IBM Türk BT Danışmanlık'tan "Güvenlik Oturumu"

IBM Türk BT Danışmanlığı toplantılarının ilk adımı "Güvenlik Oturumu" ile atıldı. Toplantıda, "Internet'te güvenlik" konusu masaya yatırıldı. IBM Türk BT danışmanlığı'nın gelenekselleştirmeyi planladığı, güncel konularla yeni BT teknolojileri ve
yönetimi alanında bilgi transferi yapacak, danışmanlık toplantılarının ilki, konunun günümüzdeki önemi de dikkate alınarak, "Güvenlik Oturumu" adıyla gerçekleştirildi. Hilton Oteli'nde düzenlenen toplantıda, Türkiye'de Eylül 2000'de kurulup hizmet vermeye başlayan IBM Türk Bilgi Teknolojileri Danışmanlığı da tanıtıldı.
Şirketlere dünya çapında 120.000 uzmanından aldığı güç ve bilgi birikimiyle hizmet veren IBM Türk BT Danışmanlığı'nın Türkiye'deki bu ilk etkinliğinde, "Internet'te Güvenlik" konusu ele alındı. IBM Danışmanları konuya teknolojik, organizasyonel ve süreç açılarından yaklaşarak bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.
Toplantıda ilk olarak söz alan IBM Europe/MiddleEast/Africa (EMEA) Güvenlik Hizmetleri mobil e-iş BT Danışmanı Daniel Keely, "Mobil e-iş güvenliği" konusunu gündeme getirdi. Kablosuz iletişim pazarındaki gelişmede yaygın cihazların evriminin tüm endüstri grupları için yarattığı e-iş fırsatlarına dikkat çeken Keely, kurumların, bu fırsatları yakalayabilmek için, mobil e-iş'te "güvenlik"e önem vermeleri gerektiğini vurguladı.
Daniel Keely'nin ardından konuşan IBM EMEA Güvenlik Hizmetleri Danışmanı Marc Albrecht, "e-iş uygulamaları için PKI olanakları" konusunda bir sunum yaptı. Albrecht, Web üzerinden yapılan iş uygulamaları için; kimlik doğrulama, yetkilendirme ve kişisel gizlilik gibi güvenlik gereksinimlerinin çözümü olan PKI teknolojisinin, emniyetli ve güvenilir e-iş uygulamaları ile değişik bütünleştirme modellerini ve kullanımını anlattı.
IBM EMEA Güvenlik Hizmetleri BT Danışmanı Roger Packham konuşmasında, günümüzün en ilgi çekici konularından birine değindi. "Hacking: kurban olmaktan nasıl korunmalı" başlıklı konuşmasıyla hacker'ların Internet sitelerine nasıl girdikleri, kullandıkları ortak zayıf noktalar ve bu saldırılara karşı oluşturulabilecek önlemler hakkında bilgi veren Packham, toplantıda en çok soru alan konuşmacılardan biri oldu.
Roger Packham'ın ardından söz alan İsviçre IBM'de BT Danışmanlığı görevini sürdüren ve Eylül 2000 tarihinden bu yana IBM Türk BT Danışmanlık Birimi Sorumlusu Gülbin Jeanmonod, "Güvenlik bir varış noktası değil, bir yolculuktur" başlıklı bir sunum yaptı. Jeanmonod konuşmasında, organizasyon ve süreç eksenlerini kapsayan BT güvenliğinin yönetimi konusundaki yeni akımlar ve yönelimlere ağırlık verdi.
Güvenlik Oturumu'nun merakla beklenen sürpriz konuşmacısı, ünlü Hollanda havayolu şirketlerinden KLM Havayolları'nın BT Güvenlik Sorumlusu Jaap Haalweg güvenlikle ilgili yaşadığı deneyimleri katılımcılarla paylaştı. Projelerin üst yönetime kabul ettirilmesinden, uygulanmasına kadar tüm aşamaları konusunda bilgi veren sürpriz konuşmacı Haalweg, katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.
Yukarı çıkmak için tıklayın