Türk Telekom ‘Her İlçeye İnternet Evi' projesine devam ediyor


Türk Telekom, 2007 yılında başlattığı “Her ilçeye bir İnternet Evi” projesi kapsamında Nisan ayı içerisinde kutlanan ‘İnternet Haftası'nda, 216 ilçeye daha birer İnternet evi kuruyor. Toplam 20 milyon YTL kaynak ayrılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında bugüne kadar kurulan 272 İnternet Evi ile birlikte Türkiye'nin toplam 488 ilçesi ücretsiz hizmet veren İnternet Evi'ne sahip olacak.
Türkiye'de İnternet kullanımını yaygınlaştırarak bilgi toplumunun temellerini atmayı hedefleyen Türk Telekom, 2007 yılında başlattığı, “850 ilçenin her birine İnternet Evi açılmasını” amaçlayan proje kapsamındaki çalışmalarına 2008 yılında da hızla devam ediyor. Türk Telekom'un, Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü, İl Müdürlükleri, Kaymakamlık ve Belediyeler ile işbirliği içerisinde yürüttüğü proje kapsamında bugüne kadar toplam 272 ilçede, ortalama 20 adet tam donanımlı bilgisayar ve geniş bant İnternet erişimi içeren birer İnternet evi kuruldu. Nisan ayı içerisinde kutlanan ‘İnternet Haftası' kapsamında Türk Telekom, Türkiye'nin 216 ilçesine daha İnternet evi kuruyor. Böylece toplam 488 ilçeye ücretsiz hizmet veren İnternet Evi kurulmuş olacak. Proje için toplam 20 milyon YTL kaynak ayrıldı.

Avrupa'nın ADSL kullanıcı sayısı en hızlı artan ülkesi Türkiye
Türk Telekom'un güçlü altyapısı ile Türkiye'de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı.
Türk Telekom'un büyük altyapı yatırımları ve İnternet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalara paralel olarak Türkiye'de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı. İngiliz araştırma firması Point Topic'in raporuna göre ise Avrupa'da ADSL abone sayısı en hızlı artan ülke Türkiye oldu.
Öte yandan, İnternet erişimi konusunda uzman, Londra merkezli bağımsız araştırma firması Point Topic tarafından Mart ayı sonunda yayınlanan “Dünya Geniş bant İstatistikleri” (World Broadband Statistics) raporunun “Dünya Geniş bant İstatistikleri 2007 4. Çeyrek” (World Broadband Statistics Q4 2007) bölümünde 2007 yılı sonuçları açıklandı. Her 3 ayda bir yayınlanan rapora göre, 2005-2007 yılları arasında Avrupa'da abone sayısı 1 milyon ve üzerinde olan ülkeler içinde ADSL abonesi sayısı en hızlı artan ülke Türkiye oldu . 2007 yılı sonu rakamlarına göre, Türkiye'de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı.
Türk Telekom İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, hedeflerinin Türkiye'de modern haberleşme teknolojilerini toplumun her kesimine yaygınlaştırmak, kırsal ya da kentsel ülkenin dört bir yanından İnternet'e erişim sağlamak olduğunu belirtti. Doany, “Gerek geniş bant altyapı yatırımlarımızla, gerek İnternet servis sağlayıcıları için toptan satış fiyatlarında gerçekleştirdiğimiz indirimlerle, gerekse eğitim alanında hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile bu hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye'de ADSL abonesi sayısının 5 milyona ulaşması ve abone sayısı açısından Avrupa'nın en hızlı büyüyen pazarı olması bizim için çok önemli ve memnun edici bir gelişme” dedi.

