“BlackBerry akıllı telefon üreticileri sıralamasında lider”

RIM'den BlackBerry® çözümleri üzerine teknik bir forum
Research In Motion'un (RIM) Taksim The Marmara'da düzenlediği BlackBerry Teknik Forumu'nda, RIM'in BlackBerry® çözümleriyle kurumlara olan katkıları, güvenlik mimarisi ve şifreleme teknolojisine değinildi. Toplantıya konuşmacı olarak RIM Türkiye Direktörü Erkut Alkaya katıldı. RIM'in 2008 mali yılı bütçesi hakkında bilgiler veren Alkaya, RIM'in 2007 yılında yakaladığı satış rakamıyla dünyadaki mobil telefon üreticileri listesinde 6.sıraya yerleştiklerini belirtti. RIM'in akıllı telefon üreticileri sıralamasında da ilk sırada yer aldığını açıklayan Alkaya, 1 Mart 2007 ve 29 Şubat 2008 arasındaki mali yılda 6,01 milyar Dolar'lık ciroya ulaştıklarını ve geçen yıla göre %98'lik artış kaydettiklerini söyledi. Alkaya mali raporlar hakkındaki sözlerine şöyle devam etti: “RIM, tüm sene içersinde 14 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı yaptı. Satılan cihazların müşteri portföyünün %32'lik dilimini bireysel, %68'lik kısmını ise kurumsal müşteriler oluşturuyor. Sadece Aralık 2007 – Mart 2008 tarihleri arasındaki 4.çeyrekte, 4,4 milyon adet BlackBerry® akıllı telefon sevkiyatı yapıldı ve 2,18 milyon yeni kullanıcı kazanıldı. Bu sayede ciromuz geçen yılın aynı dönemine oranla %102'lik bir artış gerçekleştirerek, 1,88 milyar Dolar'a ulaştı.”

BlackBerry'nin kurumlara katkısı
BlackBerry çözümlerinin kurumlara ve çalışanlara da büyük destek sağladığını söyleyen Alkaya, bir BlackBerry akıllı telefon kullanıcısının günde 60 dakikalık ölü zamanı verimli hale dönüştürdüğünü, bunun da yılda 250 saatlik bir zaman kazancına tekabül ettiğini belirtti. Mobil olup BlackBerry akıllı telefon kullanan bir çalışan, birlikte çalıştığı takım arkadaşlarının verimliliğini %38 oranında arttırıyor. Bir BlackBerry kullanıcısı bir yıl içerisinde; mobil durumda 2.500 önemli e-postaya ulaşıp işlem yapıyor ve 1.200'ün üzerinde telefon görüşmesi gerçekleştiriyor. Bir yıl içerisinde gereçekleştirilen bu işlemlerin değeri kullanıcı başına ortalama 5.000 doları buluyor. BlackBerry çözümünü kullanan çalışanlar en az % 238 yatırım getirisi sağlıyor.

Güvenlik mimarisi ve şifreleme teknolojisi
BlackBerry® Kurumsal Çözümü'nün, gizlilik ve güvenliğin büyük önem taşıdığı emniyet, ordu, sağlık ve eğitim alanları dâhil dünya çapında 700.000'i aşkın devlet ve kamu sektörü çalışanı tarafından kullanıldığını kaydeden Alkaya; bu çözümün NATO ve İngiliz Hükümeti tarafından “gizli” olarak sınıflandırılmış hassas verilerin kablosuz iletimi için yegâne kabul görmüş çözüm olduğunu; ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Avusturya ve Kanadalı güvenlik teşkilatları tarafından da resmen tanındığını sözlerine ekledi. Erkut Alkaya ; “Hollanda ve Almanya'yı kapsayan sertifika süreci de halen devam ediyor. Fransa Maliye Bakanlığı, personelini BlackBerry akıllı telefonları ile donattı. Ayrıca Paris borsasına kayıtlı Alcatel, Alstom, BNP gibi 40 Fransız firması bu çözümü tercih ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkosy'nin de basına yansıyan karelerde BlackBerry cihazını elinden düşürmediği görülüyor” dedi.

“ BlackBerry'den güvenlisi yok”
RIM Türkiye Direktörü Erkut Alkaya , Research In Motion (RIM) da dahil olmak üzere, hiç kimsenin BlackBerry Kurumsal Çözümü'nü kullanarak gönderilen verinin içeriğini görme yeteneğinin olmadığını, tüm verilerin 256 bit AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı) aracılığıyla şifrelendiğini belirterek; “E-postaların kaynakları izlenemez ve içeriği analiz edilemez. Geniş çapta güvenilen bir şifreleme teknolojisi olan AES, bilgisayar ortamında kırılması mümkün olmayan; İnternet bankacılığında, e-ticarette ve diğer kablosuz uygulamalarda kullanılan standart SSL şifrelemesinden daha güçlü koruma sağlayan bir teknolojiyi içerir. Bağımsız olarak kullanılan bu güçlü şifreleme, hiçbir koşulda hizmet dışı bırakılamaz. Söz konusu şifreleme, verileri kurumun iç ağından BlackBerry akıllı telefonuna ulaşana dek her noktada korur ve bu haberleşme esnasında mesajın okunabileceği bir nokta bulunmuyor” dedi.

BlackBerry'ye Ortak Kriterler Sertifikasyonu
RIM'in BlackBerry Kurumsal Çözümü, Ortak Kriterler Sertifikasyonu'nu (CCC) almaya hak kazanan ilk mobil platform oldu. Research In Motion'un BlackBerry® Kurumsal Sunucusu ve BlackBerry cihaz yazılımı, genişletilmiş (EAL2+) Ortak Kriterler garanti belgesiyle ödüllendirilmiş ilk ve tek mobil e-posta çözümü oldu. Ortak Kriterler Sertifikasyonu BT ürünlerinin belli güvenlik kriterlerinden oluşan uluslararası standartlara uyduklarını belgeliyor. BlackBerry Kurumsal Sunucusu ve BlackBerry cihaz yazılımı, bağımsız bir değerlendirme kuruluşunca değerlendirilmiş ve güvenlik seviyesi Ortak Kriterler Tanıma Sözleşmesi (CCRA) kapsamında; Avustralya, Avusturya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, İsrail, İtalya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Yeni Zelanda, Hollanda, Norveç, Singapur, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere ve ABD'nin de aralarında bulunduğu 25 ülke tarafından kabul ediliyor. Ortak Kriterler Sertifikasyonu, Türkiye'de de TSE tarafından onaylandı.