Netaş yılın ilk çeyreğinde 49,5 milyon dolar satış geliri elde etti

Türk telekomünikasyon sektörünün önde gelen şirketlerinden Netaş , 2012 yılının ilk çeyreğinde, satış gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazında %60 artırarak , 49,5 milyon dolar gelir elde etti. Şirketin VFAÖK marjı, ilk çeyrekte oluşan bir kerelik giderler nedeniyle, %-2 oldu.
Netaş'ın, 2012 yılının ilk çeyreğinde sahip olduğu gayrimenkulun satışından elde edilen gelirin önemli bir bölümü (yaklaşık 88 Milyon dolar), ilgili gayrimenkulun daha önceki yıllarda yeniden değerlemeye tabi tutulmasından dolayı, geçmiş yıl kârlarında muhasebeleştirildi. İlgili işlemin cari döneme isabet eden kısmı ise yaklaşık 3 milyon dolar oldu. Öte yandan, gayrimenkul satış işleminden doğan kurumlar vergisi ve ertelemiş vergi giderleri (ARGE teşviklerinin cari dönemde kullanılmasından kaynaklanan) cari dönem gelir tablosuna dahil edildi.
Şirketin ilk çeyrek performansını değerlendiren Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay , “Son yıllardaki istikrarlı performansımızı 2012 yılında da devam ettirmekten mutluyuz. Geçen yıl büyüme yolunda yaptığımız stratejik yatırımların meyvelerini artık toplamaya başlıyoruz. Bölgesel sistem bütünleştiricisi olma hedefiyle, Türkiye'de ve bölge ülkelerde etkinliğimiz artarken savunma sanayi ve teknoloji geliştirme alanlarında projelerimiz yoğun bir şekilde sürüyor. Geçtiğimiz Mart ayında, Milli Eğitim Bakanlığı'yla FATİH Projesi kapsamında, öğretmenlerin hizmet içi eğitimine yönelik, ‘110 Uzaktan Eğitim Sınıfı' gibi çok önemli bir anlaşma imzaladık. Önümüzdeki dönemde, ülkemizi geleceğe taşıyacak FATİH Projesi'nin tüm aşamalarına katkı sağlamayı arzu ediyoruz. 2012, Netaş'ın adının çok daha fazla duyulacağı bir yıl olacak” dedi.