Mayıs 2005 Sayı: 116

Konular

Ne Alsak
Ayın ürünleri...

İnternet adreslerinde Türkçe çağı başlıyor
Güney Kore merkezli Netpia, “Ana Dilde İnternet Adresi Sistemi”ni hayata geçiriyor. Sistemi tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Netpia CEO'su Pan Jung Lee sistem ile Türkiye'de İnternet kullanımının yaygınlaşacağını belirtti.

4. Caspian Telekom Zirvesi ve Fuarı gerçekleştirildi
Türkiye, Hazar, Karadeniz ve Orta Asya'nın Haberleşme Bakanları ve üst düzey telekom temsilcilerini biraraya getiren ve bu yıl 4.'sü düzenlenen Caspian Telekom Zirvesi ve ve 3. kez düzenlenen Fuar 11-14 Nisan tarihleri arasında İstanbul Hilton Fuar Merkezi ve Oteli'nde gerçekleştirildi.

Gülhan: “Serbestleşmede başarısız olduk”
Abdullah Raşit Gülhan, çeşitli içsel ve dışsal nedenlerle serbestleşme sürecinde bazı gecikmeler yaşandığına işaret ederek, “Bu gecikmelerin sonucunda; Türkiye'de henüz bütün alanlarda serbestleşmenin gerçekleştiğini, lisansların verildiğini söylemek mümkün değil” diye konuştu.

Elektronik imza son dönemeçte
Elektronik İmza Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olmak için TÜBİTAK UEKAE ve e-Güven Telekomünikasyon Kurumu'na resmi başvurusunu yaparken, hazırlıklarını sürdüren Türk Trust da başvurusunu 1 Mayıs 2005 tarihinden itibaren yapacak .

TBD'de yeni yönetim iş başında
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) 26'ıncı Dönem Yönetim Kurulu, yeni bir vizyonla çalışmalarına başladı. Yeni Yönetim Kurulu, kurumsal kimliği ön plana çıkarmayı hedeflerken, üyelerle ilişkileri güçlendirmeyi ve rekabetçi bir bilişim sektörü yaratılmasına ön ayak olmayı planlıyor.

Türk Telekom 10 Yaşında
Bundan 165 yıl önce temelleri atılan PTT içinde kurulup gelişen ve ardından telekomünikasyon ile posta hizmetlerinin birbirinden ayrılmasıyla 24 Nisan 1995 tarihinde kurulan Türk Telekom, bu sene 10. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Geçtiğimiz 10 yıl içinde ses ve veri haberleşmesinde büyük yenilikleri hayata geçiren Türk Telekom'un 10 yılının değerlendirmesi Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan'ın katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısıyla gerçekleştirildi.

Türkiye ile Güney Kore arasında bilişim köprüsü kuruluyor
Türkiye Bilişim Vakfı, Güney Kore'nin bilişim alanındaki en etkili sivil toplum örgütü KADO ile “İyi niyet anlaşması” imzaladı. Anlaşmayla, bilişim alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan ve özellikle e-devlet uygulamaları ile dikkatleri çeken Güney Kore ve Türkiye arasında bilişim köprüsü kurulması hedefleniyor.

Sektörde dönen hileler masaya yatırıldı
Televersal ve AB Teknoloji, telekom pazarının serbestleşmesiyle birlikte sektöre yeni katılan oyuncular ve bilinmesi gereken tüm noktaları basın mensupları ile paylaştı.

Yeni yasa tasarısı yolda
“Mobil telekomünikasyon sektöründe yeni düzenlemeler ve yansımaları” konulu panel, 31 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Telekom 2005 fuarı çerçevesinde düzenledi.

Microsoft ekosistemi dev bilişim zirvesiyle bir arada
Microsoft Türkiye, ekosisteminde yer alan iş ortakları ve müşterilerini 3 gün süren Microsoft Zirvesi İlkbahar 2005'te bir araya getirdi.

Uzun süredir sessizliğini koruyan Superonline, 0811'li hatlarını devreye sokarak sessizliğini bozdu
Superonline, uzak mesafe görüşmelerinizi, Türkiye'nin her yerinden cazip indirimlerle yapmanızı sağlayan “0811 266 66 66” numaralı ücretsiz erişim servisini hizmete sundu.

Türk şirketlerinin İnternet güvenlikleri tehlikede
Kurulduğu 1996 yılından bu yana müşterilerine sunduğu “yönetilen güvenlik servisleri” ile bilgi teknolojileri sektörünün referans şirketi olan Koç.net, bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği “Türkiye İnternet Güvenliği” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Koç.net, ülkemizde güvenlik alanında yapılan “İlk” geniş kapsamlı çalışma özelliği taşıyan bu araştırma ile “Türkiye İnternet Güvenliği Raporu”nu yayınladı.

Alcatel Teletaş, Avrupa'nın DSL Destek Merkezi oluyor
Alcatel Teletaş mühendislerinin 2000 yılından bu yana, yeni nesil şebekeler alanında ulusal ve uluslararası destek konusundaki başarısı ve Türk Telekom TTDSL-2 projesinde gösterdiği üstün performans, yeni bir projenin de Türkiye'ye gelmesini sağladı. Türk Telekom tarafından işletilen Ulusal Telekomünkasyon Şebekesini desteklemek amacıyla yerel TAC-(Technical Assistance Center) olarak yetkilendirilen Alcatel Teletaş, DSL'in Avrupa'daki ilk destek merkezi haline geldi.

“Sektörün gerilim düzeyi yüksek”
Özelleştirmenin hedefi, rekabetin önünü açarak, sektörün genel olarak büyümesini hedeflemek olmalıdır.

Nortel'den iş uygulamaları için tutarlı ve güvenli mobil erişim
Nortel, kullanıcılarına, kullanmakta oldukları cihazlardan ve bulundukları yerlerden bağımsız olarak tutarlı, güvenilir mobil deneyimler sağlamak amacıyla oluşturduğu kurumsal gezgin olabilme vizyonunda yeni bir adım sunuyor.

Türkiye'nin Lider BT Şirketi HP artık Genpatech Satış Noktalarında
GSM telefon ve taşınabilir elektronik ürünler sektöründe kaliteli hizmet anlayışına sahip olan Türkiye'nin lider distribütör firması Genpa; tüm ileri teknoloji ürünlerini Genpatech Satış noktalarında hedef kitleleri ile buluşturmak konusundaki kararlığını HP sayısal görüntüleme sistemlerini de mevcut ürün gamına ilave ederek sürdürüyor.

Ödüllü Siemens SK65 Türkiye'de
Tasarımla teknolojinin mükemmel birlikteliği Siemens SK65, ‘IF Tasarım' ödülünü, ‘Uluslararası Reddot Tasarım' ödülü'nü ve Şubat ayında Cannes'da düzenlenen 3 GSM Kongresi'nin ‘GSM Association' ödülü'nü kazandı.

Millenicom Türkiye'nin hizmet alanı genişliyor
Telekom sektörünün yenilikçi ismi Millenicom Türkiye, hizmet alanını her geçen gün genişletiyor. World Telekom ile gerçekleştirilen işbirliğiyle, Alo World arama kartları da Millenicom Türkiye'nin sunduğu altyapı hizmetlerinden yararlanacak.

Nokia'nın Bas-konuş servisi Avrupa'da türünün ilk örneklerinden biri
Espoo, Finlandiya – Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. Nokia'nın Kasım 2004'te hizmete sunduğu ticari Bas-Konuş hizmetini almak üzere Nokia ile anlaştı. Nokia'nın Bas-Konuş çözümü avea müşterilerine kolay ve hızlı bir haberleşme yolu sunuyor.

Yes-Call sektöre iddialı girdi
Dalya Ltd. Şirketi, 1995 yılında telekomünikasyon ve elektronik alanlarında faaliyet göstermek amacıyla kuruldu. Türkiye'nin özellikle telekomünikasyon konusunda danışmanlık hizmeti veren ilk kuruluşlarından olan Dalya, telekom sektörünün pazara açılmasının ardından, Almanya firması IP Telekom ile Türkiye'de VoIP (İnternet üzerinden ses iletimi) servisleri konusunda faaliyete geçti.

Ünitel Telekom'un arama kartları pazarda
Pazarın serbest hale gelmesinin ve Telekomünikasyon Kurumu'nun lisansların verileceğini duyurmasının ardından, 2004 yılı Haziran ayında kurulmuş Ünitel Telekom. Ünitel'in kurucusu ve aynı zamanda Genel Müdürü Hakan Koyuncu, bu işi daha önce 5 yıl boyunca Amerika'da yapmış ve oradaki tecrübelerine dayanarak Türkiye'de böyle bir adım atmış.

Pantech pazara iddialı girdi
Yüksek teknoloji ürünlerinin Türkiye pazarına sunulmasında öncü bir rolü olan Transteknik Teknoloji A.Ş. şimdi de yepyeni bir mobil telefon markası; Pantech ile tüketicilerine hizmet sunuyor. Dünyanın parmak izi tanıyan ilk mobil telefonunun yaratıcısı Pantech, aynı zamanda dünyanın 7. büyük mobil telefon üreticisi.

Motorola RAZR V3 farklı yüzü ile karşınızda
Siyahın karşı konulmaz cazibesi ve RAZR V3'ün mühendislik dehası, yeni Motorola RAZR V3 NOIR'da buluştu. Motorola RAZR V3 SLVR'ın yakaladığı başarıyı kutlamak için üretilen özel V3 NOIR serisi, dünyada ilk kez Oscar törenlerinde Oscar'a aday gösterilen ünlü yıldızlar tarafından kullanıldı.

