Nisan 2008 Sayı: 151

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Sanayi Bakanlığı'nda işler e-imza ile yürüyor…
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'nün Ocak 2008'de başlattığı uygulama ile işlemlerin, elektronik imza kullanılarak, bakanlığın Web sayfası üzerinden çevrimiçi olarak yapılabildiğini bildirdi.

Savunmada, yabancıya bağımlılık azaltılmaya çalışılıyor
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, savunma sanayimizin yabancılara bağımlılıktan kurtulması için güçlü ve kendine yeterli bir hale gelmesi gerektiğini; TSK'nın ihtiyaçlarını mümkün olduğu ölçüde yurtiçi firmaların ana yükleniciliğinde tedarik etmeye çalıştıklarını söyledi.

Sun Microsystems, Symantec ve Deloitte'tan BT uyumluluğu ve güvenlik semineri
Sun Microsystems, Symantec ve Deloitte'in “BT Uyumluluğu ve Güvenlik” seminerinde kurumlara düzenlemenin iş süreçlerindeki yeri ve önemi, düzenlemelere hızlı yanıt verebilmek için kurumların yapmaları gerekenler ve bu yatırımların kendilerine sağlayacağı yararlar hakkında bilgiler verildi.

IBM veriyi ışık kullanarak iletmeyi başardı
Yeni teknolojiyle 5.000 video dosyası, 1 ampulün tükettiği enerji kullanılarak 1 saniye içinde transfer edilebilecek.

Bugünün ve geleceğin kart teknolojileri Cardist'te görücüye çıkıyor
Bu yıl 10-12 Haziran'da Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Seri Sarayı'nda düzenlenecek olan Cardist Kart Teknolojileri Fuarı'na ilgi büyüyor.

Teknoloji suçları açığa çıkıyor
Teknolojinin hızla gelişmesi ve yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile bir zamanlar bir odanın içine ancak sığdırılabilen bilgisayarlar artık avucumuzun içini dolduracak kadar küçüldüler.

Gönen Orhan: “Ceren Tanıtım, Sanal Müzeler Projesi ile dünyada bir ilke imza attı”
Ceren Tanıtım ve Kelkit Havzası Kalkınma Birliği işbirliğiyle hayata geçirilen “ Sanal Müzeler Projesi” 360 derece video tur, çevrimiçi fotoğraf satışı, üç boyutlu fotoğraf ve envanter özelliklerini bir arada sunan dünyanın ilk Sanal Müzeler Projesi olarak dikkat çekiyor.

TÜBİSAD “Bilişim Çözümleri Platformu” İstanbul'da düzenlendi
Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından 13-15 Mart 2008 tarihleri arasında düzenlenen Bilişim Çözümleri Platformu, Wow İstanbul Yeşilköy'de yapıldı. Bilişim çözümlerini, bu çözümlere ihtiyaç duyan firmalarla buluşturmayı amaçlayan Bilişim Çözümleri Platformu'nda TÜBİSAD tarafından ziyaretçilere, amaç ve istekleri doğrultusunda kurulan stantlarda danışmanlık hizmeti de sağlandı.

AirTies yurtdışı satışla büyüyecek
AirTies Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi, 2008'de yurtdışına yapacakları yeni nesil ürün satışlarıyla büyüyeceklerinin altını çizerek, Türkiye'de de yeni nesil ürünlerde bir büyüme yaşayacaklarını ve 2008'de 15 ila 20 milyon Dolar'lık bir satış gerçekleştireceklerini bildirdi.

En büyük Teknosa mağazasına görkemli ve indirimli açılış
Adana CarrefourSA Alışveriş Merkezi'nde kapılarını açan Türkiye'nin en büyük Teknosa mağazasının resmi açılışı, Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane 'nin ve Adanalı ünlü isim Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in katılımıyla görkemli bir törenle yapıldı. Açılışa özel olarak düzenlenen indirimler ve ay yıldız forma hediyeleri, Adanalıların yoğun ilgisiyle karşılandı.
Açılış törenine yoğun ilgi gösteren Adana halkı, Türkiye'nin en büyük Teknosa mağazasının açılışını coşkuyla kutladı.

“Türkiye Vodafone Vakfı” resmen kuruldu
Tüm dünyada hizmet verdiği ülkelerde kurduğu yerel vakıflarla, sosyal alanda da somut katkı sağlayan Vodafone, Türkiye Vodafone Vakfı'nı kurmanın heyecanını yaşıyor.

