Dr.Azmi KOÇAK
telepati@telepati.com.tr

Medyasör

Bir fotoğraf bir anı...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Değerli büyüğümüz Dr. Derviş Eroğlu, geçenlerde bir etkinlik nedeni ile geldiği İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde Genel Yayın Yönetmenimiz Merih Işın ile karşılaşmış. Hatırlanacağı üzere önceki sayılardan birinde sayın Cumhurbaşkanı kapak olmuş idi. Ve çok ilginç resimleri ile yaşam öyküsünü ben kaleme almış idim.
Sohbet sırasında Merih kendisine o sayıdan söz edince, Derviş bey de "Azmi'de gençlik resimlerim de var" gibisinden bir şeyler söylemiş. Merih gecenin bir saatinde beni telefonla arayıp, olayı nakletti. Ben önce bir şaşaladım. Acaba hangi resimdi sözkonusu olan? Biraz düşününce hatırladım. Son Kıbrıs gezimde değerli Cumhurbaşkanımızı ziyaret etmek istemiştim. Ne yazık ki, Başkan'ın yoğun iş trafiği nedeni ile denk getiremedik. Ama ben, giderken eski bir fotoğrafı büyütüp çerçevelettirerek yanıma almıştım. Ambalajlı olarak Saray'a ilettim. Fotoğrafı bir Albay çekmişti. Yer Lefkoşa Girne Kapısı'nın karşısındaki Mehmetçik Gazinosu. Günü tam hatırlamıyorum. Yıl yanılmıyorsam 1990. Yani 20 yılı aşkın bir zaman. Eroğlu o zamanlar Başbakan. Merhum Orgeneral Eşref Bitlis Paşamız, Korgeneral rütbesi ile Türk Barış Kuvvetleri Komutanı, bir başka dost da, Tuğgeneral rütbesi ile zamanın KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı, emekli Korgeneral Ali Yalçın Paşam. Girne Kapısı'ndaki anıta çelenk koymuşlar ve ardından Mehmetçik Gazinosu'na geçmişler. Ben tesadüfen oradayım… Bu üç dostu selamladım. Ama Eşref Paşa bırakmadı. Ben de masada yerimi aldım. Çaylar içilirken aklıma geldi, "Birkaç kare fotoğraf çekeyim" dedim. Ve çektim de. Işıklarda yatsın Eşref Bitlis Paşam, "Olmaz Azmi bey! Sen de gel hep birlikte olalım" dedi. Makinayı hemen orada bulunan bir Albay'a verdim ve masada yerimi aldım. Albayımız deklanşöre bastı. "Çıt". Tek kare. "Albayım, lütfen birkaç tane daha çekiniz" diye rica ettim. Eşref Paşa atıldı. "Gördün mü bak Azmi bey, Albay senin gibi değil. Sen eline aldın mı peşpeşe çekiyorsun. Asker adam nasıl tasarruf yanlısı anla" dedi. Zarif bir espri idi. Gülüştük. O tek kare fotoğraf bende durdu kaldı. Zaman su gibi akıp gitti… Ve bugünlere ulaştık. Eşref Bitlis Paşayı elim uçak kazasında yitirdik. Ali Yalçın Paşam, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde başarılı hizmetlerini sürdürdü ve Korgeneral rütbesinden emekli oldu. Dr. Derviş Eroğlu, halen politikanın içinde. Pardon üstünde: KKTC Cumhurbaşkanı..
Tanrı hem ona hem de Ali Yalçın Paşama, sağlıklı, huzurlu ve mutlu uzun ömürler versin. Ali Paşamla zaman zaman telefonla görüşüyorum. Ama çok özledim. İlk fırsatta kendisini ziyaret edeceğim. Derviş ağabeye gelince; Derginizin 200. sayısının kutlamalarına davet etmek için önümüzdeki günlerde Ada'ya gitmeyi planlıyorum.
Eee ne demişler; yolcu yolunda gerek. Haydi bana eyvallah. Kalın sağlıcakla...