Mayıs 2004 Sayı: 104

Telepati
Konular

Uzak mesafe telefon hizmetinin (UMTH) yolu açıldı
Serbestleşme ile birlikte gündeme gelen ve Türk Telekom’un yanında özel sektörün de uzak mesafe telefon hizmetini yapabilmesini sağlayan Telekomünikasyon Hizmetleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin 13 Nisan 2004 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ofislerdeki iş performansını arttıracak çözümler ‘Canon Senfoni’de tanıtıldı
Canon, büro makinalarının profesyonelce yönetilmesi ve ofislerdeki performansın en üst seviyeye çıkartılması için geliştirdiği çözüm önerilerini ve ürünlerini, 12-14 Nisan tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirdiği bir dizi etkinlik ile iş dünyasına tanıttı.

Hazar ve Karadeniz Telekom Bakanları, Telekom Devlet Yönetici ve Düzenleyici Kurum Yetkilileri, 3.Caspian Telecoms Fuar ve Konferansında buluştu
Hazar, Orta Asya ve Karadeniz İletişim Bakanları ile üst düzey devlet telekom yöneticileri, 3.Caspian Fuar ve Konferansı’nda biraraya gelerek, bilgi ve iletişim teknolojileri stratejilerini masaya yatırdı. Caspian Telekom 2004 Zirvesi, Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros’un ev sahipliğinde 14-17 Nisan tarihleri arasında İstanbul Hilton Otel’de gerçekleştirildi.

Türk Telekom özelleştirme ihalesi 15 Temmuz’dan sonra
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom’un hisselerinin blok satışı için ihalenin 15 Temmuz’dan sonra yapılacağını bildirdi. Yıldırım, yatırımcılar ya da istekliler için 22 Nisan’da ulusal ve uluslararası basın organlarında yayımlanan ilanlarla başlatılan özelleştirme bilgilendirme süreci için kayıtların 20 Mayıs’ta sona ereceğini kaydetti.

Türk Telekom’un tarifeleri yeniden düzenleniyor
Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, özelleştirmeye ve serbestleştirmeye hazırlık kapsamında bütün tarifelerin düzenlemesini yaptıklarını belirterek, “Tarife sistemimiz bütün tarifeleri düzenledikten sonra artık daha rekabetçi bir yapıya oturacak” diye konuştu.

İnternet Haftası’na sönük başlangıç
Türkiye’de kamuya açık ilk İnternet bağlantısının 12 Nisan 1993’te yapılması nedeniyle 12 Nisan, Türkiye İnternet’inin yaş günü olarak kabul ediliyor.

Telekomünikasyon sektöründe serbestleşmenin neresindeyiz?
2004 yılına girdik ve telekomünikasyon alanındaki hukuki tekel tamamen kalktı.

Elektronik imza BİMY’11’de heyecan yarattı
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından gerçekleştirilen Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri (BİMY’11), 8-11 Nisan tarihlerinde Antalya Aksu’da Venezia Palace Hotel’de yapıldı.

IBM ana bilgisayarlar 40 yaşında
İşini hatasız, hızlı ve sorunsuz yapmak isteyen orta ve büyük boy her türlü işletmenin ve kuruluşun, vazgeçilmez aracı olan IBM ana bilgisayarlar 7 Nisan tarihinde 40.yaşgünlerini kutladı. 1964 yılında IBM’in geliştirdiği System/360 ana bilgisayarlar bugün kullanılan ana bilgisayarlarla aynı tasarım olgusunu taşıyor.

10 bin metrede uçan avuçiçi bilgisayar
Amerikan Havayolu şirketi United Airlines, HP'den 5 milyonuncu iPAQ avuçiçi bilgisayarı sipariş eden kurum oldu. United Airlines, HP iPAQ'leri uçuş sırasında yolcuların ağırlanması, yiyecek-içecek servislerinin hızlı ve doğru şekilde yapılması için kullanıyor.

