Telekom'da kamu yansımaları

İnternet Kurulu yeniden oluşturuldu
Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü'nün sekreterya görevini üstlendiği İnternet Kurulu yeniden oluşturulmasının ardından ilk toplantısını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın başkanlığında 24 Nisan'da Ankara'da gerçekleştirdi.
Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Cabir Bilirgen, Telepati'ye verdiği bilgide, İnternet politikalarının geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla 10 yıl önce kurulan ancak bir türlü istenilen verim alınamayan İnternet Kurulu'un yeniden oluşturulduğunu bildirdi.
Bilirgen, kuruluşu 1998 yılına dayanan ilk İnternet Kurulu'nun yaklaşık iki yıl önce son toplantısını yaptıktan sonra bir daha toplanamadığını söyledi.
Bilirgen, Ulaştırma Bakanlığı'nın 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Yasa çerçevesinde kurulu yeniden oluşturmak üzere çalışmalara başladığını dile getirdi. Bilirgen, Kurul'un Türkiye'de İnternet konusunda gerekli stratejik ve taktik ulusal kararların alınması ve uygulanması sürecinde Ulaştırma Bakanlığı'na danışmanlık görevi yapacağını belirtti.
Kurul, uygulamada gözlenen aksaklıkların belirlenmesi ve giderilmesinde çözüm önerileri oluşturarak, Bakanlığın ulusal politikalar belirlemesinde yardımcı olacak.
Kurul, gerekli görülmesi halinde yılda birkaç kez toplanacak. Kurul bünyesinde yaklaşık 14 çalışma grubu oluşturulacak. Çalışma grupları, Kurul'un verdiği görevler doğrultusunda toplantı ve çalışma yaparak, sonuçlarını İnternet Kurulu'na sunacak.
Kurul'un yeni üye dağılımında kamudan ziyade, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin ağırlıkta olmasına özen gösterildi.
Üye sayısı eskiden 65 olan Kurul'un üye sayısı 30'a çekildi. Ulaştırma Bakanlığı, yeni yapısıyla İnternet Kurulu'nun etkin bir danışma kurulu niteliğine kavuşturulmasını hedefliyor

İnternet günleri etkinlikleri…
Ulaştırma Bakanlığı, İnternet'in Türkiye'de kullanılmaya başlamasının 15'inci yılı dolayısıyla Ankara Swiss Otel'de “İnternet Günleri Etkinlikleri” programı düzenlendi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım etkinlikte yaptığı konuşmada, İnternet'in gerek kurumsal gerek bireysel anlamda günlük yaşamın vazgeçilmez parçası haline geldiğini söyledi.
Yıldırım, artık haber almak için gazeteleri, televizyon ve radyoları beklemek gerekmediğini dile getirerek, GSM telefonu ve bilgisayarın kafi geldiğini kaydetti. Teknolojinin çok hızlı geliştiğine dikkati çeken Yıldırım, İnternet'in bir yaşam tarzına dönüştüğünü anlattı. İnternet'in gelişimiyle alışkanlıkların değiştiğini belirten Yıldırım, “Telekomünikasyon sektöründeki serbestleşme süreci istenilen hızda olmuyor. Bu bir zihinsel dönüşüm gerektirir. Serbestleşme sürecinde diğer ülkelere göre gecikme olduğunu görüyoruz. İstenilen noktada değiliz, ama 2000'li yılların öncesinde de değiliz” diye konuştu.
Sağlıklı çalışmadığı için kaldırılan İnternet Kurulu'nun tekrar oluşturulduğunu ifade eden Yıldırım, Kurul'un İnternet'in yaygınlaştırılması, içeriğinin belirlenmesi gibi konularda çalışmalar yaparak, öneriler getireceğini belirtti. Kurulun önerilerinin dikkate alınacağını vurgulayan Yıldırım, “İnternet Kurulu bilişim sektörünün yaygınlaştırılmasının MGK'sidir” dedi.
Yıldırım, mobil haberleşmedeki vergilerde indirim yapılmamasının rekabet sınırını daralttığını, sektörün büyümesini engellediğini bildirdi. Vergilerin indirilmesine ilişkin çalışmalar yaptıklarını belirten Yıldırım, vergilerin 2009'dan itibaren düşürülmeye başlanacağını söyledi.
Haberleşme Genel Müdürü Cabir Bilirgen de 1800 okula bilgisayar laboratuarı, kışla ve halk eğitim merkezine İnternet erişimi kurduklarını, ilköğretimde 20 bin okula bilgisayar destekli fen laboratuarları kurulması için de protokol imzaladıklarını söyledi.
Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer ise, içeriklerinde kanunla belirlenen 9 tür suçun bulunduğu İnternet siteleriyle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının yasal yollarla mücadele ettiğini söyledi.
Konuşmaların ardından, Ulaştırma Bakanı Yıldırım “İnternet Nereye Gidiyor?” konulu yarışmada dereceye giren 9 öğrenciye diz üstü bilgisayar hediye ederek başarılar diledi.
İnternet Kurulu da ilk toplantısını 24 Nisan 2008 tarihinde Ankara‘da gerçekleştirdi. Toplantı kapsamında “Gelecek İnternet'tir” konulu bir de panel düzenledi. Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Turhan Menteş‘in yönettiği panele Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros ve Vodafone‘dan Hüseyin Köksaldı katıldı.
Cüneyt Türktan, mobil İnternet'in yaygınlaşması için kullanım ihtiyacının, müşteri tecrübesinin, cihazların, bağlantı hızının ve fiyatlandırmadaki gelişimin büyük önem taşıdığını söyledi.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar da 70 bin aracın İnternet üzerinden takibinin yapıldığını ve böylece şirketlerin benzinde yüzde 30'lara varan tasarruf sağladığını anlattı.
Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros ise, Türk Telekom'un ADSL yatırımlarının 2008'de 500 milyon Dolar olarak planlandığını kaydetti.
Vodafone'dan Hüseyin Köksaldı da, kullanıcıların İnternet teknolojisine duydukları güven ve yakınlığın yeni nesil mobil cihazlar ile birleşmesiyle data kullanımı talebinin her geçen gün arttığını anlattı.

İnternet'e Diyarbakır'da 15'inci yaş kutlaması
İnternet'in doğum günü nedeniyle Diyarbakır Belediyesi Tiyatro Salonu'nda doğum günü pastası kesilip “Bölgesel Kalkınmada Bilişim ve İnternet'in Rolü ve Öneriler” konulu panel düzenlendi. Diyarbakır'da ayrıca “İnternet ve e-eğitim dünyası”, “İnternet ve iş dünyası” etkinlikleri gerçekleştirildi ve “Uygulamalı Linux Kursu” verildi.
TÜBİDER Diyarbakır Temsilcisi Behçet Toprak'ın sunduğu etkinliğin açılışında konuşan Diyarbakır Belediyesi Başkan Vekili İhsan Uğur, Yönetim Bilgi Sistemi'ni kullanarak e-Belediye Sistemi'ne geçtiklerini anlattı. Valilik, Ticaret ve Sanayi Odası'nın girişimi ile Diyarbakır'da TÜBİTAK Bilim Merkezi kurulacağını açıklayan Uğur, “Diyarbakır, komşu illere yakınlığı, bölge ülkeleriyle akrabalığı, Türkçe, Kürtçe ve Arapça bilen işsiz gençleriyle özellikle bilişim sektörü için bulunmaz bir nimettir” dedi.
Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya da teknolojik yatırımların önündeki bürokratik işlemlerin minimize edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Dicle Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Abdullah Baykal ise, merkez olarak bölgede İnternet konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Diyarbakır Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Nedim Tüzün ise, 5651 sayılı Yasa'da Bilişim suçları Kanunu'ndaki hakim konunun İnternet'ten korkma konusu olduğunu dile getirdi. Tüzün, bilişim ve İnternet'in bölgesel kalkınmaya etkisinin olumlu olduğunu vurguladı. Tüzün, Diyarbakır'ın stratejik ve merkezi konumda olması nedeniyle özel çözümler geliştirilmesine uygun olduğunu dile getirerek, Kürtçe'nin özgün yazılımlarda kullanılabileceğini kaydetti.
