“Yeni nesil İnternet”

Zeynep Kurtpınar

BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektörünün öncü şirketlerinden Netaş, dünyanın IP adres yönetiminde lider kuruluşu BlueCat Networks ile birlikte IPv6‘ya geçiş sürecinde kurumlara yol gösteriyor.
BT-Bilişim Teknolojileri dünyasının son dönemde sıkça konuşulan konularından biri olan IPv6'ya geçişi kolay, hızlı ve kesintisiz olarak gerçekleştirmek için Netaş, danışmanlık hizmetleriyle birlikte gerek kurumların, gerek müşterilerin yanında yer alacak. IPv4 olarak bilinen İnternet protokolü, gelişen teknolojiyle birlikte yetersiz kalmaya başladı. İnternet kullanımının her geçen gün artmasıyla kullanılabilir IP adreslerdeki tükenme, yeni bir protokolün gerekliliğini daha da hissettirdi. IP adresler adına ihtiyaçları karşılamaya yönelik geliştirilen çözümler kalıcı kalmamakla birlikte daha başka sorunları da doğuruyor. Örneğin; uçtan uca adresleme ve paket bütünlüğünü yok ediyor, çeşitli yönetim zorlukları meydana geliyor ve güvenlik sorunları ortaya çıkıyor. Yani sunulan çözümlerin çoğu ya günü kurtarıyor ya da yetersiz kalıyor. Bunu düzenlemek, geliştirmek ve daha sorunsuz hale getirmek amacıyla sunulmuş olan IPv6 yani yeni nesil IP-İnternet Protokolü, mevcut sistemlerin daha güvenli hale gelmesini sağlayarak eksikliklere ve sorunlara bir çözüm yolu olacak.

“Evrimsel değişim”
Son birkaç yılın en çok konuşulan konularından biri olan IPv6, diğer değişimlere göre daha farklı bir değişim içeriyor. Her türlü ön hazırlığın yapılmasıyla birlikte sendrom olmaktan çıkacak olan bu yenilik, oldukça büyük bir evreni kapsıyor. IPv6'nın ağ dünyası için bir reform olduğunu belirten BlueCat kurucusu ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Richard Hyatt, bu değişimin aklımıza gelebilecek her çeşit alanda kullanılabileceğinin de üzerinde durdu. Netaş Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Necmi Ön ise, yeni nesil İnternet Protokolünün evrimsel nitelikte bir değişim olacağını vurgulayarak şu noktalara değindi:
“IPv6 son birkaç yılda sıkça konuşuluyor. İnternet anlamında yeni bir geçiş söz konusu fakat bu geçiş, Milenyum Sendromu gibi olmayacak. IPv6, diğerlerine göre biraz daha farklı bir yerde duruyor. Bazı değişimler devrimsel bazı değişimler evrimsel niteliktedir. İşte IPv6, evrimsel denilebilecek bir değişimdir. Şüphesiz ki en büyük gerekliliği, IPv4 sistemindeki IP adreslerinin tükenecek olmasıdır. Fakat bu değişim sadece IP adres anlamında değil, servis kalitesi kontrolü gibi birçok özelliği de içinde barındırıyor. En büyük faydayı ise, M2M ile sağlayacağına inanıyorum. Gelecekte milyonlarca cihaz, hayatımıza kendi IP'si ile girecek. Bu cihazlar örneğin; aracımızdaki araç takip sistemi ya da köpeğimizin, kedimizin boynundaki bir çip olabilir. Bu sistem, birçok alanda ve sektörde kullanılabilir hale gelecek. IPv6' ya geçiş artık gereklilikten daha çok zorunluluk olacak çünkü rekabet anlamında da yenilikçi olmak ilkesi her zaman esas olmalı.''

Günlük hayatımız IP'den sorulacak
IPv6, hayatımıza girmeye başladıktan sonra günlük hayatımızda kullandığımız pek çok ürün IP sistemli olacak. Her ürünün bir IP adresi olacak, her ürün IP'yi destekler hale gelecek. Uzmanlara göre yakın gelecekte ayakkabılarımızın, kol saatlerimizin, sağlık cihazlarının, bazı mutfak eşyalarının (buzdolabı, fırın, klima…) birer IPv6 adresi olacak. Otomatik yapılandırma sistemleri ile cihazların kullanımı daha kolay bir hal alacak. Bunları başlatabilmek için, IPv6 testleri yapılıyor ve her tür soruna karşılık çözümler üretmek için Netaş, müşterilerine danışmanlık hizmeti sunuyor.
Geçtiğimiz yıllardan bugüne, Netaş'taki bu ilerlemeleri Necmi Ön şu sözlerle ifade etti: ‘' Zaman çok hızlı ilerliyor ve her an kendini tekrar yeniliyor. Teknoloji, bu yeniliğin en hızlı yapılabildiği alan. Eğer kurumlar durur ve işlerini aynı şekilde yapmayı sürdürürlerse kaybederler. Çünkü bu yeniliklerin, değişimlerin ana sebebi rekabetten ve pazardan kaynaklanır. Pazara baktığımız zaman artık oyunun büyüklerin elinde olduğunu görüyoruz. Bizde hedeflerimiz arasında büyümeye ve kendimizi geliştirmeye önem veriyoruz. Eğer büyük olursanız, güvenle ilgili bariyerleri de daha kolay aşıyorsunuz. Satış ve serviste daha esnek bir yapıya sahip olduğunuz için rekabet anlamında daha rahat ediyorsunuz. Daha fazla müşteriye, daha fazla servis imkanı sağlamak büyük oldukça her iki taraf açısından da daha kolay ve güvenilir olmaktadır. Özellikle son iki yıldır Probil'in dünyaya katılmasıyla birlikte, pazar alanında büyük bir kitleye ulaşma şansı bulduk. Daha sonraki hedeflerimiz ise, sadece yerel pazarla yetinmeyip, dünyanın farklı coğrafyalarına da ulaşabilmek. Kurum olarak, Kuzey Afrika ve Balkanlar Bölgelerinde çalışmalar yapabilmek için alt yapı oluşturmaya karar verdik.''

IPv6 nedir?
Internet Protocol Version 6 kısaca IPv6, 32 bitlik bir adres yapısına sahip olan, IPv4 'ün adreslemede artık yetersiz kalması ve ciddi sıkıntılar meydana getirmesi üzerine geliştirilmiştir. IPv4 yapılanmaya başladığı zaman İnternet'in bu kadar büyük çapta gelişeceği hesap edilmemişti. Fakat günümüzde IPv4, birçok alanda yetersiz kalıyor. İnternet kullanımının her geçen gün artması, teknolojideki cihazların birbiri ile haberleşmesini gerektirmesi ve kablosuz ağlardaki yaygınlık, kullanılabilir IP adreslerinin hızla tükenmesine yol açıyor. IP ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulan CIDR, PPP ve NAT gibi çözümler ise sadece kısa dönemde faydalı olmaktadır. IPv6 ise, daha uzun süreyi kapsayacak şekilde hazırlanmış bir çözümler bütünüdür. Günümüzde yaşanan sorunlar arasında dikkat çeken en önemli noktalardan biri şüphesiz ki, IP adreslerinin tükenecek durumda olmasıdır. IPv6, bu soruna değinerek sonsuz adresleme sağlıyor. Adres büyüklüğü 32 Bitten, 128 bite yükseltildi. Ayrıca yeni eklenen şifreleme sistemleriyle daha güvenli iletimler sağlanmaktadır. Uçtan uca IP haberleşmesi ile NAT gibi tekniklere olan ihtiyaç ortadan kalkıyor, böylelikle daha güvenlikli ve kolay bir erişim sağlanıyor. Aynı zamanda, IPv4'teki hizmet kalitesi bu yeni protokolde artıyor, yani gerçek zamanlı içerikleri önceliklendirerek ses ve görüntü gibi içerikler daha kaliteli hale geliyor. IPv6 ile birlikte gelen otomatik yapılandırma özellikeri sayesinde son kullanıcının ağa bağlanmak için herhangi bir ayar yapması gerekmeyecek. IPv6'ya geçişin yaklaşık 18 ay süreceği tahmin ediliyor, bu geçiş döneminde IPv4 ve IPv6 birlikte çalışacak. Çin, Fransa, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde ortaklaşa kullanım başlamış bulunuyor. Zaman içerisinde tüm dünyada ise IPv6'yı destekleyen programların çıkacağı ve IPv6'ya bir anda değil aşamalı bir şekilde geçiş sağlanacağı belirtildi.