Turkcell ve RIM Blackberry Pearl 8120 akıllı telefonu satışa sundu
Turkcell ve RIM Türk müşterilerini son teknoloji akıllı telefonlarla buluşturmaya devam ediyor. Wi-Fi bağlantılı, 2 Megapiksel sayısal kameralı ve kullanımı çok kolay bir klavyeye sahip Turkcell logolu BlackBerry Pearl 8120 satışa sunuldu.

Nortel, kablosuz servis sağlayıcılar için geleceği daha ekonomik hale getiriyor
2N/3N-3. Nesil ses ağı üzerinden kontrol edilen sektörün ilk WiMAX VoIP aramasını sunuyor.
Nortel, mevcut ağ düzenini değiştirmeden, gelişmiş ses ve veri özellikleri sunmak isteyen kablosuz servis sağlayıcılar için, sektörde bir ilk olan WiMAX VoIP çözümünü “Mobil Dünya Kongresi”nde sergiledi. Bu çözüm, GSM/UMTS çekirdek ağı kullanarak 4N WiMAX erişimi sağlamakta ve VoIP özelliği sayesinde operatörlere maliyet etkin bir çözüm sunmakta.

Alcatel-Lucent forumu dönüşüme kilitlendi
Paris – 20-21 Şubat 2008. Alcatel-Lucent kurum ve kuruluşların haberleşme ortamlarına ilişkin tüm teknolojileri, ürün ve servisleri kapsayan ve bu yıl 20-21 Şubat tarihleri arasında 18inci kez düzenlenlediği ALCATEL-LUCENT Enterprise Forum 2008 başlıklı etkinliği çerçevesinde dünyanın her yanından gelen konuklarına 60'ın üzerinde konferans, 65'in üzerinde canlı tanıtım, tartışma platformları, fuar ve ilişki kurma (networking) ortamları ile yüklü bir program sundu.

Samsung'dan mükemmel performans ile şıklığın yeni buluşma noktası: Yeni J700
Tasarımları ve teknolojisi ile her zaman fark yaratan GSM telefonunun lider markalarından Samsung; sayısal görüntüleme, müzik ve şıklığı yeni J700 telefonunda birleştirirdi. J700 GSM telefonları, minimalist tasarımı ve kaydırmalı kapağı ile her zevkten kullanıcıya hitap ediyor.
Krom, Gümüş, Altın ve Kristal Mavi olmak üzere dört ayrı renk seçeneği olan bu model tasarımının yanısıra, çok yönlü çoklu ortam özellikleriyle de tüketicilerin her türlü beklenti ve ihtiyaçlarını karşılıyor. Ayrıca 1.3 Megapiksel kamerası ile her anı ölümsüzleştirme imkanı sağlıyor. J700'ün özellikleri bununla da kalmıyor. 15 MB'lık hafızası sayesinde sadece resim değil, önemli belgelerin de istenilen her zaman avucunuzun içinde ve tek tuş kadar yakın olmasını sağlıyor.

Motorola taşınabilir şarj ünitesi P790 ile kesintisiz haberleşme
Motorola tarafından her zevke hitap edecek şekilde tasarlanan Motorola P790 taşınabilir şarj ünitesi sayesinde artık telefonunuzu her yerde şarj edebileceksiniz.

Nokia ve Microsoft Silverlight için el sıkıştı
Nokia, Symbian işletim sistemli tüm mobil cihazları Microsoft Silverlight teknolojisini kullanacak. Bu gelişmeyle, uygulama geliştirme uzmanlarına, Symbian60 lisans sahiplerine ve bütün sektöre, önemli iş fırsatları ve ek geliştirme seçenekleri sunulacak .

Sony Ericsson'dan yasal müziğe destek
Sony Ericsson, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, Türk pop ve rok müziğinin en sevilen 18 isminin en son albümlerinden seçilen tam 100 şarkıyı, Walkman telefon W880'e yükleyerek, bir müzik paketi oluşturdu.

ZTE 3. Nesil cihazlarda dünya lideri olma yolunda
Çin'in telekomünikasyon, özellikle de mobil teknolojilerdeki lider kuruluşu ZTE, dünyadaki pazar payını gittikçe artırıyor. Uluslararası alanda en çok tanınan Vodafone, Hutchison, France Telecom, British Telecom, Telecom Italia Mobile (TIM) ve Sprint Nextel gibi operatörlerle işbirliği içinde olan ZTE, aralarında ABD, Büyük Britanya, Fransa, Avustralya, İtalya, Kanada ve Hindistan'ın bulunduğu ve sayıları 70'i aşkın ülkede, bugüne kadar 70 milyon üzerinde mobil cihaz sattı.

