Nisan 2006 Sayı: 127

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

MOBİSAD Murat Dursun yönetiminden vazgeçmedi
Yurt geneline yayılmış yedi şube ve 3048 üye işyeri ile mobil haberleşme sektörünün nabzını elinde tutan ve sektör politikalarının belirlenmesinde etkin rol oynayan MOBİSAD'ın (Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği) 5.Olağan Genel Kurulu, 26 Mart 2006 Pazar günü Ritz Carlton Otel'de gerçekleştirildi.

ITU'daki ülke etkinliğimiz artıyor
Geçtiğimiz ay, Dr. Ayhan Beydoğan'ın ITU Genel Sekreter Yardımcılığı'na adaylığı konusunda kısa bir söyleşi yaptık.

Devlet Kapısı projesi el değiştiriyor
- Dönüşüm İcra Kurulu'nun almış olduğu karar doğrultusunda özelleştirme öncesinde e-Dönüşüm Türkiye Projesi'nin önemli bir parçası olan e-Devlet Kapısı Projesi'ni üstlenen Türk Telekom projeyi yürütmekten vazgeçti.

Artık yüksek katma değerli teknoloji ürünlerini de ihraç ediyoruz
Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), telekomünikasyon alanında dünya pazarlarına yazılım, donanım ve tasarım ihracatı yapan 20 üyesini ilk kez biraraya getirerek basınla tanıştırdı.

Her türlü mobil haberleşme çözümünü kendimiz kurguluyoruz
Teknomart, "Mesaj Servisi" hizmeti ile kurumların kısa ve orta vadede gelir sağlayacağı mobil çözümleri günlük operasyonlarının bir parçası haline getirmeye devam ediyor.

Tek kutu, tam çözüm: Draytek Vigor 3300V
Birbiri ardına gelen yeni haberleşme teknolojileri ile birlikte bu teknolojileri destekleyen ve kullanmamızı sağlayan birçok yeni ürünle tanışma fırsatımız oldu.

'Geniş Bant telsiz erişim hizmetleri, ve yetkilendirmeler' masaya yatırıldı
Telekomünikasyon Kurumu ve Telekom Dünyası dergisinin ortak düzenlediği "Geniş bant telsiz erişim hizmetlerinin yetkilendirmesi ve teknolojik gelişmeler" konulu sempozyum, 3 Mart Cuma günü İstanbul Dedeman Hotel'de gerçekleştirildi.

Türkiye 3.Nesil teknolojisine hazır...
Telekomünikasyon Kurumu, üçüncü nesil (3N) GSM teknolojisi ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı'nın lisans verilmesi kararını almasını ve politikayı belirlemesini bekliyor.

Huawei, Türkiye'de 3N lisanslarını gözlüyor...
Çin Halk Cumhuriyeti'nin uluslararası telekomünikasyon firmalarından Huawei, Telekomünikasyon Kurumu'nun bu yıl vereceği 3'üncü nesille (3N) ilgili lisansları gözlüyor.

Değerini bilmemiz gereken fırsat: 'Kablolu Hizmetler'
Türkiye'de birbiri ardına önemli değişimler yaşanıyor. AB'ye üyelik müzakerelerinin başlamasından özelleştirmelere kadar birçok iyi haber alıyoruz.

E-kolay.net Kurumsal, elektronik ve haberleşme hizmetlerini anlattı
e-kolay.net Kurumsal, 7 Mart Salı günü BT Haber tarafından düzenlenen Veri Depolama ve Bilgi Yönetimi Toplantısı'nda Koza Plaza projesini tanıttı.

Tümü bir arada, Dünya'da ilk kez Callcium'dan
Arkadaşınızın yerini mobil telefonunuzdaki harita üzerinde görmek ister misiniz? Peki ya Atatürk Havalimanı'nın uçuş bilgilerini dakikası dakikasına takip etmek? Tek bir tuşla hamburger ve pizza sipariş etmeye ne dersiniz?

MNG Bank'a daha hızlı haberleşme altyapısı
Haberleşme altyapısını G.SHDSL (Simetrik Yüksek Hızlı Sayısal Abone Hattı) teknolojisiyle yenilemek isteyen MNG Bank, projeyi Arıtech ile yaşama geçirecek.

Türk mühendisler CeBIT fuarında
Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanıp geliştirilen GEEK modemler, sadece teknolojisiyle değil, çevreye duyarlı üretimiyle de 2006 CeBIT fuarında öne çıkan markalardan birisi oldu.

Altyapı işletmeciliği hizmeti lisansları verildi
Telekomünikasyon sektörünün serbestleşmesiyle birlikte, hizmete dayalı rekabetin yanısıra, altyapıya dayalı bir rekabet ortamının oluşturulması için altyapı işletmeciliğinin yeni girişimlere açılımını sağlamak üzere Telekomünikasyon Kurumu tarafından hazırlanan altyapı işletmeciliği lisansları verildi.

