Avrupa'nın “En İyi İşvereni” Yapı Kredi

Yapı Kredi, insan kaynakları politikaları ve çalışanlarına sunduğu hizmetin kalitesiyle, uluslararası araştırma şirketi CRF Institute tarafından “Avrupa'nın En İyi İşvereni” sertifikasına layık görüldü. Belirlenen kıstaslar doğrultusunda gerçekleştirilen bağımsız denetimlerle Türkiye'de bu sertifikayı almaya hak kazanan ilk şirket olan Yapı Kredi, insan kaynakları alanındaki başarılı yaklaşımını uluslararası arenada da teyit etmiş oldu.
Bu yıl 9 kuruluşun hak kazandığı Avrupa'nın En İyi İşvereni 2012 Sertifikası'nı almak için kuruluşların en az 5 Avrupa ülkesinde belirlenen kıstasları sağlamış olması gerekiyor. Araştırma verileri Birincil ve İkincil Haklar ile Çalışma Koşulları, Eğitim ve Geliştirme, Kariyer Geliştirme ve Kurum Kültürü gibi kıstaslara dayanarak değerlendiriliyor ve bu kıstasları en iyi sağlayan şirket “Avrupa'nın En İyi İşvereni 2012” sertifikasına sahip oluyor.
Yapı Kredi'nin Avrupa'nın En İyi İşvereni 2012 Sertifikası'nı almasından duyduğu mutluluğu dile getiren Yapı Kredi İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cihangir Kavuncu, “Yapı Kredi olarak, bankamızın Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Avrupa'nın en iyi işverenlerinden biri olduğunun uluslararası alanda belgelendirilmiş olmasının gururunu yaşıyoruz. Doğru ve mutlu insan kaynağının, bankamızı sektörde hep daha ileri taşıyacağına olan inancımızla, finans sektöründe Avrupa standartlarında bir çalışan memnuniyetine sahip olmak için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.
Bankanın çalışan eğitimine ve kariyer planlamasına verdiği önemi de vurgulayan Kavuncu, ayrıca “Çalışanlarımızın yalnızca bankacılık alanında değil, kişisel beceriler, liderlik ve toplumsal duyarlılık anlamında da güçlü kişiler olması gerektiğini düşünüyoruz. Yapı Kredi'nin çalışan eğitimi konusunda yaptığı yatırımlara en güzel örnek de Yapı Kredi Bankacılık Akademisi. Finans sektörünün en iyi insan kaynağını yetiştiren lider gelişim merkezi olma hedefi çerçevesinde hayata geçirdiğimiz Bankacılık Akademimiz ile kurumumuzdaki herkesi yüksek performanslı bir takımın parçası haline getirmeyi hedefliyoruz. 2011 yılsonu rakamlarına baktığımızda, Yapı Kredi olarak en çok istihdam sağlayan bankalardan biri olduğumuzu görüyoruz. Hem yeni mezunlar hem de sektördeki deneyimli insan kaynağı tarafından tercih edilen bir kurum olduğumuzu görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
Yapı Kredi, Bankacılık Akademisi ile 2008'de, kuruluşunun ilk yılında IQPC CUBIC'in En İyi Yeni Kurumsal Üniversite ödülüne layık görüldü. Akademi, 2009 yılında dünyanın en etkin ve itibarlı mimarlık yayınları arasında bulunan ArchDaily tarafından da eğitim kategorisinde Yılın Binası seçildi. YKBA, 2010 yılında da American Society for Training and Development tarafından verilen, eğitim ve gelişim alanında dünyanın en itibarlı ödülü olan “ASTD BEST 2010 Ödülü”nü almaya hak kazandı.