BİMY'15'e İzmir ev sahipliği yaptı

Fatma Ağaç

Son iki yıldır gerçekleştirilemeyen üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölüm başkanlarının uzun yıllardan beri yaptıkları Akademia Toplantısı, bu yıl ilk kez BİMY'15 bünyesinde gerçekleştirildi.
Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) geleneksel olarak düzenlediği BİMY (Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri) Etkinliği'nin 15'incisi İzmir Çeşme'de gerçekleştirildi. BİMY 15'te kamu ve özel sektör bilgi işlem merkezi yöneticilerinden akademisyenlere, üniversite öğrencilerinden sektörün belli başlı şirketlerinin yöneticilerine değin bilişim sektörüne yön veren tüm kesimleri bir araya getirdi. Etkinlikte, BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojilerinin İnovasyon ve Verimlilik Artışı Üzerindeki Etkileri, Bankacılıkta Bilişim, Bilişim Sektöründe Standartlaşma / Sertifikasyon ve Katma Değerin Artırılması, İnternet Yönetişimi ve Kimlik Yönetimi konuları ele alındı.
BİMY 15'in açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapıldı. Yıldırım konuşmasında; Türkiye'de bölgelerarası sayısal uçurumun asla ve asla olmasını istemediklerini, uçurumu azaltmak için çalıştıklarını bildirdi. “Türkiye'yi bilişim toplumuna dönüştürecek ekip sizsiniz” diyen Bakan Yıldırım, hükümetin dönüşümü desteklemek üzere yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Yıldırım Türkiye'nin bilişim alanında elde ettiği hızlı gelişmeye işaret ederek, Türkiye'de son beş yılda geniş bant kullanımının yüzde 1150, İnternet kullanıcı sayısının yüzde 365, GSM kullanımının yüzde 174, bilgisayar sahipliğinin yüzde 167, lisans sayısının ise yüzde 152 oranında attığını bildirdi.
İzmir Valisi Cahit Kıraç da valiliğin bilişim ve haberleşme teknolojileri yatırımlarından söz ederken, kağıtsız ofis sistemine geçildiğini anlattı. Valilikte e-imza ve coğrafi bilgi sistemlerinin kullanıldığını anlatan Kıraç, MOBESE'nin de kısa bir süre içinde uygulamaya geçeceğini söyledi. Kıraç, bilişim şirketlerini İzmir'e yatırım yapmaya davet etti.
Açılışta konuşan TK Başkanı Tayfun Acarer ise, kurum olarak piyasaya girişleri kolaylaştırmayı öncelikli hedef haline getirdiklerini, uluslararası piyasalarda iş yapabilmelerinin önünü açmak istediklerini söyledi. Sivil toplum kuruluşlarıyla diyaloğa açık olduklarını belirten Acarer, işbirliğini İnternet alanında da istediklerini vurguladı.
TBD Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Turhan Menteş de konuşmasında TBD'nin akademisyenlerden profesyonellere, öğrencilerden bürokratlara tüm bilişim sektörünü kucaklayan bir ‘çatı örgüt' olduğunu vurguladı. Derneğin bu konumunun güçlenerek devam edeceğini belirten Menteş, bu amaçla bu yıl BİMY kapsamında üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölüm başkanlarını bir araya getiren Akademia toplantılarına da ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Menteş, bundan böyle Akademia toplantılarının TBD'nin tüm etkinlikleri içinde yer alacağını açıkladı.
Açılışta konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener ise; gelecekte mobilite, yakınsama ve İnternet'in hayatı şekillendireceğine dikkat çekti. Yener, Turkcell'in söz konusu üç alanda da yer almak istediğini söyledi.
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da bilişimcilerin olmaması halinde hepimizin hayatının kararacağına işaret etti.;
Öte yandan Türkiye Bilişim Derneği, BİMY 15'in açılışında kısa mesajlarda Türkçe karakterlerin kullanımının kabulünde emeği geçenleri birer plaketle ödüllendirdi.

BİMY'15 akademisyenleri ağırladı
Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) geleneksel olarak düzenlediği BİMY (Bilgi İşlem Yöneticileri) Etkinliği'nin 15'incisinde bilişimcilerle, 33 üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölüm başkanları bir araya geldi.
Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölüm başkanlarının uzun yıllardan beri yaptıkları Akademia Toplantısı, bu yıl ilk kez BİMY bünyesinde gerçekleştirildi. 33 bölüm başkanı çalışma grubu olarak iki gün boyunca BİMY kapsamında ayrı bir oturum yaptı. Son iki yıldır gerçekleştirilemeyen Akademia toplantısının bundan sonra BİMY kapsamında yapılması kararlaştırıldı. Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanları Toplantısı'nın adı değişmeden TBV ve TBD tarafından desteklenmesi istendi. Toplantıları gerçekleştirmek üzere 5 kişilik bir komite seçildi. Komitede Eşref Adalı (İTÜ), Halil Şengonca (Ege Ünv.), Ali Okalan (Haliç Ünv.), Ali Yazıcı (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Ünv. ) ve Ersin Töreci (H.Ü.) yer aldı.
Akademia Toplantısında ele alınan ikinci konu ise dergi oldu. Adı değişmeyecek olan Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Dergisi'ni (BBMD), TBD teknik ve mali olarak destekleyecek. 30 kişilik bir hakemlik müessesinin olacağı dergi yılda iki kez yayınlanacak. Türkçe'nin yeniden bilim dili olması amacıyla Türkçe yayınlanmasına karar verilen yayın için Mayıs sonuna kadar akademisyenlerden makale çağrısı yapıldı.
Toplantıda ele alınan bir diğer konu da konferans oldu. Türkçe gerçekleştirilecek ulusal bir konferansın TBD'nin Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamında yapılması kararlaştırıldı. Konferansa gelecek bildiriler hakemli dergide yer alacak. Bildirileri değerlendirmek üzere Murat Aşkar (ODTÜ), Ali Yazıcı (TOBB ETÜ), Eşref Adalı (İTÜ), İbrahim Akman (Atılım), İbrahim Soğukpınar (Gebze Ünv.) ve Şeref Sağıroğlu'nun (Gazi Ünv.) yer aldığı 6 kişilik bir ekip oluşturuldu.

IPTV yolda; yakında geliyor
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi Taha Yücel, BİMY 15 Etkinliği'nin açılışında yaptığı konuşmada yayıncılıkta teknolojik gelişmeler, Yeni RTÜK Yasa Taslağı hakkında bilgi verdi. Yücel, Kurumun bilişim teknolojileri projelerini anlatırken, kablolu yayının tümünün sayısal olması için bir engel bulunmadığını kaydetti. Yücel, karasal yayıncılığın da biraz gecikmeyle birlikte sayısallaşacağını ve yeni yasayla birlikte hızlı bir atılım yaşanacağını söyledi.
Sayısal dönüşümün bilgi işlem teknolojilerinin katkısıyla gerçekleştiğine değinen Yücel, IPTV, mobil TV, Web TV veya İnternet TV gibi uygulamaların gündemde olduğunu belirtti. Yücel, IPTV'nin Türkiye'de henüz başlamadığını ancak yakın zamanda başlayacağını bildirdi.,
Açılış konuşmalarının ardından çağrılı konuşmacı olarak Avrupa Birliği (AB) İşletmeler ve Endüstriden sorumlu Komisyon Üyesi Dr. Hasan Alkaş, “BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojilerinin İnovasyon ve Verimlilik Artışı Üzerindeki Etkileri” konulu bir sunum yaptı. BHT/ICT sektörünün dünyada 644 milyar Dolar'lık bir piyasa olduğunu ve 27 sektörü etkilediğini anlatan Alkaş, 2000 ile 2004 arasında Avrupa Birliği'nde verimliliğin 1.1 oranında arttığını, bunun yüzde 50'nin BHT'den kaynaklandığını dile getirdi. Türkiye'de özellikle BHT konusunda kurumlar arası işbirliği ve ortak çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Aklaş, ilgili bakanlıkların koordineli bir şekilde çalışmasının etkili ve yararlı olacağını kaydetti. Alkaş, Türkiye'de e-Haberleşme Yasası'nın bin an önce çıkarılması gerektiğine işaret etti.
Etkinliğin ikinci gününde konuşan çağrılı konuşmacı Twente Üniversitesi (Hollanda) Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Mehmet Akşit de, “Uluslararası rekabette başarılı olmak için gerekli yazılım mühendisliği yöntem ve teknikleri”ni anlattı.Yazılımın günümüzde bilişim sektöründeki en büyük güç olduğunu dile getiren Akşit, kullanıcı beklentilerinin değiştiğini, artık çeşitlilik ile kalite beklentisinin yükseldiğini söyledi.
İkinci gün konuşan bir diğer çağrılı konuşmacı ise Berlin Üniversitesi'nden Prof. Şahin Albayrak'tı. Albayrak, üniversite ve devlet işbirliğinin önemine işaret ederken, yeni sistemlere neden ihtiyaç duyulduğunu, yeni sistem geliştirirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

TBD federatif yapıya kavuştu
TBD Başkanı Doç.Dr. Turhan Menteş, derneği federatif yapıya kavuşturma amacıyla ilk adımların atıldığını belirterek, Ankara Şube Kurucular Heyeti'ni ve İzmir Şube Kurucular Heyeti'ni atadıklarını bildirdi. Böylece Ankara ve İzmir Şubeleri'nin kurulmuş olduğunu anlatan Menteş, “Sanıyorum önümüzdeki genel kurula kadar 2 veya 3 şube daha kurulacak” dedi.
Telepati'ye konuya ilişkin bilgi veren Menteş, İstanbul, Bursa ve Eskişehir şubelerinin yıllardan beri var olduğunu söyleyerek, gelecekte farklı şehirlerde yapılacak etkinliklerin organizasyonlarını tek çatı altında toplanması için çalışma yapıldığını kaydetti. Bunun da zamanla kültür değişimi getireceğini ifade eden Menteş, temsilciliklerin sayısının da 20'ye çıktığını belirtti. Menteş, iki yeni temsilciliğin daha faaliyete geçtiğini ifade ederek, TBD Samsun Temsilciliğine Mustafa Karabiber, TBD Giresun Temsilciliğine ise Aykut Salman'ın getirildiğini belirtti.
TBD Başkanı Menteş, Cumhurbaşkanlığı'nın bilgisayar okur-yazarlığı kampanyasını başlatmasına ilişkin çalışmaların profesyonel bir şirket tarafından yürütüldüğünü anlattı. Kampanyanın Web sayfasının hazırlanmasını TBD'nin üstlendiğini dile getiren Menteş, kampanyanın bilgisayar okur-yazarlığı bölümü için broşür ve afiş çalışmaları yapıldığını kaydetti.
Menteş, 8-15-22-29 Şubat tarihlerinde Kuşadası ve Mersin‘de yapılan Halk Eğitim Merkezi Yöneticileri toplantılarında TBD'nin yer aldığını söyleyerek, toplantılarda “Türkiye Okuyor Kampanyası” kapsamında yürütülecek olan Bilgisayar Okuryazarlığı eğitimleri ve sertifikasyon çalışmaları (ECDL) hakkında bilgi verildiğini ifade etti.

Kamu-BİB, 10'uncu kez Antalya'da toplanıyor
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen Kamu-BİB toplantısı, 21-25 Mayıs 2008 tarihleri arasında Antalya Kemer'de yapılıyor.
Kamu-BİB etkinliği, kamu kurum ve kuruluşları bilgi işlem yöneticilerinin yanısıra, üniversite ve özel sektör temsilcilerini de bir araya getiriyor.
TBD bünyesindeki en eski çalışma gruplarından biri olan ve kamu bilgi işlem yöneticilerinin doğal üyesi bulunduğu Kamu Bilgi İşlem Yöneticileri Birliği (Kamu-BİB), kamudaki verimlilik çalışmaları kapsamında kurumlarında yaptıkları bilişim çalışmalarını tartışıyor. Kamu-BİB, belirlediği sorun alanlarına ilişkin çözüm önerilerini içeren raporlar oluşturuyor. Her yıl belirli dönemlerde bir araya gelerek bu raporları gözden geçiren grup, yılda bir kez de ‘Kamu Bilişim Platformu' etkinliğinde sonuç raporlarını katılımcılar ve kamuoyuyla paylaşıyor.
Kemer Limra Otel'de yapılan ‘Kamu Bilişim Platformu'nun bu yılki teması, Kamu-BİB'in gönüllü ve geniş bir katılımlı çalışmalarını vurgulayan bir tema olarak “Kamu-BİB ile 10 Yıl” olarak belirlendi. Kamu-BİB in 1999 yılından beri düzenlediği tüm verimlilik toplantılarının değerlendirildiği “10'uncu Yıl Çalışmaları ” toplantıda sunuluyor. Bu yılki toplantıda ayrıca, ‘Bilişim Teknolojilerinde Yönetişim' ve ‘Kişisel Verilerin Korunması' gruplarının çalışmalarının sonuçları da ele alınıyor.