Microsoft, “.Net Yetkin İş Ortakları”nı açıkladı

‘Her yerden, her zaman, her cihazla’ sloganıyla ilk adımları atılan .Net vizyonu yeni adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

FORM 2000’de açıklanan ve Microsoft için bir dönüm noktası olan .Net vizyonu, dünyada enformasyon ve komünikasyon teknolojileri sektörlerinin bütünleştiği günümüzde, aslında olması gereken bir gidişi simgeliyor.
Microsoft Türkiye, 28 Şubat tarihinde düzenlediği toplantıda ikinci aşaması hayata geçirilen .Net’in yol haritasını açıkladı. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Haluk Maga ve Microsoft Türkiye .Net Yazılım Geliştirme Müdürü Müge Kansu’nun katılımcıları bilgilendirdiği toplantıda ayrıca, Türkiye’deki ilk .Net Yetkin İş Ortağı olmaya hak kazanan şirketlere plaketleri verildi.
Toplantıda yaptığı konuşmada .Net hakkında bilgi veren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Haluk Maga; .Net’i bilgiyi, kullanıcıları, sistemleri ve cihazları birbirine bağlamaya yarayan yazılım olarak tanımladıklarını belirtti. Açıklandığı tarihten bu yana çok yoğun bir iki buçuk yıl geçirdiklerini ifade eden Maga, bu süre içinde XML Web servislerinin benimsendiğini, enformasyon ve komünikasyon sektörü tarafından kabul gördüğünü söyledi. .Net yazılım geliştirme aracı Visual Studio .Net’in piyasaya sunulmasından sonra iş ortaklarının çözüm geliştirmeye başladıklarını söyleyen Maga, .Net’in kurumsal pazarda güç kazandığını ekledi.

Maga: “.Net’in ikinci aşamasında hedefimiz engelleri aşmak”
.Net’in daha az kaynakla daha çok üretim gerçekleştirirken mevcut yatırımları değerlendirme imkanı sağladığını ve uygulama sayısını azalttığını belirten Maga, bu vizyon doğrultusunda Türkiye’nin dünyada birçok ülkeye göre çok daha

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Haluk Maga
hızlı aşama kaydettiğini vurguladı. İnsanlar, sistemler ve organizasyonlar arasındaki sınırları kaldırmak olarak tanımlanan .Net’in yeni fazında, engelleri aşmanın hedeflendiğini belirten Maga sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki yeni dalgada dört temel konuya odaklanacağız. Bunlar; Net’te güvenlik probleminin aşılması, bilgiye erişimde yaşanan sorunların giderilmesi, gerçekleştirilen .Net altyapısı ile insanları birbirine bağlamak ve bu yapıyı günlük yaşamın bir parçası haline getirebilmek. 2010 senesinde ‘her yerden, her zaman, her cihazla’ vizyonunu tümüyle hayata geçirmiş olacağız.”

.Net’in ikinci aşamasında, XML tabanlı Web servislerinin yaygınlaştırılması için çalıştıklarını açıklayan Haluk Maga, “Bugün Web üzerindeki bilgi kullanımdan uzak; uygulama yazılımları, sistemler, kurumlar ve hatta yazılımla insanlar arasında sınırlar var. Microsoft’un XML Web servisleri ortamı olan .Net, cihazların bütünleşmesini sağlamak, sadece görünür halde bulunan bilgiyi işlemek ya da Web üzerindeki bilgiyi birleştirmek gibi sınırları kaldıran bir teknoloji sunuyor” dedi.
.Net Yetkin İş Ortaklığı konusunda bilgi veren Microsoft Türkiye .Net Yazılım Geliştirme Müdürü Müge Kansu ise, Microsoft’un .Net Yetkin İş Ortaklığı için kapsamlı bir programı hayata geçirdiğini söyledi. 25 firmanın .Net Yetkin İş Ortağı olduğunu açıklayan Kansu, “İş ortaklarımız Microsoft’un .Net vizyonuyla sunduğu ürün ve hizmetleri en iyi şekilde kullanarak başarılı projelere imza attılar, onları kutluyoruz. Yazılım firmalarından gelen talepler doğrultusunda, her ölçekteki kurumun uygulama yazılımı taleplerini karşılamak amacıyla, Türkiye’de faaliyet gösteren, farklı alanlarda uzmanlaşmış tüm yazılım firmalarına da bu programı açma kararı verdik. Programın ikinci fazını bugün duyuruyoruz” dedi. Kansu, yeni programın Mart-Nisan aylarında başlatılacağını belirtti.

Topantıda plaket alan Microsoft .Net Yetkin İş Ortakları şöyle sıralanıyor:
Adasoft, Aktif Danışmanlık, Byte&Muhsinoğlu, Bilge Adam, Bizitek, Caretta, Coretech, Datasistem, Enova, Globis, Infopark, Kale Yazılım, Kilimnet, Komdatasoft, Logo Business Solutions (LBS), Lucky Eye, Mobilera, Netron, Siemens Business Services, Şahlan, Tekom, Tepe Teknoloji, Tradesoft, Veripark ve Yage.

