TTNET, iş dünyanızı, eğlence dünyanızı ve özel hayatınızı tek bir platformda topluyor


Cenk Yapıcı
Fotoğraflar: Baykan Çallı

TTNET, gelişen teknolojiyle değişen yaşam koşullarına yenilikler getirerek müşterilerine ulaşıyor.
Bütün kullanıcıların hayatında önemli bir yer teşkil etmekte olan internet erişimini ve bu erişimi takip eden yeni teknolojileri belli bir vizyon çerçevesinde müşterilerine sunmaya hazırlanan TTNET’in Genel Müdürü Sayın Tahsin Yılmaz ile Telepati Dergisi olarak gerçekleştirmiş olduğumuz özel görüşmede, “TTNET EVET” çatısı çerçevesinde sunulan ve sunulacak yenilikler, projeler, hizmet ve ürün gelişimleri hakkında konuştuk.

“TTNET EVET” Çatısı
Biz, “TTNET EVET” sloganıyla 2010 yılının başında farklı bir vizyon ile ortaya çıktık ve hep şunu söyledik: Yeni teknolojiler gelişiyor ve iş hayatını, toplumsal hayatı ve özel hayatı değiştiriyor. Servis sağlayıcılar da gelen talepler doğrultusunda bir takım ürün ve hizmetler geliştiriyor. Bu iki unsur birbiriyle bağlantılı ilerliyor. Biz geçmişe, geleceğe ve dünyadaki gelişmelere bakarak dedik ki; TTNET’i 2010 yılında farklı bir şekilde konumlandırmalıyız. Tabii ki bu süreçlerin olgunlaşma aşamasına varması için 2009 yılından itibaren bu söylemi geliştiriyoruz. Gelişen teknoloji koşullarında TTNET’i farklı bir yerde konumlandırma hedefiyle yola çıktık.
Biz, “Haberleşme konusunda siz hayal edin, TTNET hayalinizi gerçekleştirsin” sloganıyla tanıttık ürünümüzü. 2010 yılında bu söylemimizin içerisini dolduracağımızı söyledik ve adım adım ilerliyoruz. Bu slogan ile anlatmak istediğimiz; tüm haberleşme ihtiyaçlarını tek elden karşılayan bir operatör olabileceğimizdi. 2006 yılında İnternet Servis Sağlayıcısı olarak yola çıkıp, belli bir noktaya ulaşıp çok büyük bir devrim gerçekleştirdik. Biz her türlü teknolojiyi kullanarak kesintisiz internet erişimi sağlıyoruz. Bu erişim olanaklarını bir adım ileri götürerek, WiFi noktaları oluşturduk. Türkiye çapında 7.250’den fazla noktadan İnternet erişimi sağlayabiliyor konuma geldik. İlerleyen zamanda da bu sayı gittikçe artacak. Türkiye’de böyle bir ağa sahip olan sadece biz varız. 3. Nesil teknolojisindeki yeniliklerle de kullanıcılarımıza her yerden erişim sağlamak amacıyla çeşitli projeler gerçekleştirdik. Dolayısıyla internet erişimi konusunda çok iyi bir noktaya ulaştığımız söylenebilir. Daha sonra uygulamalar, servisler arttıkça internet çerçevesinde daha neler yapabiliriz konusuna odaklandık. Bu bağlamda ürünümüzü ‘İnternet, Telefon ve Televizyon’ olarak 3 kola ayırdık.

Web TV nedir? IPTV nedir?
Biz Web TV hizmetimiz Tivibu ile tüm bilgisayarları televizyon haline dönüştürdük. Bilgisayarınız ve internet erişiminiz varsa, başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan bilgisayarınızı televizyon olarak kullanabilirsiniz. IPTV’de ise, televizyonunuzu internet hattınıza bağlıyoruz, araya bir tane set üstü kutu yerleştiriyoruz ilave olarak ve bu sayede normal televizyon kanallarını, filmleri yine internet üzerinden ancak direkt televizyonunuzdan izleyebiliyorsunuz.
Bu platformlarda yüzlerce filmin yer aldığı havuzlarımız bulunuyor. İstediğiniz filmi aylık abonelik bazında istediğiniz kadar seyredebiliyorsunuz. Ayrıca DVD mantığıyla çalışan bir servisimiz de bulunuyor. Bu servisle istediğiniz filmi, belirli bir bedel karşılığında izleyebiliyorsunuz. IPTV’nin Web TV’den en önemli farklılığı, içerik zenginliği anlamında olacaktır. IPTV’de etkileşimli servisler, içerikler daha fazla olacaktır. Sunulacak olan etkileşimli servisler ile kullanıcılara daha fazla katma değer ve kolaylıklar sunulacaktır. Müşterilerimiz tek bir platform üzerinden istedikleri içeriğe erişerek zaman anlamında da büyük ölçüde rahatlık elde edecekler. Çeşitli ürün veya araçlara gerek kalmaksızın, sunulan bu hizmetler ile hızlı, kolay, güvenilir bir şekilde fayda sağlayabilecekler.

Tek faturada telefon, internet ve televizyon dönemine beş kala…
Telefon alanında da hem sabit hem de mobil çalışmalarımız devam ediyor. Sabit telefon hizmetini kurumsal müşterilerimize sunmaya başladık. Bireysel müşterilerimize de yakın zamanda sunacağız. Mobil kısımda ise çalışmalarımız ve hazırlıklarımız sürmekte. Biz “TTNET EVET” diyerek yola çıktığımızda, bu noktaya gelmeyi hedefliyorduk. Bu uygulamaları ve projeleri 6 ay gibi kısa bir süre zarfında tamamlayarak kullanıcılarımıza ulaştırıyoruz. Ayrıca bu hizmetleri sunarken, mobil taraf belki hariç olabilir ama bütün hizmetleri tek bir faturada toplamak istiyoruz. Bu sayede de müşterilerimize kolaylık sağlamak amacındayız. Ayrı ayrı faturalar ile uğraşmak yerine, aynı bir elektrik ya da su aboneliğinde olduğu gibi kolay ve basit bir şekilde sunmak istiyoruz. Tabi ki en önemlisi, bu hizmetleri bir pakette toplayıp ekonomik fiyatlara sunabilmemiz. İhtiyaçları giderirken, bu hizmetlerin etrafında daha farklı daha iyi katma değerli servisler olabilmesi de önemli. Ben bugün itibariyle söylemlerimizi gerçekleştirebiliyor olduğumuzu görebiliyorum.

“WebTV hizmeti Tivibu dünya çapında bir platform”
Tivibu servisimizin tanıtımını gerçekleştirdikten sonra, 2. gün sonunda bu servisimize 22 bin kullanıcı abone oldu. 3 haftada 100 bin kullanıcıya ulaştık ve Nisan sonu itibariyle 150 bin kullanıcıyı geçmiş bulunuyoruz. Tivibu servisimiz büyük bir boşluğu doldurmuştur. Kısa zamanda ulaşılan kullanıcı rakamlarını da incelediğiniz zaman bunu görebiliyorsunuz. Bugün baktığınız zaman, birçok iş yerinde televizyon bulunmamakta. İnsanlar bilgisayarlarından takip ettikleri dizileri, filmleri veya herhangi bir içeriği kullanabiliyorlar. Biz Tivibu servisiyle bu ihtiyaca karşılık vererek, insanlara katma değer yaratma amacındayız. Basit ve kolay kullanımı sayesinde bilgisayarınız ile işlerinizi yapabiliyorken aynı zamanda farklı hizmetlerden de faydalanabiliyorsunuz. Servisimizi geliştirmek ve ilerletmek için geri bildirimleri takip ediyoruz ve büyük çoğunlukla olumlu sonuçlar geliyor. Eleştiriler bizim için çok önemli çünkü bu sayede ihtiyaçlara daha doğru cevap verebiliriz. Eskiden televizyon bize hükmediyordu artık bizler televizyona hükmediyoruz. Tekrar izleme özelliği sayesinde rahatlıkla istediğiniz içeriklere erişebiliyorsunuz. Ayrıca, herhangi bir programı 15 dakika geri sarabilme özelliği de Türkiye’de bir ilk niteliğindedir. Herhangi bir şekilde bir programı kaçırma gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bu uygulama Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyor.
Bir dizi veya film İnternet’te yasa dışı biçimde yayınlanabiliyor. Biz sahip olduğumuz altyapı sayesinde kaliteli servis sunuyoruz. Biz bu servisler için oldukça fazla yatırım gerçekleştirdik. Artık alışkanlıklar değişecek demiyoruz, değişti diyoruz. En önemli yatırımlarımız arasında telif hakları için gerçekleştirdiğimiz maliyet geliyor. Tabi ki platform için gerçekleştirdiğiniz yatırımlar da önem arz etmekte. Kaliteli platformu, kaliteli içeriği müşterilerimize sunabilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Kaliteyi korumak adına ülkenin çeşitli merkezlerine koyduğumuz sistemler bulunmakta. Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımlar bizlere müşteri memnuniyeti, kullanıcılara ise kalite olarak yansımakta. İçeriği geliştirmek ve genişletmek için Hollywood stüdyoları ile anlaşmalar gerçekleştiriyoruz. Şu anda 6 büyük Hollywood stüdyosu ile anlaşmış bulunuyoruz. Her stüdyo piyasaya yılda 20 ile 25 film sunuyorlar. Bizim de direkt alıcı konumunda olmamızdan dolayı, bu içerikleri çok hızlı bir biçimde Tivibu ve IPTV hizmetlerimiz içerisinde sunacağız.
TTNET, ADSL kullanıcı sayısına göre dünyanın 11. büyük operatörü konumundadır. Kurmuş olduğumuz Tivibu dünya çapında bir servistir. Dünyadaki Web TV uygulamalarına baktığınız zaman çoğunda canlı televizyon kanalları mevcut değil. Böyle bir uygulama için ciddi altyapı yatırımları gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca anlaşma gerçekleştirdiğiniz iş ortaklarına da bu hizmetleri ve herkes için sağlanacak katma değeri iyi şekilde anlatmanız gerekiyor. Değişik sektörlerin bir araya gelmeleri, yeni servislerin onlara ve bizlere katacağı yeniliklerin kabul görüyor olması çok önemli. Yapılan işbirliğinin herkese fayda yaratması ve herkesi daha ilerilere taşıması çok güzel. Dolayısıyla değişimin birer parçası olmamız gerekiyor. Değişime katılmadan yeni teknolojilerin, yeni ürün ve hizmetlerin ne derece geliştirileceği tartışma konusudur. Sunduğumuz hizmetin vazgeçilemeyecek bir servis olduğunu duymamız bizi gururlandırıyor.

IPTV hazırlıklarında son durum
Biz IPTV hazırlıklarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’ndan almamız gereken izinleri aldık. Şu anda RTÜK tarafından yönetmelik çıkarılmasını bekliyoruz. Yakın bir zamanda gerçekleştireceğimiz tanıtım ile bu hizmetimizi devreye alacağız. 2000 pilot kullanıcımız bu ürünü kullanıyorlar. Biz bu süreci kendi içerimizde tamamlamış bulunuyoruz. TTNET olarak ‘EVET’ çatısının pozitif enerjisinden yararlanmak istiyoruz.

Peki ya İnternet erişimi ve yaygınlık oranı?
Tabii bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken asıl görevimizi de unutmamamız gerekir. Biz her eve İnternet’in girmesini ve İnternet ağının yaygınlaşmasını istiyoruz. Şu anda Türkiye’de sabit İnternet’te yüzde 39,6’lık bir kullanım oranı var. Avrupa’da bu oran yüzde 55 seviyelerinde. Daha almamız gereken yol olduğu inancındayım. Kapsama oranımızın  yüzde 99 olduğunu söyleyebiliriz. Bugün için abone sayımız 6 milyon. İlerleyen zamanda bu rakamların artacağı ve İnternet’siz hiçbir yerin olmayacağı inancındayız.

TTNET ekosistemi
Bizim çalışma modelimiz iş ortaklığı şeklinde ilerlemekte. Biz her şeyi kendi bünyemizde geliştirmek üzere bir strateji izlemiyoruz. Tam tersine, iş ortaklığı modeli şeklinde farklı şirketlerle gerçekleştirmeyi tercih ediyoruz. Dolayısıyla bizim ekosistemimiz de çalıştığımız ve çalışmak istediğimiz birçok şirket bulunmakta. Prensip olarak bu konuyu benimsemiş olmak güzel bir durum. Çalışmalarımızı bir adım ileriye taşıyarak hem gençleri hem de girişimciliği desteklemek adına birçok faaliyet gösteriyoruz.

“TTNET’le Geleceğini Netleştir”
Bu sene, 10 Mart itibariyle başlamış olduğumuz geziler mevcut. “TTNET’le Geleceğini Netleştir” projesi çerçevesinde 35 ilde 41 üniversiteyi ziyaret ediyoruz. Bu projede, telekom ve bilişim sektörünün ilerleyişini, Türkiye’deki gelişimini, TTNET’in bu konunun neresinde olduğunu gençler ile paylaşıyoruz. Seminerler ve eğitimler düzenleyerek bilincin oluşmasını sağlıyoruz. Kendi ürün ve servislerimiz ile ilgili öneri ve görüşler alıyoruz. Bu projenin asıl önemli noktası, genç girişimcilerin projelerini toplayıp seçtiğimiz 10 proje sahibine gerçekleştirecekleri çalışmalarda yol gösterip, destek olmamız. Proje sahiplerini daha sonra buraya kampa alacağız. Fikirlerini ürüne dönüştürecekleri süreçte hep onlarla birlikte yol alacağız. İhtiyaçları doğrultusundaki yazılım, donanım, lisans desteği gibi konularda destek olacağız. Son olarak bu çalışmalarını ticari hale getirmek isterler ise, TTNET ile alakası olmayan projeler olsa dahi, onlara iş ortaklığı yapabilecekleri şirketler doğrultusunda yol göstereceğiz. Eğer geliştirilen ürünler kapsamı bizim iş akışımız ile doğru orantılı ise onlarla birlikte gelir paylaşımlı iş modeli şeklinde çalışacağız. Şu anda 21 ili bitirmiş bulunuyoruz. Mayıs ayı sonunda 41 üniversiteyi tamamlayacağız. Gençlerin bu etkinliğe ilgi göstermeleri bizler ve onlar adına büyük önem taşıyor.