Avaya ve Juniper işbirliği kurumlara güvenli, güvenilir ve akıllı haberleşme sağlıyor
Avaya ve Juniper Networks, çok bölgeli kurumlara yönelik, standart temelli, güvenli, güvenilir ve akıllı haberleşme çözümleri sağlamak için beraber çalıştıklarını açıkladılar

Cisco Systems Türkiye'de heyecan verici değişim
Cisco Systems Türkiye Genel Müdürü Mete Kabatepe, Cisco Merkezi ve Doğu Avrupa Bölgesi İleri Teknolojiler Direktörü olarak atanırken, Telekom sektörünün yakından tanıdığı, deneyimli isim Erkan Akdemir, Cisco Systems Türkiye Genel Müdürlüğüne getirildi.

Türk Philips, Türkiye ile birlikte büyüyor
Türk Philips, Türkiye'de 75. faaliyet yılını kutladığı 2005 yılında, yüzde 20'lik büyüme beklentisi hedefinin üzerine çıkarak yüzde 26 oranında büyüdü.

Vestel markası, Türkiye saat dilimindeki ülkelerde var olacak
Türkiye'nin ve Avrupa'nın tek diz üstü bilgisayar üretimini gerçekleştiren ve dünyanın lider beyaz eşya markası Whirlpool ile iç pazar için satış anlaşması imzalayan Vestel Şirketler Grubu, bu başarısını Vestel Beyaz'ı halka açarak devam ettirmek istiyor.

Milleni.com 50 milyon dakikanın üzerinde trafik taşıma kapasitesine ulaştı
Türk Telekom ve Turkcell ile ara bağlantı sürecini tamamlayan Milleni.com Türkiye, 11 ilde 15 noktada hizmete soktuğu POP noktalarıyla bugün itibariyle ayda 50 milyon dakikanın üzerinde taşıma kapasitesine ulaşmış bulunuyor.

Doğan Telekom'dan AraKart ve Konuşan Kart'ta müthiş avantajlar
Doğan Telekom, AraKart International ve Konuşan Kart tarifelerini yeniden düzenledi. Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren yeni fiyatlandırmalarla AraKart %86'ya, Konuşan Kart ise %93'e ulaşan avantajlar sunuyor.

Danimarka'nın telekom ve kablo TV devi TDC'nin "triple-play" çözüm ortağı Alcatel oldu
Danimarka'nın en büyük telekom ve koblo TV operatörü TDC, Internet Protokol TV (IPTV) ve 'triple play' sunumları için Alcatel'i (Paris: CGEP.PA ve NYSE: ALA) seçti. Bu sayede TDC, Kuzey bölgesindeki izleyicilerine daha zenginleştirilmiş ortamlar sağlayarak kolay, kişiselleştirilmiş ve öngörülebilir hizmetler sunabilecek..

Ca'nın, "e-Devlet Kapısı" projesinde "Sistem Yönetimi ve Güvenlik" çözümleri
amu hizmetlerinin geliştirilmesi ve ortak bir platformda sunulması için Türk Telekom tarafından ihale edilen e-Devlet Kapısı projesinde Ca Güvenlik ve Sistem Yönetimi alanlarında geliştirdiği ürün ve çözümleriyle OYTEK'in yanında yer alacak.

Nortel, haberleşmeyi basitleştirecek tümleşik ofis çözümü sunuyor
Nortel, Microsoft Office System kurumsal uygulamalarını kendi ses teknolojileriyle bütünleştirerek kurumsal haberleşmeyi geliştiren tümleşik ofis çözümünü pazara sundu. Outlook, Word ve PowerPoint gibi uygulamalar, Microsoft Office Live Communication Server üzerinden Nortel'in ses teknolojileriyle bütünleştirildi.

Siz hiç Outlook'unuzdan telefonla konuştunuz mu?
Kuzey Amerika ve İngiltere'de İnternet protokolü(IP) üzerinden ses haberleşmesi uygulamaları alanında pazar ve teknoloji lideri MITEL, Microsoft işbirliği ile geliştirdiği yeni ürünü Live Business Gateway (LBG)'yi Türkiye kamuoyuna tanıttı.

Tam güvenlikli ilk USB sürücüsü piyasaya sunuldu
Kingston DataTraveler Elite-Privacy Edition, %100 gizlilik, taşıma esnasında donanım şifreleme özelliklerine ve ileri seviye güvenlik önlemlerine sahip.

enova: ile Net kapınız 'aranılır' olsun
E-iş teknolojileri uzmanı enova: sunduğu hizmetin kapsamını genişletmeye devam ediyor. Mondosoft firmasının Türkiye temsilciliğini üstlenen enova: artık tüm kurumsal Net kapılarına etkin ve uygun fiyatlı arama motoru çözümleri sunuyor.

Jabra'dan Dünya'nın ilk çok kapaklı Bluetooth ® kulaklığı
Bluetooth aksesuarları pazarının lideri Jabra, dünyanın ilk çok kapaklı Bluetooth kulaklığı BT160'ı stil ve tasarım tutkunlarının beğenisine sundu. 33 farklı ve birbirinden renkli kapağı ile teknolojiyi moda ile birleştiren Jabra BT160, her kıyafete ve her stile uyum sağlıyor.

RAZR V3'ten daha i'si RAZR V3i
RAZR V3, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de bir haberleşme ve tasarım efsanesine dönüştü. Birçoğuna telefondan daha fazlasını ifade etti, kendi hayran grubunu yarattı. Aylarca liste başı kaldı.

Türk telekom sektöründe olumlu gelişmeler
Türkiye ses pazarının öncü şirketlerinden Koç.net, ara bağlantı sözleşmesini imzalayarak B tipi operasyona geçen ilk alternatif işletmeci oldu.

3.2 Megapiksel kameralı Samsung P850
Samsung Electronics, 3.2 Megapiksel kameralı yeni P850 modelini Türkiye'de satışa sunuyor. Yeni telefonunun flaşlı kamerası ve otomatik netlik özelliği sayesinde, üstün kaliteli sayısal fotoğraflar çekilebiliyor. .

LG cep telefonları modacı Cavalli imzalı
LG, müzik dinleme telefonu U880'in, ünlü modacı Roberto Cavalli tarafından tasarlanan çok özel bir modelini piyasaya sundu..

Genpa'dan Nokia al, hafıza kartı okuyucu/yazıcı da senin olsun
Nokia, Genpa ile birlikte düzenlediği yeni bir kampanyayla Nokia 6630, 6680 ya da 7610 alanlara '23 in 1' Hafıza Kartı Okuyucu/Yazıcı hediye ediyor. Bu armağan sayesinde GSM telefon kullanıcıları, telefonları ile bilgisayarları arasında şarkı, görüntü ve video klip gibi her türlü veriyi transfer edebiliyorlar..

Walkman® telefon W810i ile düet
Sony Ericsson'un, Nisan ayında piyasaya sunulacak ürünü W810i ile Sertab Digital serisinin açılış konserinde, Türk müzik tarihinde bir ilk yaşanacak.


Köşe Yazarları

 


Finans
Deloitte'tan AB için "e-Vatandaşlık 2005 Kıyaslama Raporu"

Garanti Bankası, ITD ile üye iş yerlerine teknoloji ve hız sunuyor

Yapı Kredi ve Koçbank sahtecilik önleme çözümleri için KoçSistem'i seçti

Visa Europe'da yeni Başkan Peter Ayliffe


Kısa Haberler

Airties WAV-140 ile İnternet ve telefon artık bir arada

Anel'in ilk ürünü Dünya'da da ilk oldu

Aselsan'ın mali altyapısının SAP sistemine uyum çalışmaları tamamlandı

Avea, saha otomasyon çözümlerinde Nexus'la birlikte

İlk 'DigicomVision' açıldı

Türk Telekom müşterilerine yüksek performanslı geniş bant

Süper Kobra helikopteri ile macerandan maceraya koşuyor

Ağ varlıklarınız için basitleştirilmiş ve değeri arttırılmış koruma

Intel'den yüksek performanslı ve enerji tasarruflu işlemciler

Hızlı ve kolay kurumlu güvenlik ağı kameranız Digitus'dan

Koç.net'ten "Konuştukça Konuşturan" kampanya

Setkom'da yeni dönem

Tellcom'a altyapı işletmeciliği lisansı

Turkcell 500 operatörle dünyayı kapsıyor

Vodafone hisselerinde değer kaybı

Xerox, Türkiye çapındaki tüm iş ortaklarını İstanbul'da bir araya getirdi


ANKARA
Haberler

Ulusal Bilgi Toplumu Stratejisi Mayıs'ta açıklanacak
BTYK, Ulusal Yenilik Sistemi'ni tartıştı
Bilgi Toplumu, 'Evrensel Hizmet' kapsamında
Erzurum'da "Ticarette İmza" paneli yapıldı
Aselsan'dan yüzde 81 oranında kar payı dağıtımı
TürkTrust-Netsis işbirliği
Matematikçiler etkinliği
İnternet'te talih oyunları yasaklandı
OGS'ler PTT'den de alınacak
Posta sektörüne "Üst Kurul" geliyor
Milli Eğitim'de e-yatırım dönemi
Kültür Bakanlığı'ndan "Üç Boyutlu Sanal Müzeler"
Software AG'den kamuya süreç yönetimi ipuçları
Logo, 'Unity On Demand' ile dünya pazarında


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar