Mayıs 2008 Sayı: 152

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Akça: “Bilgi toplumuna dönüşümü daire başkanlığı ile yürütmek mümkün değil”
DPT Müsteşar Yardımcısı Halil İbrahim Akça, bilgi toplumuna dönüşüm gibi önemli bir görevi daire başkanlığı ile yürütmek mümkün olmadığına işaret ederek, organizasyonun büyümesi için kadroya ve temsil düzeyine ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi.

BİMY'15'e İzmir ev sahipliği yaptı
Son iki yıldır gerçekleştirilemeyen üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölüm başkanlarının uzun yıllardan beri yaptıkları Akademia Toplantısı, bu yıl ilk kez BİMY'15 bünyesinde gerçekleştirildi.

Eurasia 2008 - Exploiting telecoms market opportunities
As you know, exploiting telecoms market opportunities in the Caspian Region and Central Asia is means that, EurasiaCom. EurasiaCom has really important headings for Eurasian telecommunication markets. The British organization Informa Telecoms and Media has a proven heritage of over 20 years of bringing together the mobile operator and vendor communities in a productive business-focused environment. This time all of them gathered in İstanbul Turkey on the 1st and 2nd of April 2008.

The ICT community of the region have gathered together in İstanbul for the 7 th time…
The huge community of the CT and IT industry in Turkey and the Caspian and region came together with the Caspian Telecoms Conference & Showcase 2008.

Sağlık-NET ile sağlık kayıtları tek merkezde toplanıyor
2008 yılı itibarıyla devreye giren Sağlık-NET ile elektronik sağlık kayıtlarının güvenli bir şekilde tek bir merkezde toplanması amaçlanırken, yine 2008 yılı içinde yaygınlaşması planlanan Akıllı Kart Uygulaması ile de tüm sağlık bilgilerine ulaşılması planlanıyor.

Nedir bu 10xx'li numaralar?
Birkaç aydır gözümüze sıkça ilişen görsel ve yazılı reklamlarda görülen bu 10xx'li numaralar, 2004 yılı başında olacağı söylenen, ‘ucuz telefon görüşmesi' numaraları aslında. Türk telekom sektörünün serbestleşmesi demek aslında. O günlerde, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'ye alternatif olarak kurulan ve lisans alan 44 operatörden iki elin parmaklarından daha az sayıda geriye kalanların başlattığı bir uygulama aslında.

Hayat Fiber Olsa!
Fiber erişim teknolojilerinde öncü firma Entrisphere'i geçtiğimiz yıl bünyesine katarak geniş bant alanındaki konumunu güçlendiren Ericsson, 26 Mart tarihinde Ankara Divan Otel ve 28 Mart tarihinde İstanbul Conrad Otel'de düzenlediği “Fiber Dünya” etkinlikleriyle gelişmiş geniş bant çözümlerini katılımcılarla paylaştı.

Türkiye'de GMail eşittir Superposta!
Dünyanın lider arama motoru Google, Türkiye'yi İnternet'le tanıştıran servis sağlayıcısı Superonline ile bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında, Superonline'ın ücretsiz e-posta servisi Superposta'nın altyapısı, daha yüksek standartlarda servis kalitesinde hizmet verebilmesi için Google Apps ile birleştirildi.

OYTEK'in yeni akıllı kartında 6 uygulama bir arada
OYTEK Çok Fonksiyonlu Akıllı Kart kapsamında sunulan uygulamalar tek bir kartta toplanarak, daha işlevsel, daha güvenli ve daha hızlı bir ödeme sistemi çözümü olarak sunuluyor.

Avaya'dan yeni çağrı merkezi çözümleri
Kurumlara yönelik haberleşme ağı ve hizmetleri alanında dünyanın lider şirketlerinden olan Avaya, 10 Nisan günü İstanbul Swissotel'de gerçekleştirdiği Avaya Applications Day 2008 etkinliğiyle, Avaya çözüm ortaklarını, bayilerini ve müşterilerini bir araya getirdi.