Microsoft Türkiye .Net Yazılım Geliştirme Müdürü Müge Kansu

.Net Yetkin İş Ortaklığı Programı
Yazılım firmalarına temel anlamda önemli avantajlar sağladığı belirtilen programa dahil olan kuruluşlar çeşitli olanaklara sahip olacaklar. Bu olanaklar ise şöyle sıralanıyor:
. Makine başında .Net eğitimi
. Microsoft’un tüm ürünlerine lisanslı olarak erişim (MSDN uluslararası üyeliği)
. Satış ve pazarlama desteği, Microsoft Web sitelerinde yer alma
. Microsoft’tan müşteri yönlendirme

. .Net Yetkin İş Ortaklığı logosu kullanım hakkı
. Yazılımların dünya pazarlarına sunulmasına destek
. Teknik destek
. Uygulama geliştirme danışmanlığı
Programa dahil olmak isteyen tüm yazılım firmaları www.microsoft.com/turkiye/dotnetisortagi adresinden program içeriği ve katılım koşulları hakkında bilgi alabiliyor ya da Microsoft Türkiye’den Müge Kansu ile irtibata geçebiliyorlar.

Yeni Office yazılımı 500 bin test kullanıcısına gönderildi

Her ölçekteki kurumda değişen verimlilik ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere geliştirilen yeni Office yazılımının beta sürümü; Microsoft Office Suite (Word, Excel, Outlook, PowerPoint, Access), Microsoft Office FrontPage, Microsoft Office InfoPath, Microsoft Office OneNote, Microsoft Office Publisher ve Microsoft Office SharePoint Portal Server 2.0’dan oluşuyor.
Microsoft beta sürümlerini tek bir değerlendirme paketinde toplayarak, müşterilerinin birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışan ve daha yüksek verimlilik sunan bu araçları, tek bir Office Sistemi olarak değerlendirmesini sağlıyor. Dağıttığı 500 bin beta sürümüyle tüm dünyadaki iş ortaklarını ve müşterilerini yazılımın yeni sürümlerini geliştirmeye davet eden Microsoft’un, yeni yazılımını 2003 yılının ortalarında piyasaya sunması bekleniyor. Yeni Office yazılımını denemek isteyen bilgi çalışanları ve şirketler, ürüne http://www.microsoft.com/office/preview adresinden ulaşabilecekler.
Yeni ürünün Türkiye’de dünya ile eş zamanlı olarak piyasaya sunulacağını belirten Microsoft Türkiye Ürün Müdürü Tolunay Tomruk, yeni Office Sistemi’ndeki uygulamaların, coğrafi olarak dağınık, bilgiyle beslenmeye ihtiyaç duyan ve sürekli daha etkin bir çalışmayı gerektiren iş süreçlerine göre geliştirildiğini belirtiyor.
Microsoft’un, hızla değişen iş dünyasının dinamikleriyle birlikte gelişen yazılımlar üretme vizyonunda önemli bir aşamayı temsil eden yeni Office Sistemi, 4 ana öğe içeriyor:
XML dili desteğinde geliştirilen yeni Office, “Araştırma Görev Bölmesi/Research Task Pane” ile bilginin daha kolay görüntülenmesini sağlıyor.
Süreç Yönetimi olarak adlandırılan diğer unsur, kurumların pazardaki değişimlere kolay yanıt verebilmeleri için akıllı dokümanlar (smart documents) oluşturmaları anlamına geliyor.
Etkin Grup adı verilen öğe ise kurum ve kişilere daha etkin bir çalışma ortamı sunmak için, Share Point ürün ve teknolojilerini Office Sistemi’ndeki ürünlerle entegre ediyor ve bunlara bir de Information Rights Management hizmetini ekliyor. Bu sayede kullanıcılar, yolladıkları e-posta ve dokümanların ne zaman silineceği, başkalarına yollanıp yollanamayacağı gibi sonraki aşamalarda da kontrol sahibi olabiliyorlar.
Kişisel Etki ise, Outlook’ta e-postaları, istek dışı yollanan verileri ve bilgiyi daha kolay yönetmeyi sağlayacak ve mobil kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt verecek kritik öneme sahip özellikler içeriyor.