TBD Temsilcisi Nezih Kuleyin de; İnternet'in suç aleti olup olmadığının tartışılmaya başladığına işaret ederek, “İnternet'i ne amaçla kullandığımız önemlidir” dedi. İnternet'e ilişkin doğru anlayışa sahip denetleme ve mevzuat yaratılması gerektiğinin üzerinde duran Kuleyin, İnternet'in dünyadaki en büyük kitap olduğunu söyledi.
Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına konuşan Mustafa Akgül ise, İnternet'in 12 Nisan 1993'te Türkiye'de genel kullanıma açıldığını, 1998'de toplanan ilk İnternet Kurulu'nda İnternet Haftası kutlanması fikrinin benimsendiğini anımsattı. Gelinen noktada İnternet kullanımında dünya ortalamasının yakalandığı, halkın yüzde 27'sinin İnternet'i düzenli kullandığı, yüzde 70'inin hayatında hiç İnternet kullanmadığı yüzde 22'sinin İnternet'i hiç duymadığına değindi. “Gidecek çok yolumuz var” diyen Akgül, sözlerini “İnternet, Bilgi Toplumun taşıyıcısı ve ön modelidir, bir başka deyişle Bilgi Toplumun yolu İnternet'ten geçmektedir. Ülkemiz matbaa ve sanayi devrimi kaçırdı, gelin hep birlikte Bilgi Toplumunu kaçırmayalım!” diyerek tamamladı.
Akgül, yöneticiliğini yaptığı “Bölgesel Kalkınmada Bilişim ve İnternetin Rolü ve Öneriler” konulu panelinde ise Kamu İnternet Erişim Merkezleri'nin (KİEM) pilot uygulamaya gidilmeden 2 bin tane yapıldığını, Türkiye'nin İnternet'i geliştirmeye yönelik bir çabaya katılmadığını öne sürdü. İnternet'in bir öğrenme merkezi olduğuna işaret eden Akgül, belirli, somut projeler üzerinde odaklanılması gerektiğini vurguladı.
İnternet olmasaydı, bankacılık sektörünün çökmüş olacağını belirten TBD Temsilcisi Nezih Kuleyin de; Diyarbakır, Urfa hattında tarıma dayalı endüstrilerde hangi üretimlerde uluslararası pazarda ayrıcalıklı sonuçlar elde edilebileceğinin belirlenmesini önerdi. Kuleyin, bilgisayar ve İnternet kullanılarak bir farkındalık yaratılması, yaygın eğitim, uluslararası pazarlama ve destek politikalarının bölgeye nasıl uygulanabileceğinin tartışılması gerektiğine dikkat çekti.
Milli Eğitim Bakanlığı EĞİTEK Şube Müdürü Sefa Köksal ise, KİEM'lerle beraber çalıştıklarına işaret ederek, yapılan çalışmalara EDMER'in (e-Devlet Merkezi) de destek verdiğini anlattı. Köksal, vatandaşın İnternet kullanması için KİEM'lerin de kullanım şeklini geliştirmeyi düşündüklerini anlattı. Köksal, vatandaşlara İnternet kullanmayı öğretmenin kaçınılmaz olduğunun üzerinde durarak, KİEM'lerin yoğun olarak Çıraklık yaygın Eğitim Merkezleri'ne kurulduğunu anlattı. Köksal, KİEM'lerin erişim fonksiyonuna belediyelerin de katsı sağlaması gerektiğinin üzerinde durdu. Köksal, İnternet erişimi için yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının kampanya başlatması gerektiğini kaydetti. 60 kişilik bir içerik geliştirme ekibi kurulduğunu bildiren Köksal, İnternet konusunda Türkiye'de hiçbir ciddi girişim bulunmadığını, araştırma ve geliştirme merkezlerinin olmamasını da önemli bir eksiklik olduğunu söyledi. Köksal, İnternet'i öğrenme ve kullanma konusunda yerel yönetici ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir kampanya oluşturmaya gerek olduğunu belirtti.
İnönü Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Mustafa Karakaplan da İnternet'in bölgesel kalkınmaya olumlu etkisi olacağını vurguladı.
EMO Diyarbakır Şubesi Temsilcisi Nejat Işık ise Diyarbakır'da 26 bin 660 İnternet abonesi bulunduğunu söyledi. Abone potansiyelinin henüz karşılanamadığına işaret eden Işık, bağlantı yuvası (port) sayının artması halinde abone sayısının da artacağını vurguladı.
Işık, 114 köyün her birine Mayıs 2008 sonuna kadar 24 yuva kurulacağını belirtti. Altyapının suretle iyileştirilmesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Işık, Diyarbakır'da 500'ün üzerinde İnternet kafe olduğunu kaydetti. 11 ilçe merkezinde ücretsiz İnternet evleri bulunduğunu belirten Işık, İnternet kafelerin sadece ticari kuruluşlar olarak görülmemesi eğitime destek kurumu haline getirilmelerine katkı verilmesini istedi.
Diyarbakır'da kadınların yüzde 5.3, erkeklerin ise yüzde 94.7 oranında İnternet kullandığını kaydeden Işık, yeni çıkarılan 5651 Sayılı İnternet Yasası'nın İnternet'te yaşanan sorunlara çözüm olmayacağını öne sürdü.
Güneydoğuda telefon aboneliğinde ciddi bir düşüş yaşandığının altını çizen Işık, birçok operatör olmasına rağmen en büyük abone potansiyelinin Telekom ve TTNet'te olduğunu bildirirken altyapının hızla iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. Telekom'un ciddi bir personel politikası yanılgısı içerisinde olduğunu iddia eden Işık, 20 olan personel sayısının yarı yarıya azaltılacağını, Telekom'un 9-10 kişi ile Diyarbakır'ı yönetmeye kalkacağını bunun da ciddi anlamda hizmet sıkıntıları doğuracağını söyledi.

Acarer:”Vatandaş ‘Gizli Arama' uygulamasından haberdar değil”
Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, vatandaşların gizli numara ile aramanın engellendiğinden haberdar olmadığını ve bunun duyurulması noktasında basın mensuplarına önemli görev düştüğünü söyledi. Acarer, TK İkinci Başkanı Galip Zerey'le birlikte Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) İzmir Çeşme'de düzenlediği BİMY'15 Etkinliği sırasında yaptığı basın toplantısında, GSM işletmecilerinin 1 Ocak 2008'den itibaren gizli numara ile aranmak istemeyenlere, bu hizmeti ücretsiz olarak ve basit başvuru yolları ile sunduklarını belirtti. Acarer, GSM işletmecilerinin gizli numaraların kendilerine ulaşmasında sakınca görmeyenlere ise gizli numara ile arama hizmeti vermeye devam ettiğini kaydetti.
Tayfun Acarer, üçüncü nesil (3N) ihalesinin şartlarından biri olan numara taşınabilirliğiyle ilgili çalışmaların Nisan ayı içerisinde tamamlandığını belirterek, GSM operatörlerinin uygulamaya ise Ekim 2008'de, sabit operatörlerin de Nisan 2009'da geçmesinin hedeflendiğini dile getirdi. Acarer, 3N ihalesinin ise 2008'in sonuna doğru gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade etti. Acarer, şöyle devam etti:
“2008 yılında 3 tane temel yetkilendirmemiz olacak. Bunlardan birisi kamuoyunda WiMAX olarak bilinen Geniş bant Telsiz Erişim Hizmet İşletmeciliği'nin yetkilendirmesi bu yılın 3 veya 4'üncü periyodunda bu yetkilendirmenin yapılacağına inanıyorum.
Üzerinde uzun bir süredir çalıştığımız Sanal Mobil Şebeke hizmeti işletmeciliğinin yetkilendirilmesi teklifimiz bu konudaki vergi dilimleri arasındaki farktan ortaya çıkan sıkıntıyla ilgili çözümümüzü Maliye Bakanlığı'na ilettik. Bir kanun düzenlemesiyle bu sorunun kısa sürede çözüleceğine ve yeni sanal mobil operatörlerin çıkacağına inanıyorum. Bu seneki yetkilendirme çalışmalarımızdan birisi Üçüncü Nesil (3N) yetkilendirmesi olacak. Bunun da 2008'in sonuna doğru gerçekleşeceğine inanıyorum.”
3N lisanslarının verilmesi açısından mobil kapsama alanının çok önemli olduğunu anlatan Acarer, kapsama alanında olmayan yerler ile demir yolu ve kara yolu güzergahlarında kesintisiz haberleşmenin sağlanmasının bu yılın en önemli işleri arasında bulunduğunu kaydetti.
Özellikle büyük şehirlerde kapsama sorunu yaşanmadığını, küçük yerleşim birimlerinde kapsama problemleri olduğunu, bunun her gün iyiye gittiğini anlatan Acarer, 500-1000 nüfusa sahip 408, 250-500 nüfusa sahip 715, 250'den az nüfusa sahip 1641 yerleşim biriminin hiçbir operatör tarafından kapsanmadığını söyledi. Acarer, Türkiye'deki 38 bin 312 yerleşim yerinden sadece 2 bin 764 tanesinde hiç mobil haberleşme kapsaması olmadığını bildirdi.
Bununla ilgili GSM operatörlerinin nüfusu binin üzerindeki beldelerin yıl sonuna kadar kapsamaya alınması konusunda taahhütte bulunduğunu, 500'ün üzerindeki yerleşim birimleri için de söz verdiğini anlatan Acarer, bu sözü yazılı belge kadar sağlam kabul ettiklerini belirtti.
Acarer, “IPv6” diye adlandırılan İnternet protokolü üzerinde de çalışma yapıldığını, sayısal yayıncılıkla ilgili 808 adet yeni emisyon noktası belirlendiğini dile getirdi.

KabloTV Platformu sanal yayına geçiyor
Türksat A.Ş., KabloTV Platformu'nun sanal yayın teknolojisine geçişiyle ilgili test yayınlarına İstanbul, Ankara, İzmir ve Manisa'da başladı. Sanal teknoloji ile birlikte KabloTV aboneleri, çok sayıda televizyon kanalını, yüksek çözünürlük ve kalitede izleyebilecek.
Türksat A.Ş.'den yapılan açıklamaya göre, Sanal KabloTV yayınlarını izlemek için abonelerin sanal yayın alıcısına (set-top box/decoder-kurulum kutusu) sahip olmaları gerekiyor. Sanal yayına geçişle birlikte, Türksat Kablo TV'den sunulan ulusal ve uluslararası televizyon kanal sayısında da artış olacak. Türksat KabloTV yayınları Türkiye genelinde halihazırda 21 ilde izlenebiliyor. Abonelerin, KabloTV ve Kabloİnternet hizmetleri için www.kablotv.com.tr adresine başvurabilecekleri ve Türkiye'nin her yerinden 444 0 126 numaralı çağrı merkezine de ulaşabilecekleri bildirildi.
Öte yandan, Türksat A.Ş., Kabloİnternet aboneleri, 1 Mayıs 2008'den itibaren İnternet erişimlerinde, terör, alkol, kumar ve müstehcenlik içeren İnternet sitelerinden korunabilecek
Bu hizmetten faydalanmak isteyenler, 444 0 126 numaralı Çağrı Merkezi'ne başvurabilecek. Aboneler istedikleri takdirde, çevrimiçi şifreleri ile online.turksat.com.tr adresine girerek veya Türksat Çağrı Merkezleri'nden bu hizmeti aktif hale getirebilecekleri gibi devre dışı da bırakabilecekler.
Türksat Kabloİnternet abonelerinden sınırsız hizmet alanlar, Temiz İnternet/Aile İnternet'i için ücret ödemeyecek, kotalı aboneler ise temiz İnternet için ayda yalnızca 1 YTL ödeyecek.
Türksat Kabloİnternet aboneleri, İnternet'le ilgili her türlü işlemi online.turksat.com.tr adresinden yapabilecekleri gibi, hangi kotaya göre ne kadar ücret ödeyeceklerini de www.kablotv.com.tr adresinden öğrenebiliyor.

