. Sadece Telekom'u değil sektörü de oraya götürmek istiyoruz" diye konuştu.

Telekomda büyük buluşma İstanbul'da
Hazar ve Orta Asya Ülkeleri iletişim sektörlerinin 9 bakanı Mayıs ayında İstanbul'da düzenlenecek Caspian Telecoms Conference'da buluşuyor.

Aktaş: “Bilgi Toplumu Bakanlığı kurulması iddiamı sürdürüyorum”
TBMM Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu Başkanı ve DSP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ziya Aktaş, bilgi toplumuna gidebilmek için bir kurumsal yapı oluşturulması iddiasını sürdürdüğünü belirterek, “Bilgi Toplumu Bakanlığı”na  her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.

"eTürkiye"ye doğru
Bilişim Şurası, Avrupa Birliği'nin "her bireyi, evi, okulu, iş yerini ve devlet dairesini Internet'e taşımak" olarak özetlenebilecek eAvrupa+ girişiminin Türkiye'yi kapsayan eTürkiye çalışmalarının hedefleri ve gelişmelerinin izlenmesi ve yönlendirilmesini amaçlıyor.

Türkiye AB 6'ıncı Çerçeve Programı'na katılma kararı aldı
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK), Türkiye'nin teknoloji üretimine fırsat yaratacak ve teknoloji projelerine katılımına olanak tanıyacak olan Avrupa Birliği (AB) Bilim ve Teknoloji 6'ıncı Çerçeve Programı'na katılma kararı aldı.

Desktop SMS ile MİY'de mobil dönem
En gözde Müşteri İlişkileri Yönetimi (Customer Relationship Management-CRM) araçlarından biri olacak olan Desktop SMS, kurumsal iletişim alanında verimliliği artırırken düşük maliyetli pratik bir çözüm olarak, Mobilera tarafından iş dünyasına sunuldu.

Alo Belediye
Time Communications, IVR .
TIME etkileşimli sesli yanıt sistemini Bahçeşehir Belediyesi'nde hizmete soktu.

Uygulama altyapılarında entegrasyona çözüm
BEA Systems, hızla büyüyen uygulama altyapısı piyasasında payını genişletmek amacıyla bir dizi yeni ürün, teknoloji ve program geliştirdi.

Çinli telekom üreticisi Huawei Türkiye'de iddialı
22 bin çalışanı olan ve 45 ülkede ofisi bulunan Çin'in en büyük telekom firması Huawei Technologies Co., Ltd Türkiye Ofisi, Türkiye'deki diğer uluslararası telekom firmalarıyla rekabet ederek, Türk Telekom'a en iyi iletişim ağı çözümü ürünlerini sağlamak istiyor.

'Arkadaşım' servisi ile hayatlarımız renklenecek
Yaptığı yeniliklerle, Türk Internet sektöründe birçok ilki gerçekleştiren Mynet.com, "Arkadaşım" servisi ile üyelerine güvenilir ve eğlenceli bir şekilde arkadaşlık kurma ve sosyal hayatlarını zenginleştirme imkanı sağlıyor.

Yeni "elma şekeri" Türkiye'de
Apple'ın Ocak ayında dünya tanıtımını gerçekleştirdiği tasarım harikası yeni iMac, Türk kullanıcılarla buluştu. Yeni iMac'in tanıtıldığı toplantıda "Dünden Bugüne Apple" Müzesi de açıldı.

Memleketimden Teknoloji Manzaraları
SAP, dünyada her yıl başka bir ülkede düzenlenen ve SAP kullanıcıları yanında iş dünyasının da büyük ilgi gösterdiği; yeni iş yapma biçimleri, teknolojik gelişmeler ve çözümlerin tanıtıldığı SAPPHIRE etkinliğinin bir benzerini, bu yıl Türkiye'de SAP Teknoloji Günleri "Akıllı İşletmeler" adıyla 2 Nisan Salı günü Swissotel'de gerçekleştirdi.

Borusan iletişim kapasitesini genişletti
Birinci aşaması tamamlanan BorNET projesi, Borusan şirketlerinin hızlı ve güvenli bir iletişim altyapısına sahip olmalarını hedefliyor.

Nestle'de baştan aşağı yenilenme süreci
IBM önümüzdeki beş yıl boyunca Nestle'nin bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısını yenileyecek.

Verilerinizi kurtaran ağ kartı
Beyaz İletişim, yeni logosunun ve 9600RNA Recovery Ethernet Kartı’nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Alcatel Teletaş mühendisleri Çin şebekesini Türkiye'den yapılandırıyor
Alcatel'in Çin'in en büyük kurumsal telefon şebekesi operatörü Çin Telekom ile imzaladığı 16 milyon abonelik Şangay ve 14 milyon abonelik Pekin şebekelerini birbirine bağlayacak VoIP (IP üzerinden ses) Yeni Nesil Şebeke çözümü sözleşmesi kapsamında, uygulamaları Alcatel Teletaş ar-ge mühendisleri hayata geçirecek.

