Positivecard ile araçtan inmeden akaryakıt bedelini ödeme dönemi başladı

Petrol Ofisi, Ingenico Türkiye ile birlikte geliştirdiği “Positive Card” uygulamasıyla müşterilerine araçlarından inmeden, direksiyon başında kredi kartıyla ödeme yapma ve puan kazanma fırsatı sunuyor.
Petrol Ofisi, akaryakıt sektöründe öncü bir uygulamaya imza atarak, müşterilerine araçtan inmeden kredi kartıyla ödeme yapmalarını sağlayan yeni bir hizmet sundu. Petrol Ofisi'nin Ingenico Türkiye ile yaptığı işbirliği çerçevesinde geliştirilen Positive Card ile, akaryakıt ya da PO Gaz alan müşteriler hem ödül kazanıyor hem de araçlarından inmeden ödeme yapabiliyor. Petrol Ofisi'nin Türkiye'nin önde gelen bankalarıyla gerçekleştirdiği anlaşmalar doğrultusunda, bu bankaların kredi kartlarına sahip olan Petrol Ofisi müşterileri, Positive Card'ı bini aşkın Petrol Ofisi istasyonunda kredi kartı gibi kullanabiliyor. Bunun için yapılması gereken tek şey ise güvenlik önlemleri gereği, Positive Card'ı bankaya bir kereye mahsus olmak üzere tanımlatmak.
Ingenico Türkiye tarafından geliştirilen Positive Card'ın en büyük özelliği ise, “temassız-RFID” denilen özel bir sistemle çalışması ve tüm veri iletişiminin pompa üzeri temassız-RFID kart okuyucular üzerinden gerçekleştirilmesi. Her pompa üzerinde bulunan kart okuyucular sayesinde, müşteri araçtan inmeden ödeme yapmasını sağlayabilecek bir başka uygulama olan Mobil PoS'lardaki riskleri de yaşamayacak. Sistemde akaryakıt istasyonunda sınırlı sayıda Mobil PoS olması ya da araç yoğunluğunun fazla olması nedeniyle işlem sırası gibi bekleme ya da araçtan inerek işlem yaptırma gibi ihtimallere yer yok. Positive Card kart okuyucuya dokundurulduğunda, pompadan hangi miktarda, hangi türde ve ne kadar yakıt alındığı gibi bilgiler, kart okuyucu üzerinden, uydu aracılığıyla Petrol Ofisi merkeze gönderiliyor. Akaryakıt alımı sonrası anında kazanılan puanlar karşılığındaki hediye siparişi ve teslimi PoS üzerinden gerçekleşiyor. Sistemi uygulamaya geçiren Petrol Ofisi'nin amacı, yaklaşık 3.300 akaryakıt istasyonundan 2.000 in üzerinde bu teknolojiyi kullanıyor olmak.
Bununla birlikte, Petrol Ofisi, Positive Card'ı olmayan müşterileri için de Wi-Fi (İnternet tabanlı) PoS kullanıyor.
Positive Card'ın önemli özelliklerinden bir diğeri, müşterisinin ödeme alışkanlıkları ya da puan avantajları vb., doğrultusunda ayın ilk 15 günü bir kredi kartına, ikinci 15 günü ise başka bir kredi kartına bağlı olabilmesi.
Ingenico Türkiye Genel Müdürü Alpay Sidal , konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, grup olarak, özel projelerde yazılım ekiplerinin yarattığı katma değerle ön plana çıkmayı hedeflediklerinin altını çizdi: “Sektörde PoS tedarikçisi olmanın ötesinde, yazılım ekiplerimizin ürettiği ve hayata geçirdiği özel projelerle büyüdük ve fark yarattık. Bu yöndeki çalışmalarımız, Ingenico'nun uluslararası hedefleri için de büyük bir önem taşıyor. Yakın gelecekte, Petrol Ofisi ile gerçekleştirdiğimiz bu özel proje gibi büyük ve önemli örneklerle yolumuza devam ediyor olacağız. Ingenico, Türkiye üzerinden yakın pazarlara yazılım ihracatı yapmayı planlıyor. Bu hedefin önemli bir parçası olacağımıza inanıyor ve hedefliyoruz.”
Petrol Ofisi Sadakat Programları ve İş Geliştirme Müdürü Dr. Uğur H. Özmen konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: Ingenico'nun en önemli katkısı bizimle ortak bir vizyonu paylaşabilmesiydi. En çok uyuştuğumuz nokta, bir diğer banka gibi yararlanabileceğimiz bir PoS kavramı ve hatta bunun haricinde Petrol Ofisi'nin bir PoS ağına kavuşması hedefiydi. Bankaların çeşitli alternatiflerini tartıştığımızda Ingenico'nun bizimle aynı vizyonu paylaşması son derece önemli bir katkı getirdi. Yazılımların geliştirilmesi aşamasında her iki ekip uzun süre birlikte çalıştı. Projelerin hayata geçmesine yaklaşılan dönemler oldukça stresli ve her iki tarafın da gerçekten özveri ile çalışması gereken dönemlerdir. Biz o dönemlerde de yazılım ekibinden oldukça büyük destek aldık.”