İkinci ‘Bilişim Şurası’ndan beklentiler fazla
Türkiye İkinci Bilişim Şurası uzun bir hazırlık döneminin ardından 10 Mayıs’ta başlıyor. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Türkiye İkinci Bilişim Şurası, uzun süren çalışmalar ve harcanan yoğun emekler sonucu geleceğin bilişimle el ele Türkiye’sini oluşturmak için 10-11 Mayıs 2004 tarihleri arasında Ankara’da ODTÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin ilk ve tek sertifika otoritesi e-Güven, faaliyetlerini finans ve iş dünyası ile paylaştı
Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince; “Konu gerçekten finans sektörü başta olmak üzere, ülkemiz açısından çok önemli. Kanaatimce alfabe kadar önemli demek abartılı olmaz”.

3M Ankara’da telekomünikasyon çözümlerini anlattı
3M Telekomünikasyon Çözümleri İş Birimi tarafından Ankara’da düzenlenen “3M Telekom Günü 2004”; Türk Telekom, TEDAŞ, Genel Kurmay Başkanlığı ve TCDD gibi telekomünikasyon altyapısını yoğun bir şekilde kullanan devlet kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşti.

Borusan Holding Genel Müdürü Agâh Uğur: “Telekom pazarında hep bir adım önde olacağız”
Telekomünikasyon Kurumu’na yapılan lisans başvurularının sonuçlanmasıyla beraber alternatif telekom ürünlerini ardı ardına pazara sunacak olan Borusan Telekom, yüksek hizmet kalitesi ve uygun fiyat politikasıyla pazarın tercih edilen operatörü olmayı hedefliyor.

‘Sony Ericsson yeni Başkanını açıkladı
Sony Ericsson Mobile Communications, Miles Flint’in şirketin yeni Başkanı olarak göreve başlayacağını açıkladı. Ortaklığın kurulduğu Ekim 2001 tarihinden beri başkanlık görevini sürdüren Katsumi Ihara, artık (Sony Yönetim Kurulu’nun nihai onayının ardından) Sony Corporation Başkanvekili ve Grup Baş Strateji Sorumlusu & CFO olarak Japonya’da görev yapacak ve Sony Ericsson Yönetim Kurulu’ndaki görevine devam edecek. Sony Ericsson yönetimindeki bu değişiklikler 22 Haziran 2004 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Kablosuz erişimle video izleme gerçek oluyor
Daha hızlı, ekonomik ve güvenli bir kablosuz erişim için Intel (UWB) ultra-geniş bant kablosuz teknoloji platformu kuruldu. UWB teknolojisi aygıtlar arasında yüksek hızlı, kablosuz veri transferi sağlıyor

Trafikent psikoteknik sürücü değerlendirme sistemi
Meteksan Sistem, Trafikent Sürücü Eğitim Simülatörü’nden sonra, Trafikent Psikoteknik Sürücü Değerlendirme Sistemi ile ülkemize yerli bir teknolojik ürün kazandırdı.

Telsim hizmetlerine devam ediyor
Telsim, bir ilk'i daha gerçekleştirerek "CepÖğrenci" hizmetini pazara sundu. CepÖğrenci’yle her ay GSM telefonuna en az 100 kontör yükleyen öğrenciler, 12 ay boyunca ayda 100 KM-Kısa Mesaj kazanacak. Ayrıca, bir defada en az 500 kontör yükleyenler 100, 1.000 kontör yükleyenler de 250 ilave kontör kazanacak.

Nortel Networks’ten yeni tümleşik çözümler
Nortel Networks’ün sunduğu yeni çözümler müşterilerin maliyetleri düşürmelerine, operasyonlarını basitleştirmelerine ve altyapılarını geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Haberleşme ‘serbest’ olmalı
Dünyada ve Türkiye’de haberleşmeye en büyük kolaylığı getiren mobil telefonlar ile tanışalı çok olmadı.

Nokia 7200 ile duygularınıza dokunun
Moda odaklı mobil dünya, katlanabilir “Etno-modern” tekstil kapakları ile fark yaratan Nokia 7200’a merhaba diyor.

Siemens’ın iki tasarım harikası tek telefon fiyatına
Siemens Mobile 7 Mayıs 2004 tarihine kadar gerçekleştirdiği kampanya ile tasarım odaklı iki GSM telefonunu SL55 ve Xelibri’yi aynı anda tüketicilerin beğenisine sundu. Kampanya süresince Siemens SL55 telefon alanlara, yanında, çok özel bir telefon olan Xelibri’nin, X2 ve X4 modellerinden biri ücretsiz olarak verdi.

Ericsson’dan yeni bir EDGE anlaşması
Ericsson, İsviçreli operatör Swisscom Mobile ile EDGE kontratı imzaladı. Swisscom, bu anlaşma sayesinde İsviçre’nin her yerinde hızlı veri servisleri verme olanağına sahip olacak.

Turkcell’in 2003 yılı sonuçları açıklandı
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na ve New York Stock Exchange’e kote olan ve Amerikan Genel Kabul Görmüş Muhasebe (US GAAP) standartlarında ve SPK’nın 15 Kasım 2003 tarihli seri XI, No : 25 “Sermaye Piyasasında Muhasebe Standartları Hakkında Tebliğ”e uygun olarak hazırlanan mali tablolarda raporlama yapmakta olan Turkcell, 2003 yılı sonuçlarını açıkladı.

Motorola E365 Ocak ve Şubat aylarında en çok satılan kameralı GSM telefon oldu
ProCon GFK tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre; bütünleşik kamera ve gelişmiş polifonik hoparlör ile kaliteli görüntü ve ses kalitesini birleştirerek, kablosuz iletişimi kişiye özel ve duyulara hitap eder hale getiren Motorola E365, tüketiciden tam not aldı.

Sayısal kalem ve kağıtlar
Sayısal kalem ve kağıtlar, geleneksel kağıt süreçlerinizi sayısal dünyaya aktarırken veriminizi arttırıyor.


Köşe YazarlarıFinans
KOBİ’lerin iş süreçlerine Dışbank’tan destek
‘Business Card’da, artık “İdeal” özelliklere sahip
Dışbank’tan 160.şube
Türkiye özel bankacılığa hazırlanıyor

Kısa Haberler

13–16 Mayıs arasında teknoloji dünyasına dört günlük gezinti
BTIE’04 etkinliği ODTܒde yapılacak
İstanbul-Ankara Demiryolu Sinyalizasyonu Alcatel Teletaş’a emanet
Arçelik’in NASA’da kullanılan teknolojisi Hannover Fuarı’ndaydı
Yeni yasa korsan yazılımın sonunu hazırlıyor
Bilgi Güvenliğinde dünyaca tanınmış İsrail firması Comsec, Türkiye'de
Annenize, GSM telefon güvencesi hediye edin
Seçim sonuçları, “gencep bilgi servisleri – 2800 ” ile bildirildi
JVC’den annelere farklı bir hediye
"Türkiye'nin Yeni Bilişim Hamlesi" Semineri İstanbul’da
Mynet’in kısa mesaj bilgi servisi ile, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler cebinizde

Netex’e Yılın Distribütörü Ödülü

PhonoClick, sesli etkileşim teknolojilerinin Avrupa duyurusunu CeBIT’te yaptı
Planet'e ihracat ödülü
Seçim sonuçları, superonline’dan takip edildi
Siemens Business Services Türkiye’nin yeni Ticari Direktörü: Thomas Heim
Türkiye’deki tüm GSM operatörü abonelerine hizmet veren tek operatör: RT.NET
Toplantılarınızda, kısa mesajla anında çözüm
Stil sahibi annelere
Üsküdar Belediyesi, e-belediyecilik sistemine geçişinde katkılarından dolayı SYS’ye plaket verdi
KOBİ’lere yeni bir hizmet: Takasshop
Teknoloji Holding, teknoloji üretecek
Toyota, finansal hizmetler'in temelinde BEA WebLogic'e güveniyor
Ahmet Şerif İzgören ve Hakan Yaman’dan "Eyvah! İş Görüşmesi”
Türkiye, uzay teknolojileri kongresine ev sahipliği yapıyor

ANKARA
Haberler

Korsan yazılımla mücadele artıyor
Mükellefler İnternet’ten bilgilendiriliyor
TR:NET, Web sitesini görme özürlülere açtı
Koç.net’ten “Türkiye’nin Yeni Bilişim Hamlesi” semineri
Türk Cumhuriyetleri için Türk Telekom göreve çağırıldı
Meteksan’dan Mimar Sinan Üniversitesi’ne otomasyon
BİLSAT uydusundan sonra RASAT geliyorGSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar