Nisan 2005 Sayı: 115

Konular

Ne Alsak
Ayın ürünleri...

Elektronik imza, sertifika kurumlarını bekliyor
Telekomünikasyon Kurumu ve ilgili kurumlar tarafından tüm yasal düzenleme ve çalışmaları tamamlanan elektronik imzanın uygulamaya geçirilebilmesi için Sertifika Hizmet Sağlayıcısı kuruluş ve firmaların başvurusu bekleniyor.

Türkiye'de e-devletin kapısı aralanıyor
TBD'nin 7-9 Mart'ta düzenlediği e-Devlet Uygulamaları Konferansı ve Sergisi'nde Türkiye'nin e-devlet uygulamaları bütün yönleriyle ele alındı ve vatandaşlara tanıtıldı. Tartışmalardan artık e-devletin kapısının aralandığı, uygulamalar için hızlı harekete geçilmesi gerektiği vurgulandı.

e-Dönüşüm için birlikte çalışmanın esasları belirleniyor
DPT; e-Dönüşüm Türkiye Projesi Kısa Dönem Eylem Planı'nda yer alan “Birlikte Çalışabilirlik Esaslarının Belirlenmesi ve Rehber Yayımlanması” için rehberin taslağını kamuoyunun görüşüne açtı. Taraflar, görüşlerini 11 Mart 2004 tarihine kadar DPT'ye bildirdiler.

Telekom istihdam yaratıyor
Telekom sektörümüzdeki tüm bu gelişmeler, sektörü ve ihtiyaçlarını yakından tanıyan, sektördeki insan kaynağı yapısına hakim İK danışmanlarına olan ihtiyacı çoğaltmaktadır

Elektronik dünyası, yenilikçi ve yaratıcıları ödüllendiriyor
Elektronik sektöründe, dünya ile rekabet edebilen çağdaş ve güçlü bir sektörün gelişmesi vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren TESİD (Türkiye Elektronik Sanayicileri Derneği), bu alandaki projeleri destekliyor. Türk Elektronik Sanayi'nde yenilik ve yaratıcılık konusunda başarılı firmaların ve ürünlerinin kamuoyunda ve sektör içindeki farklı konumunu vurgulamak için; 1999'dan bu yana verilen “Elektronik'te Yenilikçilik-Yaratıcılık Ödülleri”nin, 2005 yılı çalışmaları başladı.

Yazılım sektörünün yeni meslek birliği; YESAM
YAZILIM üreticisi firmalar ve eser sahipleri tarafından kuruluş çalışmaları tamamlanan YESAM (Yazılım Üreticileri ve Eser Sahipleri Meslek Birliği) Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne resmi müracaatını yaptı.

Dünyadaki tüm 3N teknolojilerini destekleyen tek tedarikçi: Ericsson
Türkiye'de teknolojinin hedeflere ulaşması adına kurumlara ve son kullanıcılara sunduğu ürünler, hizmetler ve çözümler doğrultusunda haberleşme teknolojisinde gelişimin öncülüğünü yapan Ericsson, gelişmiş telekomünikasyon olanakları ve kullanıcı dostu uygulamalar ile telekom sektöründe öncü konumunu her geçen gün sağlamlaştırıyor.

“Platform 360” öncülüğünde hedef: 3 yılda 4'e katlanmış ihracat
Yeni açılımlarıyla Türkiye ekonomisinin büyümesini hedefleyen, bilgi teknolojileri pazarının alanlarında öncü sekiz şirketi güçlerini “Platform 360” çatısı altında birleştirdiler.

EDGE uyumlu yeni Motorola V547
Yeni Motorola V547, hayatı hızlandıran “EDGE” teknolojisi, ince düşünülmüş detayları ve fark yaratan akıllı tasarımı ile tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Alcatel Teletaş, telekom çözümlerini tanıttı
Alcatel Teletaş, zenginleşen yeni nesil teknolojiler ile telekomünikasyon dünyasındaki eğilimleri paylaşmak amacıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Nortel, IP temelli ses servislerini BlackBerry kurumsal platformuyla bütünleştiriyor
NORTEL ve Research in Motion (RIM), kablosuz yerel ağlar üzerinden Oturum Başlatma Protokolü (SIP) tabanlı kurumsal haberleşme sunmayı hedefleyen bir işbirliğine gittiklerini açıkladı.

