Motorola Türkiye'de AIR A.Ş. ile birlikte çalışacak

Cenk Yapıcı

40 yılı aşkın bir süredir Türkiye profesyonel telsiz haberleşme pazarına hizmet veren Motorola firması, sunduğu yüksek teknolojiye sahip ürünlerle, gerek ülke ticaret platformunda yaratılan katma değere ve gerekse de kamu güvenliği pazarında sunduğu çözümlerle ülke güvenliğine olumlu katkılar sağlıyor. Motorola için yüksek derecede önemli olarak algılanan Türkiye telsiz haberleşme pazarında bulunan kullanıcılara bundan böyle satış, pazarlama ve teknik hizmet konularında Motorola Türkiye Distribütörü olarak AIR Telekomünikasyon Çözümleri A.Ş hizmet verecek.
9 Nisan günü İstanbul Dedeman Otel'de yapılan basın toplantısına konuşmacı olarak, AIR International ve Yönetim Kurulu Başkanı Dorel Nasui, AIR Türkiye Genel Müdürü Adil Z. Müftüoğlu ve Motorola Başkan Yardımcısı ve Genel Dağıtım Koordinatörü Axel Rettig konuşmacı olarak katıldılar.
AIR Türkiye Genel Müdürü Adil Z. Müftüoğlu, AIR Telekomünikasyon Çözümleri A.Ş.'nin Şubat 2008 itibariyle Motorola firmasının kamu ve şirketler için haberleşme çözümleri (E&MS) bölümünün Türkiye temsilciliği görevini üstlendiğini belirterek, AIR'in bu çerçevede ülkemizdeki kamu kurumları ve özel kuruluşlara analog ve sayısal telsiz haberleşme çözümleri ve bununla birlikte kablosuz geniş bant veri haberleşmesi alternatifleri sunacağını kaydetti. 7'si mühendis ve 4'ü teknisyen olmak üzere bünyelerinde çalışan 23 personel ile kullanıcılara her türlü teknik desteği sağlayacaklarını ifade eden Müftüoğlu, AIR Telekomünikasyon Çözümleri merkezinin İstanbul Teknik Üniversitesi yerleşkesi içinde olduğunu belirtti ve ekledi: “Merkezimizin İTÜ içinde yer almasının sebebi tamamıyla genç beyinlere değer vermemiz ve ARGE'yi çok önemsememizdir.”
Toplantıda söz alan AIR International Yönetim Kurulu Başkanı Dorel Nasui ise şunları söyledi: “1990 yılından bu yana 60 ülkede bayi çözüm ortağı alanında EMEA'da en büyük distribütör haline geldik. AIR'in en büyük hedefi en kullanışlı ve en sorunsuz çözümleri en iyi mobil hizmetlerle sunmaya devam etmektir. Telekomünikasyon sektöründe mobil telsiz çözümleri denince, akla gelen tek isim olmayı amaçlıyoruz. AIR A.Ş. olarak 11.ofisimizi Türkiye'de açtık ve 3 yeni ofis daha açmayı planlıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri ve Romanya'da bulunan ARGE merkezlerimize de yenilerini ekleyeceğiz. Telsiz haberleşmesi sektöründe firmamız, sadece lider firmalarla çalışır ve Motorola'da bunların içersinde en önemlilerindendir. Motorola ile yaptığımız bu ortalık; sadece pazar payı ya da kar ortaklığı üzerine değil, ileri teknoloji araçlarını kullanıp, geliştirmek yönünde de olacaktır. Biz AIR olarak müşterilerimize daima çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Basit ‘bas-konuş' sistemlerinin yerini artık birden fazla ihtiyaca çözüm getirecek GPS uygulamaları, video desteği, veri aktarımı gibi hizmetler yer alıyor ve cihazlarımızda bu tür özellikleri bulmanız mümkün.” Ş irketin ARGE faaliyetlerine çok önem verdiğine dikkat çeken Nasui, “Türkiye'yi ARGE merkezlerimizden biri haline getirmeyi hedefliyoruz”dedi.
Motorola Başkan Yardımcısı ve Genel Dağıtım Koordinatörü Axel Rettig ise, American International Radio Telekomünikasyon Çözümleri ve Motorola'nın birleşmesinden çok mutlu olduklarını ifade etti.
1928 yılından bu yana hizmet veren Motorola'nın mobil cihaz üretiminin kendi içinde sınıflara ayrılarak üretimlerine devam edileceğini Rettig, kurumsal mobil hizmetlere daha çok yoğunlaşacaklarını ve geniş bant konusunda elde ettikleri lider firma imajını kaybetmemek için çok daha yeni teknolojiler kullanacaklarını sözlerine ekledi.
Axel Rettig Türkiye'nin hem genel pazar olarak hem de Motorola için çok hızlı büyüyen bir pazar olduğunu belirtirken, Avrupa ile kıyaslandığında hiçbir Avrupa ülkesinde Türkiye'deki gibi genç nüfus bulunmadığını ve Türkiye nüfusunun yeni teknolojilere çok çabuk alışabildiğini, bu yüzden bir test ortamı olarak kullanıldığını kaydetti. Basın mensuplarından Uzan Grubu'nun Motorola'ya olan borçları hakkında gelen bir soru üzerine Rettig, “Bunlar bizim için tarihte kalan konular, Motorola olarak geleceğe bakıyoruz” şeklinde cevap verdi.
Toplantıda ayrıca Genel Müdür Adil Z. Müftüoğlu, AIR Türkiye'nin idari heyetini de basınla tanıştırdı. Motorola telsiz ürün ve çözümlerini, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış bayi yapısı üzerinden de kamu kurumlarına ve özel kuruluşlara (turizm, güvenlik, inşaat, madencilik, kurye vb.) ulaştıracak olan AIR Telekomünikasyon Çözümleri A.Ş' nin idari yapısı şu isimlerden oluşuyor:
Yönetim Kurulu Başkanı - Dorel NASUI (Air International Başkanı), Yönetim Kurulu Üyesi - Daniela JURMA , Yönetim Kurulu Üyesi - Rolf PEIN , Genel Müdür - Adil Z. MÜFTÜOĞLU , Genel Müdür Yardımcısı - Umur KOŞER , Genel Müdür Yardımcısı - Buğra KARABEY.