Datateknik, 440 milyon Dolar ciro hedefliyor

Ülker'i de bünyesinde barındıran Yıldız Holding çatısı altında 2008 yılı başında oluşturulan Yıldız Bilişim Grubu'nun lokomotif şirketi Datateknik, hedef büyüttü.
Kurulduğu 1989 yılından bu yana, 1 milyon adet Exper marka bilgisayar üreten Datateknik, 2008 yılında 280 bin adet bilgisayar satarak büyük bir sıçrama yakalamayı hedefliyor. Exper üretim ve pazarlamasının yanı sıra sistem bütünleşmesi konusunda da tüm müşterilere hitap eden çözümler sunan Datateknik'in 2008 yılı sonu ciro hedefi ise 440 milyon Dolar olarak açıklandı.

Yıldız Holding itici gücümüz olacak
Datateknik'in Yıldız Bilişim Grubu içindeki payının yaklaşık yüzde 40 olduğunu belirten Yolcu, bu yılın başındaki yeniden yapılanma ile birlikte iddialarını artırdıklarını söyledi.
Yolcu şöyle devam etti: “Yeniden yapılanma ile Holding'in desteğini daha yakından hissetme ve Holding'in deneyimli işgücünü değerlendirme fırsatımız doğdu. Bundan sonraki temel stratejimiz, kalifiye işgücümüzü korumak ve geliştirmek şeklinde olacak.

2012 ciro hedefi 1 milyar Dolar
Datateknik'in geçen yılı toplam 158 bin 858 adet PC satışı ile tamamladığını belirten Yolcu, 2008 satış hedeflerinin ise 280 bin bilgisayar olduğunu söyledi.
Datateknik olarak 2007'de 160 milyon Dolar ciroya ulaştıklarını belirten Yolcu, şunları söyledi: “Datateknik olarak Türkiye'nin lider sistem bütünleştiricisi olmayı hedefliyoruz.
Yıldız Holding Bilişim Grubu yapılanması sırasında bünyemize katılan şirketler ve etkin büyüme stratejilerimizle, pazarda 2012'ye kadar lider olmayı ve ciroda 1 milyar Dolar rakamını yakalamayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için en büyük yatırımımız ise insan kaynağına olacak. Sadece 2008'de yüzde 25'lik bir istihdam artışı hedefliyoruz.”

Akkuzu: Yeni dönemde ihracata da yöneleceğiz
Avea'daki görevinden ayrılarak Datateknik'te satış pazarlama koordinatörlüğü görevi getirilen Cahide Akkuzu ise, bugüne kadar birçok ilke imza atmış Datateknik'te olmaktan ve pazar liderliğine giden yolda Datateknik'in güçlü kadrosuna dahil olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.
Ülker'i bünyesinde barındıran Yıldız Holding bünyesindeki Datateknik'in bugüne kadar yüksek kaliteye büyük önem verdiğini, bu nedenle yüksek müşteri memnuniyetine sahip olduğuna dikkat çeken Akkuzu, “Son olarak 16 ilde 1519 kişiyle yaptırdığımız bir araştırmaya göre, Exper'i tanıyanların yüzde 42,7'si markayı kaliteyle özdeşleştiriyor” diye konuştu.