Hayat Fiber Olsa!

Cenk Yapıcı

Fiber erişim teknolojilerinde öncü firma Entrisphere'i geçtiğimiz yıl bünyesine katarak geniş bant alanındaki konumunu güçlendiren Ericsson, 26 Mart tarihinde Ankara Divan Otel ve 28 Mart tarihinde İstanbul Conrad Otel'de düzenlediği “Fiber Dünya” etkinlikleriyle gelişmiş geniş bant çözümlerini katılımcılarla paylaştı.
Ericsson Türkiye Pazarlama, Strateji, İş Ortaklığı ve İletişim'den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş yaptığı açılış konuşmalarında çoğul ortamın geleceğinin IP tabanlı ağlar üzerinden geniş bant erişiminde görüldüğünü ve GPON'un (Gigabit Passive Optical Network) ise, var olan geniş bant teknolojilerinden çok daha hızlı erişim potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Kulabaş, Entrisphere'in satın almasıyla birlikte mobil ve sabit geniş bant stratejilerinin bütünleştirileceğini, operatörlerin giderek artan hızlı ve ucuz geniş bant erişim talebini kolaylıkla karşılayacaklarını bildirdi.
Ericsson Türkiye Çözüm Yöneticisi Bülent Özaslan, Ericsson İsveç geniş bant Satış Destek Grubu Yöneticisi Kane Neman ve Ericsson Cables Satış Birimi Başkanı Michael Flaaten sunumlarının gerçekleştiği etkinlikte, katılımcılar görsel sunumlar sayesinde GPON ve VDSL 2 teknolojilerini ve fiber kablo vasıtasıyla erişim çözümlerini ayrıntılı olarak inceleme fırsatı buldu.

Ericsson Entisphere'yi satın alarak fiberde dünya lideri oldu
ABD'li Entisphere firmasını bünyesine katan Ericsson'un, geniş bantta çok kuvvetli bir alt yapı sağlayıcı konumuna geldiğine değinilirken, Telekom dünyasında en hızlı büyüyen pazar durumuna gelen fiber geniş bant alanında rakiplerine önemli üstünlük sağlayan Ericsson'un, bu satın almayla birlikte fiber ulaşım teknoloji platformu GPON konusunda liderliğe ulaştığı belirtildi.

Peki GPON nedir?
Çoğul ortamın geleceği IP tabanlı ağlar üzerinden geniş bant erişiminde öngörülüyor ve geniş bandın geliştirilmiş sürümüne GPON (Gigabit Passive Optical Network) adı veriliyor. PON teknolojisi, noktadan noktaya şebekelerle karşılaştırıldığında daha az fiber kullanılması nedeniyle bakım ve maliyet avantajına sahip. Mimari de kullanılan pasif cihazlar nedeniyle de güç kaynağı, iklimlendirici gibi gereksinimlere en az derecede ihtiyaç duyulduğundan bakımın da kolay yapılması sağlanıyor. Evler, iş merkezleri, siteler düşük montaj maliyeti olan bir çözüme kavuşuyorlar. Teknoloji, sağladığı tek noktadan çok noktaya erişim imkanı sayesinde yayın servisleri kolay ve kaliteli şekilde ulaştırılabiliyor.
Ericsson'un hizmetiyle FFTH (Fiber-To-The-Home) şebekesi GPON cihazlarıyla birlikte çalışıyor. GPON şebekesi sayesinde bir noktadan çok noktaya dağıtım konfigürasyonu imkanı sağlanabiliyor, böylece televizyon yayınları arasında ev başına aynı anda iki HDTV kanalı servisi verilebilmesinin yanısıra, iste ve izle yayınları (VOD), VoIP ile güvenlik kameralı gözetim servisleri de sunulacak. Ericsson'un geniş bant ürün ailesi şu an itibariyle ulaşılan en hızlı bakır teknolojisini de müşterilerine sunuyor. Bu teknolojiyle birlikte FFTN, ADSL2+, VDSL2 ve FTTH sistemlerini hayata geçirerek, hızlı ve sorunsuz erişime ulaşılıyor.

Entrisphere çözümleri ne tür avantajlar getirecek?
Fiber Dünya etkinliklerinde önümüzdeki 10 yılda operatörlerin kurumsal ve bireysel kullanıcılara geniş yelpazede ses, veri ve video hizmetinin sunulması gerektiği vurgulanarak, bunu gerçekleştirmek için operatörlerin erişim ağlarını yeni nesil teknolojilerle donatmalarının gerektiği belirtildi.
Entrisphere, kullanıcılarına ağlarını yeni komünikasyon ve eğlence hizmetleri ile kendi gelişim hızlarına uygun bir şekilde ve istedikleri gibi geliştirme fırsatı veren gelişmiş çoklu hizmet erişim platformları sunuyor. Entrisphere sadece erişim sistemini değil tüm erişim işini de değiştiriyor.
Entrisphere'in sunduğu EDA 1500 çözümü Telekom operatörlerine tam bir esneklik sağlıyor. EDA 1500 bütün taşıyıcı servislerini destekleyerek taşıyıcıların dilediği zaman herhangi bir servisi veya servis karmasını birleştirilmiş bir altyapıda uygulanmasını mümkün kılıyor. Böylece bakır kablo ucuna takılacak bir anahtarla çözümün ulaşması amaçlanan yere fiber bağlantı kurulabiliyor ve mevcut ekipman en yüksek hıza ulaştırılabiliyor.
EDA 1500 FFTP yani Kullanıcıya Kadar Fiber çözümü sayesinde sahip olunan bakırdan fiber kullanımına mevcut ağın fiziksel özelliklerini ve işleyişini basitleştirerek tahmin edilenden düşük maliyetle geçiş sağlanabiliyor.
Entrisphere video alanında da başarılı çözümler sunuyor, yüzlerce kanal ve tüm kanalların tüm hizmet bölgelerine güvenilir bir şekilde sunulabilmesi sağlanıyor. Ayrıca, birden fazla HDTV programının evlerde kullanılan IPTV cihazlara aynı anda iletilebilmesi dahil olmak üzere, tüketicilerin etkileşimli ve yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyaçları karşılanabiliyor.
Paket ses alanında sunulan EDA 1500 çözümü ile mevcut olan ağ bozulmadan IP özellikli ses taşıma sağlanabiliyor. Bu ses paket çözümü eş zamanlı olarak devre ve paket anahtar ara yüzlerine hatlar arası devre paket-geçişi yapılarak sağlanıyor.

Ericsson mobil cihazlar için dünyanın ilk LTE ortamını duyurdu
Ericsson (NASDAQ:ERIC) bugün dünyanın ilk LTE uyumlu mobil platformu M700'ü tanıtıyor. M700'ün ulaştığı downlink-indirmede 100Mbps, uplink-yüklemede ise 50Mbps veri hızları, sabit hat veri hızlarıyla eşit, kimi durumlarda ise daha üzerinde hızları yakalayarak çevrimiçi oyunlar ve video oynatıcı gibi gerçek zamanlı mobil servisleri destekleyerek muhteşem bir kullanıcı deneyimi sunuyor.
M700 bugünkü standart 3N-3. Nesil ortamları ile karşılaştırıldığında hem boyut hem de enerji tüketimi koşullarına göre optimize edildi. M700 tabanlı ilk ürünler; diz üstü bilgisayar modemleri, USB modemler, ExpressCard'lar ve tüketici elektroniği için uygun küçük boyutlu diğer modemler gibi veri cihazları olacak. Zengin arayüzler çok konumlu cihazlar yaratmak için diğer ortamlarla kolay bütünleşmeye izin veriyor. M700 örneklerine 2008 yılında erişilebilecekken, sistemin piyasaya sürülmesi için 2009, M700 tabanlı cihazların üretiminin 2010 yılında olması bekleniyor.
1.4 ve 20MHz arasında bant genişliğini destekleyen M700, tüm dünyadaki şebekeler ile uyumlu ve 700 MHz de dahil olmak üzere altı bandı destekleyebiliyor. Ericsson'un gerçekleştirdiği testler, üreticilerin risk ve gelişim maliyetlerini azaltarak ileri düzeyde cihazları hızla pazara katabileceklerini gösteriyor.
Ericsson'un Mobil Platformlardan Sorumlu Yöneticisi Robert Puskaric, konu ile ilgili olarak: “Bu duyuru Ericsson'un teknoloji liderliğinde önemli bir dönüm noktasını temsil ettiği gibi, LTE'yi gelişimsel bir basamak olarak konumlandırma görüşümüzü de yansıtıyor. Bu gelişme, operatörlerin servis seçeneklerini destekliyor ve kullanıcılara her yerde geniş bant ile her an, her yerde ve her cihazdan erişilebilen muhteşem bir deneyim sunuyor” şeklinde konuştu.
Ericsson şubat ayında Barcelona'da gerçekleşen Mobile World Congress 'de bir ilke imza atarak, uçtan uca LTE uyumlu telefon görüşmesi uygulamasını gerçekleştirmişti.

Ericsson ve Çin mobil operatörleri arasında 1.44 milyar Dolar'lık anlaşma
Ericsson (NASDAQ:ERIC) Çin'in en büyük iki mobil operatörü China Mobile ve China Unicom ile 1.3 milyar Dolar ve devamında 140 milyon Dolar değerinde GSM genişletme çerçeve anlaşmaları imzaladı. Pekin'deki törene Çin Hükümet Başkanı Wen Jiabao ve İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt katıldı.
China Mobile ve China Unicom, Çin'de yaklaşık 550 milyon kullanıcıya mobil servis sağlıyor. GSM şebeke genişletme projesi her iki operatöre de performans ve şebeke kapasitelerini artırmak; zengin veri servislerinden yeni gelir akışı yaratmak ve geliştirilmiş kullanıcı deneyimi sunmak için yardım edecek.
China Mobile ile yapılan çerçeve anlaşması kapsamında Ericsson, Çin'in 19 bölgesindeki GSM/GPRS kapsama ve kapasitesini artırmak için teknik destek ve servisler ile birlikte merkez donanım ve radyo ağ ekipmanının, temel sağlayıcılarından biri olacak. Ericsson aynı zamanda mobil ağlarda enerji tüketimini ve karbondioksit emisyonunu azaltan enerji tasarruflu özellikler sağlayacak. Bu, daha önce iki taraf arasında imzalanan Stratejik İşbirliği Sözleşmesi ”Yeşil Aksiyon Programı”nın bir parçası olarak yer alacak.
China Unicom ile imzalanan anlaşma çerçevesinde ise Ericsson, daha önce hizmet vermediği bölge Pekin'in de dahil olduğu Çin'deki 10 bölgenin GSM şebekesini genişletmeye yardım edecek. Ericsson aynı zamanda ilgi çekici çoklu ortam servis ve uygulamalarına yönelik WAP servisleri için çoklu ortam çözümleri de sunacak. Projenin 2008 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.
Ericsson'un Başkanı Carl-Henric Svanberg: “Ericsson küresel uzmanlığıyla Çin'in sürekli genişleyen telekom endüstrisine her zaman destek vermektedir. Yeni çerçeve anlaşmaları Ericsson'un Çin pazarındaki lider mobil haberleşme sağlayıcısı pozisyonunu güçlendirmektedir. “Herkes için haberleşme” vizyonumuzu destekleyen bu anlaşma ile Çin'in ekonomik ve sosyal gelişiminin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.
Ericsson'un Çin'den sorumlu başkanı Mats H. Olsson ise konu ile ilgili olarak: “China Mobile ve China Unicom'a şebeke genişletme projeleri sunduğumuz için heyecanlıyız. Ericsson için, Çin'deki tüketicilere yenilikçi servisler sağlamak üzere uzun soluklu stratejik iş ortaklarıyla çalışmak bir ayrıcalıktır.” şeklinde konuştu.
Törene China Mobile Başkanı Wang Jianzhou, China Unicom Başkanı Shang Bing, Ericsson Yönetim Kurulu Başkanı Michael Treschow, Ericsson Başkan ve başkanıCarl-Henric Svanberg ve Çin'den Sorumlu Başkan Mats H Olsson da katıldı.

IMS Expert Center İstanbul'da Ericsson ve Sun iş ortaklığı
Ericsson (NASDAQ: ERIC) , Sun Microsystems işbirliği ile IMS Expert Center bünyesinde uygulama geliştiricilere destek sağlıyor.
Ericsson ve Sun Microsystems Sun Uygulama Sunucusu (GlassFish) kullanımı konusundaki küresel işbirliğine İstanbul IMS Expert Center'da devam ederek, uygulama geliştiricilere geliştirdikleri IMS (IP Multimedia Subsystem-İnternet Çoklu ortam Alt sistemi) uygulamalarını gerçek şebeke ve Sun Microsystems'in CMT (Chip Multithreading) mimariye sahip, düşük alanda yüksek performans sağlayan en rekabetçi sunucusu ve kendi sınıfının en hızlı ve güvenilir depolama ürünü üzerinde test etme imkanını sağlayacak.
Sadece Türkiye'deki değil, Doğu Avrupa ve Orta Doğu'daki IMS uygulama geliştiricilere de destek veren IMS Expert Center Istanbul, Ericsson'un dünyadaki üçüncü IMS merkezi. Ericsson bu yapıda yer alan tüm uygulama geliştiricilerin çözüm odaklı pazarlamasını da gerçekleştirirken özellikle çözümlerin yurtdışına açılmasında da güçlü bir destek sağlıyor.
Ericsson'un IMS alanında destek verdiği iş ortaklarına yetkinliklerini geliştirmek için eğitimler düzenliyor. İş ortaklarının yetkinlik haritalarını çıkararak ihtiyaç duydukları eğitim desteğini belirleyen Ericsson, geçtiğimiz sene içinde IMS alanında toplam 70 saatlik eğitim sağladı. İş Ortaklarının çözümlerine Ericsson ürün katalogunda yer alma fırsatı veren Ericsson Türkiye, teknik destek, danışmanlık ve çözümlerin yurtdışında faaliyet gösteren operatörlere pazarlanmasını yürütüyor.
Ericsson'un yüksek bütçeli bir yatırım yaptığı IMS Expert Center İstanbul, ileri teknoloji alanında Türkiye merkezli uygulama geliştiriciler için önemli bir fırsat. Ericsson, Türkiye'deki uygulama geliştirme pazarını ilerleterek, tüm dünyada öne çıkan ülkelerden biri haline gelmek için Türkiye'nin geleceğine yatırım yapıyor. IMS alanında uygulama geliştirmek isteyen tüm firmalar, Ericsson'un geniş kapsamlı iş ortaklığı programına (ericssonpartneringturkey@ericsson.com) adresinden başvurabiliyor.

Ericsson
Ericsson, mobil ve sabit şebeke operatörlerine küresel çapta telekom ekipmanları ve servisleri sağlayan lider şirket durumunda. 140 ülkede binin üzerinde şebeke Ericsson ağ ekipmanları kullanmakta ve mobil aramaların yüzde 40'ı Ericsson sistemleri üzerinden gerçekleştirilmekte. Ericsson, dünya çapında bütün temel mobil haberleşme standartlarında uçtan uca çözüm sunabilen birkaç şirketten biri durumunda.
Ericsson 2006-2007 yılları içinde IPTV alanında Tandberg TV, IP Edge çözümlerinde Redback Networks; Çoğul Ortam Mesaj Servisleri sağlama platformu (SDP) çözümlerinde Drutt Corporation; sabit ve mobil şebekeler üzerinden İnternet temelli sesli ve görüntülü mesajlaşma platformu alanında Mobeon; fiber erişim teknolojisinde Entrisphere; mobil şebekelerin performans yönetiminde Distocraft; transmisyon ve geniş bant alanında Marconi; İnternet temelli yeni nesil kurumsal çözümlerde Netwise; metro/ethernet çözümlerinde Axxessit; Çoklu Ortam Mesaj Servislerinin içerik ve etkinlik bazlı ücretlendirilmesi alanında Netspira olmak üzere dünyada lider şirketleri bünyesine kattı.