Smile ve Sigortam.net işbirliği 5 dakikada “Pratik Sigorta”
Smile ve Sigortam.net işbirliği ile sigorta teklif süresi 5 dakikaya indi. 17 Nisan 2008 tarihinde başlayan uygulamada; tüketiciler Smile dükkanlarına gelerek, Türkiye'nin önde gelen sigorta şirketlerinin tüm sigorta ürünleri arasından kendilerine ve ihtiyaçlarına en uygun sigorta tekliflerini öğrenerek, bilerek ve karşılaştırarak seçimlerini yapabilecekler.
Tek tek sigorta acentesi dolaşmadan 20'yi aşkın sigorta şirketinin tüm sigorta ürünlerine kolayca erişim imkanı sağlayacak bu anlaşma ile, sigortacılık alanında yeni bir dönem başlıyor.

Son teknolojide ne varsa, Santraltech'le Türkiye'de
Türk bilişim ve haberleşme sektörüne 2006 yılında merhaba diyen ve dünyadaki en yeni teknolojileri Türkiye'ye getirmeyi amaç edinen Sanraltech'in Genel Müdürü Cem Gerşon ile çok yakında ülkemizde sunacakları yeni hizmetlerle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Toshiba'dan dünya'da bir ilk: G450 USB Modem, GSM telefon ve MP3 çalar
3N USB modem telefonu diz üstü bilgisayarınıza bağlayın mobil ağ üzerinden İnternet'e bağlanın, gelen çağrıları da kaçırmayın.

Samsung'u keşfedin
Samsung Türkiye'de atılımlarına devam ediyor. Samsung'un operasyonlarında önem verdiği ilk 10 ülke arasına giren Türkiye, Dünya'da sadece 13 tane olan Samsung Complex Mağazalarından birine ev sahipliği yapıyor.

Yüksek hızda veri iletimi ile ofisiniz cebinizde
Yüksek kaliteli teknoloji ürünlerinin lider üreticisi Asus, kullanıcıların ihtiyaç duyabilecekleri tüm özellikleri bir arada sunan Asus P750 PDA avuç içi bilgisayarlı telefonu Türkiye pazarına sunuyor. 2007 Japonya G-Mark Ödülü'nü kazanan ASUS P750, yüksek hızlı veri iletimi ve geniş ağ bağlantısı (HSDPA, Bluetooth, WiFi, USB ve GPS) desteği ile kullanıcıların tüm iş uygulamalarında verimliliklerini arttırıyor.

Motorola Türkiye'de AIR A.Ş. ile birlikte çalışacak
40 yılı aşkın bir süredir Türkiye profesyonel telsiz haberleşme pazarına hizmet veren Motorola firması, sunduğu yüksek teknolojiye sahip ürünlerle, gerek ülke ticaret platformunda yaratılan katma değere ve gerekse de kamu güvenliği pazarında sunduğu çözümlerle ülke güvenliğine olumlu katkılar sağlıyor. Motorola için yüksek derecede önemli olarak algılanan Türkiye telsiz haberleşme pazarında bulunan kullanıcılara bundan böyle satış, pazarlama ve teknik hizmet konularında Motorola Türkiye Distribütörü olarak AIR Telekomünikasyon Çözümleri A.Ş hizmet verecek.

MOTORAZR2 V9 ile 3N teknolojisi cebinizde
RAZR efsanesinin en son ürünü V9 yeni nesil GSM telefonu kullanıcılarının tüm beklentilerini karşılamak üzere geliştirildi. V9 artırılabilir hafızası ve 3N teknolojisiyle haberleşme deneyiminize hız ve heyecan katacak. V9 alan herkes hediye olarak verilen 1 GB'lık hafıza kartına da sahip olacak.

“BlackBerry akıllı telefon üreticileri sıralamasında lider”
Research In Motion'un (RIM) Taksim The Marmara'da düzenlediği BlackBerry Teknik Forumu'nda, RIM'in BlackBerry® çözümleriyle kurumlara olan katkıları, güvenlik mimarisi ve şifreleme teknolojisine değinildi. Toplantıya konuşmacı olarak RIM Türkiye Direktörü Erkut Alkaya katıldı.

LG Electronics Türkiye'de yapılanıyor
Tüketici elektronik sistemleri ve mobil haberleşmenin lider markalarından LG Electronics, Türkiye'de yeni bir ya p ılanma sürecine girdi. Türkiye p azarında 1984 yılından bu yana irtibat ofisi olarak hizmet veren LG Electronics, Nisan ayında Türkiye'de kendi ofisini açtı. Programlı ya p ısından satış sonrası hizmet ağına kadar her alanda yenilikler ya p an LGE Türkiye, beyaz eşya sektörüne de giriyor.

Anneler Günü için iki özel hediye seçeneği: Nokia 6500 Slide ve Nokia 6300 Black
Anneler Günü yaklaşırken, Nokia hepimizin ilk aşkı olan annelere birbirinden özel hediyeler sunuyor: zarif ve çağdaş tasarımıyla kalıcı bir güzellik vaat eden Nokia 6500 Slide ve siyahın asaletini şık bir tasarımla bir araya getiren Nokia 6300 Black.
Nokia, hepimizin hayatında çok önemli bir yere sahip olan annelerimiz için iki özel Anneler Günü hediyesi sunuyor: son derece gelişmiş teknolojileri çarpıcı bir tasarımla bir araya getiren Nokia 6500 Slide ve siyahın asaletini modern ve şık bir tasarımla birleştiren Nokia 6300 Black.

GSM sektöründe değişen dağıtım kanalı yapısı
Telepati Dergisi olarak GSM sektörünün Türkiye'de neredeyse doğuşundan bu yana (1995'ten bu yana) kesintisiz yayında olmamız nedeniyle, “sektörle birlikte büyüdük” sözü yanlış olmayacaktır. Tüm doğum sancılarını, gelişme ağrılarını, lisanslamaları, bollukla geçen günleri, krizlerle gelen daralmaları, yeni doğumlar yapmasını, gençlik hataları ile kayıplara sahne olmasını, kısacası olgunlaşmasını izledik; izlemekle de kalmayıp bire bir yaşadık çoğu zaman. Sektörün gelişimiyle birlikte dağıtım kanalı yapısı da yıllar içinde yukarıdaki aşamalardan geçti.

Harun Şengül: “Mesajlaşma teknolojileri lideri Acision, yenilikçi Kısa Mesaj Servisi çözümleriyle Avrasya'ya odaklandı ”
Dünya çapında 300'den fazla şebeke operatörü ve hizmet sağlayıcısının mesaj ve ücretlendirme hizmetleri ortağı olarak tercih ettiği Acision, İstanbul'da, Marriott Hotel Asia'da gerçekleştirilen EurasiaCom 2008'de yer aldı.

Vodafone, GSM hatlı masaüstü telefon ile ev telefonunda devrim yapıyor
Vodafone'un, Seç Konuş Sabit Hat abonelerine ücretsiz olarak verdiği Vodafone GSM hatlı masaüstü telefon ile, tüm sabit telefonları aramanın dakikası yer ve zaman sınırlaması olmaksızın 0,06 YTL ve aylık sabit ücret ise, sadece 10 YTL. Vodafone, hem aylık sabit ücret hem de dakika ücretinde çok avantajlı bu özel tarife ile rakiplerine meydan okuyor.
Haberleşmede sınır tanımayan, dünyanın mobil haberleşme devlerinden Vodafone, yeni ürünü Vodafone GSM Hatlı Masaüstü Telefon ile ev telefonu yelpazesinde devrim yapıyor. Vodafone, Seç Konuş Sabit Hat abonelerine ücretsiz olarak verdiği Vodafone GSM hatlı masaüstü telefon ile rakiplerine meydan okuyan çok özel bir tarife sunuyor. Vodafone GSM hatlı masaüstü telefon, Vodafone Shop ve Vodafone Store'larda Vodafone aboneleri ile buluşuyor.

EvTurkcell'le yeni bir devir başlıyor
Turkcell telekomünikasyon dünyasına yeni bir boyut getirecek yeni bir servis sunuyor. EvTurkcell sayesinde Turkcell müşterileri, GSM telefonlarından evlerini sisteme tanımlatıp sabit hatlarla Turkcell hatları üzerinden çok ucuza konuşacak.
Lider haberleşme ve teknoloji şirketi Turkcell, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıracak yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Turkcell'in basın toplantısıyla kamuoyuna tanıttığı yeni servisi “EvTurkcell” telekomünikasyon dünyasında devrim yaratacak özelliklerle kullanıcıların kullanımına sunuluyor.

