Ankara'dan Kısa Kısa

”Bilişim Kahramanları” Ankara'da bir araya geldi
Microsoft Türkiye, bugüne kadar çıkarılan en gelişmiş sunucu işletim sistemi Windows Server 2008, SQL Server 2008 ve Visual Studio 2008 ile Microsoft 2008 Sunucu Ürün Ailesi ve Yazılım Araçları'nı, “Kahramanlar Aramızda” teması ile 10 Nisan 2008'de Ankara Sheraton Otel'de tanıttı.
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan açılış konuşmasında Microsoft iş çözümlerinin ardında koşan tüm çalışanları birer kahraman olarak kabul ettiklerini belirterek, bu nedenle toplantıyı “Kahramanlar Aramızda” sloganı ile gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bu kahramanların Windows 2008 Server, SQL Server 2008 ve Visual Studio 2008'in tanıtımını kutlamayı hak ettiklerini söyleyen Arkan, “Çünkü Microsoft yeni platformu ile iş çözümlerinde bütün dünyada yeni bir çağ açıyor” diye konuştu.
Arkan, bugüne kadar çıkarılan en gelişmiş sunucu işletim sistemi Windows Server 2008, SQL Server 2008 ve Visual Studio 2008 ile üç ayrı kurumsal uygulamanın en ileri sürümlerini ve Microsoft 2008 Sunucu Ürün Ailesi ve Yazılım Araçları'nı aynı anda piyasaya sunduklarını anlattı.
Arkan, işletmelere yönelik akıllı, gelecek nesil, bütünleşik ve verimli bir platform yarattıklarını ifade ederek, söz konusu ürünlerin, şirketlerin Türkiye için daha fazla değer üretmesine olanak sağlayacağını ve ekonomideki verimliliğin artmasına ciddi bir katkı sağlayacağını belirtti.
Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan şunları söyledi:
“İşletmelere akıllı, gelecek nesil, bütünleşik ve verimli bir platform yaratıyoruz. Üç üründen oluşan dinamik platform büyük veya küçük tüm işletmelere en gelişmiş ve güçlü bilişim teknolojisi altyapısını kuruyor. Windows Server 2008'in, SQL Server 2008 ve Visual Studio 2008 ile birlikte hızlı geliştirme ve güçlü kullanıcı deneyimi, işletmelerin CRM ve ERP gibi alanlardaki uygulamalarına yüksek verimlilik kazandırıyor. Aynı zamanda tüm iş uygulamalarının “yeni kuşak” İnternet ve çalışma ağı uygulamaları ile birlikte çalışmasına imkan vererek günümüzün bilişim kahramanları için sağlam, güvenli, güvenilir ve uyumlu, birlikte çalışabilir bir ortam sağlıyor. Bu ürünler şirketlerimizin Türkiye için daha fazla değer üretmesine ve ekonomideki verimliliğin artmasına ciddi bir katkı oluşturacaklar. Türkiye'nin bilişimle kalkınmasına büyük destek sağlayacaklar.”
Toplantıda ayrıca Çağlayan Arkan, İntel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem ve HP Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Resan Yüner'le yaptıkları işbirliklerini konuştu.
Yeni ürünlerin tanıtımını yapan Microsoft Türkiye Sunucu ve Yazılım Araçları Ürün Grup Müdürü Necip Özyücel, yeni platformun, Microsoft'un daha fazla verimlilik, performans, kolaylık ve kullanışlılık üzerine inşa edilmiş dinamik bilişim anlayışının doğrudan bir yansıması olduğunu ve bilişimin yol haritasını nasıl etkileyeceğini anlattı.
Windows Server 2008; SQL Server 2008 ve Visual Studio 2008 ile zorlu iş uygulamalarını yaratmak ve kullanmak için güvenli, dayanıklı ve esnek bir platform sunuyor. 
Windows Server 2008, özellikle çalışma ağı kullanımı, ileri güvenlik özellikleri, uzak uygulamalara erişim, merkezi sunucu yönetimi, performans ve dayanıklılık izleme araçları, geliştirme ve dosya sistemi konularında işletmelere ciddi bir verimlilik artışı getirmeyi amaçlıyor.
Microsoft SQL Server 2008 ise, farklı tipte verilerin saklanmasını ve yönetilmesini kolaylaştırıyor. Arama, analiz, raporlama, bütünleştirme gibi bu verilerden etkin ve verimli bir şekilde yararlanmayı sağlayan etkileşimli bir dizi hizmet veriyor. 
Sistemin bir parçası olan Visual Studio 2008 de yazılımcıların yüksek kalitede ve zenginlikte sonuçlar veren, birbirleriyle bağlantılı uygulamalar geliştirmesini mümkün kılıyor. Kurumların doğru ve etkin kararlar almalarını sağlayacak bilgiye ulaşarak analiz etmeleri için gerekli altyapı ve araçları sunuyor.
Toplantıda ayrıca, Microsoft Türkiye İş Ortakları Program Yöneticisi Mehmet Emre, Microsoft Türkiye Uygulama Platformu Çözüm Uzmanı Cavit Yantaş ve Microsoft Teknik Ürün Müdürü Justin Graham bir sunum yaptı.
Toplantıda, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Cihan ise, kurumsal uygulamalara ilişkin örnekleri Murat Yucat (Meteksan Sistem Genel Müdür Danışmanı-ÖSYM Uygulaması), Metin Karabiber (Türkiye Finans Katılım Bankası Yazılım Grup Yöneticisi) ve Microsoft Servis Grubu Çözüm Mimarı Sertaç Çeltek'le konuştu.
Microsoft Türkiye'nin Ankara'da gerçekleşen tanıtımında Intel ve HP platin sponsor; Probil, TTNet, Fujitsu Siemens, Ekspa, Proline, Infopark, Sentim ve Kale Yazılım ise altın sponsor olarak yer aldı.