Internet erişim teknolojilerinin bugünü ve geleceği
Gün geçtikçe Internet hayatımızın içine iyice nüfuz etmekte, üniversite kampüslerinin dışına çıktığı günden beri bir bilgi erişim ortamı olarak duyurulmasına rağmen, alternatif bir haberleşme, ticaret ve eğlence ortamı olarak kullanımı artmaktadır.

Turk Nokta Net kurumsal pazara hız veriyor
Teknoloji lideri Turk Nokta Net 'Kurumsal Hizmetler' çalışmalarına hız verecek. Internet ile ilgili tüm çözümleri Turk Nokta Net'ten hızlı ve kesintisiz bir şekilde alabilecek kurumlar, Türkiye geneline yayılmış POP noktaları, 365 gün 24 saat servis desteğiyle bu hizmetlerin avantajlarını yaşayacak.

Özel 10 yaşında
Özel Bilgi İşlem A.Ş., 30 Mart'ta Ağva'da gerçekleştirdiği basın toplantısıyla 10. yaşını kutladı ve yeni ürünlerini tanıttı.

Başarı Telekom kişisel mobil hizmetlerde yoğunlaşacak
Başarı Telekom Mobil Veri Sistemleri Müdürü Adil Masaracıoğlu, bundan sonra yapacakları çalışmaları kişisel mobil hizmetler ile endüstriyel çözümler üzerinde yoğunlaştıracaklarını belirtti.

Internet, öğrenci ve veliyi birbirine bağlıyor
Superonline’ın kurumsal çözümlerinden yararlanan Yüce Bilgi Akademisi, öğrenci velilerine öğrencilerin eğitimlerini Internet üzerinden detaylı takip etmelerini sağlıyor.

Siemens Mobile'ın yeni destek hattı devrede
Siemens Mobile, müşterilerine satış öncesi bilgi verme, satış sonrası teknik destek sunma ve CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) altyapısı sağlamak amacıyla yeniden yapılandırdığı çağrı merkezini hizmete sundu.

BİMY seminerlerine özel sektör ilgisi
TBD tarihinin bir parçası haline gelen ve derneğin önemli etkinliklerinden biri olan BİMY seminerlerine önceki yıllarda sadece kamu yöneticileri katılırken, özel sektör yöneticilerinin seminerlere ilgisi her geçen yıl artıyor.

Treo ile konuş, düzenle, bağlan
Palm (OS) İşletim Sistemi ile çalışan cihazlar, yazılımsal esneklikleri sayesinde, basit bir ajandadan, hemen her ihtiyacınızı karşılayacak bir çözüm haline dönüşerek, dünyanın en hızlı satan bilgisayar ürünü olduğunda, işletim sisteminin geliştiricileri, cihazı tasarlarken kurdukları vizyona artık daha yakın olduklarını farkettiler.

Yeni telefonlar, yeni genel müdür
Daha önce duyurusu yapılmış olan 6 yeni Nokia GSM telefonunun özellikleri düzenlenen özel bir geceyle tanıtılırken, Nokia Türkiye'nin yeni Genel Müdürü görevi devraldı.

Tırsan Lojistik veritabanı çözümünde Progress'i seçti
25 yıllık bir tecrübeye sahip olan Tırsan Şirketler Grubu’nun lojistik kolunu oluşturan Tırsan Lojistik Hizmetleri A.Ş., sektöründe 1,5 yıldır faaliyet gösteriyor.

Çok yakında Siemens DECT’lerle GSM telefonlar arası SMS iletişimi mümkün olacak
Sistem için Türk Telekom ve operatör desteği yeterli.

IP telefonundan Outlook erişimi

Her ihtiyaca uygun veri depolama ağları
4 Nisan'da The Plaza Hotel'de Nortel Networks Netaş tarafından gerçekleştirilen etkinlikte veri depolama ağlarının önemi vurgulanarak, bu konuda Nortel'in sunduğu çözümler tanıtıldı.

PTT - Telsim işbirliği
Anlaşmaya göre Telsim aboneleri, PTT'nin yurt çapındaki 706 otomasyona açık şubesinde fatura bilgilerini takip edip, ödemelerini yapabiliyorlar. Aynı zamanda Telsim'in ön ödemeli hatlarının kontör yükleyicilerini, 10 Nisan 2002'den itibaren PTT'nin Türkiye'deki 1095 merkez ve 2126 şube veznelerinden satın alabiliyorlar

Kredi kartı operasyonunda tam hizmet
2000'den başlayarak kart ödeme sistemleri konusuna yatırım yapan Teknoloji Holding, son olarak Universal Kart'ı da satın alıp, bu alanda tam hizmet veren bir yapı yarattı.

Alcatel Avrupa kurumsal dağıtım kanalının yeni adı: NextiraOne
Platinum Equity'nin, Alcatel'in Avrupa'daki kurumsal dağıtım kanalını satın almasının ardından, Alcatel Avrupa kurumsal dağıtım kanalının yeni adı: NextiraOne olarak duyuruldu.

Mobil iş ve uygulamalar
Dünyada mobil-iş (mBusiness) uygulamaları yaklaşık 6-7 yıldır yapılmaktadır.