Test Merkezi
Operatörlerin şebeke içi görüşmelerde sunduğu avantajlı tarife fiyatlarını, diğer operatör veya sabit hatlar arandığında uygulamaması nedeniyle, birçok mobil telefon kullanıcısı iki hatta üç operatörün SIM kartını beraberinde taşıyor.

Avea, “Kırmızı Kuşak” programı ile 500 genci geleceğe hazırlıyor
Avea geliştirdiği “Kırmızı Kuşak” projesiyle hem gençleri hem de kendisini geleceğe hazırlıyor. “Kırmızı Kuşak” programı çerçevesinde belirlenen 500 genç, İdeavea ile yenilikçi ve yaratıcı projeler geliştirirken, Kampavea kampında örnek vakalar üzerinde ekip olarak yaratıcı çözümler üretecek.

Türkçe kısa mesajda Vodafone IT Hizmetleri'nin yeri
Vodafone IT Hizmetleri, Telekomünikasyon Kurumu'nun da desteğiyle, Dünya GSM Birliği GSMA'nın Türkçe harflerin GSM standartlarına eklenerek 7 Türkçe karakterin (ş, Ş, ğ, Ğ, ç, ı, İ) mobil telefonlarda tanınması yönündeki kararına, önerdiği teknik çözümlerle katkı sağladı. Atina'da geliştirilen çözüm önerisi, 5-6 Mart'ta Meksika'da düzenlenen 3GPP (3rd Generation Partnership Project) Genel Kurul toplantısında kabul edildi.

Türk Telekom'dan müşteri memnuniyeti politikası
Türk Telekom'un orta ve üst düzey yöneticileri için düzenlediği "Müşteri İlişkileri Yönetimi Vizyon ve Strateji" toplantısının konuğu, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) alanında lider otoritelerden biri olarak gösterilen Peppers & Rogers Group Kurucu Ortağı Don Peppers oldu.
13 Mart 2008 tarihinde Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany ve Don Peppers basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Turkcell müşterileri ayrıcalıklarla dolu 2 dünyayla tanışıyor:
Turkcell Platinum ve Turkcell Gold

Turkcell, müşterilerine tercihleri doğrultusunda, kişiye özel ve ayrıcalıklı Gold ve Platinum dünyasının avantajlarını sunmaya başlayacak. Turkcell Gold ve Turkcell Platinum müşterileri kendilerine özel sunulan ayrıcalıklardan faydalanacak.
En fazla yerde açık ara en kaliteli haberleşmeyi sağlayan Turkcell, hayatın her alanında müşterilerine faydalar sağlamaya devam ediyor. Turkcell, bu amaçla yeni bir uygulama başlatarak, müşterilerine daha iyi hizmet vermek, Turkcell faydalarını doyasıya yaşatmak için Turkcell Gold ve Turkcell Platinum dünyalarını oluşturdu.

Türksat 3A göreve hazır
Türkiye'nin uydu haberleşme kapasitesini yüzde 50 artıracak Türksat 3A uydusu, fırlatılacağı Fransız Guyanası'ndaki Kourou Uydu Fırlatma Bölgesi'ne ulaştı.

Mio kişisel yön bulma cihazları ile yaşam daha da keyifli
Mio'nun en yeni modellerinden C520 yön bulma cihazı, son teknoloji olan SiRF starIII 20 kanallı GPS uydu alıcısıyla size yol boyu sesli ve görüntülü yönlendirme yapabilmesinin yanısıra, Bluetooth özelliği sayesinde de GSM telefonunuzla eller serbest ahizesiz görüşme yapabilme imkânı sağlıyor.

AirTies televizyonun kurallarını değiştiriyor
AirTies ile televizyon yayını İnternet'ten gelecek, evin içinde tek tuşla dolaşacak.
AirTies, evdeki mevcut televizyonların İnternet üstünden yayınları almasını sağlayan ve isteğe bağlı program izlemeyi mümkün kılan IPTV alıcısını üretti. AirTies, tamamen yerli kaynaklarla gerçekleştirilen ve M-140 adı verilen kutusuyla önce Rusya, ardından Avrupa ve ABD pazarına girecek.

