Datateknik'ten 440 milyon Dolar ciro hedefi

Godiva'yı almak, Yıldız Holding'in bilişimde de önünü açtı. Ülker'i de bünyesinde barındıran Yıldız Holding çatısı altında 2008 yılı başında oluşturulan Yıldız Bilişim Grubu'nun lokomotif şirketi Datateknik, hedef büyüttü. 1994 yılından bu yana, 1 milyon adet Exper marka bilgisayar üreten Datateknik, 2008 yılında 280 bin adet bilgisayar satarak büyük bir sıçrama yakalamayı hedefliyor. Exper üretim ve pazarlamasının yanı sıra sistem entegrasyonu konusunda da tüm müşteri yelpazesine hitap eden çözümler sunan Datateknik'in 2008 yılı sonu ciro hedefi ise 440 milyon Dolar olarak açıklandı.
Yolcu, uluslararası firmaların, birçok konuda olduğu gibi BT konusundaki alım kararlarını da merkezlerden alması nedeniyle, geçmişte Exper olarak büyük sıkıntı yaşadıklarını vurguladı. Mehmet Yolcu, “Ne kadar iyi fiyat, ürün ve hizmet sunsak da, her ne kadar Türkiye'deki ekipleri bizimle çalışmak istese de uluslararası şirketler ile çalışma fırsatı bulamıyorduk, Ülker Godiva'yı alınca, bu kez tüm lisanslamanın Türkiye'den yapılması sağlandı ve ilk defa bu sistemin zevkine biz de vardık.” şeklinde konuştu.

Yıldız Holding itici gücümüz olacak
Datateknik'in Yıldız Bilişim Grubu içindeki payının yaklaşık yüzde 40 olduğunu belirten Yolcu, bu yılın başındaki yeniden yapılanma ile birlikte iddialarını artırdıklarını söyledi. Yolcu şöyle devam etti: ”Yeniden yapılanma ile Holding'in desteğini daha yakından hissetme ve Holding'in deneyimli işgücünü değerlendirme fırsatımız doğdu. Bundan sonraki temel stratejimiz, kalifiye işgücümüzü korumak ve geliştirmek şeklinde olacak. Yıldız Bilişim Grubu'nun önde gelen oyuncularından biri olmamızla birlikte artık sektörde hayal ettiğimiz noktaya gelme çabamızda çok daha güçlü bir hareket kabiliyetine kavuştuk. Bulunduğu sektörlerde pazar liderliğine alışkın olan Yıldız Holding'in desteği, büyümemizde itici gücümüz olacak.”

2012 ciro hedefi 1 milyar Dolar
Datateknik'in geçen yılı toplam 158 bin 858 adet PC satışı ile tamamladığını belirten Yolcu, 2008 satış hedeflerinin ise 280 bin bilgisayar olduğunu söyledi.
Datateknik olarak 2007'de 160 milyon Dolar ciroya ulaştıklarını belirten Yolcu, şunları söyledi: “Datateknik olarak Türkiye'nin lider sistem bütünleştiricisi olmayı hedefliyoruz. Yıldız Holding Bilişim Grubu yapılanması sırasında bünyemize katılan şirketler ve etkin büyüme stratejilerimizle, pazarda 2012'ye kadar lider olmayı ve ciroda 1 milyar Dolar rakamını yakalamayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için en büyük yatırımımız ise insan kaynağına olacak. Sadece 2008'de yüzde 25'lik bir istihdam artışı hedefliyoruz.”