Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin halka arzı başladı

Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin (Türk Telekom) yüzde 15 oranındaki hissesinin halka arz edilmesiyle ilgili süreç başladı. Türk Telekom hisselerinin halka arzıyla ilgili olarak ön talepler 28-29-30 Nisan 2008 tarihlerinde toplanacak. Halka arzdaki kesin talep toplama dönemi ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayının ardından, 7-8-9 Mayıs 2008 olarak planlanıyor. Halka arz yoluyla satışa sunulan hisselerin, İMKB Yönetim Kurulu'nun onayının ardından 15 Mayıs 2008 tarihinden itibaren İMKB'de işlem görmeye başlaması hedefleniyor.
Türk Telekom halka arzında satışa sunulacak hisselerin; yüzde 30'u Türk Telekom ve PTT Çalışanları ile Küçük Tasarruf Sahipleri; yüzde 3'ü, Alım Gücü Yüksek Bireysel Yatırımcılar ve yüzde 2'si de Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılar olmak üzere toplam yüzde 35'lik bölümü yurtiçindeki yatırımcılara tahsis edilirken; yurtdışı tahsisat oranı ise yüzde 65 olarak belirlendi.
Halka arzda, mevcut sermayesi 3.500.000.000 YTL olan Türk Telekom'un yüzde 15 oranında hissesine karşılık gelen 525.000.000 YTL'lik hissesi satışa sunulacak. Halka arzda ayrıca 78.750.000 YTL'lik hisseye karşılık gelen yüzde 2,25'lik ek satış hakkı kullanım imkanı bulunuyor.
2007 yılında konsolide geliri 9,2 milyar YTL'ye ulaşan ve 2,5 milyar YTL net kâr açıklayan Türk Telekom, 18.2 milyon sabit telefon abonesine ve 114.000 km fiber optik kablo altyapısına sahip bulunuyor. Türk Telekom ayrıca, yüzde 100 hissesine sahip olduğu TTNet ile 4.3 milyon aboneye İnternet erişim hizmeti, hisselerinin yüzde 81'ine sahip olduğu Avea ile de 9.9 milyon mobil hat abonesine mobil haberleşme hizmetleri sağlıyor.
İnternet servis sağlayıcısı TTNet'in sahibi olan Türk Telekom, mobil haberleşme operatörü Avea'nın da hisselerinin yüzde 81'ini elinde bulunduruyor. Türk Telekom'un çatısı altında ayrıca, alanlarında lider olan müşteri hizmetleri yönetimi şirketi Innova; telekomünikasyon bütünleşme çözüm ortağı Argela; ağ üzerinden anında erişimli çevrimiçi eğitim altyapısı ve içerik geliştiricisi IES; ve çağrı merkezleri ve CRM-Müşteri İlişkileri Yönetimi hizmetleri sağlayıcısı Assistt şirketleri yer alıyor.
Türk Telekom halka arzına Türk Telekom ve PTT çalışanları, Küçük Tasarruf Sahipleri ve bireysel yatırımcılarının katılımını teşvik etmek üzere ıskonto ve taksit avantajları da sağlandı. Buna göre Türk Telekom ve PTT çalışanları ile Küçük Tasarruf Sahipleri ön talepte bulunmaları durumunda peşin ödemede yüzde 7, kredi kartı ya da vade farksız 5 taksitte ödemede de hisse değeri üzerinden yüzde 4 ıskontoya hak kazanacaklar. Türk Telekom ve PTT çalışanları ile Küçük Tasarruf Sahipleri'nin halka arzdan kesin talep döneminde hisse talebinde bulunmaları halindeyse peşin ödemede yüzde 4 oranında ıskonto kazanacaklar.
Alım Gücü Yüksek Yurtiçi Bireysel Yatırımcı grubu da ön talepte, peşin ödemede yüzde 5, vade farksız 5 taksitte ödeme ve kredi kartıyla ödemede yüzde 2 ıskonto kazanacaklar. Bu grupta yer alan yatırımcılar, ön talebe katılmadan kesin talep başvurusu yapmaları durumunda da peşin ödemede yüzde 2 ıskonto kazanacaklar.
Halka arzda Türk Telekom ve PTT çalışanları en fazla 20.000 pay, Küçük Tasarruf Sahipleri en fazla 2.000 paya kadar talepte bulunabilecekler. Alım Gücü Yüksek Bireysel Yatırımcılar içinse en az 2.000 paylık talepte bulunma zorunluluğu bulunuyor.
Türk Telekom'un hisselerinin yüzde 55'i, 2005 yılında blok satış ihalesi sonucunda Oger Telecoms Ortak Girişim Grubu tarafından satın alınmış; Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirme uygulaması olan bu işlem, Acquisitions Monthly tarafından, “Gelişen Piyasalarda 2005 Yılı'nın En Başarılı İşlemi” ödülüne layık bulunmuştur. Türk Telekom'un hazineye ait hisselerinin yüzde 15'inin özelleştirilmesine ilişkin danışmanlığı ise, Deutsche Bank-Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. yapıyor.