“Kahramanlar” arasında RobotTurk de vardı
Microsoft dünyanın her yerinde iş çözümleri ardında koşan çalışanları ve yenilikçi, yaratıcı çözümler geliştirenleri “kahraman” olarak nitelendiriyor. Amerika'da düzenlenen dünya tanıtımına katılarak başarı öykülerini paylaşan binlerce kahraman arasında Türkler de bulunuyor.
Microsoft'un küresel düzeyde bir çok merkezde gerçekleştirdiği yeni platform tanıtımlarında Microsoft Robotics Studio, IIS 7.0 ve Windows Medya Servislerini kullanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geribildirimleriyle desteklenen RobotTurk de yer alıyor. Dünya tanıtımlarında İnsansız uçan robotu geliştiren Türk mühendisler Oğuz Bayrakdar ve Ömer Çelik'in de isimleri ve projeleri de gündeme geliyor. Geliştirilen uçan kurtarma robotu, deprem gibi büyük doğal afetlerde, felaket bölgesinde ulaşılamayan alanlara giderek bölgeden topladığı görüntüleri bir merkeze aktarabiliyor.
RobotTurk, Microsoft'un küresel düzeyde gerçekleştirdiği tanıtımlarda başarı öyküsü olarak tüm dünyaya aktarılıyor.
Microsoft Türkiye'nin Ankara'da gerçekleşen tanıtımında Genel Müdür Çağlayan Arkan da, RobotTurk'un “kahramanları” Oğuz Bayrakdar ve Ömer Çelik'e birer plaket verdi.

“Üniversiteli Bilişim Kahramanları Aramızda”
“Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Tesisleri'nde yapılan tanıtımda konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel, “İşletmelere bugüne kadarki en güçlü bilişim teknolojisi altyapısını sunuyoruz” dedi. Akyel, öğrencilere Microsoft Türkiye'nin Sosyo Teknik Sistemi'nin amacını anlattı. Akyel, sistemin amacının insanın mutluluğunu sağlamak olduğunu dile getirerek, sosyal yaşamın gittikçe sayısallaşmaya başladığını kaydetti. Sosyalleşmenin sayısallaşmasının yaşamsal olduğunun altını çizen Akyel, sayısal teknolojilerin nihai amaç olmadığını, ancak rekabet gücü veren stratejik araç olduğunu vurguladı. Akyel, öğrencilere, Farkındalık (bilgisayar okur-yazarlığı, ekonominin değişen gelişen şartları, farklı iş modelleri), Fikri Mülkiyet Hakkı (Kopya kullanım, patentler), Kaynak Kodu (Kaynak Kodunun Açık Olması), Yerel Katkı, Çevrimiçi Güvenlik, Microsoft'un Vizyonu, Microsoft Öğrenci Ortakları, Çevrimiçi Eğitim konuları ile ‘İmagineCup Yarışması'nı anlattı.
Etkinliğe Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Atılım Üniversitesi öğrencileri katıldı. Etkinlikte ayrıca Eskişehir'den Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Kırıkkale'den Kırıkkale Üniversitesi, Konya'dan Selçuk Üniversitesi ve Bolu'dan Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri de yer aldı.
Etkinlikte ayrıca, yürütmekte oldukları gönüllü bilişime katkı çalışmalarıyla ön plana çıkan Microsoft'un ‘Most Valuable Professionals', Microsoft ‘Student Partners' üyeleri ve uzun yıllardır sistem uzmanlarına ve yazılımcılara yönelik hizmet sunan bağımsız kuruculardan oluşan Sitebuilders ve Yazgeliştir ekipleri de “bilişim kahramanı” olarak toplantıda bulundu.

Barkodlu pasaportlar 2008 içinde verilecek
Avrupa Birliği'ne (AB) uyum kapsamında eski pasaportlar değiştiriliyor. Çipli ve barkod sistemine uygun olacak yeni pasaportlar, 2008 yılı içinde vatandaşlara verilmeye başlanacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün (ICAO) üye ülkelerin pasaportlarının aynı standartta olması için 2010 yılına kadar verdiği süre kapsamında bir çalışma yapmıştı.
Temmuz 2007 tarihinde ihalesi yapılan proje çerçevesinde düzenlenen yeni pasaportlar üzerinde çip bulunan, fotoğrafları yapıştırma değil yazdırma usulü ile kaydedilen, ebatları eskisine göre küçük, sadece düzenlendiği süre içerisinde kullanılabilecek bir şekilde üretilecek.
Birden fazla güvenlik katmanı olacak pasaportların sahtesinin yapılması ise mümkün olamayacak. Bir çok aşamalı planlanan güvenlik katmanlarında yer alan figür ve resimler, morötesi ya da kızılötesi ışınlarla görülebilecek.
Vatandaşa ait tüm bilgiler pasaporttaki çipe yerleştirilecek. Pasaport bürolarında pasaportlarla ilgili bilgiler bilgisayar ortamında tutulacak. Yeni düzenleme sayesinde ülkeye giriş ve çıkışlarda herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin pasaport kontrolünden kaynaklanan bekleme süreleri de ortadan kalkacak.
Yeni pasaportlarla birlikte eski pasaportlar da yürürlükte olacak. 10 yıllık olarak alınabilecek pasaportların yanısıra, daha önceden verilen pasaportlar da süresi içinde kullanılabilecek.
Milletvekili ve diplomatlar kırmızı pasaport yerine, AB ülkelerinde olduğu gibi siyah renkli pasaport kullanacak. Vatandaşların kullandığı lacivert renkli pasaportların rengi kırmızı, gri renkli pasaportlar da bordo olacak.

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması 10 Yaşında…
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Bilişim Dergisi'nin bu yıl 10'uncusunu düzenlediği Bilimkurgu Öykü Yarışması için başvurular başladı. Bu yıl ilk kez yazarların belli konularda öykü yazması bekleniyor. Yarışmaya son başvuru tarihi 15 Temmuz 2008 olarak belirlendi.
10'uncu Bilimkurgu Öykü Yarışması'nın konuları şöyle:
- İyi Yönetim, Kötü Yönetim, Sıkı Yönetim, Yönetim: Gelecek zamanlarda ülkemiz ya da dünyamız (galaksimiz, evren, vb.) nasıl yönetilecek? Başka yönetim biçimleri, teknolojinin katkısıyla başka seçim yolları bulunabilir mi? Politika ve politikacı toplumsal yaşantı için gerekli mi? Gelecekte kim kimi yönetebilir? Yönetemeyen insanın dramı nasıl olabilir? Yöneticiler “insan” olmak zorunda mı?
- Trafik Karmaşası: Büyük kentlerin trafik karmaşası gelecekte de sürecek mi? Bu soru dilenirse deniz, hava, uzay, düşünce ve zaman gezginleri trafiği vb bağlamda ele alınabilir.
- Çok İşlevli Teknolojik Aletler: Boyutları küçülürken işlevleri artan teknolojik aletler, gelecekte hangi yetkinlik düzeyine ulaşabilir? Bu teknolojik aletlerin insan yaşamına ne tür katkısı olabilir? Yoksa söz konusu olan katkı değil köstek mi? İletişimi, eğlenceyi, öğrenimi, çalışmayı, hatta tedaviyi gerçekleştirebilen çok işlevli bir teknolojik alet aşkla nasıl ilişkilendirilebilir? Kendi küçük, yeteneği büyük bu aletler bizlerden neler alır, bizlere neler verir?
Son başvuru tarihi 15 Temmuz 2008 olan Bilimkurgu Öykü Yarışması'nın sonuçları 31 Ekim 2008 tarihinde açıklanacak. Yarışmaya ilişkin ayrıntılı bilgi ve başvuru için: (www.tbd.org.tr)
Öte yandan, Türkiye Bilişim Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Kamu Bilgi İşlem Merkezleri Yöneticileri Birliği'nin (Kamu-BİB) (http://www.tbd.org.tr/kamubib/) 10'uncu çalışma yılını yansıtan bir logo yarışması düzenlendi. Yarışmaya 15 tasarım katıldı.
Yarışma jürisi, sunulan tasarımlar arasında dereceye girmeye değer bir eser bulamadı. Mustafa Özlü adlı yarışmacıya ait eser ise, Jüri Özel Ödülü‘nü kazandı.

Elektronik ortamda bildirim
Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ekonomi ile mücadeleye hız veriyor. Bu çerçevede mükelleflerin mal ve hizmet alım-satımlarına ‘aylık bildirim' zorunluluğu getirildi. Sürekli bilgi verme yükümlülüğü bulunan yeminli mali müşavirler, belirlenen konularda, 1 Şubat 2008 tarihinden geçerli ‘elektronik ortamda' İnternet vergi dairesine bildirimde bulunacak.
Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazetede yayımlanan “Yeminli Mali Müşavirlerin Tasdik Sözleşmelerine İlişkin Bildirimlerinin ve Sürekli Bilgi Verme Yükümlülüklerinin Elektronik Ortamda Yerine Getirilmesi Hakkında Genel Tebliği” ile belirli haddi aşan mal ve hizmet alımlarının “Mal ve hizmet alımlarına ilişkin bildirim formu (form Ba)”, mal ve hizmet satışlarının ise, “Mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim formu (form Bs)” ile beyanı uygulamasında esaslı değişikliğe gidildi. 
Bilanço esasına göre defter tutan ve beyannamesini elektronik ortamda vermek zorunda olan mükellefler, Ba ve Bs bildirim formlarını da elektronik ortamda iletecek. Ancak bu formlardan herhangi birinde bildirilecek mükellef sayısı 10 bin ve üzerinde olanlar, Ba ve Bs bildirimlerini İnternet Vergi Dairesi'ne bağlanarak gönderecek.
Bildirimlerin elektronik ortamda verilmesinde onaylama işleminin yapılmış olması gerekecek. Bildirim formlarını elektronik ortamda vermek zorunda olan mükellefler, kesinlikte kağıt ortamda bildirim veremeyecek. Vergi daireleri de, kağıt ortamında verilen bildirim formlarını kabul etmeyecek. Bu arada bilanço esasına göre defter tutmakla birlikte, otomasyona geçmemiş mal müdürlüklerine bağlı olan mükellefler, bildirim formlarını mal müdürlüklerine kağıt ortamında iletecek.
Bildirimlerin doldurulmasına ilişkin esasları da düzenleyen Tebliğe göre bildirim formlarına belirlenen haddi aşan ithalat ve ihracat işlemleri de yazılacak.

İnternet ekonomisinin geleceği Seul'de tartışılacak
“İnternet Ekonomisinin Geleceği” konulu Bakanlar Konferansı,Güney Kore'nin başkenti Seul'de 17-18 Haziran 2008 tarihlerinde toplanacak. Konferans, hükümetler, işletmeler, sivil toplum kuruluşları gibi paydaşların İnternet ekonomisinin gelişimini şekillendiren sosyal, ekonomik ve teknolojik eğilimleri görmeleri ve gelecekte İnternet ekonomisinin gelişimini sağlayacak altyapıları oluşturacak politikaların tartışılması açısından önemli bir platform.
Konferansın öncesinde 16 Haziran 2008 tarihinde üç adet sivil toplum paydaşları etkinliği (işletmeler, teknik topluluklar ve sivil toplum) düzenlenecek. Bu etkinliklere çevrimiçi kayıt yapılarak katılım sağlanabilecek. Son çevrimiçi kayıt tarihi 15 Mayıs 2008 olarak belirlendi. Daha detaylı bilgiye, (http://www.oecdministerialseoul2008.org/en/) adresinden ulaşmak mümkün.
Öte yandan, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan 2008 yılı e-Devlet Araştırması Raporu yayımlandı. Türkiye; ağ hizmetleri endeksi, telekomünikasyon altyapısı endeksi ve insan kaynakları endeksleri ile oluşturulan e-devlet hazırlık endeksi bazında 182 ülke arasında 76'ıncı sırada yer aldı.
Ağ hizmetleri endeksi; başta sağlık, eğitim, sosyal güvenlik ve maliye olmak üzere ulusal kamu İnternet sitelerinden sunulan hizmetlerin gelişmişlik seviyesini gösteren bir endeks.
Telekomünikasyon altyapısı endeksi, bileşik bir endeks olup, ülkedeki İnternet kullanıcıları, bilgisayar sayısı, telefon hatları, mobil telefon sayısı ve geniş bant abone sayısı olarak 5 ölçütten hesaplanan bir endeks.
İnsan kaynakları endeksi ise, yetişkin okur-yazarlığı ve ilk, orta ve yüksek eğitimde kayıtlı öğrenci oranı olarak 2 temel ölçütten hesaplanan bileşik bir endeks.

Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi, dünyanın sayılı projelerinden
HAVELSAN A.Ş. İş Geliştirme Direktörü Mukaddes Burhan, HAVELSAN'ın savunma projelerinden olan Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi Projesi'nin kapsam, kullanıcı sayısı, coğrafi alandaki yaygınlık, büyüklük, gerçek zamanlı yazılımlar ve “interoperability-birlikte çalışabilirlik” boyutlarıyla dünyanın sayılı projelerinden biri olduğunu belirtti.
HAVELSAN'ın uzun vadeli büyük projelerin hepsini tamamladığını ve teslim ettiğini söyleyen, Burhan, Ulusal Yargı Ağı projesi (UYAP), Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), Yüksek Seçim Kurulu için geliştirilen Bilgisayar Destekli Seçmen Kütük Sistemi'nin (SEÇSİS) geliştirme ve yaygınlaştırma safhaları başarıyla tamamladıklarını anlattı.
Burhan, HAVELSAN'ın 2007 yılında büyümeye devam ettiğini ve cirosunun 197 milyon Dolar olarak gerçekleştiğini dile getirerek, 2008 yılında da büyüme stratejisini devam ettirmeyi planladıklarını kaydetti. Burhan, HAVELSAN'ın vizyonunun, yenilikçiliğe, özgün teknolojiye, küresel ve bölgesel işbirliğine dayalı rekabet gücü ile yazılım yoğun sistem alanlarında Avrupa'nın en büyük bilgi teknolojileri şirketlerinden biri olmak olduğunu ifade etti. Burhan, HAVELSAN'ın anahtar teslimi çözümler geliştirdiğini ve katma değeri, sistemlerin tasarım ve yazılım bileşenlerinde yoğunlaştırdığının altını çizdi.
Burhan, yazılım pazarının 2007 yılında telekom, hizmetler, donanım kategorilerine oranla daha yavaş büyüdüğüne işaret ederek, büyümenin yüzde 10-15 dolayında gerçekleştiğinin tahmin edildiğini belirtti.
Özellikle, güvenlik ve enerji sektörünün bilgi-haberleşme sektörünü tetikleyecek yeni alanlar olacağını anlatan Burhan, Bilgi Toplumu Stratejisi 2006-2010 Eylem Planı'nın 2008 yılında uygulamadaki etkinliğinin arttırılmasının beklendiğini kaydetti. Burhan, ayrıca, telekom/İnternet servislerinin hızlarındaki artış ve kullanımının yaygınlaştırılmasının uygulamaların mobilitesini arttıracağını, yeni hizmetlerin geliştirilmesini ve pazarın büyümesini sağlayacağını söyledi. Burhan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“BHT-Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri sektörü, ‘Bilgi Temelli Ekonomi' hedefinin temel sürükleyici etmenlerinden birdir. Dolayısı ile Bilgi Toplumu Stratejisi 2006-2010 Eylem Planı'nda tanımlanan eylemlerin bilişim teknolojileri pazarını büyütmesi beklenmektedir. Ancak, eylemlerin uygulamada sapmalar göstermesi nedeniyle pazarın büyümesinde beklenen etki gerçekleşmemiştir. Bununla birlikte, Vatandaş Odaklı Hizmet Dönüşümü mali boyutu ve eylem sayısı itibariyle öncelikle ele alınan stratejiler olduğundan bu kategoride hayata geçirilen eylemler daha fazladır.;
Artan güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda, bilgi teknolojileri sektöründe yeni bir alan olarak ortaya çıkan anayurt güvenliği pazarında, özellikle Kent Güvenlik Sistemleri ile 2007 yılında belirgin bir artış olmuştur. Kent Güvenlik Sistemleri de ihtiyaç tanımlama dokümanlarında donanım ağırlıklı tanımlanmıştır. Verilerin, toplandığı noktada değerlendirilip bilgiye dönüştürülmesini sağlayan uygulama yazılımları, komuta kontrol merkezleri yine ikinci planda kalmıştır. Uygulamaya geçen proje sayısının artması, kullanımın yaygınlaşması, sistemler arası bilgi alışverişinin sağlanması ile algoritmalar, gerçek zamanlı yazılımlar ve uygulama yazılımları, karar destek sistemleri bu alanda da zaman içinde artan bir paya sahip olacaktır.”

Bilgi Güvenliği Derneği ilk genel kurulunu yaptı
Bilgi Güvenliği Derneği ilk genel kurulunu yaptı. Bilgi Güvenliği Derneği, kendi alanında ülkemizin ilk sivil toplum kuruluşu olarak 15 Kasım 2007 tarihinde kuruldu ve geçen 4,5 aylık sürede kuruluş çalışmalarının tamamlayarak 30 Mart 2008 tarihinde 1'inci Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirdi.
Bilgi Güvenliği Derneği (www.bilgiguvenligi.org.tr), 1'inci Olağan Genel Kurulu'nda 3 yıllık süreyle görev yapacak olan yönetim, denetim ve disiplin kurullarının seçimi yapıldı. Kamu, üniversite, özel sektör ve diğer sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşturulan yeni yönetim kurulu ilk toplantısında görev dağılımını gerçekleştirdi.
Bilişim alanında kısa sürede faal bir sivil toplum kuruluşu olan Bilgi Güvenliği Derneği kurulduğundan bu yana diğer sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı çalışmalara ve bilişim alanındaki ilgili platformlara ve kurullara aktif katılım ve katkı sağlayarak, e-Dönüşüm Danışma Kurulu üyesi kuruluşlardan biri oldu.
Bilgi Güvenliği Derneği, bilgi güvenliği konusunda; strateji ve politikaların belirlenmesinde, mevzuat çalışmalarında ve ülkemizde sektörün gelişmesinde rol alıyor; toplantılar, konferanslar düzenliyor ve yayınlar çıkarıyor.
Genel kurulda, Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Şeref Sağıroğlu açılış konuşmasında, başta İstanbul olmak üzere kısa süre içerisinde birçok ilde şube açacaklarını söyledi. Yönetim kurulu adına konuşan Doç.Dr. Mustafa Alkan da derneğin kendi alanında önemli bir boşluğu dolduracağını belirtti.

Bilgisayar korsanlarının hedefi doğrudan kişisel bilgiler
Symantec tarfından yayınlanan 13'üncü İnternet güvenliği tehdit raporuna göre, Web siteleri, kötü niyetli saldırıların başlıca hedefini oluşturuyor.
İnternet Güvenliği Tehdit Raporu'nun dikkat çeken bulgularına göre, ağ üzerinden gerçekleşen saldırıların aksine, saldırı aktiviteleri için başlıca hedef noktası Web sitelerinden oluşuyor.
2007 yılının son altı ayı sür
Korsanlar saldırılarını gerçekleştirebilmek için özellikle her Web sitesinin kendisine ait güvenlik açıklarından faydalanıyorlar ve bu açıklar yolu ile yasal bir siteyi kendi amaçları uğruna kullanabiliyorlar. 2007 yılının son altı ayı süresince, İnternet üzerinde 11.253 “siteye özel cross-site scripting açığı” tespit edilmiş olup, bu rakam sadece bireysel Web sitelerine ilişkin güvenlik açıklarını temsil ediyor. Bununla beraber aynı dönem içinde, saldırganların faydalandıkları sitelerin yöneticileri tarafından bu açıkların yalnızca yüzde 4'ü, yani 473 tanesi izlenmiş bulunuyor; geriye kalan büyük rakam ise korsanlar için yeni saldırılarını gerçekleştirecekleri bulunmaz fırsatı oluşturuyor.
Araştırma sonuçları ayrıca gösteriyor ki; saldırganlar, bir takım önemli bilgileri içeren bilgisayarlar ya da cihazlardan çok finansal kazanç elde etme amacıyla doğrudan son kullanıcılara ait kişisel bilgilere ulaşmaya çalışıyorlar. 2007 yılının son altı ayında Symantec tarafından rapor edilen kötü huylu tehditlerin yüzde 68'i kişisel bilgileri hedef alan saldırılardan oluşuyor.
İnternet Güvenliği Raporu'nda Türkiye'ye ilişkin ek bilgiler ise şunlar:
“Symantec tarafından en son yayınlanan İnternet Güvenliği Tehdit Raporu'nda Türkiye, spam-istenmeyen ileti istatistikleri açısından bakıldığında dünya sıralamasında 14'üncü sırada, EMEA (Avrupa+Orta Doğu+Afrika) Bölgesi'nde ise 8'inci sırada bulunurken, Türkiye'nin tüm e-postalara göre ‘spam' yüzdesi ise yüzde 76'ları buluyor.
Tehlikeli etkinlikler açısından gözlemlendiğinde Türkiye, Orta Doğu sıralamasında 1'inci sırada yer alırken, EMEA Bölgesi'ne göre yapılan sıralamada Polonya'nın hemen ardından gelerek 10'uncu sırada, dünya sıralamasında ise 13'üncü sırada yer alıyor.

İkinci Aviyonik Semineri yapıldı
Havacılık alanındaki teknolojik gelişmeleri konu alan 2'inci Aviyonik Semineri, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Elektronik Vadisi Dergisi tarafından yapılan seminerin açılışında Savunma Sanayi Müşteşarlığı Hava Platformları Daire Başkanı Sedat İ. Doğan “Türkiye'nin Aviyonik Yol Haritası” konulu bir sunum yaptı.
Seminerde 4 yabancı firmanın yanısıra, Türkiye'den de Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve 4 firma sunum gerçekleştirdi.
Seminerde, ana sponsor olan Savronik firmasından Gül Kara, “Aviyonik Paneli Teknolojileri, gelişmeleri ve uygulamaları”, TUSAŞ firmasından Ahmet Toktaş ve Ülgen Cevayirlioğlu “Aviyonik Bütünleştirme Uygulamaları”, Aydın Yazılım firmasından Nezir Ertürk, “Aviyonik yazılım geliştirme süreçleri: Zorlukları ve getirileri”, Selex firmasından Serdar Kurt “ Hava Platformları için gece görüş uyumlu aydınlatma” konusunu anlattı.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın sunumunu ise, Hava Mühendis Yarbay Orhan Nadar “1'inci HİBM Komutanlığının Uçuş Test Merkezi İmkan ve Kabiliyetleri”ni aktardı.
Yabancı firmalardan Cobham Avionics'den Gordon Pratt, “Helikopter Sistemleri” ve “Elektronik uçuş cihazları”, Vector Fields firmasından Dr. Kevin Ward “Hava platformlarında anten yerleşimi”, Acra firmasından Richard Fielding “Operasyon sırasında ölçümlerin yapılması”, JDA firmasından Dr. Colin Douglas, “Veri kayıtları alınırken IRIG106 Chapter 10 standartlarının kullanılması” konusunu katılımcılarla paylaştı.
Seminer sırasında yapılan anketlerde ise, katılımcılardan aviyonik konularında daha fazla konuda sunumlar hazırlanması istendi.
Her yıl geleneksel olarak tekrarlanması planlanan Aviyonik seminerinin amacı; Aviyonik konusundaki bilgi birikimini arttırmak, Bu konuda çalışmayı düşünen genç nesle itici güç sağlayabilmek, Aviyonik konusunda çalışmakta olan kişileri bir araya getirerek; tanışmalarını ve tecrübelerini paylaşmalarını sağlamak ve KOBİ'lere yeni potansiyel alanlar göstermek olarak sıralanıyor.

Mevcut aviyonik projeleri
Ülkemizde son yıllarda Aviyonik ile ilgili projeler artarken, özellikle bu alanda dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerin ülkemize büyük bir katkı sağlaması bekleniyor. Aviyonik sektöründe ARGE tabanlı projelerin artmasının ileri dönemde hazır alımların azalmasına ve yerli üretimin de artmasına neden olacağı değerlendirmesi yapılıyor. Mevcut aviyonik projeleri ise şöyle sıralanıyor:
“ Barış Kartalı Türk Havadan Erken İhbar Komuta Kontrol Sistemi, Hava Savunma Füze Projeleri, A400M Ulaştırma Uçağı Projesi , Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim Uçağı Projesi , Komuta Kontrol Uçağı Projesi , F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (Joint Strike Fighter)
F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (Joint Strike Fighter) , İlave F–16 Tedariği Projesi (Peace Onyx IV) , Temel Eğitim Uçağı (TEU) Projesi , Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (TBTEU) Geliştirme Projesi - HÜRKUŞ , Taarruz Taktik/Keşif Helikopteri Tedarik Projesi – ATAK , Hafif Orta Sınıf Keşif/Gözetleme Helikopteri Tedarik Projesi – TURNA , S-70A Black Hawk Helikopteri Depo Seviyesi Bakım Projesi (DSB-S) , S-70B SeaHawk Deniz Helikopteri Tedarik Projesi , Sahil Güvenlik Helikopteri Tedarik Projesi – MARTI ”

Bosphocom dünyanın haberleşmesini sağlıyor
Uydu haberleşme şirketi Bosphocom, birçok uluslararası şirkete Türkiye'den hizmet sağlıyor.
Bosphocom, Türkiye'de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde uydu haberleşmesi altyapısı kurarak şirketlere hızlı ve kesintisiz haberleşme çözümleri sunuyor. Bosphocom'un teknolojisi, uydu üzerinden ses, İnternet ve data hizmetleri vermeye olanak tanıyor. Bosphocom, şu anda aralarında Alman WDR televizyonu, Kanadalı petrol şirketi PetroCanada gibi uluslararası; Ülker, Petrol Ofisi ve Teksen gibi ulusal kuruluşların da bulunduğu toplam 20 şirkete hizmet veriyor.
Bosphocom Genel Müdürü Kerem Resuloğlu: “Bosphocom, diğer servis sağlayıcılardan farklı olarak sektöründe küresel bir ekipman üreticisiyle ortaklığı olan tek şirket olma özelliği taşıyor ve bunun neticesinde teknolojiyi geliştirebiliyor, hızlı ve kesintisiz haberleşme çözümleri sunabiliyor” dedi. Resuloğlu, “Özelleştirmeler neticesinde sektörümüzde ciddi bir büyüme ve dolayısıyla da rekabet başladı. Biz Bosphocom olarak sektörde hizmetlerimizin kalitesi ve sürekliliği ile ön plana çıkmayı hedefliyoruz,” dedi.
Bosphocom, hakim hissedarı olan Alman lider uydu ekipman üreticisi ND SatCom'un ekipmanları ve teknolojik altyapısı ile müşterilerine verimliliklerini arttıran en uygun telekomünikasyon çözümlerini sunmayı hedefliyor. Sistemlerin yönetimi ve denetimi İstanbul ofisinde kurulmuş olan Şebeke Yönetim Merkezi tarafından gerçekleştiriliyor; acil durumlara ve sistem hatalarına ise yüksek kalitede servis ve müşteri memnuniyeti ile 7 gün 24 saat çalışan Çağrı Merkezi cevap veriyor.

Jabra Anneler Günü için alternatif sunuyor
Bluetooth kulaklık ve mobil müzik aksesuarları pazarının lider markası Jabra, Anneler Günü için her zevk, ihtiyaç ve bütçeye uygun ürünlerini beğeniye sunuyor. Jabra Bluetooth kulaklıklar 39 Euro'dan başlayan fiyatlarıyla evde, ofiste, araba kullanırken yürüyüş ya da alışveriş yaparken annelerin sürekli iletişim halinde kalmalarını sağlayarak hayatlarını kolaylaştırıyor.
Bluetooth aksesuarları lideri Jabra, Anneler Günü nedeniyle annelerine farklı, şık ve kullanışlı bir hediye arayan herkese birbirinden cazip Bluetooth kulaklıklar öneriyor. Jabra'nın geniş ürün yelpazesi, her bütçeye uygun fiyatları ile anneler için şık ve fonksiyonel bir hediye alternatifi oluşturuyor. Hayatın her alanında aktif olmayı tercih eden annelerin en gözde aksesuarları arasında yer alan Jabra Bluetooth kulaklıklar, annelerin ofislerinde çalışırken, araba kullanırken, yürürken ya da evde bebekleriyle ilgilenirken özgürce haberleşmelerini sağlıyor.

Her keseye ve her zevke uygun Jabra'lar
Herkese uygun bir modelin bulunduğu Jabra Bluetooth kulaklık serisi Jabra BT5010, Jabra BT5020, Jabra SP5050, Jabra BT125, Jabra BT135, Jabra BT8040, Jabra BT2020 ve diğer kulak üstü ve kulak arkası modelleri ile her meslek ve her zevkten annenin ihtiyacını karşılıyor. Jabra BT320s, Jabra BT325s, Jabra BT620s ve hem mono hem de stereo stereo olarak kullanılabilen Jabra BT8010 ile Bluetooth dongle'lar Jabra A120s, Jabra A125s ve Jabra A320s hayatının her anında müzikle iç içe olmak isteyen anneler için mükemmel bir hediye alternatifi.

Annelere ihtişamın simgesi Jabra JX10 Cara
Şıklığın ve ihtişamın simgesi olarak sunulan, 24 ayar altın kaplama ve paslanmaz çelik olmak üzere iki modeli bulunan Jabra JX10 Cara ise, anneleri için mükemmeli isteyenlerin beğenisine sunuluyor.

Kulaktaki şıklık: Jabra BT2010
Jabra, yeni modeli BT2010 ile hafiflik ve kolay kullanımı şık bir görüntüyle birleştiriyor. Jabra BT2010 değişik kullanım stilleri ile aktif kullanıcıların tüm beklentilerini karşılıyor.
Farklı modelleriyle her kesimden kullanıcının ihtiyaçlarına hitap eden Jabra, gün boyu aktif ve hareket halinde olanlar için yepyeni bir model tasarladı; Jabra BT2010. Kancalı ve kancasız olarak kullanılabilen Jabra BT2010, hafifliği, kolayca kulağa yerleştirilebilmesi ile son derece rahat bir kullanım sunuyor. Tek hareketle kulağa basitçe yerleştirilebilen Jabra BT2010, siyah rengi ve metalik aksanlarıyla da son derece şık bir görünüm sergiliyor.
7 saat konuşma, 200 saat bekleme süresi olan Jabra BT2010'un ağırlığı ise sadece 11 gram .
Jabra BT2010 Turkcell Ekstra'larda, TeknoSA, Genpa, Kipa, Metro, Vatan Computer, ”TESAN Burada” ve anlaşmalı cep telefonu satış noktalarında KDV dahil 44 Euro fiyatla satılıyor.

İnternet haftası sponsoru Tellcom
Tellcom, Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları platformu tarafından 7–20 Nisan tarihleri arasında düzenlenen İnternet haftasına sponsor oldu.
Bilişim Sivil Toplum Kuruluşları platformu tarafından düzenlenen İnternet Haftası her yıl Türkiye'de İnternet'in doğum günü olan Nisan ayında kutlanıyor. Bu yıl da 7–20 Nisan tarihleri arasında 11. İnternet Haftası kapsamında Türkiye genelinde etkinlikler, şenlikler ve paneller düzenlendi.
Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşümünü fiber optik altyapı ve erişim yatırımları, yenilikçi kurumsal çözümler, alternatif ses ve veri iletim hizmetleri ile desteklediğini belirten Tellcom Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aygen Onar Uluer, İnternet Haftası sponsorluğu ile Türkiye'deki İnternet kullanımının gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmasında yeni teknolojilerin içselleştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik politikaların gerekliliğini vurguluyor.

Tellcom Esentepe'deki yeni binasına taşındı
Türkiye'nin yenilikçi telekom operatörü Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş., Nisan ayı başından itibaren Esentepe'deki yeni binasında hizmet vermeye başladı.
On katlı akıllı binasında 7 bin metrekare alanda hizmet veren Tellcom, tüm birimlerini tek çatı altında topladı. Tellcom yeni binasında, basın mensupları ve profesyoneller için bir de “fiber İnternet test odası” kurdu. “Fiber İnternet test odası” sayesinde ziyaretçiler, “ışık hızı”nda İnternet hizmetini test etme imkânı bulacaklar.