OYTEK'in yeni akıllı kartında 6 uygulama bir arada


OYTEK Çok Fonksiyonlu Akıllı Kart kapsamında sunulan uygulamalar tek bir kartta toplanarak, daha işlevsel, daha güvenli ve daha hızlı bir ödeme sistemi çözümü olarak sunuluyor.
Bilişim teknolojileri sektörünün değişimlerini uygulayan, fark yaratan ve bilinen bir çözüm şirketi olma görüşüyle hizmet veren OYAK Teknoloji (OYTEK), “TÜBİTAK ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ARGE Projeleri Destekleme Programı” kapsamında, OYTEK Çok Fonksiyonlu Akıllı Kart'ı geliştirdi.
OYTEK Çok Fonksiyonlu Akıllı Kart, üzerinde 6 uygulamayı barındıran ve uygulamalar arası geçişlere de imkan veren bir “Java Kart” olarak tasarlandı. “Temaslı ve temassız” olarak çalışabilen ve aynı zamanda elektronik ödeme aracı olan kart üzerinde kimlik, sağlık, e-cüzdan, sadakat, sayaç ve geçiş kontrol gibi tanımlanabilecek uygulamalar bulunuyor.
Günümüzde bilişim teknolojilerindeki gelişmeler ve bu gelişmelerin ticaret alanına olan yansımalarının hem tüketicilere hem de işletmelere önemli avantajlar sağladığını belirten OYTEK Yazılım Çözümleri'nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bahar Madazlı şunları söyledi:
“OYTEK Çok Fonksiyonlu Akıllı Kart, Türkiye'de temaslı (Java), temassız (Mifare contacless) ve altı adet uygulamayı tek çatı altında toplayan ilk kart oldu. Bu sayede çok fonksiyonlu akıllı kartların kullanılabileceği tüm alanlarda varolabilme şansı elde ettik. Akıllı kart alanında zaman içinde birikmiş olan tüm bilgi birikimimizi bir araya getirerek, projeler bazında genişleyip daralabilme imkanı elde ettik. Bu da ticari anlamda rekabet gücümüzü en üst seviyeye taşımamızı sağladı."
E-cüzdan, sadakat ve sayaç uygulamalarının birbirleriyle etkileşimli halde çalışabildiği kartta, kimlik ve sağlık uygulamaları ile kişilerin kimlik ve sağlık bilgileri takip edilebiliyor. Kart, aynı zamanda finansal işlemlerde kullanılabildiği gibi, “geçiş kontrol” sistemlerinde güvenli geçiş kartı olarak da kullanılabiliyor. Kart bilgileri ise, e-bakiye, e-puan, e-kontör tanımlama gibi operasyonel işlemler, operatör ve yönetici güvenlik kartlarıyla kontrol altına alınıyor.
OYTEK Çok Fonksiyonlu Akıllı Kart'ın kişiselleştirme süreci öncesinde istenen uygulamalar, ihtiyaca göre seçilerek, kullanılmayacak olanlar çıkartılabiliyor. Kart sahibi ve terminal güvenliğinin optimum seviyede tutulduğu kartta, güvenlik standartları “Global Platform SCP01 Secure Channel” ile destekleniyor.

OYTEK, IBM'nin “sistem bütünleştirici çözüm ortağı” oldu
Bilgi teknolojileri sektörünün değişimlerini uygulayan, fark yaratan ve bilinen bir çözüm şirketi olma görüşüyle hizmet veren OYTEK (OYAK Teknoloji), yaptığı anlaşma ile Sistem Bütünleştiriciliği alanında IBM'nin çözüm ortağı oldu.
Daha önce yapmış olduğu anlaşmalarla IBM'nin Yetkili Servis Merkezi ve İleri Düzey İş Ortağı olan OYTEK, yeni işbirliği alanı ile hizmet verdiği IBM ürün yelpazesini genişletmiş oldu. OYTEK, bu iş ortaklığı ile özellikle eServer, İnternet Güvenlik Sistemleri,Toplam Depolama ve İş İstasyonları konularında kurumların ihtiyaçlarını daha etkin ve yaygın bir şekilde karşılayabilecek.
OYTEK Satış ve Pazarlama Direktörü Dilek Günçer, OYTEK'in IBM ile yapmış olduğu işbirliklerinden büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, şunları söyledi:
“OYTEK olarak değişen dünyanın koşullarına hızla ayak uydurabilmek için iş ortaklarımız ile anlaşmalarımızı yenilemeye, geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Müşterilerimiz içerisinde IBM ürünlerini kullanan veya yeni seçecek olanlara sistem bütünleştirici olarak yeni çözümler sunmaya devam edeceğiz. Anlaşmanın iki kuruluş için büyük başarı getireceği inancındayız.”

OYAK Teknoloji (OYTEK)
OYAK Teknoloji, Bilişim ve Kart Hizmetleri A.Ş., bilişim teknolojileri sektörünün değişimlerini uygulayan, fark yaratan ve bilinen bir çözüm şirketi olma görüşü ile 2002 yılı Mart ayından bu yana hizmet vermekte. Finans başta olmak üzere inşaat, gıda, otomotiv, turizm, lojistik ve sigortacılık gibi farklı sektörlerdeki şirketlere gereksinim duydukları bilgi teknolojileri çözümlerini sağlamanın yanısıra; OYAK Teknoloji, kamu ve özel sektöre de sistem bütünleştirici olarak hizmet vermekte. Şirket pazara kart teknoloji ve hizmetleri, İletişim Merkezi altyapısı ve teknolojileri, anahtar teslim özel projeler, e-iş, e-learning (uzaktan eğitim), ERP-Elektronik Kaynak Planlaması, doküman yönetimi ve iş akışı çözümleri, CRM-Müşteri İlişkileri Yönetimi, yazılım, donanım ve ağ ile ilgili ürün, çözüm ve hizmetler sunmakta. (www.oytek.com.tr)