Avrupa, geniş bant İnternet'te rekabeti tartışıyor, Türkiye geride kalmaya devam ediyor
Geniş bant pazarının %20 yaygınlık oranına ulaştığı Avrupa'da ECTA, Avrupa Komisyonu'nu, rekabeti arttıracak yasal düzenlemeleri yapmaya çağırdı. Geniş bant İnternet erişim yaygınlığı %5 olan Türkiye'de ise ne rekabet yaşanıyor, ne de konuya ilişkin yasal düzenlemeler yapılıyor.

Eurasia Com conference delivers high-value networking and business
information for the region's telcos

Over 350 telecoms industry executives gathered in Istanbul Turkey , 1-2 April.
For the second year running, the city hosted Info rma Telecoms & Media's
Eurasia Com conference and exhibition, the annual meeting point for operators and other telecommunications value chain participants from Turkey , the
Caspian region and Central Asia
.

CASPIAN TELECOMS 2008 Telekomünikasyon sektörünün devlerini buluşturdu
2008' in en önemli uluslararası Telekomünikasyon Zirvelerinden biri olan Caspian Telecoms Konferansı Telekomünikasyon Sektörünün devlerini bir araya getirdi. Bu yıl 7. si düzenlenen konferans 17-18 Nisan 2008 tarihleri arasında İstanbul Hilton Hotel'de gerçekleştirildi.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 


Finans
TMT sektörü güvenlik alanında daha fazla yatırım yapmalı
Garanti ödeme sistemleri Türkiye'nin ilk “Çoklu ortam PINPAD” uygulamasını Ingenico Türkiye ile başlattı
MasterCard'tan Milli Takımı Tribünde Destekleme Şansı
Manchester City taraftarları “Dokunup Geçiyor”
Üstün Uygulama Ödülü Global Bilgi'nin
Index Grup'tan üç işlevli Ticari Kart
VeriFone'un Wi-Fi çözümleri, Divan Restoranları'na girdi
VeriFone Akbank işbirliği

Kısa Haberler

Telekom sektörünün devlerini buluşturan zirve

Ulaştırma Bakanı Nortel Netaş'ı ziyaret etti

Avea'dan Fenerbahçe Futbol Takımı'na “Hep Destek Tam Destek”

Kcell ve Ericsson, 2000. baz istasyonunu kutluyor

Ericsson 2008 Pekin Olimpiyatları'nı İnternet tabanlı kişisel çoklu ortam haberleşmesiyle destekliyor

Exim Genel Müdür Yardımcılığı görevine Atacan Önen getirildi

Çiğdem Atalay, Fujitsu Siemens Computers Pazarlama ve İletişim Müdürü

Intel'de 67 ülkenin satış yönetimi Ege Ertem'e emanet

Millenicom aboneleri kendi aralarında dakikası 5,8 Yeni Kuruş'a konuşuyor

Motorola'dan WiMAX ve Mobil Haberleşme Araçları için Yönetim Sistemi

OYTEK, “ODTÜ Teknokent Şubesi”ni hizmete açtı

Superonline'dan ucuza konuşma numaranız: “1099”

Teknosa, AirTies satışında ciro lideri oldu

Tellcom, Sabancı Telekom'un altyapısını devralıyor

TTNet Wi-Fi Kablosuz İnternet servisi ile İnternet her yerde sizinle

Kıbrıs'ta KKTCell ile 3. Nesil mobil haberleşme dönemi başlıyor

Turkcell'den İnternet'i içinde özgür bilgisayar

ZyXEL'e çevre ödülü
Dünya ne konuşuyorsa Cardist'te
NeuroKernel ile İstemci/Sunucu Mimarisinde Devrim

ANKARA
Haberler
ARGE destekleri yürürlükte
ARGE personeli vergi avantajından yararlanacak
Sigorta primini Maliye Bakanlığı karşılayacak
Kırsal kesimdeki 17 bin 500 okula bilgisayar
DPT, yeni KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı hazırladı
TÜBİTAK’tan, 20 bilim insanına burs
Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri Çeşme’de yapılıyor
”Türkiye’de bilgisayar oyunu sektörü yok”
36 milyar Dolar’lık pazar
”İnternet Yasakları Türkiye’ye Zarar Veriyor!”
PARDUS’tan öğrencilere “Yaz Stajı” fırsatı
EĞİTEK, Cisco Eğitim Merkezi’ni açtı
Havelsan ve Aselsan işbirliği
Oracle’ın yeni veritabanı 11g Ankara’da tanıtıldı
1977’den 2008’e uzanan bir yaratıcılık öyküsü
Datagate, iki yeni markayla güvenlik pazarına giriyor
Uluslararası Teknoloji ve Kalite Ödülü Çözüm Bilgisayar’ın


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar