Mayıs 2006 Sayı: 128

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Caspian Fuar ve Zirvesi 5. kez İstanbul'da gerçekleştirildi
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hazar, Karadeniz ve Orta Asya telekom fuarı ve zirvesinin 5.'sine İstanbul'da ev sahipliği yaptı.

45 bin okul ADSL ile İnternet'e bağlandı
Teknolojik altyapı konusunda önemli çalışmalar yapan Milli Eğitim Bakanlığı, 40 yıllık müfredatı da değiştirerek, iyi insan, iyi birey ve iyi davranış modelini ön plana çıkarmayı hedefledi.

Bimel güvenlik danışmanlığı vermeye hazırlanıyor
Ankara merkezli bir firma olan ve 22'inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan Bimel, önümüzdeki aylarda güvenlik politikası konusunda danışmanlık hizmeti vermeye hazırlanıyor.

Apple'da tarihi gün: Windows XP Mac'lerde de çalışacak
Apple, Intel tabanlı Macintosh bilgisayarlarda Windows XP işletim sisteminin çalışmasına olanak sağlayacak Boot Camp programınının ücretsiz beta-test sürümünü duyurdu.

Microsoft 2006'da ARGE için 25 milyar Dolar harcayacak
Microsoft'un Orta Doğu ve Afrika'daki 79 ülkeden sorumlu Teknoloji Yöneticisi Michael Thatcher, Microsoft'un bu yıl ARGE'ye 25 milyar Dolar ayırdığını bildirerek, "Bu rakam bilişim sektörünün değerleriyle karşılaştırıldığı zaman Microsoft'u tartışmasız lider hale getiriyor" dedi.

Kingston HyperX artık CrossFire Xpress 3200 ve CrossFire Xpress 1600 sertifikalarına sahip
Bellek ürünlerinde dünyanın bağımsız lideri Kingston Technology Co. Inc., HyperX DDR PC 3200 (400 MHz) modüllerinin, AMD işlemcilerde yer alan, CrossFire Xpress 3200 yongaları üzerinde, ATI tarafından sertifikalandırıldığını duyurdu.

Sistaş haberleşmenin en iyilerini biraraya getirdi
Sistaş'ın 6 Nisan'da düzenlediği Finans Dünyası ve Çağrı Merkezi Teknolojilerinde Yeni Yaklaşımlar konulu etkinlikte, Alcatel, Genesys, Verint ve Etrali firmalarının temsilcileri en yeni ürün ve çözümlerini tanıttılar.

Bilge Adam'ın yedi uzmanı "Microsoft Sertifikalı Eğitim Danışmanı" unvanı kazandı
Bilgi teknolojileri eğitiminde Türkiye'nin lider kurumu Bilge Adam'ın 7 Microsoft Sertifikalı Eğitim Uzmanı, MCLC (Microsoft Sertifikalı Eğitim Danışmanı) unvanına hak kazandı. Dünyadaki 26 MCLC'nin 7'si Bilge Adam'da.

Empatiq, fiyat ve kalite avantajlı çözümler sunarak pazardaki etkinliğini arttırıyor
Empatiq İletişim Teknolojileri, Türkiye pazarına sunduğu ürün yelpazesini genişletiyor.

Teknoloji Holding, yazılım ihracatıyla büyüyecek
Geçen yılı 55 milyon* Euro'yu aşan ciroyla kapatan Teknoloji Holding, bu yıl yeni alanlara yapacağı yatırımlar ile büyümeyi hedefliyor. Yazılım ve katma değerli bilgi teknolojileri hizmetleri ihracatına odaklanacak olan Teknoloji Holding, Türkiye'nin bu alanda büyük bir potansiyeli olduğuna inanıyor.

BİMY'de "gelecek" ele alındı
Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD), geleneksel Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri'nin (BİMY) on üçüncüsü 6-9 Nisan tarihlerinde "Gelecek" temasıyla gerçekleştirilirken, seminerde sektörün önemli oyuncuları bir araya gelerek geleceğe ışık tuttular.

B tipi lisans alan Borusan Telekom liderliğe oynuyor
Türk Telekom'la B tipi UMTH lisansı ara bağlantı sözleşmesini imzalayan Borusan Telekom, kullanıcılarına artık çok daha hızlı, kolay ve katma değeri yüksek hizmet sunabilecek.

Oytek 'e-devlet kapısı projesi' çalışmalarındaki gelişmeleri anlattı
Avrupa Birliği'ne giden yolda önemli bir yere sahip olan ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesi ve çevrimiçi bütünleştirmesini sağlamak amacıyla ihale edilen "e-Devlet Kapısı" projesinin çalışmaları Oyak Teknoloji (OYTEK) tarafından hızla sürdürülüyor.

Okullarda şiddetin kaynağı: Toplumsal yozlaşma
e-kolay.net, hazırladığı anketlerle Türkiye'nin nabzını tutmaya devam ediyor.

Fotograf.com'dan dilediğiniz adrese fotoğraf teslimi
Almanya'da yaşayan bir aile, çocuklarının sayısal fotoğraflarını (www.fotograf.com)'a yükleyip, kağıt üzerine baskı alınmasını ve Erzincan'daki ailesine gönderilmesini sağlayabiliyor.

Plantronics Discovery 640 Bluetooth kulaklık pazara sunuldu
Tasarım harikası Plantronics Discovery 640 Bluetooth kulaklık, bu ay itibariyle Genpa tarafından Türk kullanıcısının beğenisine sunuldu.

"İnternet, telekom operatörlerini VoIP kullanma yönünde zorluyor"
Yaklaşık bir yıldır ülkemizde faaliyet göstermekte olan Callware firmasının kurucu başkanı, Santigo Martinez geçen ay ülkemizdeydi.

Ca'in yeni eTrust İnternet güvenlik paketiyle her saniye koruma altındasınız
Dünyanın önde gelen Yönetim Yazılımı Şirketi CA, son zamanlarda Güvenlik alanında geliştirdiği ürün ve çözümleriyle öne çıkmaya devam ediyor. CA'in istenmeyen e-posta, casus yazılımlar, olta saldırıları, virüsler ve korsanlara karşı dünya standartlarında koruma sağlayan eTrust Internet Security Suite r2'yi piyasaya sürdü.

Nortel Netaş, 3. Nesil teknolojileri anlattı
Yeni teknolojiler geliştirme alan ı ndaki uzmanl ı ğ ı , haberleşme ağlar ı kurma becerisi ve geniş servis sağlay ı c ı ve kurumsal müşteri taban ı ile küresel haberleşme seçeneklerini zenginleştirmek için ağlarda evrim yapan Nortel Netaş, 3. Nesil teknolojileri anlattı.

Airties alanında iddialı
Mükemmel haberleşme' ilkesi ile yola çıkan Airties, kablosuz ağlar ve İnternet konusunda, Amerika'daki ünlü Silikon Vadisi'nde, başarıları ispatlanmış bir yönetim kadrosu tarafından 2004 yılında kurulmuş.

Alcatel ve Lucent Technologies birleşerek dünyanın en büyük telekomünikasyon çözümleri sağlayıcısı oluyor
En kapsamlı kablosuz, kablolu şebekeler ve servis portföyü ile ilk küresel telekomünikasyon çözümleri sağlayıcısı olmak ve yakınsanan teknolojiler alanında bir lider yaratmak amacıyla Alcatel ve Lucent Technologies güçlerini birleştirdi.

İş süreçlerinde verimliliği artıracak yeni bir haberleşme sistemi
Veri haberleşmesi ve İnternet ağ teknolojileri alanında dünyanın lider şirketlerinden Cisco Systems, yepyeni bir haberleşme çözümü sunuyor: Cisco Bütünleşik İletişim Çözümü.

Kablosuz kulaklıklar hakkında bilinmesi gerekenler
Bir dönem sadece uzay filmlerinde görebildiğimiz kablosuz kulaklıklar zaman geçtikçe günlük yaşamın bir parçası haline geldi.

Mediterranean Nautilus da 'Altyapı İşletmeciliği Hizmeti Lisansı'nı aldı
35 milyon Dolar'lık yatırımla İnternet 10 kat hızlanacak. Akdeniz kablo ağı pazarının % 86'sına sahip bulunan İtalyan şirketi MedNautilus, denizaltı Fiber Optik kabloları ile Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayacak ilk özel şirket oldu.

Netser ve Vodasoft çağrı merkezini profesyonel platformda kurdu: " Alo 183"
Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı bünyesinde kurulan Alo 183; Kadın, Sosyal Hizmet ve Özürlüler Danışma Hattı, çağrı merkezi alanında uzun yılların bilgi ve birikimine sahip Netser ve Vodasoft firmalarının teknik işbirliği ile hayata geçirildi.

GSM'de satış rekorları kıran Motorola pazar payını artırdı
Dünya kablosuz haberleşme sektörünün liderlerinden Motorola, yeni rekorlara imza atan 2006 yılı 1. çeyrek rakamlarını açıkladı. Motorola, 2005 ve 2006 yılı ilk çeyrek sonuçları karşılaştırıldığında, 8.16 milyar Dolar'dan, 10.1 milyar Dolar'a yükselen satış rakamı ile %23'lük bir artış gerçekleştirdi.

Avaya haberleşme ağı 'Dünya Kupası'na hazır
Futbolseverlerin merakla beklediği FIFA Dünya Kupası'nın 9 Haziran'daki açılış maçı için geri sayım başlarken, Avaya, turnuvanın bütünleşik ses ve veri haberleşme ağını tamamladı.

Siemens Komünikasyon Sistemleri'ne Almanya'dan ödül
Siemens Komünikasyon Sistemleri'nin, yeni haberleşme çözümü HiPath BizIP, Almanya'nın telekomünikasyon konusunda önemli yayınlarından TeleTalk Dergisi tarafından IP Telephony kategorisinde "Best of CeBIT Award 2006" ödülüne layık görüldü.

Avea yeni döneme iddialı giriyor
Avea Genel Müdürü olmasının ardından 11 Nisan 2006 tarihinde ilk kez basın mensuplarıyla bir toplantıda buluşan Cüneyt Türktan, telekomünikasyon sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi ve Avea'yı değişen pazar şartlarında daha güçlü ve iddialı hale getirecek yatırım planlarını açıkladı.

Kurulumu basit, güvenliği yüksek, üstelik çok esnek
NetSoft 10 yılı aşkın süredir başarılı bir şekilde yürüttüğü veri koruma, antivirüs ve sistem desteği hizmetlerine "push" teknolojisini kullanan Seven mobil e-posta çözümü ile bir yenisini daha eklemiş.

Efsane, titanyum sarısında döndü: W700
Sony Ericsson Walkman® telefon ailesinin yeni üyesi W700, tasarımda klasik dokunuşlar arayanlar için üretilecek.

BenQ - İFSAK işbirliği ile çifte kazanç
BenQ, tüketici dostu kampanyalarına bir yenisini daha ekledi. BenQ sayısal fotoğraf makinesi alanları çifte hediye bekliyor.

Ultra Kablo lisansını aldı
Telekomünikasyon Kurumu 24 Nisan Pazartesi günü düzenlediği törenle kablolu hizmet firmalarına lisanslarını verdi. Törende, Türkiye'nin önde gelen kablolu hizmet firmalarından Ultra Kablo da lisansını aldı.

Türk Telekom'dan Türkiye'ye 11. Kuruluş yıldönümü hediyesi: 26 ilde 33 okul
Türkiye'de BHT-Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri sektörünün lokomotifi olan Türk Telekom, yarının geleceği çocuklarımız için 26 ilde 100 milyon YTL değerinde 33 okul yaptırırken 20 bin 400 öğrenciye eğitim; 1800 öğrenciye de yurt imkanı sağlayacak.


Köşe Yazarları

 


Finans
Türkiye'de çevrimiçi yatırımcıya yönelik ilk kampanya: "Denemesi Bedava"

Deloitte, Türkiye'nin en hızlı büyüyen teknoloji firmalarını belirleyecek

Ödemeyi nasıl yapardınız? Nakit veya kartla mı, yoksa telefonla mı?