Kendi kendinizin tarayıcısı olun
BİLGİSAYAR temelli tarama, İnternet'te yaşanan patlamanın andındaki güçtü. Ancak kaç kere İnternet temelli bilgi almak ya da İnternet temelli işlemler yapmak istediğinizde bir bilgisayar ya da PDA-avuç içi bilgisayar erişimine sahip olmadığınız ya da Wi-Fi kapsama alanı dışında kaldığınız durumlarla karşılaştınız?

Tamamen sektöre odaklı bir firma: NetOne Telekom
Netone Telekom Genel Müdürü Cem Çelebiler: “Netone Telekom, bu sektörde başarılı olabilecek oyunculardan bir tanesidir.”

OgerTelecom, Türk Telekom ihalesinde güçleniyor
BT'NİN uluslararası danışmanlık kolu BT Telconsult Ltd, Türk Telekom'un %55'inin blok satış yoluyla özelleştirilmesi için açılan ihalede destek vermek üzere OgerTelecom'la anlaşmaya vardı Türk Telekom'un %55'inin blok satış yoluyla özelleştirilmesi için açılan ihalede ön yeterlilik alan OgerTelecom, ihale hazırlık sürecinde destek almak üzere BT Telconsult'la anlaşmaya vardığını açıkladı.

McDonald's restoranlarında kablosuz İnternet keyfi
TÜRK Telekom'un şu anda Türkiye çapında kablosuz İnternet servis hizmeti verdiği 160 noktanın 80'ini McDonald's restoranları oluşturuyor.

Alocard indirimli ve kaliteli ses çözümleriyle ‘Alo' dedi
AVRUPA telekom arenasındaki tecrübe ve birikimini yurdumuza taşıyan Milleni.com Türkiye ile ülkemiz telekomünikasyon sektörünün yenilikçi firması Trendikom'un işbirliğiyle ülkemiz tüketicisine sunulan Alocard, yüksek kalitede ve en uygun fiyatla uzun mesafeli görüşme imkanı sunuyor.

“DR-Voice telefonun gücü”
İletikom, telefona cevap veren, telefonla sipariş alıp, müşterilere hizmet veren her çalışan için kısa pratik teknikler sunarak yetenekleri geliştiren, çalışan verimliliğini hızla arttıran “Dr.Voice Telefonun Gücü” eğitimlerini başlattı. Bu eğitimler ile müşteri odaklı çağrı yanıtlama verimliliğinin ve satış- destek performansının arttırılması amaçlanıyor.Genelde kurum ve kuruluşların telefonla iç ve dış müşterilere ulaşan çalışanları, özelde ise Çağrı Merkezi gruplarını hedeflemektedir.

Başarı'dan GSM telefon alan yaşadı!
“BaşarıLife” ile GSM telefonlar artık kullanım ömrü boyunca bakım onarım güvencesinde

Acil aramalar “212”de toplanacak
Telekomünikasyon Kurumu ve İçişleri Bakanlığı ortak çalışması ile acil aramaların tek bir numarada (212) toplanacak. Avrupa Birliği ile müzakere eşiğine gelen Türkiye'de acil numaraların tek bir numarada toplanması ihtiyaç haline gelirken, ancak Avrupa Birliği'nin tek bir numarayı zorunlu koşmadığı belirtiliyor.

UMTH'nin son adımı
UMTH Operatörlerinin hizmetlerini sunmaya başladıkları bugünlerde, “Last mile solutions” olarak adlandırılan, müşteri ile operatör arasındaki son adımı sağlayan cihazlar hayatımıza girmeye başladı. Bu tip ürünlerin başında da otomatik numara tuşlama ‘Auto Dialer' cihazları geliyor.

En iyi tasarım ödüllü monitör Türkiye'de
İŞ dünyasının en seçkin dergilerinden Business Week, 2004 En İyi Ürün Tasarımı ödüllerini açıkladığında, BenQ FP783 LCD monitör de kazananlar arasındaydı. Derginin diğer tasarım harikası olarak adlandırdığı; Chevrolet Super Spor Roadstar, Ford Cobra otomobiller, Nike'nin Slingshot Iron golf sopası, Radyolu bisiklet kaskı gibi ürünler arasında, BenQ FP783 LCD Monitör de yer aldı.

Koç Bryce eğitimleri ve Global Bilgi işbirliği ile kariyer ve iş olanakları
TEKNOLOJİ yazılımları eğitimlerinde Türkiye'nin tek kurumsal şirketi olan Koç Bryce, insan kaynakları alanında faaliyet gösteren İvme Danışmanlık ve Türkiye'nin en büyük çağrı merkezi şirketi Global Bilgi işbirliği ile Türkiye'de bir ilke daha imza atıyor: Çağrı Merkezi Akademisi. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla büyüyen çağrı merkezi pazarına nitelikli elemanlar yetiştirmek üzere kurulan Çağrı Merkezi Akademisi'nde eğitim alanlara hem kariyer edinme fırsatı hem de öncelikli iş imkanı sağlanacak.

Mobil telefon dünyasında yeni marka: Pantech
TÜRKİYE temsilciliğini Transteknik'in üstlendiği mobil telefon markası Pantech, Çin ve Rusya'dan sonra şimdi de Türkiye pazarında.

CeBIT 2005'te gözler ve kulaklar Motorola'daydı
Motorola Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen CeBIT 2005 fuarında yeni modellerini tanıttı.

Samsung'dan ‘Megapiksel' devrimi
Samsung Electronics, CeBIT 2005'te dünyanın 7 Megapiksel kameralı ilk telefonunu tanıttı.

Nokia kurumsal çözümler paketinde birbirinden farklı üç ürün: Yeni Nokia 6822, Nokia 9300, Nokia 9500
NOKIA, teknolojik özellikleri ile birer tasarım ve teknoloji harikası olan ürünleri Nokia9300, Nokia 9500 ve yeni Nokia 6822 ile iş dünyası kullanıcılarına kurumsal çözümler sunuyor.

Sony Ericsson telefonunuzdan alabildiğine yararlanmanız için geniş seçenekler sunuyor
SONY Ericsson'un 2005 yılı boyunca çıkaracağı yeni aksesuarlar sayesinde GSM telefonlarının uygulama ve kullanım alanları önemli ölçüde genişliyor. Bluetooth™ kablosuz teknolojisi ile evlerdeki ses ve görüntü sistemleriyle, geliştirilen yeni setler sayesinde ise taşınabilir sistemlerle ve araç içinde ahizesiz görüşme kolaylaşıyor.

Avrupa'nın yeni telekom altyapı sağlayıcısı
Avrupa'nın büyük operatörleri önyargının yersiz ve gereksiz olduğunu çok kısa süre içerisinde, gerekli teknik ürün ve fabrika testleri sonunda algıladılar ve bunun yararını son derece hızlı gördüler.

Siemens'ten geleceğe bir bakış
Siemens Komünikasyon Grubu bu yıl CeBIT'te prototip olarak üretilen mobil cihazlar ve ürün tasarımlarıyla geleceğin haberleşme vizyonunu sunuyor. Siemens'in tasarım ve yenilikler konusundaki başarısını gösteren, ev ve dış kullanımına yönelik cihazlar tüketicilere rahatlık ve farklı bir kullanım deneyimi sunmayı amaçlıyor. Siemens'in yenilikleri arasında etkileşimli ve kişisel spor arkadaşı ‘Runster' ile etkileşimli TV'yi GSM telefonlarına taşıyan ‘DVB-H' bulunuyor.

Ülkemizin ilk telekomünikasyon teknolojileri fuarı: Telekom Eurasia
“Telekom sektörü, Türkiye'nin büyük ve önemli sektörlerinden bir tanesi. Kendisini nerelerde temsil ediyor?”

Turkcell “EDGE” ile son sürat
Hızlı veri aktarımı ve İnternet'e ulaşımı sağlayan EDGE teknolojisi artık Turkcell abonelerinin hizmetinde. EDGE, hızlı veri aktarımını ve çoğul ortamı GSM telefonların ayrılmaz bir parçası haline getirecek.

