Danimarkalı akıllı robotlar tüm otomasyon bariyerlerini ortadan kaldırıyor

Odense(Danimarka)/ 17 Nisan 2012 - Robot kolların yeni bir türü, çok sayıda ülkede endüstriyel üretimi iyileştirmesini sağlıyor. Universal Robots'un robotları esneklikleri ve uygunlukları ile hem küçük hem büyük firmalarda kendini hızla amorti ediyor. Bu yenilikçi robotlar artık Türkiye'de. Danimarkalı robot üreticisi Universal Robots, esnek robotları ile tüm sektörler için üretim otomasyonu imkanı tanımakta. Bugün bu robot kollar, hem otomobil endüstrisi tarafından hem de az personel ile çalışan küçük endüstriyel şirketler tarafından kullanılmakta. Universal Robots'un esnek ve hafif robotları, kullanıcı dostu olduğu kadar ekonomik olması sayesinde tüm sektörlerde tercih edilmekte.
Piyasadaki diğer robotların aksine, Universal Robots'un robot kolları parmaklıklara ihtiyaç duyulmadan da kullanılabilmekte. Universal Robots'un Ticaretten Sorumlu Başkanı Thomas Visti bu avantajı “Universal Robots robotları, üretim kapasitesini ve şirketin rekabet gücünü arttıran ekstra bir iş arkadaşı gibidir. Çalışanlar ve UR robotları, bir üretim çizgisi üzerinde birbirleriyle yanyana çalışabilmekteler” sözleriyle açıklıyor.
Universal Robots robotları, 3 inatçı mucit ve bilim adamının, 5 kiloluk ağırlığı kaldırma kapasitesine sahip olan UR5 robotu ile yıllarca süren araştırmalar sonucu ortaya çıkardıkları ve ilk kez 2008 yılında piyasaya sürdükleri bir ürünü durumunda. Universal Robots 2012 yılında ise, UR5'in halefi olan ve 10 kiloya kadar yük kaldırabilen UR10 robotunu tanıtacak.
Universal Robots'un Danimarkalı robotları, kullanım kolaylığı, esnekliği ve güvenliği ile tüm dünyada yoğun ilgi ile karşılanmış bulunmakta. Şu anda dünya üzerinde 34 ülkede distribütörlük ağına sahip durumda. Ticaretten Sorumlu Başkan Thomas Visti: “Bazı firmalar, insan gücünden tasarruf etmek adına; UR robotlarına yatırım yaparken, bazıları ise üretim kalitesini desteklemek adına bu robotlara yatırım yapıyorlar. Firmalar robotları tek taraflı ve tekrar eden bir görevde kullanarak çalışma koşullarını güçlendirmeye odaklanıyorlar.”
Bugün bu robotlar Avrupa'daki pek çok sektörden firma tarafından geniş bir yelpazede kullanılmakta. Robotlar ayrıca, uygun fiyatlı ve esnek Danimarka otomasyonunun masraflarının kolayca çıkarılabildiği düşük ücretli işçi çalıştıran Asya'da kullanılmakta. Hindistan'da UR robotları, yılda 4 milyon araç, motosiklet ve tuk-tuk üreten Bajaj firması tarafından yaygın olarak kullanılmakta. Avrupa'da ise Universal Robots robotları; Lear, Oticon, Bosch, BMW, İskandinav Tobacco Grubu, LG, Samsung, LUK, GN Resound markalarının da aralarında bulunduğu pek çok firma tarafından kullanılmakta. Uluslararası Robot Federasyonuna göre, bu yıllarda küresel bazda otomasyon ürünlerinin satışında iyi bir süreç deneyimlemekte. Sadece 2011'de robot satış miktarında 130.000 birim satışına denk gelen yaklaşık %15'lik bir artış görülmekte. Otomasyon için artan talepler, 2009'da UR5 in yapımıyla birlikte şirket satışlarını ikiye katlayan büyüyen yıldız Universal Robots için de çok net bir durumda olup, 2011'de Univesal Robots toplamda 400 robot teslim etmiş durumda.