Finans ve kamudan uzmanlar yeni yasayı değerlendirdi


Kısa Haberler

Teknolojide Türkiye'nin en büyük tüketici fuarı yeni ürünlerle açılıyor

Suat Baysan Anel Grup'ta

Bahar kampanyası'nda yüzlerce milyon kontör ve dakika hediye

Avea uluslararası dolaşımda çığ gibi büyüyor

Mağazacılıkta yeni bir marka doğdu : 'BIGCEP"

Borusan Telekom'dan Gemlik - Çin video konferans hattı

Korsan'a karşı büyük ödül Türkiye'nin

Ca, tümleşik tehdit yönetimi çözümü ITM r8'i "il toplantıları" ile bayilerine tanıttı

Doğan Telekom farkıyla POS'tan "Alo"ya

Karel'den KM-Kısa Mesaj gönderebilen santral

Oksijen, teknoloji ihracatını yüzde 100 artırdı

Siemens A.Ş.'de Zafer Haktanır'a yeni görev

Telsim aboneleri hastane randevularını artık kısa mesajla alabiliyor

Apple iCan '06 ile yaratma ateşi herkesi saracak

E-kolay.net Kurumsal'a erişim artık daha kolay

Koç.net, Sabancı Telekom'la büyümeye devam ediyor

KoçSistem'e yılın "winback projesi" ödülü

Televizyonundan daha fazlasını isteyenlere, yeni Panasonic Viera: TH42PV60

Da Vinci Şifresi filmindeki karakterlerin en karanlık gizemlerini, Sony Ericsson ile çözülecek

STS, Nokia ve Sagem'den sonra Asus ve Pantech GSM telefonlarını da ürün yelpazesine kattı

Tesan, Jabra ve MEVA işbirliği ile 1000 kadına meme taraması yapıldı

Xerox'dan e-muhaberat hizmeti


ANKARA
Haberler

Kablo Platform lisansları verildi
Acarer: "Önemli bir yetkilendirme"
Arıak: "6 yıl 4 ay mücadele edildi"
Erkoç: "Altyapıdan maksimum düzeyde faydalanacağız"
Şirketler, Türksat ile masaya oturacaklar
e-Devlet Projesi Türksat'a devredildi
Türker: "Devirde Türk Telekom'un özelleşmesi etkili oldu"
"Projeye genel bütçeden kaynak ayrılacak"
Resmi Gazete'de yayımlandı
Attila Vitai, Vodafone'un Türkiye'deki CEO'su
Turkcell'e "Pazar Lideri" ödülü
Oger Telecom ve Telecom Italia arasında sorun yok
Avea, Alcatel Telataş'ın teklifini kabul etmedi
Turkcell, Mısır GSM'i için konsorsiyum oluşturdu
Borusan Telekom'dan Çimtaş'a yurtdışı video konferans hizmeti
Telsim'in Turkcell'e açtığı dava reddedildi
Telekomünikasyon Kurumu ve MOBİSAD'a ödül
Düşük fiyatla GSM ithalatına son
İnternet'in 13'üncü yaşı kutlandı
ADSL sayısı 2 milyona yaklaştı
HighTech Fuarı yeniden Ankara'da
Türkiye'de İnternet en çok işyerinde kullanılıyor
Hiç İnternet kullanmayanların oranı yüzde 82.45
Türkiye yüksek teknoloji üretmiyor
Enformasyon Ağı Hazırlık Endeksi'nde Türkiye 48'inci sırada
TBMM'den bilgi edinme hakkı
M. Aydın Şen Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı
ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi
Sosyal güvenlikte 'Tek Çatı' dönemi
TÜBİTAK'tan KOBİ'lere danışmanlık
Pasaportlar değişiyor
"Birlikte Daha Güçlüyüz"
İstanbul Göz Hastanesi haberleşme ağı altyapısı Bimel'den
IBM süper bilgisayarlarını tanıttı
TBD KAMU-BİB verimlilik toplantısı Antalya'da


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar