Siz itibarınızı riske atmaya hazır mısınız?


BSA Türkiye Katılımcılarının yasadışı yazılım satışı ve kullanımına karşı mücadelesinde yeni aşamaya geçildi. Lisanssız bilgisayar programı kullanan firmalara yönelik yasal aramalar artarak sürüyor.
Son aylarda yürüttükleri yoğun bilinçlendirme kampanyası ile firmaları yasal bilgisayar programı kullanımına davet eden BSA Türkiye Katılımcıları, çalışmalarına kampanyanın ikinci aşaması olan aramaların artırılması ile devam ediyorlar. Bu kapsamda, BSA Katılımcılarının şikayeti üzerine ilgili Sulh Ceza Mahkemeleri tarafından verilen arama kararları doğrultusunda, Ankara'da faaliyet gösteren;
•  Ahmet Aydeniz İnş. Tur. Gıda Eğitim Öğretim İth. İhr. ve Tic. A.Ş.
isimli firmalara ait işyerlerinde yasal aramalar gerçekleştirilerek hukuki işlemler başlatıldı. Aramalar sonucunda işyerlerinde bulunan bir miktar Microsoft, Autodesk ve Corel programların lisanssız olarak kullanıldığı tespit edildi.
Yasal yazılım kullanımının ülke genelinde yaygınlaşmasını hedefleyen BSA, yazılım ürünleri satıcılarının haklarını koruyan dürüst ve adil bir ticaret ortamının yaratılabilmesini arzuluyor. Yasadışı yazılım kullanan firmalar yazılım telif hakkı sahiplerine verdikleri zararın yanında ağır hukuki yaptırımlarla da karşı karşıya kalabiliyorlar.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 'nda yapılan son değişiklikler 8 Şubat 2008 tarih ve 26781 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 5728 sayılı Kanun ile birlikte yürürlüğe girmiştir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre korsan yazılım kullanılması, kopyalanması veya satışa sunulması halinde hem hukuki hem de cezai sorumluluk söz konusu olmaktadır. Buna göre, yapılan değişiklikler çerçevesinde hak sahiplerinin yazılı izni olmaksızın hak sahibinin eseri kullanılamaz çoğaltılamaz ve yayılamaz. Kanuna göre eser kabul edilen bilgisayar programını hak sahiplerinden yazılı izni almadan, işleyen, çoğaltan, çoğaltılmış nüshaları yayan kimse, hak sahibi ile sözleşme yapılmış olması halinde hak sahibinin isteyebileceği bedelin veya tespit edilecek rayiç bedelin 3 katına kadar tazminat ödemeye mahkum edilebilmektedir. Bunun yanısıra, cezai sorumluluk da söz konusu olmakta ve hak sahibi kişilerin yine yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticari amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişiler hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adli para cezasına hüküm olunmaktadır. Belirtildiği şekilde suç gerçekleştiği zaman ise, suç unsuru eşyaya el konulabilmektedir.
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 'na göre bilgisayar yazılımlarının hukuka aykırı yollardan çoğaltılması, kullanılması ve dağıtılması gibi eylemleri gerçekleştirmek suretiyle telif hakkı ihlali suçu işleyen kişiler, 5 seneye kadar hapis ve 150 bin YTL'ye kadar ağır para cezası ile cezalandırılıyorlar. Ayrıca korsan yazılım kullandığı tespit edilen işletmelerin sahipleri, genel müdür ve ilgili müdürleri de aynen korsan yazılım suçu işleyen kişiler gibi sorumlu tutuluyorlar. IDC'nin 2008 yılı raporuna göre, Türkiye'de %64 oranındaki korsan yazılım kullanım oranını sadece %10 düşürmek:
•  Ekonomiye 650 milyon Dolar'lık katkı,
•  36.000 kişiye yeni iş sahasının açılması,
•  80 milyon Dolar ek vergi kaynağı,
Yerel ekonomiye 500 milyon Dolar kaynak olanak sağlayacağı tahmin ediliyor.