TeliaSonera Turkcell'den ek hisse almak için Çukurova ile anlaştı
TeliaSonera Çukurova Grubu ile 3,1 milyar Dolar (21,8 milyar SEK) karşılığı %27,0 oranında Turkcell hissesine tekabül eden payı alarak TeliaSonera'nın Turkcell'deki doğrudan ve dolaylı toplam hissesini %64,3'e çıkarma konusunda anlaştı.

A short summary from Caspian Telecoms Conference & Exhibition 2004
Caspian and Black Sea Communication Ministers' and Telecom State Administrator and Organizer Body have congregated at the 3rd Caspian Telecoms Conference and Exhibition

Nextone
AS-CARRIERS implement VoIP and other real-time services networks, they are faced with a number of technical challenges including network security, signaling interworking and multivendor interoperability. NexTone leads the market in providing innovative solutions for these issues and enables carriers and other service providers to directly interconnect their networks with other SIP and H.323 based networks via IP.


Köşe YazarlarıFinans
İDEA, Ziraat Bankası için ağ üzerinden 11.728 kişilik sınav gerçekleştirdi

Denizbank ve Microsoft'tan “Gelecek projesi”

Çim Güzelaydınlı ikinci kez yönetim kurulu başkanı seçildi

Avrupa Ekonomisi'ne 50 milyar Euro'luk katkı artık hayal değil
Kartta şüpheli işlemlerde kısa mesaj ile uyarı

Kısa Haberler

Genelkurmay Başkanlığı Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgi Merkezi Açıklaması

AirTies, üniversiteleri geziyor

Almanya, 2006 FIFA'ya hazırlanıyor

Avea'dan avantajlı kontörlü yeni bir tarife

Öğrenci tarifesinde “Mobilöğrenci” ile sınırlar kalkıyor

Bilkom'un yeni Genel Müdürü Tansu Yeğen

Borusan Telekom Çukurovalı iş adamlarına hizmetlerini tanıttı

Fikri mülkiyet haklarının korunmasında yeni bir dönem başlıyor

Teknolojilerin buluşmasında Karel de yer aldı

Teknoloji Holding, CEBiT'de özgün ürünlerini tanıttı

Hobim bilgi İşlem A.Ş. ‘‘CASPIAN Telecoms 2005''de yerini alıyor

Cepkask hizmetinizde

İnternet'te güvenlik bilgilendirme toplantısı düzenledi

Microsoft'tan Datatraining'e bir unvan daha

Eutelsat 27 binden fazla terminalin haberleşmesini sağlıyor

HP'yi anlattılar, kazandılar

Index Grup'a prestijli bir ödül

SAP AG de Captaris RightFax'ı tercih etti

Geniş banda eşdeğer hızlarda mobil İnternet ve intranet erişimi

İşNet ve Ekonet İnternet paketleri artık PTT şubelerinde
Siemens SL65 Escada Denim and Diamonds
SKY bilgi paylaşımını sürdürüyor
Starbucks kafe'lerde kablosuz İnternet özgürlüğü
Bono'nun “Bir Milyon Ses” çağrısına destek
ONE Vakfı
Farklılaşma iddiası Web'de de sürüyor
Telsim faturalı hat abonelerinin desteği ile “Türkiye Ağaçlanıyor”
Telsim'den açıklama
Tesaş bilgi birikimini sektörle paylaşıyor
Daihatsu ile daha hızlı daha güvenli
Her çalışana özel asistan!
Sentim Teknoloji'de görev değişikliği

ANKARA
Haberler

Bilişime 500 milyon YTL’lik yatırım
Kablo TV’de yeni lisanlar verilecek
Bilim ve Teknoloji Kurulu geleceği planlıyor
Devlet Net kapısı ihalesine teklifler alındı
Bankalar Birliği’nin e-posta uyarısı
Eczacıbaşı Yazılım Fabrikası kuracak
Türk Ticaret Yasası değişiyor
MERNİS Projesi tamamlandı
İnternet Haftası 11-24 Nisan’da
Vergi beyannameleri İnternet’ten veriliyor
BİMY'12, Antalya’da yapılıyor
Microsoft, e-devlet altyapısına destek vermeye hazır


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar