İşinizi Microsoft ile yeniden şekillendirin

 

Baykan Çallı

Yenilikçi teknolojilerin hızlı bir dönüşüm sürecinde olması ve bu teknolojilerin vazgeçilmez olarak iş yapış modellerine uygulanması çok önemli.
Firmalara sunmuş olduğu maliyet avantajlı ve üretken çözümleri ile kullanıcılarının iş yapış şekillerini değiştiren Microsoft, gerçekleştirmiş olduğu ‘Birleşik İletişim Çözümleri Zirvesi' ile yenilikçi çözümlerinin avantajlarını katılımcılara aktardı.
Geleneksel olarak gerçekleştirilen iş yapış şekillerinin artık bir anlam ifade etmediği günümüzde teknolojileri yakından takip etmek ve kullanım gerçekleştirmek gerekiyor. Microsoft tarafından geliştirilip tüm dünyadaki kullanıcılara sunulan yenilikçi teknolojiler herkesin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.
İşte bu sebepledir ki; Microsoft tarafından gerçekleştirilen ‘Birleşik İletişim Çözümleri Zirvesi' ile kurumlara sağlanan faydalar, maliyetlerin nasıl azaltıla bilineceği ve ne tür faydaların yaratılacağı konularında bilgiler paylaşıldı.

İhtiyaçlarınızı Microsoft ile geliştirin
Microsoft olarak müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanında zenginleştirdiklerini belirten Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, “Biz sunmuş olduğumuz çözümleri ile müşterilerimizin sadece ihtiyaçlarını karşılamak ile kalmıyoruz aynı zamanda ihtiyaçların zenginleşmesini ve en avantajlı noktaya ulaşmasını da sağlıyoruz. 17 ay önce tanıtmış olduğumuz Microsoft Lync ürünümüz ile, sunmakta olduğumuz iddialar bugün gerçek anlamına kavuşmuş bulunuyor. Bu geçen 17 aylık süre zarfında binlerce müşteriye ulaştık. Bu teknolojimizi kullanan müşterilerimiz, sadece kendi şirketleri içerisindeki ihtiyaçları karşılamıyor aynı zamanda beraber çalıştığı şirketlerin bu avantajlardan yararlanmasını sağlıyor. 17 ay içerisinde, daha önce İnternet'in ve e-postanın oluşturduğu değişimi bir kez daha Birleşik Haberleşme çözümlerimiz ile gerçekleştirdik” dedi.
Bulut bilişimin son iki yıl içerisinde daha fazla hayatımızın içerisine girdiğine dikkat çeken Kundakçı, “Bulut bilişimin gelmesi ile birlikte nasıl bir elektriği kablonun ucundan alıyorsak, bilişim hizmetini de bir kablonun ucundan alabilir duruma geliyoruz. Bu çözümlerin arkasındaki milyarlarca dolarlık yatırımın faydasından yararlanıyor olacağız. Aynı şekilde, sosyal alana baktığımız zamanda çok büyük bir patlamanın yaşandığını görmekteyiz. Artık sadece arkadaşlarımız ile değil, iş yapmakta olduğumuz kişiler ile sosyal mecra üzerinden haberleşmekteyiz. Sosyal mecra üzerinden yeni müşterilere erişmek ve onlara ürünlerinizi hizmetlerinizi satmak kabil oluyor. Dolayısıyla da, bu dünyada ‘birleşik haberleşme' çok önemli bazı değişiklikleri beraberinde getirecek. Çok daha zenginleşmiş boyutlarda kullanım kolaylıklarında olan bilgisayarlar ekosisteminden bahsediyoruz. Artık her yerden bilgiye erişebilmek ve bağlantı gerçekleştirdiğiniz yer her neresi olursa olsun aynı deneyimi yaşamak herkesin ihtiyacı. Bu ihtiyaç hem şirketlerin küreselleşmesinin artmasını hem de rekabet ortamında daha güçlü olunmasını sağlıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Onur Görür: “Çalışanlar artık sadece şirket içerisinde değil şirket dışında da üretmeye devam etmeleri gerekiyor”
Microsoft Türkiye olarak, Microsoft veri merkezleri üzerinden Türkiye'deki her ölçekteki kurumlara yönelik çözümleri sunabilmek adına çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Microsoft Türkiye Office Pazarlama Grup Müdürü Onur Görür konuşmasında, “Bugün Türkiye'de 3 milyonu aşkın işletme bulunuyor ve bu işletmelerin büyük bir çoğunluğunu da KOBİ'ler oluşturuyor. Günümüzde gelinen noktada farklı ihtiyaçlar oluşmaya başladı. Çalışanlar artık sadece şirket içerisinde değil, şirket dışında da üretkenliklerini sürdürmeleri gerekiyor. Yalnız şöyle bir problemimiz var: Türkiye'de; birçok şirkette hala ne yazık ki BT çalışanı bulunmuyor. Hem bu nedenle hem de özellikle ilk yatırım maliyetleri nedeniyle, temel çözümlere yatırım yapılsa da, çalışanların ofis dışındayken de farklı cihazlardan da üretken olmalarını sağlayacak çözümlere ne yazık ki bugüne kadar çok fazla yatırım yapılmış değil. Çalışanlar artık herkesin de istediği gibi bilgiye yer yerden her türlü cihazdan ulaşmak istiyorlar. Bu tabi ki beraberinde güvenlik problemlerini getiriyor. İşte bu noktada karşımıza çıkan bulut bilişim çözümleri bu ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Maliyet, yönetim ve üretkenlik alanlarındaki faydaları ile bulut teknolojileri merkezi sunuculardan her türlü ihtiyaçların giderilmesini sağlıyor. Bugün bulut teknolojileri sayesinde artık 15 kişilik bir işletme, büyük ölçekteki firmaların kullanmış olduğu teknolojileri kullanabilir konuma geliyor” ifadelerine yer verdi.

Birleşik haberleşme çözümlerinin firmalara kattığı değerler
Çok uzun yıllar boyunca üretici bağımlılık durumunun söz konusu olduğunu vurgulayan Microsoft Türkiye Office Grubu Ürün Pazarlama Müdürü Atalay Aktaş, “Eskiden dikey yönde haberleşme çözümleri bulunuyordu. Yani bir tedarikçiden satın almış olduğunuz telefonu, uygulamayı, donanım ve ağı çok fazla esnetemiyorduk. Satın almış olduğumuz çözümün eklentilerini de hep aynı yerden almak zorundaydık. Ama artık açık yazılım platformları sayesinde, geçiş yapmış olduğumuz birleşik haberleşme çözümleri sayesinde biz çok fazla yeni olanak kazanmış olduk. Yenilikçi cihaz ve donanımlar kazanmaya başladık. Birlikte çalışan uygulamalar üzerinde üretkenliğimizi arttıracak olanaklara kavuştuk. Açık yazılım platformu üzerinde bir iş uygulamasını bu birleşik haberleşme olanaklarını ekleyebilecek durumu geldik. Standartlarla uyumlu bir BT altyapısı oluşturmuş olduk. Yani birleşik haberleşme çözümleri ile birlikte firmalar seçenek, üretkenlik ve düşük maliyet kazanmış oldular. Bu da, dünya çapında çok büyük bir rekabeti beraberinde getirdi. Dünya çapında son 12 aya baktığımız zaman ARGE'ye en fazla yatırım yapan şirketler arasında birinci olarak Microsoft'u görmekteyiz. Microsoft 9,4 milyar dolarlık ARGE yatırımı ile dünya üzerindeki liderliğini sürdürüyor. Microsoft ARGE yatırımını ortaya sadece bir ürün koymak adına gerçekleştirmiyor; Microsoft ARGE yatırımını aslında dünyada bütün teknolojiyi kullanan şirketlerin kendi ARGE'lerini yapabilmeleri için de yapıyor” dedi.

Birleştirilmiş deneyimin avantajları
Zirvede gerçekleştirilen panelde yer alan yemeksepeti.com BT-Bilişim Teknolojileri müdürü Melih Ödemiş, Turkcell Altyapı Operasyonlarından sorumlu Bölüm Başkanı Bülent Saltürk, SYS Sesli Yanıt Sistemleri Satış ve Pazarlama Müdürü Güray Ören, ING Bank Türkiye BT Ürün Yöneticisi Kutlay Köksoy, Snom Technology AG Ürün Pazarlama Müdürü Yusuf Durukan ve Aastra Türkiye Ülke Müdürü Alp Özacar, Microsoft'un Lync ürünü ile elde etmiş oldukları avantajları katılımcılar ile paylaştılar. Bilgiye erişimin herkes için öneminin çok önemli olduğuna dikkat çeken panel katılımcıları, Microsoft Lync ürünü ile gerek zamandan gerekse maliyet olarak çok büyük değerler kazandıklarını belirttiler. Microsoft Lync ürününün birleşik haberleşmede büyük kullanım kolaylığı yarattığını söyleyen katılımcılar, bu ürünün iş gelişimlerinde çok büyük önem teşkil ettiğinin altını çizdiler.

Microsoft Türkiye
Microsoft Türkiye, 1993 yılında altı kişiyle başladığı uzun maratonda, bugün 350'ye yakın çalışanıyla birlikte koşuyor. Türkiye, aynı zamanda 79 ülkenin bulunduğu Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'nin de merkezi olarak yer alıyor. Microsoft, Türkiye'de de kurumlar ve bireylerin yeni ve önde olabilmeleri için, bilişimin tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de en fazla yatırım yapılan alanlardan biri olması gerektiğine inanıyor. Kurulduğu günden bu yana yerelleştirme çalışmalarının yanı sıra; eğitim, destek, çözüm ve güvenlik konularında da kapsamlı faaliyetler yürüten Microsoft Türkiye, yazılımlarıyla insanları ‘her zaman, her yerden ve her cihazdan' bilgiyle buluşturuyor. Her bireye ve her ölçekteki şirketin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilen bulut bilişim çözümleri ile BT-Bilişim Teknolojilerinin yaygınlaşmasını hedefliyor. Microsoft Türkiye, 10 bini aşkın bilişim şirketinden oluşan ekosistemiyle Türkiye'nin bilişim gücü olmaya devam ediyor.