Av. Tolga İşmen, LL.M. (KCL)
tolga@telepati.com.trKanun-e


200 sayı

Bu ay Telepati 200üncü sayısı ile karşınıza çıkıyor… 200 Sayı! 16 küsur yıl. Çocuk olsa üniversite sınavlarına hazırlanıyor olacaktı. Bu öykünün son 11 yılında Telepati ailesine dahil olmaktan dolayı çok büyük bir gurur duyuyorum.
Son 17 yılda sektörde, dünyada ülkemizde neler neler değişti. 17 yıl önceki bizler bugüne gelsek ne kadar şaşırırız. Ne kadar çok “Allah'ım neler neler olmuş” diye dehşete düşeriz. Geri dönüp baktığımızda ne kadar çok fırsatı kaçırdığımızı görürüz. Umarım ne kadar çok şeyi doğru yaptığımızı ve ne kadar az şeyi yanlış yaptığımızı farkederiz. 17 yıl aynı işe bağlanmak doğru muydu acaba? Şimdi geriye dönebilsek aynı yerlerde mi yaşardık? Aynı arkadaşlarla devam etmek, aynı lokantalara gitmek, aynı takımı tutmak akıllıca mıydı? Yatırım yaptıysanız, yine aynı alanlara mı yatırım yapardınız? 2001 ve 2008 krizlerini tahmin edebilecek olsanız nasıl tedbirler alırdınız? 1996'da Türkiye'nin 10 yıl boyunca Ak Parti tarafından yönetilmeye doğru hızla yol aldığını tahmin etmek mümkün müydü? Bugünlerde tartışmaya başladığımız 28 Şubat 1997 daha gelmemişti bile.
Başta Merih ve Demet olmak üzere, Telepati ekibi bu 17 yıl boyunca Telepati'yi her ay çıkarmaya devam etti. Politik, ekonomik krizler, depremler, tsunamiler, teröristler, bankacılar bunu engellemedi. Yollarına dümdüz devam ettiler. Yıllar önce bir büyüğümün dediği gibi: “Bir bisiklete bindik, pedal çevirmeye devam etmemiz lazım” anlayışı ile Telepati'ye emek verdiler. Gerçek bir iş gibi bile değildi Telepati. Daha çok bir tutku, daha çok bir aşktı. Alıcıydı verici olduğundan daha fazla. Hepimizin yaptığı gibi belki bazen onlar da geriye bakıp, “keşke” diyorlardır. “Keşke, zamanında bir değişiklik yapsaydık.” 17 yıla baktığınızda, “keşke” diyecek çok şey olur. Hele bu iş hayatı ise, daha da çok şey olur. Ama onlar, “keşke” deseler bile pedal çevirmeye devam ettiler. Her ay Telepati'yi çıkarmak için çalıştılar. Her ay başardılar. Hey ay, o sayı çıktıktan sonra eminim “bunu da atlattık bakalım gelecek ay yine başarabilecek miyiz” dediler. Her ay başardılar. Kimileri çabaya çok önem verir. Başaramasa bile, “en azından çabaladı” deriz. Çabalamak yeterli gibidir. İlkokulda belki yeterli olabilir ama, gerek hayatta yeterli değildir. Başarmak gerekir. Başaramayacaksanız, bence hatta hiç çabalamamak lazım. Başarmak önemlidir… Başarmak gereklidir… Telepati başardı!
O başarı sayesinde, elimizde son 17 yıla tanıklık eden müthiş bir arşiv var. Hem de Türk haberleşme sektörünün tek sayısal arşivi… O başarı sayesinde, sektörü hala bağımsız ve bilinçli bir şekilde takip eden bir yayınımız var. O başarı sayesinde, Türkiye daha iyi bir ülke, sektör daha iyi bir sektör. Katkısı az mıdır? Büyük ihtimalle çok değildir… Ama hepimiz kendimize sormalıyız, biz ne katkıda bulunduk diye; eğer herhangi bir katkımız olabildiyse. Telepati ekibinin cevabı 200 sayı. Eğer azıcık anlamak istiyorsanız; 200 sayının ne kadar zor bir başarı olduğunu, içinizden birden 200'e kadar saymaya çalışın. Bakalım kaçta sıkılıp bırakacaksınız. Telepati ekibi sıkılmadı, bırakmadı. Pedal çevirmeye devam ettiler…
200 sayı, yaklaşık 17 yıl. Bugün, hepimizden kocaman ve içten bir teşekkürü hak ediyorlar. Teşekkür ederim, iyi ki varsınız. (Esentepe-4 Mayıs 2012)


Köşe Yazarları