Türk Telekom'dan altyapı yatırımı
Türk Telekom, haberleşme altyapısının yenilenmesi, tüm bölgelerde kırsal şebekelerin dönüşümü ve sistem bakımının yapılmasına yönelik projeler ile 2005 ile 2010 yıllarını kapsayan dönemde yatırım yapacağını duyurmuştu. Bu yatırım planının bir parçası olarak, 2007 yılında hayata geçirdiği "Kırsal Alan Dönüşüm Projesi" ile bölgesel gelir farklılığından kaynaklanan “Sayısal uçurum”u ortadan kaldırmayı amaçlıyor.
Türk Telekom, İnternet kullanımının yaygınlaşması ve kolaylaşmasının yanı sıra hızlı, kesintisiz ve yüksek kaliteli İnternet hizmeti sunmak amacıyla da çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, geçtiğimiz Şubat ayında İ nternet bağlantısının hızlanması ve yurtdışı merkezli İnternet sitelerine erişimin kolaylaşması için İnternet yurtdışı çıkış hızını 157 Gbps'ye yükseltti. Y ine aynı amaçla 2007 yılında Londra, Amsterdam ve Frankfurt'ta ses ve veri iletimini kapasitesini artırarak uluslararası ara bağlantılarını hızlandırıp daha kaliteli hale getiren PoP (Point of Presence) noktaları açtı.

Marmara'ya Denizdibi Rasathanesi kuruluyor
Türk Telekom ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün ortak projesi sayesinde deprem konusunda dünyanın en gelişmiş gözlem teknolojisi Marmara Denizi'ne kuruluyor. Kurulacak Denizdibi Rasathanesi ile Marmara Denizi'nden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda gerçekleşecek yer hareketleri gerçek zamanlı ve kesintisiz olarak izlenebilecek.
31 Mart 2008 günü Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen basın toplantısına Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Gülay Altay, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Cemil Gürbüz ve Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan konuşmacı olarak katıldılar.

Sismik Veri Platformu -sVİP
Türk Telekom ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Marmara Denizi ve güney kısmındaki sismik istasyon boşluğunu ortadan kaldıracak ve Marmara Denizi'ndeki hareketleri ilk defa deniz dibinden gözlemleyecek dev bir projeyi hayata geçiriyor. “Sismik Veri İletim Platformu (sVİP)” adlı proje ile depremlerin dış merkezi ve büyüklüğünün daha sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi, gerçek zamanlı veri takibi sayesinde bir bilgi bankası oluşması ve topluma daha hızlı ve güvenilir bilgilerin sunulması hedefleniyor.
Mevcut durumda Kandilli Rasathanesi'nin geniş bantlı istasyon ağı, ağırlıklı olarak Marmara Deniz i'nin kuzey bölgesini kapsayan 25 adet gözlem istasyonunu içeriyor. Türk Telekom tarafından kurulacak 10 adet yeni geniş bantlı sismik istasyon ve 5 adet Deniz dibi rasathanesi ile Marmara'nın dibini ve güneyini de içeren her bölgesi eksiksiz ve kesintisiz olarak izlenebilecek.

Türk Telekom'un sosyal sorumluluk projesi
Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan bu önemli projeyi sosyal sorumluluk duygusu çerçevesinde kamu yararına desteklediklerini belirtti. Türkiye yüzölçümünün %98'inin deprem riski altında olduğunu hatırlatan Demircan, Sismik Veri Platformu projesi sayesinde Türkiye'nin endüstri merkezi olan Marmara Bölgesi'ndeki her türlü yer hareketinin 7/24 izlenebileceğini söyledi. Erem Demircan, “Türk Telekom olarak henüz dünyada bile çok yaygınlaşmamış ve mevcut olan en ileri teknolojiyi içeren bu sisteme sahip olan ender ülkelerden birisinin Türkiye olmasını sağladığımız için gurur ve mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Marmara Denizi'ndeki sismik ağ boşluğu doldurulacak”
Projenin detayları ile ilgili bir sunum yapan, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Cemil Gürbüz projenin amacının, Marmara'daki mevcut sismik ağın deniz kısmında bulunan boşluğu doldurmak ve karadaki sismik ağ ile bütünleştirmek, Marmara Deniz i'nin güney kısmındaki sismik istasyon boşluğunu geniş bantlı istasyonlar ile çevirmek ve karasal ağı en iyi seviyeye çıkarmak ve depremin kaynağının fiziksel özelliklerini belirlemek ve topluma hızlı ve güvenilir bilgi sunmak olduğunu belirtti.

“Proje 2009'da hazır”
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Gülay Altay, projenin deprem araştırmalarında bir ilk olduğuna dikkat çekerek, yüksek bir depremsellik potansiyeli olan Marmara Deniz i'ndeki fayların ve Tsunami-deprem dalgası olasılığının, ileri teknolojilerle donatılmış deniz dibi istasyonlarıyla yakından izlenerek, çok değerli bilgilerin elde edileceği ve projenin başarılı olacağından şüpheleri olmadıklarını belirtti. Türk Telekom'un, Marmara'da öncü nitelikli bu proje için sağladığı destek için teşekkürlerini sunan Altay, projenin Nisan 2008'de başlatılacağını, ekipmanların Ekim 2008'de teslim alınacağını ve 2009 ortalarında projenin tam anlamıyla bitirileceğini belirtti.

TTNetMüzik'te dinmeyen nağmeler
Yılbaşında hizmete giren TTNetMüzik servisi ile 85 binin üzerinde yerli eseri ücretsiz ve tamamen yasal olarak bilgisayarlarına indirebilen TTNetMüzik üyeleri, artık şarkıları siteden doğrudan dinleyebilecek ve kendi zevklerine göre listeler oluşturabilecek
Geniş bant İnternet bağlantısının yanısıra, abonelerine yenilikçi çözüm ve hizmetler sunan TTNet, ADSL abonelerinin ücretsiz yasal şarkı indirebildiği müzik net kapısı TTNetMüzik'e yepyeni özellikler ekliyor. Aboneler artık, TTNetMüzik'teki şarkıları indirmelerine gerek kalmadan site üzerinden dinleyebilecek ve istedikleri gibi şarkı listeleri oluşturabilecek. TTNetMüzik'teki yeni hizmetlerden tüm aboneler (Standart ve Gold üyeler) yararlanabilecek.
TTNet ADSL aboneleri, yılbaşında müzikseverlerle buluşan ve (www.ttnetmuzik.com) adresinden yayın yapan Türkiye'nin müzik net kapısı TTNetMüzik'te; 85 binin üzerinde şarkıyı bugüne kadar hakları dahilinde bilgisayarlarına indirme, CD'ye yazma veya mobil müzik çalarlarına aktarma haklarına sahipti. Yeni eklenen canlı dinleme (streaming) özelliği ile üyeler, şarkıları indirmelerine gerek kalmadan tek bir tıkla baştan sona dinleyebilecek. Bu yeni özellik sayesinde TTNetMüzik artık ADSL abonelerine sadece şarkıları indirebildikleri bir site değil, İnternet'e bağlı oldukları her an sınırsız müzik dinleyebilecekleri bir dünya sunacak.
Başlangıç seviyesi 1 Mbps hız/4 GB kotalı ADSL paketi aboneleri kendilerine ücretsiz sunulan Standart üyelik kapsamında aylık 10 şarkı indirme haklarına ek olarak, sınırsız müzik dinleyebilecek. Diğer tüm paketlerdeki kullanıcılar ise; ücretsiz Gold üyelik kapsamında her ay 500 şarkıyı bilgisayarlarına indirme, 100 adet şarkıyı CD'ye kaydetme ve müzik çalara aktarma haklarının yanısıra, dinleme özelliğinden de yine sınırsız olarak faydalanabilecek. Standart üyeler diledikleri takdirde müzik paketi satın alarak ayda sadece 5 YTL karşılığında Gold üyelik hakkına sahip olabilecek.
Dinleme özelliği aracılığıyla tüm TTNetMüzik kullanıcıları; editörlerin hazırladığı çeşitli müzik türlerine ait hazır şarkı listelerinin (playlist) yanısıra, kendi tercihlerine uygun şarkı listeleri de oluşturabilecek. Tüm bunların yanısıra, müzik dünyasına ilişkin çok özel haberler, röportajlar ve yeni albümlerin duyuruları her yerden önce TTNetMüzik'te sunulacak. Kısacası TTNetMüzik, Türkiye'de sayıları 5 milyona yaklaşan TTNet ADSL kullanıcılarının müziğe açılan kapısı olacak.

Türk Telekom ve TRT işbirliğiyle, 23 Nisan Şenlikleri'nin 30. yılı coşkuyla kutlandı
Türk Telekom ve TRT işbirliğiyle, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenlikleri'nin 30. Yılı,
16-26 Nisan tarihleri arasında Antayla'da geçekleşen bir çok etkinlik ve konserle kutlandı.
39 ülkeden 600'ü aşkın çocuğun katıldığı şenliklerde tüm dünyaya bu yıl şenliğin ana teması olan “barış” mesajı verildi.
Türk Telekom, 1979 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen TRT 23 Nisan Çocuk Şenlikleri'nin ana destekçisi oldu. Ulu Önder Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği ve dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olan Uluslararası 23 Nisan Çocuk Bayramı kapsamında bu yıl şenliklere 39 ülkeden 600'ü aşkın çocuk ve 200'e yakın konuk lider katıldı.
Her yıl yapılan geleneksel Şenlik Yürüyüşü, 17 Nisan günü Antalya'da 2 bini aşkın çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Antalya'da da büyük ilgi gören Şenlik Yürüyüşü tüm etkinlikler için coşkulu bir başlangıç oldu. 19 Nisan günü gerçekleştirilen etkinlikte ise tüm çocuklar kendi barış mesajlarını yazdılar ve mesajlarının gerçekleşmesi dileğiyle bir şişeye koyup denize bıraktılar. Aynı gün bir diğer etkinlikte çocukların tuallere yaptığı barış temalı resimler Karaalioğlu Parkı'nda sergilendi. 21 Nisan günü ise, Belek'teki Dinler Bahçesi ziyaret edildi. Ardından, tüm çocuklar '23 Nisan Barış Ormanı' oluşturmak için Belek'te Dinler Bahçesi içerisindeki alana hep birlikte her ülkeyi temsilen birer adet ağaç diktiler.
Yine 21 Nisan günü, 39 ülkenin temsilci çocukları ve onlara ev sahipliği yapan Türk çocuklar, Ankara'da Anıtkabir'i ziyaret ettikten sonra Başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edildiler. Öte yandan, şenlikler boyunca çocuklar büyük hayranı oldukları Hepsi; Athena, Murat Boz ve Sıla konserlerinde birlikte dans edip eğlenerek unutulmaz anlar yaşadılar.
Türk Telekom'un ana sponsorluğunda gerçekleşen şenlikler kapsamındaki tüm bu etkinliklerin ardından 23 Nisan günü, çocukların kendi ülkelerine özel dansları sergilediği Gala gösterisi Aspendos Antik Tiyatrosu'nda gerçekleşti. Büyük ilgi gören ve tüm katılımcılar tarafından hayranlıkla izlenen gösterinin ardından 30. yıl için özel hazırlanan program kapsamında Antalya'daki Cam Piramit'te ünlü sanatçı Tarkan sahne aldı. Tüm çocuklar ve katılımcılar gece boyunca Tarkan'a eşlik ederek dans ettiler ve unutulmaz bir gece yaşadılar.

Cem Yılmaz, Türk Telekom ve Avea'nın katkılarıyla evinizde
Ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın ‘CMYLMZ' isimli gösterisinin DVD'si Türkiye'de
ilk kez Türk Telekom ve Avea bayilerinde satışa sunuluyor.
Türk Telekom ve yenilikçi GSM operatörü Avea, hayata geçirdikleri proje kapsamında, ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın 2001 – 2007 yılları arasında Türkiye'nin dört bir yanında sahneye koyduğu ve büyük ilgiyle karşılanan ‘CMYLMZ' isimli gösterisini DVD olarak piyasaya sundu.
Türk Telekom ve Avea'nın katkılarıyla hazırlanan ‘CMYLMZ' DVD'si, 19 Nisan'dan itibaren 3 ay boyunca sadece Türk Telekom ve Avea bayilerinde KDV dahil sadece 14,90 YTL'ye satılacak.