T-Systems, MAN'ın ses ve veri ağlarını birleştiriyor
T-Systems, ticari araç üreticisi Alman MAN Nutzfahrzeuge AG firmasının haberleşme altyapısını yeniliyor. Buna göre, fabrikadaki ses ve veri trafiği, tek ve yüksek performanslı bir ağla birleştiriliyor.

BenQ'dan yeni teknolojiler, yeni ürünler...
Jerry Wang: Operatörler 3-4 yıla kadar mevcut 2.5N-Nesil'den 3N'ye geçecekler. Bu kaçınılmaz bir gelişme.

Sony Ericsson K300i şık tasarımı, kamerası, üstün müzik kalitesi ve ulaşılabilir fiyatı ile piyasada
Sony Ericsson K300i'nin ulaşılabilir fiyatı sayesinde artık çok daha fazla kullanıcı GSM telefonunu iyi kalitede fotoğraf ve video çekip paylaşmak ve MP3 dinlemek için kullanabilecek. Üstelik K300i'nin 12 MB'lık dahili belleğinde 120 adet 10 saniyelik video çekimi ya da 500 adet VGA çözünürlüğünde resmi saklamak mümkün

Turkcell 2004 yılsonu sonuçlarını açıkladı
2004 yılındaki olumlu ekonomik koşullar ve Turkcell'in başarılı yönetimi finansal sonuçlara pozitif yansıdı.

Ericsson ve Proximity “Mobil Pazarlama”da güç birliği yaptı
Ericsson Türkiye ve Proximity İstanbul, Mobil Pazarlama alanında ortak çözümler geliştirmek amacıyla bir işbirliği anlaşması imzaladılar.


Köşe YazarlarıFinans
Akbank'tan KOBİ'lere 4.6 katrilyonluk destek

Kredi kartıyla bahşiş ödemeyi sevdik

JP Morgan yine Sun Microsystems'ı seçti

Bankalar kredi verirken SAS'a güveniyor
Türkiye'de Visa Kartları aracılığıyla 28 milyar YTL kayıt altında

Kısa Haberler

Yeni Cumhurbaşkanı'nı kutladık

Telecom Eurasia'05: Telekomünikasyon sektörünü biraraya getiriyor

Avaya çözüm ortakları ve kullanıcıları buluştu

BaşarıLife kampanyası tüm hızıyla devam ediyor

Bilge Adam'dan, 5. eğitim merkezi

Borusan Telekom'dan şirketlere özel kampanya

Fikri mülkiyet ve telif hakları bilincinin yaygınlaşmasına verilen destek güçleniyor

Deniz Taksi, suya indi

Depremler artık Dexar uydu platformu üzerinden izleniyor

Doruknet'ten hızlı İnternet erişimi

Güney Kore Telekom Heyeti'ne İnternet erişimi

İnternet Gönüllüleri iş başında

ITD, Abu Dhabi'de

Koç.net'ten “Alo to Koç” devri

Netsis ve Microsoft'tan ortak seminer

He De Ocakbaşı'na teknoloji lezzeti

OYTEK 3. yaşını kutladı

Oytek; İDEA işbirliği ile e-öğrenme'de çok iddialı

Panda Software'den çok önemli uyarı

Philips'ten taksit fırsatı
“Pierre Cardin” saat modasında da öncü
Probil iş gücü ve mali kayıplara son veriyor
Sun Microsystems'a ödül yağdı
TBV Akademisi kuruluyor
Hava durumu bilgileri, CepYayın ile Telsim'de
Telekom labirentinde kaybolmayın
Yemeksepeti.com'un İngilizce hizmetine de ilgi büyük
İnterkom ve TelcoTurk birleşti
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığına İbrahim Şahin atandı

ANKARA
Haberler

İnternet Haftası yine sönük başladı
7 milyon kullanıcı var
TÜBİTAK, proje teşvik ve destekleme esasları belirlendi
Sanal kumarla yasal mücadele
Türkiye’nin uzay politikası belirlendi
Yeni Ulusal Kalkınma Planı hazırlanıyor
Linux ve Özgür Yazılım Şenliği
AB e-Devlet Ödülleri
TBV’den Uzaktan Eğitimde Standartlar toplantısı
Software AG’den “Birlikte Çalışabilirlik” toplantısı
Aloyemek.com Ankara’da
DPT danışmanlık ihalesi Peppers & Rogers Grup’unİcra Kurulu UYAP’ı ele aldı
2’inci Polis Bilişim Sempozyumu yapıldı
Türkiye’de Güney Kore rüzgarı esti
12’inci BİMY Antalya’da yapıldı


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar