Kenan CAVNAR

 

Danışmanın dediği

Bilgi işlem personeli kiralama

Kurumsal firmaların, BT-Bilişim Teknolojileri konusunda dış kaynak kullanmaya başlamalarının bende ilginç bir hikayesi vardır. 2000 yılında Data Expert firmasında çalıştığım dönemde müşterilerimiz ağırlıklı Bilgi Teknolojileri alanında faaliyet göstermekteydi. Ürün, servis, yazılım ve bakım olmak üzere çok farklı konularda çalışan bu müşterilerimiz başta bankalar olmak üzere kendi alanında en büyük firmalara hizmet vermekteydiler.
Ancak hizmet alanı arttıkça kaynak sıkıntısı kendini göstermeye başladı. O dönemde yüksek personel maliyetleri karşısında zor duruma düşen müşterilerimize bir alternatif olması açısından Hindistan'dan yazılım personeli getirip ihtiyacı olan firmalara dış kaynak hizmeti sunmayı etmeyi hedeflemiştik. Zira aynı dönemde nitelikli bir yazılım personeli 2.500- 3.500 Dolar ücret alırken, Hintli yazılımcılar 500 Dolar'a çalışabiliyordu. Aradaki bu fark, acil personele ihtiyacı olan firmaların hemen dikkatini çekmişti.
Başarılı bir çalışma sonunda, yaklaşık 30 kadar Hintli yazılımcıyı farklı firmalara kiralamıştık. Bu iş daha büyür, sayı artar demeye başladığımız dönemde Hintli çalışanların uyum sorunu ve gruplar halinde yaşama kültürleri ülkemizde çok da uzun süreler çalışamayacaklarını kısa zamanda bize gösterdi.
Firmaların ihtiyaçlarını düşük maliyet ve maksimum verimlilik ile kullanabilmelerini sağlaması açısından personel kiralama hizmeti, her geçen gün tercih edilen bir hizmet türü haline gelmiştir.
Bunun başlıca nedenleri arasında, her alanda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip personel bulmanın zorluğu ve yüksek maliyetleri sayabiliriz. Ancak bu sayılanlar tek başına personel kiralama hizmetinin avantajı değildir. Bu hizmet sonrasında firmalara verilen destek süreçleri de önemlidir. Şöyle ki, bir bilgi işlem personeli kiralandığı firmaya kendi bilgisinin yanında çalıştığı firmasının desteği ve bilgi birikimi ile gelmektedir. Firmasının faaliyet alanları dahilinde müşteride yapacağı projelerde gerekli zamanlarda destek alabilmesi ve karşılaştığı sorunu çözmesi bu konudaki en önemli avantajlardan biridir.
Üstelik, nitelikli BT personeli tedarik eden firmalar, kiralanan personelin eğitim ihtiyaçlarını kiralanan süre boyunca karşılamayı, sağlık, hastalık gibi nedenlerden dolayı kısa zamanda yerine yerleştirme hizmeti vermeyi taahhüt etmektedir.
İşte bu nedenledir ki; günümüzde bilgi işlem personeli kiralama hizmetinden, finans sektörü başta olmak üzere otomotiv, sağlık, gıda vs. gibi birçok sektörden firmalar bu hizmetten sıkça yararlanmaya başlamışlardır.
Sonuç olarak kiralanan personelin alacağı eğitim/seminerle bilgilerini güncel tutabilmesi ve bunun beraberinde gelen verimlilik, personel yönetimi konusunda ek bir zaman harcanmaması ve düşük maliyet avantajları bu hizmet türünün giderek tercih edilmesini sağlamıştır.


Köşe Yazarları
Danışmanın Dediği