Şirketler tek noktadan toplu telekom çözümlerini Turkcell'den alabiliyor

 

Turkcell teknoloji dünyası ve fikir önderlerini “BT-Bilişim Konferansı”nda buluşturdu
Bu sene ilki gerçekleşen “Turkcell Bilişim Konferansı”, bilişim teknolojisi dünyasının önde gelen isimlerini ve uzmanlarını buluşturdu. Swissotel'deki konferansın ana konuşmacıları arasında, BT-Bilişim Teknolojileri konusunda fikir önderi kabul edilen Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesörlerinden Andrew McAfee de vardı. McAfee “Bulut Bilişim dünyayı değiştirecek” dedi. Turkcell, bu yıl ilk kez düzenlediği “Bilişim Konferansı” ile sunduğu BT ürün ve hizmetlerini, iş ortaklarıyla beraber müşterilerine aktardı. Swissotel'de tüm gün süren etkinlikte, bulut bilişim hedefi, toplam telekom çözümlerindeki başarı hikayeleri ve Türkiye'nin teknolojik gelişimine yön verecek açılımlar, bilişim teknolojileri yöneticileri ile paylaşıldı.

Ciliv: “artık Türkiye'nin zamanı”
‘Turkcell Bilişim Konferansı'nın açılış konuşmasını Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv yaptı. Ciliv konuşmasında “Turkcell bugün müşterilerine, hem sabit hem mobil hem de BT çözümlerini tek noktadan sunan bir haberleşme ve teknoloji şirketi haline geldi. Bugün Türkiye mobil haberleşmede, fiberde ve bulut bilişim teknolojilerinde çok iyi bir konumda. Kurumlarımıza sunduğumuz birçok yenilikçi ürün ve servisle, şirketlerin BT maliyetlerini azaltması, BT yöneticilerinin de fark yaratacak, inovatif işlere odaklanması mümkün” dedi.
Türkiye'nin geleceği için “inovasyon” kavramının önemine değinen Ciliv, “1997'de batmak üzere olan bir şirket, bugün dünyanın en değerli şirketi haline gelebiliyorsa, bunun tek nedeni teknoloji ve inovasyondur. Tüm bilişim yöneticilerimizin önünde inovasyonla şirketlerini ve ülkemizi geliştirebilecek büyük fırsatlar var” şeklinde konuştu.

Teknolojinin devleri bu konferansta buluştu
Daha sonra Turkcell Teknik Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz katılımcılarla “CIO'nun Ajandası” başlığı altında iş hayatını kolaylaştırmak için basitleştirme yoluna gittiğini, bunun için de bulut teknolojilerinin işine kattığı değeri örneklerle paylaştı. Öğleden önce ana salonda gerçekleşen ve Turkcell Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Sabancı Holding Teknik Genel Müdür Yardımcısı Güngör Kaymak, Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, HP Genel Müdürü Serdar Urçar ve Yıldız Holding Teknik Genel Müdür Yardımcısı Yekta Caymaz‘ın konuşmacı olarak yer aldığı “Toplam Telekom Çözümlerinde 3'lü Oyun” konulu panelin ardından “Bilişim Teknolojileri Bulutu ile Gelecek”, “Sabit Ağ Bulutu ile Başarı” ve “Mobil Ağ Bulutu ile Verimlilik” başlıkları altında paralel oturumlar gerçekleşti. Paralel oturumlarda Turkcell ve Turkcell Superonline konuşmacılarının yanı sıra; HP, Intel, Oracle, EMC, Cisco ve Accenture firmalarının temsilcileri de konuşmacı olarak yer aldı.

McAfee: “Bulut dünyayı değiştirecek”
Etkinliğin konuk konuşmacısı ise bilişim teknolojilerinin şirket performanslarını, organizasyonları ve iş yapış biçimlerini nasıl değiştirdiği, rekabeti nasıl şekillendirdiği üzerine bilimsel araştırmalar yürüten ve bu alanda fikir önderi kabul edilen Andrew McAfee'ydi. Konuşmasına “Tarihten öğrenilecek çok şey var” sözleriyle başlayan McAfee, “Ekonomiyi değiştirecek büyüklükte bir yenilik yüzyılda 1-2 kez gelir. Buharlı makinelerden elektriğe geçiş ne kadar büyük bir sıçrama yarattıysa Bulut Bilişim de benzer bir değişime yol açacak “dedi. “Teknoloji dışındaki sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey yöneticileri, teknoloji konusuna mesafeli yaklaşmak gibi bir hataya düşüyorlar. Teknolojinin iş yapış biçimlerini kalıcı bir şekilde değiştirdiği çağımızda maliyet endişeleri, güvenlik kuşkuları gibi sebeplerle Bulut Bilişim'e mesafeli yaklaşan şirketler 20. yüzyılın başında elektrik enerjisine geçişe adapte olamayan şirketlerin yaptığı yanlışı yapıyorlar. Ben yöneticilere her zaman şunu söylüyorum: Bulut sektörünüzü değiştirecek. Daha verimli, daha paylaşımcı, daha etkili ve daha hızlı olacağız. Rekabetin daha da kızışacağı, iş yapış biçimlerinin Bilişim Teknolojileri ile hızla farklılaştığı günümüzde doğru tarafta olmak çok önemli. Bulut bilişim yüzyılımızın sıçrama yaratacak yeniliklerinden biridir. Bulut dünyayı değiştirecek” şeklinde konuştu.

Televizyon izleme alışkanlığımız değişiyor
Turkcell Teknoloji ve iş ortaklarıyla birlikte geliştirilen TV Plus, Turkcell ve Turkcell Superonline kullanıcılarına büyük ayrıcalıklar sundu. Bu sistem ile Türkcell kullanıcıları; artık izlemek istedikleri televizyon programlarına, futbol maçlarına, dizilere şahsi bilgisayarlarından, mobil telefonlarından ya da tablet bilgisayarlarından aynı anda kolaylıkla ulaşabilecek. Seyir halindeyken aynı ekranda sosyal medyayı takip edip, paylaşımlarda bulunabilecek.
TV dünyasına yapılan bu yeni yolculuk içerisinde 40'tan fazla kanal barındırıyor. Ayrıca, yayın akışının kesilmesi gibi sorunlarda bu sistemle birlikte çözüme ulaşmış durumda. Dizilerin geçmiş bölümlerini izleme, canlı yayınları durdurup başa alabilme, sosyal medya akışıyla Facebook ve Twitter üzerinden paylaşım yapabilme, Lig TV'den maçları takip edebilme bu teknoloji ile mevcut.
Bu yapıyla birlikte; içeriği televizyon değil, izleyici belirleyecek. İzleyici her neyi izlemek istiyorsa onu açabilir, geçmiş dönemlerde yayınlanmış programları, dizileri izleyebilir. 3.Nesil (3N) ve fiber İnternet'in sunduğu bu değişimler sayesinde izleyici kontrol sahibi hale gelecek.

Türkiye'nin ilk ve tek 3 programlı sistemi
Turkcell TV Plus aboneliği, tüm cihazlar için geçerli olup; tablet bilgisayardan, mobil telefonundan ve masa üstü bilgisayardan aynı anda yayını izleyebilme imkanı sunuyor. Sosyal medyanın gücünün önemini iyice artırdığı bu dönemde içeriğini belirlediğimiz televizyonlarla birlikte aktif olmanın mümkün olduğunu belirten Turkcell Genel Müdür'ü Süreyya Ciliv, “Turkcell TV Plus izleyiciye sağladığı kolaylıkların yanı sıra uygun fiyat avantajlarıyla da kullanıcıların yüzünü güldürdü” dedi. Turkcell TV Plus'ı izleyebilmek için öncelikle yapmanız gereken Turkcell ve Turkcell Superonline müşterisi olmak. Sonra telefon numarasıyla birlikte şifre ile (www.tukcelltvplus.com) adresinden TV Plus paketlerinden dilediğinizi satın almak.

Turkcell, “Servis Masası” çözümlerini tek bir çatı altında topladı
Turkcell, 2008 yılında hâlihazırdaki mevcut servis masası uygulamasının değiştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla IBM Tivoli Service Request Manager çözümünde karar kıldı. Turkcell proje ekibi, uzun değerlendirmeler ve deneme çalışmaları sonrasında, esnekliği, kapsamı, teknolojisi ve desteği nedeniyle Tivoli çözümünün beklentilerine en uygun yanıtı vereceğini düşünerek ilerleme kararı aldı.
Boğaziçi Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Bökeer tamamlanan proje hakkındaki görüşlerini şu şekilde özetliyor: “2008 yılında yapılandırılan projenin ilk aşamasının, öngörülen zaman planları çerçevesinde başarıyla tamamlanması sonrasında, Turkcell'de kullanılmakta olan bütün servis masası uygulamalarının da Tivoli Service Request Manager üzerinde birleştirilmesine karar verildi. 2010 yılı sonlarına doğru Servis Masası Konsolidasyon projesine başlandı. Bu amaçla başlanan proje 2 faz olarak ele alındı ve 2012 başı itibariyle Turkcell Grup şirketleri de dahil olmak üzere kurum genelinde devreye alındı.”
Proje ile ilgili olarak Turkcell Teknik Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ise şunları dile getiriyor: “Turkcell olarak müşterilerimizin olduğu kadar çalışanlarımızın da hayatını kolaylaştıran ürün ve servisler geliştiriyoruz. Boğaziçi Yazılım ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu proje ile çalışanlarımızın her türlü taleplerini girebilecekleri tek bir servis masası ortaya çıkartarak, çalışanların tek bir arayüz ile çalışmasını sağladık. Böylece servis veren grupların da hayatını kolaylaştırdık.”

Turkcell, 4N hızıyla sokakta test yaptı
4.Nesil (4N) basın önünde ilk kez sokakta test edildi. Dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetleri için tüm dünyada test çalışmaları sürerken Turkcell de Türkiye'de dünya pazarındaki bu trendi takip ederek “sokağa” çıktı. Turkcell, müşterilerine en iyi kalitede 3N hizmeti sunmak için bugüne kadar yaptığı yatırımlar sonucunda elde ettiği altyapı gücünü, paralel teknolojileri deneyimlemek için başlattığı çalışmalara da yansıttı. Turkcell, iş ortağı Ericsson ile birlikte İstanbul'un Kartal ve Maltepe arasındaki 3.3 kilometrelik bir alanda LTE şebekesi üzerinden verilebilecek servisleri test etti.
Turkcell, Ericsson'un Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan aldığı izinle şebekesinde LTE testi için yeni bir adım daha attı. Turkcell, Kartal-Maltepe arasında LTE'yi (Long Term Evolution) hareket halinde test etti.
Yeni teknolojileri Türkiye ile tanıştırma konusunda öncü Turkcell, Kartal'da bulunan Turkcell Plaza'da düzenlediği bir basın toplantısı ile Turkcell'in 3N altyapısındaki yatırımları ve mobil teknolojilerin geleceğine ilişkin gelişmeleri anlattı. Toplantının ardından, Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Turkcell mühendisleri ve basın mensupları ile birlikte dış mekanda ve hareket halinde 4N testini gerçekleştirdi.
Terzioğlu: “Teknolojideki liderliğimizi yeni teknolojileri deneyimleyerek pekiştiriyoruz”
Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 4N/LTE teknolojisinin “gerçek hayatta” denenmesine ilişkin şunları söyledi:
“Mobil İnternet kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte yüksek bant genişliğine yönelik ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Turkcell olarak biz, yüksek hızda mobil erişim ihtiyacını geleceğin teknolojilerine öncülük ederek karşılamakta kararlıyız. Uzun yıllardır geleceğin teknolojilerine yatırım yapıyoruz. Dünya Ekonomik Forumu ve INSEAD raporuna göre, nüfusa göre kapsama oranına bakıldığında mobil haberleşme altyapısında dünya ülkelerinin en iyisiyiz. Ericsson'un 53 ülkede 639 farklı 3N santralında yaptığı ölçümlere göre, veri indirme hızımız ile dünyanın en hızlı operatörüyüz. Yaptığımız 3N yatırımları sayesinde, şu anda dünyada ticari LTE şebekelerinin verdiği hızların da ötesine geçebilecek durumdayız ve Türkiye'de 168 Mbps veri hızına ulaşabilecek tek operatörüz. Yüksek veri hızlarına ulaşmak için ise, fiber altyapı ihtiyacı her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Şu anda Turkcell Şebekesinin %85'i Turkcell Superonline üzerinden geçiyor.
Şimdi ise Ericsson ile birlikte 4N'i laboratuar ortamından çıkararak, gerçek hayatta test ettik. Teknolojideki liderliğimizi yeni teknolojileri deneyimleyerek pekiştiriyoruz. Geleceğin teknolojilerinin resmi olarak hayata geçmesini beklemeden, 3N'deki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek, Turkcell'lilerin memnuniyeti için çalışmaya devam edeceğiz.”

Bilişim dahisi Wozniak'tan 3N-4N kıyaslaması
Geçtiğimiz Kasım ayında Turkcell'in düzenlediği Teknoloji Zirvesi için Türkiye'ye gelen Apple'ın kurucu ortağı Stephen Gary Wozniak, ABD'deki 4N ile Türkiye'deki 3N'i kıyaslamıştı. Wozniak Turkcell 3N'yi överek, “Dünyanın en iyisi olmaktan bahsediyorsunuz. Gerçekten de birtaz önce telefonumdan İnternet'e bağlandım. Turkcell 3N, Amerika'daki 4N'den daha hızlı” demişti.

Turkcell Otobüsü ile LTE Deneyimi
Turkcell, 2009 yılında Ericsson ile Türkiye'deki ilk LTE denemelerini laboratuar ortamında gerçekleştirmiş ve 170 Mbps hıza ulaşmıştı. Turkcell, şimdi LTE test çalışmalarını bir adım daha öteye götürerek. LTE'yi basın önünde ilk kez sokakta ve mobil olarak test etti. Turkcell'in Ericsson ile birlikte yaptığı, 4N'yi günlük hayatta deneyimleyen test için şu anda ticari pazarlarda bulunan ve en yüksek hıza sahip 100 Mbps kapasiteli modemler kullanıldı. Test güzergahı üzerindeki Turkcell istasyonlarıyla bütünleştirilen LTE şebekesinden alınan sinyaller ile, bu şebeke üzerinden verilebilecek servisler test edildi. Test esnasında, aynı anda HD bir video indirilirken, bir başka yüksek çözünürlüklü videonun ise eş zamanlı yüklemesi yapıldı. Bu işlemler yapılırken ise, HD kalitesinde bir başka video çevrimiçi olarak kesintisiz izlenebildi.
Testin bir diğer parçası da, 4N üzerinden eş zamanlı video izlenmesi ve HD video konferans aracılığıyla şebekenin tepki süresinin ve kapasitesinin denenmesi idi. Hareket halindeki Turkcell Otobüsü ile Turkcell Kartal Plaza'daki test odası arasında, LTE şebekesi üzerinden bağlantı kuruldu. Hareket halindeki otobüste bulunan LTE kullanıcısı, test odasındaki bir başka LTE kullanıcısının İnternet'e çevrimiçi yolladığı bir HD video içeriğine erişti ve farklı her iki mekandaki katılımcılar aynı anda bir HD video izledi ve bu sırada mekanlar arasında HD video konferans gerçekleştirildi. 4N hızları, diğer teknolojilerde de olduğu gibi konuma ve hücresel verilere göre değişiklik gösteriyor. 1 Gbps'ye varan hızlar ise LTE Advanced teknolojisi ile gelecekte görülebilecek.
2009 yılında Türkiye'yi 3N teknolojisi ile tanıştıran Turkcell, bugün mobil İnternet hızını 43,2 Mbps'ye ulaştırmış durumda. 3N hızını 2012 yılında 84 Mbps'ye çıkarmak için çalışmalarına devam eden Turkcell, yaptığı 3N yatırımları sayesinde 168 Mbps veri hızına ulaşma kapasitesine sahip tek operatör. Turkcell Superonline ise evlere kadar 1000 Mbps hızında fiberoptik bağlantıyı Türkiye'ye getirdi ve ticari kullanıma sundu.

Dünya 4N'nin neresinde?
LTE teknolojisi için halen pek çok ülke hazırlık sürecinde. 4N'yi destekleyen modemler ise günümüzde çoğunlukla 100 Mbps kapasiteye sahip. Dolayısıyla çeşitli ülkelerde LTE hizmeti bu hız sınırına kadar veriliyor. Ancak kullanıcı deneyimi, konuma ve mevcut altyapıya göre değişiyor. Öte yandan, 1Gbps'e kadar hız sağlaması beklenen LTE Advanced teknolojisi için de çalışmalar sürüyor. Halihazırda,
-Ticari hizmet veren 49 LTE şebekesi bulunuyor.
-7.6 milyon LTE müşterisi var.
-LTE şebekesini destekleyen 200'den fazla GSM telefonu, tablet ve modem var.
-285 LTE şebekesi de planlanma aşamasında.

Turkcell “Müşteri Memnuniyeti'nde Süreklilik Ödülü”nün sahibi oldu
Turkcell, Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi'nde 6 yıldır müşteri memnuniyetinde birinciliğini sürdürdüğü için Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından düzenlenen “Ulusal Kalite Ödülleri”nde, “Müşteri Memnuniyeti'nde Süreklilik Ödülü”nün sahibi oldu. Turkcell, 2011'de GSM sektöründe müşteri memnuniyeti alanında gösterdiği performansla da iki birinciliğe daha layık bulundu.
“Müşteri Memnuniyeti'nde Süreklilik Ödülü”nü KalDer Başkanı Hamdi Doğan'dan alan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, ödül töreninin ardından yaptığı konuşmada “Turkcell olarak her gün milyonlarca müşterimize en kaliteli hizmeti, en ileri teknolojiyi, en avantajlı fiyatlarla sunuyor ve onların memnuniyetini en üst düzeyde tutmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun içindir ki, yoğun rekabet ortamına rağmen bugün 34,5 milyon müşterimiz Turkcell'i tercih ediyor. Bizim için en büyük itici güç budur. Bugün Turkcell adına almış olduğum “Onur Ödülü” ve iki birincilik ödülü, çabamızın ülkemizin en önemli kurumları ve müşterilerimiz tarafından da fark edildiğini gösteriyor ve bize büyük bir gurur veriyor. Bu güzel geceyi mümkün kılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sony'nin ilk akıllı telefonu Xperia S, ilk kez ve sadece Turkcell'de
Sony markasını taşıyan ilk akıllı telefon Xperia S, Türkiye'de ilk kez ve sadece Turkcell avantajlarıyla satışa sunuluyor. Turkcell, Sony'nin ilk akıllı telefonu Xperia S'i fiyat ve taksit avantajlarıyla satışa sundu. Türkiye'de ilk kez ve sadece Turkcell tarafından sunulan Xperia S, Sony'nin Xperia NXT (Gelecek Kuşak) serisinde yer alıyor ve Android dünyasının yeni yıldızı olmaya aday. Sony'nin 4 ekran vizyonunda içerik paylaşımını kolaylaştıran 1.5 Ghz çift çekirdekli tasarım harikası Xperia S, televizyondan tablete hemen tüm elektronik cihazlara bağlanarak kullanıcıya eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Ofis ve ev ortamındaki uygulamalarda kullanıcıyı küçük telefon ekranına bağlı kalmaktan kurtararak Android telefonları birer mobil teknoloji üssü ve pratik uzaktan kumandaya dönüştüren Xperia S, Sony Bravia HD parlak ekranı ile eşsiz bir görsel deneyim sunuyor.12 Megapiksel kamerası ve hızlı çekim özelliğiyle sanal eğlenceye zeka katan Xperia S, bekleme seçeneğinden 1,5 saniye gibi kısa bir sürede çıkarak çekim yapabiliyor. Sony kalitesini yansıtan telefon ekranının altını vurgulayan ışıklı şeffaf bandıyla hemen dikkat çeken Xperia S şık tasarımı ile akıllı telefon dünyasının ikonu olacak. Sony'nin akıllı telefon dünyasındaki amiral gemisi Xperia S, Turkcell avantajlarıyla geliyor. Turkcell'liler Sony Xperia S'e 24 ay boyunca Gold ve Gold Plus paketlerine ek yalnızca 59 TL ödeyerek sahip olabiliyorlar. Turkcell Full Paket kullanıcıları, 24 ay boyunca paketlerine ek 69 TL ödeyerek, Hepsi 600 paketi kullanıcıları ise paketlerine ek 72 TL ödeyerek satın alabiliyor.