Türk Telekom ‘Her İlçeye İnternet Evi' projesine devam ediyor
Türk Telekom, 2007 yılında başlattığı “Her ilçeye bir İnternet Evi” projesi kapsamında Nisan ayı içerisinde kutlanan ‘İnternet Haftası'nda, 216 ilçeye daha birer İnternet evi kuruyor. Toplam 20 milyon YTL kaynak ayrılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında bugüne kadar kurulan 272 İnternet Evi ile birlikte Türkiye'nin toplam 488 ilçesi ücretsiz hizmet veren İnternet Evi'ne sahip olacak.

Avea'dan telefon alan 109 YTL'lik ücretsiz konuşma süresi kazanıyor
Avea İletişim Merkezlerinden diledikleri bir telefonla faturalı hat alan aboneler, 3 ay boyunca tüm ev, iş ve Avealılarla toplam 109 YTL'lik ücretsiz konuşma şansı elde ediyor
Abonelerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni hizmetler hayata geçirmeye devam eden Avea, 30 Haziran 2008 tarihine kadar devam edecek cihaz kampanyası kapsamında abonelerine 3 ay toplamında 109 YTL'lik ücretsiz konuşma hediye ediyor.

Yön bulma pazarının rakipsiz modeli Mio C720
Gideceğiniz yerin fotoğrafını çekin kayıt edin, üstüne tıklayın , Mio C720 sizi oraya götürsün.
Mitac'ın ürettiği Mio Yön bulma (navigasyon) cihazının en yeni modeli Mio C 720, Türkiye pazarında son kullanıcıyla buluştu. Mio'nun C720 modeli diğer marka ve modellerden bazı çarpıcı özellikleriyle ayrılıyor;


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 


Finans
Altın Örümcek'in en iyisi: (www.garanti.com.tr )
Positivecard ile araçtan inmeden akaryakıt bedelini ödeme dönemi başladı
Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin halka arzı başladı
Datateknik'ten 440 milyon Dolar ciro hedefi

Kısa Haberler

Altın örümcek Web ödülleri 2007 açıklandı

Siz itibarınızı riske atmaya hazır mısınız?

IDC Seminer Serisi, KOBİ'ler için yarının başarısını bugünden sağlamak amacı ile kapsamını genişletiyor

Datateknik, 440 milyon Dolar ciro hedefliyor

Gül Burhan, ekolay.net'te göreve başladı

oyun.ekolay.net büyük bir ortaklığa imza atıyor

Electro World'de görev değişikliği

“Evlere Servis” ile servis garantisi kapıya kadar geldi

IBM haberleşmenin geleceğine 1 milyar Dolar yatırıyor

ITD'den yüksek süreklilik ve gerçek zamanlı veri bütünleştirme çözümleri

Kaspersky Antivirüs 7.0 Windows Vista Servis Paketi 1 ile yeni bir ödül daha kazandı

Rusya mobil operatörü MTS, Kaspersky Lab.'dan özel antivirüs önerisini tanıttı

Tuşla 1056'yı, düşür faturayı

IFS uygulamaları K.V.K ile telekom sektöründe

Teknosa'nın başarı hikayesi Dünya Perakende Kongresi'nde

Trend Micro, “Bronz” ödüle layık görüldü

Türk Telekom yönetiminde atama

ZyXEL bayileriyle buluştu

ANKARA
Haberler
”Bilişim Kahramanları” Ankara’da bir araya geldi
“Kahramanlar” arasında RobotTurk de vardı
“Üniversiteli Bilişim Kahramanları Aramızda”
Barkodlu pasaportlar 2008 içinde verilecek
TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması 10 Yaşında…
Elektronik ortamda bildirim
İnternet ekonomisinin geleceği Seul’de tartışılacak
Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi, dünyanın sayılı projelerinden
Bilgi Güvenliği Derneği ilk genel kurulunu yaptı
Bilgisayar korsanlarının hedefi doğrudan kişisel bilgiler
İkinci Aviyonik Semineri yapıldı
Mevcut aviyonik projeleri
Bosphocom dünyanın haberleşmesini sağlıyor
Jabra Anneler Günü için alternatif sunuyor
Her keseye ve her zevke uygun Jabra’lar
Annelere ihtişamın simgesi Jabra JX10 Cara
Kulaktaki şıklık: Jabra BT2010
İnternet haftası sponsoru Tellcom
Tellcom Esentepe’deki yeni binasına taşındı


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar