Telefon Kütüphanesi'nde en çok okunan kitap “Aşk” oldu


 

Türkiye'nin ilk ‘Telefon Kütüphanesi' ilklere imza atmaya devam ediyor.
Proje kapsamında edebiyat dünyasının önde gelen yazarlarından Elif Şafak'ın aylarca ‘en çok okunan kitaplar' listesinde birinci sırada yer alan eseri ‘AŞK', ‘Telefon Kütüphanesi'nde de görme engelliler tarafından en çok dinlenen eser oldu. Elif Şafak önümüzdeki günlerde yeni çıkaracağı kitabının bir bölümünü görme engelliler için kendi sesiyle okuyarak Telefon Kütüphanesi'ne kazandıracak.
Türk Telekom, haberleşme teknolojilerinin olanaklarından faydalanarak herkesin eşit şekilde bilgiye erişimini sağlamak ilkesiyle yürüttüğü çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle görme engellilerin bilgiye erişimi için geliştirilen ‘Telefon Kütüphanesi Projesi' 2011 Aralık ayından itibaren Türkiye'nin dört bir yanından 38,566 kez arandı.
Görme engelli kullanıcılara ücretsiz olarak ev telefonları üzerinden sesli kitap dinleme imkânı veren “Telefon Kütüphanesi”nde Elif Şafak'ın ‘AŞK' eseri 200'den fazla sesli kitap arasında en çok dinlenen kitap oldu.
Telefon Kütüphanesi Projesi'yle Elif Şafak'ı ve ‘AŞK'ını görme engelli kullanıcılarıyla buluşturan Türk Telekom, projenin yeni adımlarını Türk Telekom Genel Müdürü K. Gökhan Bozkurt ve Yazar Elif Şafak'ın katıldığı basın toplantısıyla Boğaziçi Üniversitesi'nde duyurdu. 2006 yılından beri bilgiye erişim hakkının garanti altına alınması için çalışmalar yürüten Boğaziçi Üniversitesi GETEM'de kayıtlı olan görme engelli kullanıcılar bu proje ile sesli kitaplara sadece bilgisayar ve İnternet üzerinden değil aynı zamanda telefon aracılığı ile de ücretsiz olarak ulaşabiliyor.
Toplantıda projeyi değerlendiren K. Gökhan Bozkurt, “Görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştırmak için haberleşme teknolojileri konusundaki 170 yıllık tecrübemizden, alt yapı ve teknolojimizden, yaygın ağımızdan faydalanıyoruz. Amacımız, her evde bulunan ev telefonu üzerinden ücretsiz olarak sunduğumuz bu hizmetle Türkiye'nin en ücra köşesindeki görme engelliye bile ulaşmak. Proje, gördüğü büyük ilgi ve aldığı övgüler ile bu alanda ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu tüm Türkiye'ye bir kez daha gösterdi. Telefon Kütüphanesi'nin en çok dinlenen yazarı Elif Şafak, projeden haberdar olduğu andan itibaren bizlere gönülden destek veriyor. Değerli yazarımız bizlere büyük bir sürpriz de yaptı ve yayımlanacak son kitabının bir bölümünü kendisi seslendirerek Telefon Kütüphanesi Projesi'ne katkıda bulunacağı müjdesini verdi. Kendisine değerli katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
Ana ürünleri olan ev telefonu üzerinden 200'den fazla sesli kitabı ücretsiz olarak görme engellilerin kullanımına sunduklarını belirten K. Gökhan Bozkurt, “Sahip olduğumuz teknolojiyle görme engelli müşterilerimizin hayatında bir fark yaratmak ve onları bambaşka dünyalara taşıyacak öyküleri ulaştırmada aracı olmak Türk Telekom ailesi olarak bizleri çok mutlu ediyor. Sırada ders kitapları, eğitici kitaplar ve çocuk hikayeleri var. Görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırabilmek için farklı konularda faydalı içeriği Telefon Kütüphanesi'ne kazandırmayı hedefliyoruz” dedi. Önümüzdeki günlerde Türk Telekom çalışanlarının da projeye destek vereceğini ve gönüllü okuyuculukla sesli kitaplara hayat vereceklerini aktaran Bozkurt, kendisinin de Telefon Kütüphanesi Projesi için bir çocuk hikâyesi okuyacağını ve Türk Telekom çalışanlarına projeye katkıda bulunmaları için öncülük edeceğini söyledi.
Toplantıda konuşan Elif Şafak “Bir yazar olarak beni en çok mutlu eden şey kuşkusuz hikâyelerimin okurlarla buluşması, kelimeler üzerinden köprüler kurulması. “Telefon Kütüphanesi” projesinden, katıldığım bir televizyon programına telefonla bağlanan bir görme engellinin “sizinle dün akşam Telefon Kütüphanesi aracılığıyla tanıştım” sözleriyle haberdar oldum ve bu durum beni gerçekten çok etkiledi. Kitaplarımın Türkiye'nin en ücra köşesindeki görme engelliye bile ulaştığını düşünmek çok etkileyici, umut verici. Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi'ne daha önce ulaşamadığım bu önemli kesime ulaşmama vasıta olduğu ve bu konuda hepimizde farkındalık yarattığı için teşekkür ederim. Böylesine önemli projelerin çoğalması ve gelişmesi için hepimiz gayret göstermeliyiz. Ben de projeye bundan sonraki aşamalarında gönülden destek olacağım” dedi.

3 ayda 405 milyon TL konsolide yatırımla ADSL hat sayısı ilk kez 7 milyonu aştı
Türk Telekom Grubu 2012 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Altyapıya ve teknolojiye yatırımlara devam edilirken ilk 3 ayda Türk Telekom Grubu pekiştirilmiş yatırımı bir önceki yılın aynı dönemine göre %29 artarak 405 milyon TL'ye ulaştı. Geniş bant İnternet'i daha geniş kitlelere ulaştırma ve en yeni teknolojileri Türkiye'ye sunma hedefiyle atılan adımlar ile 1 milyondan fazla hanede fiber İnternet'e erişim sağlandı. Türk Telekom Grubu sabit geniş bant hat sayısı ilk kez 7 milyonu aşarken, ilk 3 ayda net 238 bin artış gerçekleştirildi. Böylece 2003 yılında Türkiye'de Türk Telekom tarafından sunulmaya başlanan ADSL hizmeti abonesi 1. çeyrek itibariyle en yüksek sayısına ulaştı.
Türk Telekom Grup Başkanı Hakam Kanafani Türk Telekom'un 2012 birinci çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:
2012 yılının ilk çeyreğinde Türk Telekom Grubu'nun gelirlerini artırmayı sürdürdüğünü ve güçlü bir FAVÖK payı elde ettiğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Konsolide çeyrek gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 3 artarak 3 milyar TL'ye ulaştı ve elde ettiğimiz yüzde 42 FAVÖK
Payına, net kârımızda yıldan yıla yüzde 27'lik bir artış eşlik etti.
Yılın ilk çeyreği, özellikle yeni sabit geniş bant ürünlerimiz ve hizmetlerimizle yıla iyi bir başlangıç oldu. Binaya ve eve kadar yüksek hızda fiber teklifimiz 1 milyon haneye ( home pass ) ulaştı. Sabit geniş bant müşteri sayısı 7 milyonu geçti. Sabit hat tarafında önceki çeyreklerde görülen olumlu eğilimler, ADSL müşterilerimizin daha yüksek hız ve kapasite tercih etmesi ve giderek artan sayıda PSTN müşterimizin sabit ses dakika paketlerimize geçmesiyle devam etti.
Türkiye mobil pazarı ilk çeyrekte ne kadar rekabetçi olduğunu bir kere daha gösterdi. Mobil pazardaki yoğun rekabete rağmen, mobil şirketimiz Avea müşteri tabanını ve gelirlerini artırarak akıllı büyüme stratejisine devam etti. Avea, ilk çeyrekte net 170 bin abone elde etti ve toplam müşteri bazını yıldan yıla yüzde 9 artırarak abone sayısını 12,9 milyona çıkardı. Mobil gelirler yıldan yıla yüzde 12 artarak 787 milyon TL'ye çıktı. FAVÖK, veri ve gelen arama gelirlerindeki belirgin büyümenin desteğiyle yıldan yıla yüzde 12 büyüdü.
Yenilikçi tarifeler ve katma değerli hizmetler, gelişmiş satış kanalı ve müşteri hizmetleri, daha güçlü bir ağ, akıllı telefon ortaklıkları ve Grup bazında çapraz satış faaliyetleri ile Avea, Türk Telekom Grubu'nun büyümesini sağlayan ana unsurlardan biri olmaya devam etti.
Grubumuzun eğitim içeriği şirketi Sebit, sınıfında bir ilk olarak ilk çeyrekte bir çevrimiçi eğitim uygulamaları marketini devreye soktu. Türk Telekom Grubu'nun küresel platformda ulaştığı nokta ve bilişim ve haberleşme teknolojileri stratejisinin göstergesi olarak Sebit; Türkiye, ABD ve diğer ülkelerde birçok dilde dünya klasmanında çevrimiçi eğitim içeriği sunuyor. Hem sabit hem de mobilde ilk çeyrekte toplam 405 milyon TL yatırım yaparak altyapı ve teknoloji yatırımlarımızı sürdürdük.
Grup şirketlerimiz arasındaki sinerjiden faydalanarak tümleşik telekom çözümleri ve uçtan uca kurumsal hizmetler sunmaya devam ediyoruz. Başarımız ve sahip olduğumuz avantajların kökeninde, geniş yenilikçi ürün ve hizmet yelpazemiz, güçlü ve öngörülebilir insan sermayemiz ve müşteri odağımız yatıyor. 2012 yılı hedeflerimize ulaşma yolunda iyi bir konumdayız.

Finansal Gelişmeler 2012 1. Çeyrek Sonuçları

Yıl

2011

2012

Yıllık Bazda Değişim

Dönem

Satış Gelirleri

2.887

2.960

%2,5

Amortisman ve İtfa Giderleri Hariç Net
Faaliyet Giderleri

(1.610)

(1.728)

%7,3

Amortisman ve İtfa giderleri
Öncesinde Faaliyet Kârı (FAVÖK)

1.277

1.232

(%3,6)

Amortisman ve İtfa giderleri

(404)

(414)

%2,6

Faaliyet Kârı

873

817

(%6,4)

Net Finansal Gelir / (Gider)

(121)

160

-

Vergi

(181)

(233)

%28,6

Ana Ortaklık Dışı Paylar

38

26

(%29,6)

Net Dönem Kârı (Ana Ortaklığa Ait)

609

772

%26,7

Yatırım Harcamaları

314

405

%28,8

Türk Telekom'dan çiftçi eğitimine destek
Türk Telekom, kırsal kalkınmaya ve çiftçi eğitimine destek çalışmaları çerçevesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'yla işbirliği yapıyor. Bu işbirliği kapsamında bakanlığın resmi yayın organı olan Web Tarım TV artık Türk Telekom sunucuları ve Bakanlığa sunduğu İnternet TV medya teknolojileri üzerinden yayın yapıyor. Web Tarım TV, Türk Telekom'un desteğiyle bilgiyi daha hızlı ve daha iyi görüntü kalitesiyle Türkiye'nin dört bir yanındaki çiftçilere ulaştırıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde “Ülkemiz Tarımı İçin Yayındayız” sloganı ile 1,5 yıldır faaliyet gösteren Web Tarım TV, Türkiye'de İnternet üzerinden yayın yapan en büyük kamu kuruluşu televizyonu olma özelliğini taşıyor. Tarım sektörüne yönelik 24 saat televizyon yayıncılığı yapan Web Tarım TV'nin tarımsal üretimden gıda güvenliğine, kırsal kalkınmadan hobi yetiştiriciliğine, çeşitli başlıklarda geniş bir yayın yelpazesi bulunuyor. Ayrıca TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı'nın 8. eTR Özel Ödülü'nü kazanan Web Tarım TV, Avrupa Komisyonu Bilişim Net kapısı (epractice.eu) tarafından da örnek proje olarak gösterildi.
Türk Telekom sunucuları üzerinden dünyanın en önemli çevrimiçi medya içerik yönetim sistemi teknolojilerinden biri olan Spark Enginuity İçerik Yönetim Sistemi ile artık daha hızlı ve kaliteli yayın yapmaya başlayan Web Tarım TV'yi bugüne kadar 2,5 milyon kişi ziyaret etti. İşbirliği kapsamında önümüzdeki dönemde Web Tarım TV'nin köylerde daha fazla takip edilebilmesi için altyapı çalışmaları da yürütülecek.
Konu hakkında açıklama yapan Türk Telekom Satış Başkanı Celalettin Dinçer şunları söyledi: “Türkiye'ye ve Türk ekonomisine değer katmak için çalışan Türk Telekom olarak altyapımızla böylesine önemli bir projeye destek olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu işbirliği sayesinde, tarım sektörünün sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen ve çiftçilerimize daha fazla üretim imkanı sunan Web Tarım TVdaha hızlı ve kaliteli yayın yapma imkanı buluyor. Türkiye'nin dört bir yanını kaplayan modern altyapımız ve teknolojimizle, çiftçilerimizin ekonomik ve sosyal yaşamına katkı sağlayacak bu projeye ivme kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz.”
GTHB Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Recep Tezgel işbirliği ile ilgili olarak “Üreticilerden akademisyenlere kadar sektörün tüm paydaşlarını ortak bir çatı altında buluşturan Web Tarım TV geniş eğitim filmi arşivi ile Türk çiftçisine yeni bir pencere açıyor. Web Tarım TV, üreticilerin daha az girdi ve maliyetle daha fazla üretim yapmasına katkı sağlıyor. Türk Telekom ile yapılan işbirliği sayesinde çiftçilere yönelik gerçekleştirilen yayım faaliyetlerinin daha fazla ulaşılabilir ve daha etkin olması için önemli bir adım atıldı''dedi.

Türk Telekom dünya çocukları ile akşam yemeğinde buluştu
Türk Telekom; ana sponsoru olduğu TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenlikleri kapsamında bir akşam yemeği düzenledi. Dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı için 40 ülkeden Türkiye'ye gelen çocuklar bu yıl da unutulmayacak bir akşam yaşadı. Türk Telekom, ana sponsoru olduğu 23 Nisan etkinlikleri kapsamında her yıl geleneksel olarak düzenlediği akşam yemeğini bu yıl Ankara Rixos Otel'de gerçekleştirdi.
Türk Telekom İnsan Kaynakları Destek ve Düzenleme Başkanı Şükrü Kutlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyona; şenlikler kapsamında Türkiye'ye gelen 40 ülkeden misafir çocuklar ve Türkiye'den aileleriyle birlikte gelen çocukların yanı sıra, yabancı basın mensupları da katıldı.
Yemek öncesi çocuklara hitap eden Şükrü Kutlu; “Türk Telekom'un geleneksel akşam yemeğinde 5. kez dünya çocuklarıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirterek ‘Bu özel günde geleceğimiz çocuklarımızı ağırlamaktan kıvanç duyuyoruz. Her yıl olduğu gibi çocuklarımıza keyifli bir akşam yaşatmayı amaçladık” dedi. Kutlu, yemek sonrasında çocuklarla bir hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Türk Telekom 23 Nisan'da 5. kez dünya çocuklarını ağırladı
Türk Telekom'un ana sponsoru olduğu TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenlikleri bu yıl hoşgörü diyarı Konya'da düzenlendi. Türk Telekom, dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı kapsamında çocuklara bu yıl da coşkulu ve unutulmayacak bir şenlik yaşattı.
Türk Telekom'un beşinci kez ana sponsorluğunu üstlendiği 34'üncü TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenlikleri bu yıl 16 – 24 Nisan tarihleri arasında Mevlana'nın şehri Konya'da düzenlendi. 40 ülkeden 600'ü aşkın çocuğun konuk edildiği şenlik, 17 Nisan'da bir 23 Nisan klasiği haline gelen Şenlik Yürüyüşü ile başladı.
Konya Mevlana Kültür Merkezi'nde oluşturulan ve k endine özel para birimine, ödeme şekline ve bayrağa sahip olan ‘Çocuk Ülkesi'nde; yemekten oyuna, müzikten eğlenceye kadar her şeyin çocuklar için üretildiği kocaman rengarenk bir dünya kuruldu. Konya'da festival alanına gelen çocuklar karşılarında, sadece kendilerine özel, hoşça vakit geçirebilecekleri, oyunlar oynayabilecekleri, birden çok aktivitenin, eğlencenin teknolojiyle buluştuğu olağanüstü bir ülke buldu. Türk Telekom Teknoloji çadırını ziyaret eden çocuklar, kendilerini bekleyen tablet bilgisayarlarla güvenli bir şekilde İnternet'e girerek, sosyal ağlarda Çocuk Ülkesi'nde yaşadıkları deneyimleri paylaştılar. Özellikle Çocuk Ülkesi'ni ziyaret eden dünya çocukları, Türk Telekom tarafından kurulan haberleşme ağıyla aileleriyle görüşme imkanı buldu.
Oyun alanını ziyaret eden minikler, çizgi roman dünyasından tanınmış dostlarının yer aldığı, kötü robotlara karşı mücadele verilen oyunu deneme fırsatı bulurken, Türk Telekom Etkinlik çadırlarını ziyaret eden çocuklar ise lunaparkların vazgeçilmezi tokmak oyunu, basketbol makinesi, langırt ve kutu oyunlarıyla eğlenceye doydu.
Şenlik kapsamında ayrıca, özel tasarım balonlar ve yetenekli animatörler eşliğinde düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren çocuklara hediyeler verildi. 22 ülkeden 60 yabancı basın mensubunun da izlediği ve 4 yabancı ülke kanalının canlı olarak yayınladığı şenlik, 23 Nisan akşamı Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleşen gala gösterimi ile son buldu.