Cebinize sığacak büyüklükte bir DECT
Panasonic DECT Serisi, GSM teknolojisinin hayatımıza getirdiği kolaylıkları ev ve ofis yaşamına taşıyor.

Telsim'den kurumsal çözümler
Telsim, sunduğu kurumsal satış hizmetleri ile kuruluşlar için en uygun iletişim çözümlerini buluyor ve iletişim giderlerini en alt seviyeye indiriyor.

Artık bir "Sanal Kampus"umuz var
2003 yılına kilitlenen e-dönüşüm projesi çerçevesinde, Koç Topluluğu çalışanlarına Web ortamında seminer vermek üzere,
e-ogretim.koc.com.tr adresinde bir "Sanal Kampus" oluşturuldu.

Philips Projektörler Serisi her türlü görüntü gereksiniminizi karşılıyor
Philips Creative Display Solutions yelpazesine yeni eklenen projektörler, her sınıftaki kullanıcılar için kailiteli yansıtma görüntüleri sunuyor.

Uydu teknolojisi eğitimin emrinde
Hollanda'nın tüm okullarını Internet'e bağlamak için bir proje hazırlanmıştı.

Artık santralınız sadece ses iletişiminizi yönetmiyor
CPG, Ericsson'un BusinessPhone (BP) ses santralının IP Telephony-Internet Telefonu ve VoIP-Internet üzerinden ses iletişimi özelliklerine sahip yeni versiyonu olan BP R13'ü Türkiye pazarına sundu.

DWDM
DWDM teknolojisi, operatörlerin özellikle son 10 yılda karşı karşıya kaldıkları bant genişliği sorununa çözüm getirmek amacıyla geliştirilmiştir.

Birleşmiş Milletler 184, Equant 220'den fazla ülkede faaliyette
Equant Türkiye Bölge Müdürü Targan Özgür ile göreve başlamasının hemen ardından, sıcağı sıcağına görüştük. Targan Özgür, Equant'ın dünya ofislerinde sıkça rastladığımız yöneticilerin birçok özelliğine sahip.


Köşe Yazıları


Finans
Dün, bugün ve gelecekte Visa ile ödeme
Banka kartları ile alışveriş yapmayı bilmiyoruz
www.pamukbank.com.tr'ye ilgi artıyor
Girişimcilere teknoloji alanında finansal destek
Hazır kart kontörü Bank24'lerde
Şubeye gitmeden kazandılar
Türkiye'nin ilk a-ticaret uygulaması: sigortam.net

Kısa Haberler

EkipMobil ile GSM üzerinden araç takibi
Global Bilgi Çağrı Merkezi'nden sosyal sorumluluk örneği
Oksijen'den dünyadaki ilk Yeni Nesil Akıllı Şebeke altyapısı ve uygulamaları
Raks Telekom'dan Laço Tayfa Konseri
Titanyumun hafifliği
GSM telefon üzerinden yüz tanımlama sistemi
Hızlı ve tam hizmet için yeni adres: Step
Motorola orijinal aksesuarları için tıklayın: www.setfon.com
Ericsson İsrail Türkiye Pazar Birimi’nin yeni başkanı basına tanıtıldı
Motorola T191'lere 2 yıl garanti
KOBİ'lere krizde teknoloji desteği

BSA Türkiye Web sitesi sponsorluğunu Comnet sürdürecek

NCR, şirketler arası Bowling Turnuvası düzenledi
Iridium telefonunuzda yeni servisler
Yıllık kurumsal Internet bağlantısı alan herkese modem ve yönlendirici hediye
Sektörel MİY çözümleri
Omo Kadınlar Kulübü 600 bin üyeyi aştı
Vestel'in yeni Showroom'u Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi'nde
Turkcell'in sinyal amblemi canlandı
Infonet'te iki yeni isim
Bir yıl sonrasına sesli mesaj bırakın
Esen Memiş Progress Software’de

Kısa Haberler ANKARA

Telekomünikasyonda kamu yansımaları
Telekomünikasyon Kurumu'nun gündemi yoğun
Telekom'un değeri yeniden tespit ediliyor
Internet Haftası RTÜK Yasası'nın gölgesinde kutlandı
"Internet'le ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var"
Vural: "Ulusal Eylem Planı gerekli"
Evrensel Hizmet Fonu geliyor
Ulusal Dolaşımda anlaşma zemini aranıyor
Abonelere GSM operatörünü değiştirme kolaylığı
Telekom'dan 500 bin kapasiteli DSL yatırımı
Türkiye'den Türk Cumhuriyetleri'ne Web sitesi
Likom'dan Tr-Net'e ERP hizmeti
e-Güvenlik tartışıldı
Akademik Ağ çökme tehlikesiyle karşı karşıya

eTürkiye Projesi Meclis gündeminden düşmüyor

Ulusal Bilgi Güvenliği Yasası Başbakanlığa sunuldu
YSK'dan 1,5 trilyonluk ihale
Vizyon 2023'te bilgi ve iletişim ilk sırada

GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar