Son teknolojide ne varsa, Santraltech'le Türkiye'de

Cenk Yapıcı

Türk bilişim ve haberleşme sektörüne 2006 yılında merhaba diyen ve dünyadaki en yeni teknolojileri Türkiye'ye getirmeyi amaç edinen Sanraltech'in Genel Müdürü Cem Gerşon ile çok yakında ülkemizde sunacakları yeni hizmetlerle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.
Dünyada son kullanıcıya özel basit ve etkili çözümler sağlayan firmalarla iyi ilişkiler içinde olan Santraltech, konusunda tecrübeli ve hizmet kalitesiyle tanınmış firmaların Türkiye mümessilliğini yapıyor.
Çok yeni ancak bir o kadar da heyecanlı bir şirket olduklarını belirten Santraltech Genel Müdürü Cem Gerşon, telekomünikasyon sektörüne ve özellikle mobil sektöre yeni hizmetler sunmayı kendilerine hedef olarak belirlediklerini kaydetti. Cem Gerşon, Sanrtaltech'in son kullanıcılar için vazgeçilmez olacak hizmetlerin çok yakında Türkiye'de faaliyete geçeceğini söylerken bunların içinde PoS üzerinden her türlü ödeme ve hizmet alımı, kartvizit üzerinden bilgi algılama platformu, etkileşimli oyunlar, gelişmiş KMS-Kısa Mesaj Servisi uygulamaları ve Çoğul Ortam Mesaj Servisi uygulamaları yer aldığını belirtti.

Santraltech'in ülkemizde hayata geçirmek üzere olduğu PoS (Point of Sale) üzerinden hizmet alımı projesini anlatabilir misiniz? PoS üzerinden hizmet vermenin ne tür avantajları var?
İnsanlar bir PoS cihazı üzerinden birçok işlemi gerçekleştirebilmenin ve bunun kolaylığını yaşamanın farkına varmaya başladılar. Bildiğiniz gibi Türkiye'de Smile dükkanları bu hizmeti vermeye başladılar ve beklediklerinin çok üzerinde bir ilgiyle karşılaştılar. Santraltech olarak hazırladığımız projenin tüm operatörlerle anlaşıldıktan sonra hayata geçmesi ise an meselesi. PoS üzerinden hizmet alımı beraberinde birçok avantajı beraberinde getiriyor.
Örneğin, operatörler ön ödemeli hatlar için sattıkları kontörleri birkaç yoldan abonelerine ulaştırıyorlar. Kontör kartlarıyla abonelere hizmet ulaştırmak bu yolların en zahmetlisi ve masraflısıdır. Bugün bir kontör kartının maliyeti yaklaşık 2 Cent civarındadır, bunun içersine ulaşım payı ve bayi karı katıldığında maliyet gittikçe artmaktadır. Projemizin hayata geçmesiyle herhangi bir operatörün abonesi yakınındaki bir markete ya da herhangi bir satış noktasına giderek PoS cihazı vasıtasıyla ister nakit, ister banka kartıyla ön ödemeli hattına dilediği kadar kontör yükletebilecek. Bunu dünyada birçok mobil telefon operatörü mümessili olduğumuz 1995'ten bu yana hizmet veren uluslar arası Pre-Pay Go şirketi altyapısıyla kullanıyor. Sistemi kullanan operatörler arasında Vodafone, Orange, T-Mobile, Eplus ve Virgin Mobile gibi lider servis sağlayıcılar yer alıyor.
Sistemin faaliyete geçmesi için PoS cihazına yazılımın yüklenmesi yeterli olmaktadır. Şu an elimizde olan yazılım Türkiye'deki tüm PoS cihazlarıyla uyumludur ve 49 adete kadar uygulamayı desteklemektedir. Yazılım cihaza yüklendikten sonra kontör satışı yapılabileceği gibi, istek ve anlaşmalar dahilinde bilet satışı, her türlü fatura ve havale ödemeleri, hediye ve çekiliş kuponları gibi pek çok hizmet tek bir cihaz üzerinden verilebilecektir.

Santraltech'in ülkemizde satışa sunacağı ve pek çok organizasyonda ses getiren mobil telefon oyunu Ninja Strike hakkında bilgi verir misiniz?
Son günlerde dünyada ilk kez el hareketlerinin algılanmasıyla oynanan İsrailli bir şirket olan eyePlay tarafından geliştirilen Ninja Strike adlı mobil telefon oyununu piyasaya sunmaya odaklandık. Santraltech olarak Türk kullanıcıları bir ilkle tanıştıracak olmanın heyecanı içindeyiz. Çok eğlenceli ve bir o kadar da etkileşimli olan oyunun piyasaya çıkacak uyumlu Nokia mobil telefonlarla gömülü olarak gelmesi için Nokia Finlandiya ile sürekli iletişim içindeyiz. Oyunumuzun tanıtımını Motorola ve Ericsson'a da yaptık ve artık gelecek talepleri bekliyoruz. Ninja Strike'ı Türkiye pazarıyla birlikte EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) ülkeleri pazarlarında da satışa sunacağız.
Ninja Strike, kullanıcıların mobil telefon tuşlarına dokunmak yerine, gerçek zamanlı el hareketleriyle oynamalarını sağlayan çok eğlenceli bir mobil oyun. Oyun, mobil cihazın kamerasını kullanarak hareketleri algılıyor ve kullanıcı kameranın görebileceği şekilde hamle yaparak puan kazanmaya çalışıyor. Ninja Strike, oyuncuyu oyuna başlamadan önce bir eğitim bölümüyle ısındırıyor. Oyun köy, metro istasyonu, sokak, orman ve tapınak olmak üzere 5 ayrı bölümden oluşuyor. Amaç, ekranda görünen ninjaları en hızlı şekilde vurmak. Oyunun tanıtımını görmek isteyen Telepati Dergisi okuyucuları (www.eyesight-tech.com/eyeplay/movieplayer.html) adresinden Ninja Strike'a ulaşabilirler.

Santraltech'in Kısa Mesaj ve Çoğul Ortam Mesaj servisleri için sunacağı uygulamalardan bahseder misiniz?
KMS-Kısa Mesaj Servisi uygulaması Santraltech'in tüm hizmetlerinde olduğu gibi olduğu yine kullanımı basit ama bir o kadar da faydalı bir yazılım. Dünya üzerindeki orta düzey ve üst düzey mobil telefonların %95'iyle uyumlu olan uygulama ile kısa mesajları e-posta mantığı ile göndermek mümkün olabilecek. Üstelik yazılımın mesajı alacak olan mobil cihazda kurulu olmasına da gerek yok. Birkaç arkadaşınıza bir randevu, toplantı ya da davet mesajı gönderdiğinizde, arkadaşlarınız sizden gelen mesajın aynı e-posta gönderme mantığında olduğu gibi başka hangi kişilere, hangi telefon numaralarına ulaştığını görebileceklerdir.
Bir diğer kullanışlı uygulamamız ise Çoğul Ortam Mesaj Servisi ile ilgili. Ülkemizde bugünkü rakamlara bakacak olursak Çoğul Ortam Mesaj Servisleri çok yoğun bir şekilde kullanılmıyor ancak 3. Nesil'in faaliyete girmesi ve bağlantı fiyatlarında yaşanacak indirimler sonucunda aboneler bu servisleri daha çok kullanmaya başlayacaklar. Bilindiği üzere Çoğul Ortam Mesaj Servisi'ni kullanmak isteyen bir abone, karşı tarafa en çok 380Kb boyutunda bir mesaj gönderebiliyor. Kullanıcı bir arkadaşıyla bir resmi ya da videoyu paylaşmak istediğinde, elindeki verinin büyüklüğü nedeniyle işlemi gerçekleştirememe gibi bir zorlukla karşılaşıyor. Bu servise özgü yazılımımız sayesinde göndermek istediğiniz Çoğul Ortam Mesajı'nın boyutu ne olursa olsun, en düşük kalite kaybıyla karşı tarafa iletilebilecek boyuta getirebiliyorsunuz.

Kartvizit üzerinden bilgi alma ve iletme platformu hakkında bilgi verir misiniz?
Burada, dünyada yine çok yeni olan ve ilgi çekici bir platformdan bahsediyoruz. Herkes için kartvizitleri toplamak, üzerindeki bilgileri veri merkezinize eklemek ve bunları saklamak büyük derttir. Bu sorunu aşabilmek için kartvizit okuyucu cihazlar, tarayıcılar ve çeşitli yazılımlar üretildi ancak, çözümler hep sınırlı kaldı. Uygulamaya koymayı planladığımız teknoloji sayesinde, orta çözünürlükte bir kamerası olan mobil telefonunuzla kartvizitin üzerinde bulunan barkod benzeri alanın görüntüsünü almak kartvizitin üzerindeki bilgilerin tek tuşla veri merkezinize aktarımını sağlayacaktır.
Bu uygulamayı sadece kart ile sınırlandırmayalım, örneğin gazetede gördüğünüz herhangi bir firmanın logosunun ya da bir film afişinin görüntüsünü mobil cihazınız ile alarak İnternet erişimi yardımıyla ulaşmak istediğiniz firma, etkinlik vs. hakkında görsel tabanlı bilgiler edinebilirsiniz.