Rekabet Kurulu, Vodafone'un Turkcell başvurusunu reddetti
Rekabet Kurulu, Vodafone'un Turkcell hakkında münhasır anlaşmalara ilişkin şikayetinin reddine karar verdi.
Kurul, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında münhasır anlaşmalar yoluyla, “4054 sayılı Kanun'un 4'üncü ve 6'ıncı maddelerini ihlal ettiği” iddiasıyla Vodafone tarafından yapılan başvuruyu 2 Nisan tarihli toplantısında değerlendirdi.
Turkcell'in araç takip firmalarıyla, 2002/2 sayılı Tebliğ'in 2007/2 sayılı Tebliğ ile değiştirilmesinden önceki dönemde yaptığı, “Turkcell Kurumsal Çözüm Ortaklığı Uygulamaları Sözleşmesi” başlıklı sözleşmelerin değişik 2002/2 sayılı tebliğin geçici 2. maddesine göre, Temmuz 2008'e kadar grup muafiyetinden yararlandığı belirlendi.
Turkcell'in araç takip firmalarıyla, 2007/2 sayılı Tebliğ ile değişik 2002/2 sayılı Tebliğ'in yürürlüğe girmesinin ardından yapmaya başladığı “Turkcell Veri Servisi Uygulamaları İş Ortaklığı Sözleşmesi” başlıklı sözleşmelerin, grup muafiyetinden yararlanamayacağına işaret edildi.

TTNet müzik sitesinin anahtar altyapısı Arıtech'ten
ADSL kullanımını artırmayı hedefleyen ve abonelerine yeni bir müzik servisi sunmaya hazırlanan TTNet, müzik ana kapısının anahtar altyapısı için Arıtech ile anlaştı.
Arıtech, TTNet için bir anahtarlama projesi gerçekleştirdi. Cisco'nun Premier Partner'ı olan Arıtech tarafından kurulan yapıda, özellikle yüksek performans, modülerlik ve çoklu katman desteğine sahip Cisco 6513 serisi anahtarlar kullanıldı. Bu anahtarların üzerinde yer alan ve yüksek veri performansı sağlayan işlemci sayesinde, kullanıcılar, müzik ve video indirirken performans açısından sorun yaşamayacak.
Hem veri haberleşmesinde yüksek performans değerlerine ulaşılması, hem de güvenlik bileşenlerinin ve veri güvenliğinin önemi, yapılan konfigürasyonlarda ve sunulan yapı içinde belirtildi ve uygulamaya alındı. Ayrıca, birden fazla müzik ve video sunucusunun da aynı anda çalışması sağlandı. Herhangi bir problem anında meydana gelebilecek sunucu kesintilerini ortadan kaldırmak amacıyla da yük paylaşımı yapıldı.
Türk Telekom'un geniş bant İnternet hizmetini sunan şirketi TTNet, bu servisle birlikte geniş bant hızlı İnternet (ADSL) kullanımını artırmayı ve müşterilerine daha fazla değer sunmayı hedefliyor. Bu kapsamda TTNet, tüm ADSL müşterileri için ücretsiz müzik dinleme ve indirme servisini kullanıma sundu.
Abone oldukları ADSL paketi kapsamında Standart ve Gold üyelik adlarıyla 2 farklı hak seviyesine ücretsiz sahip olan TTNet ADSL müşterileri, Meslek Birlikleri sayısal arşivindeki 85 bini aşkın esere ulaşabiliyorlar. 1MB 4GB kotalı ADSL paketine sahip Standart üyeler, ana kapıda yer alan eserleri sınırsız olarak dinleme ve her ay 10 şarkıyı bilgisayarlarına indirme imkanından yararlanabiliyorlar. Daha üst ADSL paket müşterileri ise, ücretsiz sahip oldukları Gold üyelik hakları dahilinde sınırsız dinlemeye ek olarak, her ay 500 şarkıyı bilgisayarlarına indirme, indirmiş oldukları eserlerden her ay 100 adedini CD'ye yazma ve 2 farklı taşınabilir müzik çalarda dinleme özelliklerine kavuşuyorlar. Ayda 5 YTL ek ödeme yapan Standart üyelik sahibi ADSL müşterileri, Gold üyeliğe terfi etme şansına sahipler. Video servisinin de yakında kullanıma sunulması bekleniyor.

Leadcom, 2 Afrikalı operatörle anlaşma yaptı
Leadcom, Afrika kıtasının iki önemli operatörüyle, telekom tesisleri ve ilgili ekipman için anahtar teslim projeleri kapsayan anlaşmalar imzaladı. Alınan siparişlerin değeri, 12 milyon Dolar'ı aşıyor.
Yenilikçi telekomünikasyon çözümleri sunan Leadcom, Afrika genelinde hizmet veren iki operatörle uzun vadeli anlaşmalar imzaladığını duyurdu. Her iki firma da Leadcom'un ve alt kuruluşu YTelcom'un mevcut müşterileri arasında yer alıyor.
Önemli bir küresel operatörle yapılan birinci anlaşma, bu operatörün Afrika'daki operasyonları genelinde telekom tesisleri ve ilgili ekipman için anahtar teslim projelerin gerçekleştirilmesini öngörüyor.
Afrika kıtasının önemli operatörlerinden biriyle yapılan ikinci anlaşma da benzeri hizmetleri kapsıyor. Bu operatör, kıta genelinde YTelcom ve Leadcom ile yakın çalışmalar sürdürüyordu.
Leadcom, söz konusu anlaşmalar çerçevesinde, şimdiden, değeri 12 milyon Dolar'ı aşan ve 2008'de teslim edilecek olan siparişler aldı.
Leadcom Ülke Müdürü Cüneyt Gezer, Leadcom'un telekom sektöründeki çalışmalarının sonuçlarını her kıtada aldıklarını ve bu bilgi birikimini Türkiye'de kullanmaya hazır olduklarını belirtti. Gezer, Leadcom'un en büyük avantajlarından birinin kıtalararası düzeyde elde ettiği deneyimler olduğunu, 2008'in bu alanda yeni açılımlarla dolu bir sene olacağını da sözlerine ekledi.

SinerjiTürk 15 işbirliğine imza attı
Yurtdışındaki Türk işadamları ile yurt içindeki işadamlarının bir araya gelmesini amaçlayan SinerjiTürk etkinliğinin ilki olan SinerjiTürk telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri toplantısı 15 işbirliğine imza attı. Türk şirketleri arasındaki işbirliğinin gücü ile kurulacak çalışma grupları ülkemizde ARGE ve inovasyonun gelişimine katkı sağlayacak.
SinerjiTürk enerjı ve SinerjiTürk savunma sanayinde nano teknoloji uygulamaları etkinlikleri 2008 yılı içinde gerçekleşecek. SinerjiTürk enerji 9-12 Ekım 2008 ve SinerjiTürk savunma da Aralık 2008'de gerçekleştirilecek.
SinerjiTürk Platformu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, ilk etkinlikte yakalanan başarının ardından otomotiv, tekstil-konfeksiyon gibi sektörlerde de SinerjiTürk toplantısının yapılmasının istendiğini dile getirdi. Gülhan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu konuyu 2009 yılı içinde de değerlendireceğiz. Önemli olan ülkemizin kalkınmasında, güçlenmesinde ve ülkemizin bir teknoloji alanı olmasında etki edecek tüm sektörlerde sinerjiyi yakalamak. Ancak, bu çabaların, adımların hiç birisi yeterince güçlü, uyumlu ve hedef odaklı bir ekibin desteği olmaksızın gerçekleştirilemez”
Dünya pazarındaki ARGE ve patent çalışmalarında Türkiye'nin sesini yeterince duyuramadığı bu günlerde, SinerjiTürk; telekomünikasyon sektöründe yurtiçi ve yurtdışında çalışan üst düzey yöneticileri ve girişimcileri 17-20 Ocak 2008 tarihleri arasında Antalya Gloria Golf Resort Otel'de bir araya getirmişti.
SinerjiTürk yaklaşımında, tersine beyin göçü yerine, yurtdışında çalışan her Türk'ün bulunduğu yerde bir üst pozisyona gelmesinin ülkemiz için çok önemli bir kazanım olduğu bilinciyle bu yönde de gayret gösterilmesi amaçlanıyor.

Lider mobil telefon operatörlerinin başkanları GSMA'ya katılıyor
22 ülkede faaliyet gösteren ve aralarında Turkcell'in de bulunduğu Rus MTS, Koreli SK Telekom, Avustralyalı Telstra, Telecom Italia ve Zain gibi büyük mobil operatörlerin tepe yöneticileri mobil endüstrinin küresel ticaret kurumu GSM Birliği Yönetim Kurulu'na katıldılar. GSM Birliği Yönetim Kurulu, Turkcell'den yönetim kurulu üyesi Muzaffer Akpınar, MTS'den Leonid A. Melamed, SK Telecom'dan Shin-Bae Kim of, Telstra'dan Solomon Trujillo, Telecom Italia'dan Franco Bernabè ve Zain'den Dr Saad Al-Barrak gibi lider GSM operatörlerinin önemli temsilcilerinden oluşuyor.
GSM Birliği'nin, yüksek yetenek sahibi olan ve geniş bir coğrafyadan gelen yeni yönetim kurulu üyeleriyle, küresel mobil endüstrisi için en önemli ticaret grubu konumuna geldiğini söyleyen GSMA Başkanı Craig Ehrlich, yeni yönetim kurulu üyelerinin sahip oldukları deneyimler ve liderlik vasıfları sayesinde, birçok stratejik fırsatın değerlendirilip, mobil servislerin İnternet, eğlence, bilgisayar, finans servisleri ve diğer sektörlerle daha yakın olacağını sözlerine ekledi.
GSM Birliği İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Rob Conway ise, dev markaların icra kurulu başkanlarının yönetim kurulunda görev almalarına çok memnun olduklarını dile getirirken, yönetim kurulu üyelerinin varlıkları sayesinde birliğin gündeminin 3 milyarın üzerinde kullanıcının olduğu küresel mobil endüstrisine tamamen yansıtılacağını belirtti.
GSM Birliği'nin şimdiki yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:
Başkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Craig Ehrlich (Hutchison Mobile), Yardımcı Başkan ve Roaming Yetkilisi Bill Hauge (ATT&T), Bharti Airtel Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Manoj Kohli, Yardımcı Başkan Lu Xiangdong (China Mobile), GSM Birliği Teknoloji Şefi Zhang Fan (China Unicom), Teknoloji Direktörü Rob Conway, KTF İcra Kurulu Başkanı Dr. Young-Chu Cho, Mobilkom Başkanı Boris Nemsic, MTN İcra Kurulu Başkanı Phuthuma Nhelko, Grup Başkanı ve MTS İcra Kurulu Başkanı Leonid A. Melamed, NTT DoCoMo İcra Kurulu Başkanı Takanori Untano, Orange Teknoloji Direktörü Brigitte Bourgoin, Orascom Kişisel Hat İşleri Başkanı Naguib Sawiris, Singapore Telecom Başkanı Ng Yoke Weng, SK Telecom Bilgi ve Teknoloji Direktörü Shin-Bae Kim, Smart İcra Kurulu Başkanı Napoleon Nazareno, Softbank Başkanı Tetsuzo Matsumoto, T-Mobile Strateji Ofisi Direktörü Joachim Horn, Telefonica Teknoloji Direktörü Vivek Dev, Telefonica/O2 Operasyon Direktörü Arve Johansen, Telenor Telstra İcra Kurulu Başkan Vekili ve Asya Operasyon Direktörü Solomon Trujillo, TIM İcra Kurulu Başkanı Franco Bernabè, Turkcell İcra Kurulu Başkanı Muzaffer Akpınar, VimpelCom Yönetim Kurulu Üyesi Alexander Izosimov, Vodafone İcra Kurulu Başkanı Terry Kramer, Zain Grup Stratejisi ve HR Direktörü Dr. Saad Al-Barrak ve GSM Birliği Yönetimsel İdare Komitesi Başkanı Stein Hansen (Telenor Yardımcı Başkanı).