Hedef: 40 şehirde 400 bin öğrenci

Kurulduğu 1993 yılından bu yana bilgisayarlaşma konusunda yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Microsoft Türkiye, 10. yılında okul çağındaki binlerce öğrenciyi bilgisayarla tanıştırmak için Türkiye Bilişim Derneği desteğinde ‘Bilişim Kervanı” ile yola çıkacak. Bir eğitim otobüsü ve içinde bilgisayarların yer aldığı bir TIR’dan oluşan Bilişim Kervanı, Nisan – Eylül aylarında Türkiye genelinde 40 şehire yapılacak ziyaretlerle 400.000 kişiyi bilgi teknolojileriyle tanıştıracak.
Bilişim Kervanı, gidilen illerde okullara yakın meydanlarda kurulacak ve bilgisayar kullanmayı hiç bilmeyen çocuklar, eğitim otobüsünde 20 dakikalık bilgisayar temel eğitimine katılacaklar. Çocuklar, eğitim otobüsünde öğrendiklerini daha da geliştirmek ve farklı uygulamaları denemek için bilişim TIR’ındaki bilgisayarlarda eğitimlerine devam edebilecekler. Eğitim sonunda tüm çocuklara birer sertifika verilecek. TIR içinde ayrıca, halkın doğrudan etkileşim kurabileceği yeni teknoloji ürünlerine de yer verilecek.
Bilişim Kervanı projesiyle ilgili bilgi veren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Haluk Maga, Türkiye’de 10. yılını kutlayan Microsoft’un, pazara girdiği 1993 yılından bu yana, insanların potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak için Türkiye’nin bilgisayarlaşma sürecine ve bilgisayar okuryazarının arttırılmasına katkıda bulunduğunu belirtti. Microsoft’un Türkiye’deki gelecek 10 yılında da insanların gerçek potansiyellerini ortaya çıkaracak teknolojileri sunmaya ve bilgisayarlaşma sürecine destek olmaya devam edeceğini vurgulayan Maga, “Biz imkanlar sunulduğunda herkesin potansiyelini keşfedebileceğine inanıyoruz. Bilişim Kervanı da bu misyonla yola çıkıyor. 10. yılımızda, geleceğimiz olan çocuklarımıza bir hediye vermek için bilgisayarı Türkiye’nin her köşesine götüreceğiz” dedi.
Nisan-Mayıs-Haziran aylarında Anadolu’yu dolaşacak olan Bilişim Kervanı ilk etabını 27 Haziran’da Antalya’da düzenlenecek olan Microsoft Çözüm Ortakları Toplantısı’nda sonlandıracak. Yaz ayları boyunca İstanbul ve çevresindeki ilçeleri gezecek olan Bilişim Kervanı son olarak Eylül ayında İstanbul’da düzenlenecek Bilişim 2003’de yer aldıktan sonra turunu tamamlayacak.

Microsoft’un araştırma bölümündeki tek Türk

Microsoft’un araştırma bölümünde çalışan tek Türk, Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu Kıvanç Mıhçak adlı bir genç. ABD’nin University of Illinois, Urbana-Champaign’deki doktora eğitimi sırasında 2000 yılında Microsoft’ta yaptığı stajlar sırasındaki çalışmalarının dikkati çekmesi sonucunda, Kıvanç Mıhçak’a Microsoft’un araştırma bölümünde çalışması için teklifte bulunuldu. Başarılı Türk 2002 yılından beri burada çalışmalarını sürdürüyor.

Çoğul ortam güvenliğinde yenilikler peşinde
Microsoft araştırma bölümünde şifreleme ve korsanlığı önleme grubunda görev yapan Kıvanç Mıhçak’ın buradaki temel araştırma konusu çoğul ortam güvenliği. Özellikle işaretleme, bilgi saklama, veri gömme ve sayısal imza üzerinde çalışıyor. Bu konuda gerçekleştirilen çalışmaların, banknotlar içine gizlenen geleneksel işaretlemelerden yola çıkılarak yapıldığını belirten Mıhçak, “Tek farkı biz bunu sayısal sinyaller için yapmaya çalışıyoruz. Bu tip gizli bilgilerin sayısal görüntü ya da müzik üreticileri tarafından piyasaya sürdükleri ürünlerde kullanılması halinde ürünlerin yasadışı yollardan kopyalanması ya da çalınması engellenecektir” dedi.

Başarının sırrı
Bilkent Üniversitesi’ni fakülte ve bölüm birincisi olarak bitiren Kıvanç Mıhçak’ın tüm eğitim hayatı bir başarılar zinciri. İlkokulu Kayseri’de okuyan ve 1985 yılında Anadolu Liseleri sınavında Türkiye 11’incisi olarak Ankara’da Atatürk Anadolu Lisesi’ne giren Kıvanç Mıhçak’ın 1989’da Fen Liseleri Sınavı Türkiye 18’inciliği, Milliyet Bilgi ve Kültür Yarışması Türkiye 2’nciliği ve TÜBİTAK Matematik Türkiye’de 1’inciliği var. Mıhçak liseyi de okul birincisi olarak bitirdi. Başarısının sırrının, sevdiği işi yapmak ve yaptığından zevk almak olduğunu söyleyen Kıvanç Mıhçak, bu konuda ailesinin kendisine sağladığı ortam ve verdikleri desteğin de önemli bir yeri olduğunu vurguluyor ve Türkiye’de hem lise hem üniversitede aldığı eğitimin çok kaliteli olduğunu ABD’ye gittiği zaman gördüğünü belirtiyor.