Test Merkezi

 

Çift SIM kart teknolojili mobil telefonlar

Operatörlerin şebeke içi görüşmelerde sunduğu avantajlı tarife fiyatlarını, diğer operatör veya sabit hatlar arandığında uygulamaması nedeniyle, birçok mobil telefon kullanıcısı iki hatta üç operatörün SIM kartını beraberinde taşıyor.
İçinde önemli bilgilerin yer aldığı kartlar kayboluyor ya da sürekli çıkarılıp takıldığı için zamanla hasar görüyor. Bu sıkıntının farkına varan telefon üreticileri iki SIM kartın aynı anda aktif olarak çalışabildiği mobil telefonlar üretiyorlar.
Genelde Çin ve Tayvan gibi ülkelerde üretilen çift SIM kart teknolojili telefonlar, Türkiye piyasasında da bir yılı aşkın süredir birçok marka ve model seçenekleriyle raflarda yer bulmakta. Telepati dergisi olarak Test Merkezi'mizde; Türkiye pazarında satışa sunulan Twinsim, NG Mobile NG-622, Dual Infinity DS 7700, Day Mobile B889 ve General Mobile DST-33'ü sizler için test ettik.

Twinsim - Dokunmatik ekran ile farklı bir deneyim
Smile'ın Türkiye pazarında satışa çıkarttığı yeni mobil telefonu Twinsim, beraberinde bir adet şart cihazı, bir adet USB veri kablosu ve bir adet kulaklıkla birlikte geliyor. Cihaza iki SIM kartı yerleştirdikten sonra, genelde mobil telefonların nümerik tuş takımlarının hemen üzerinde görmeye alışık olduğumuz dolaşım tuş takımı bölümünde, tam ortadaki uzun tuşa basarak telefonu açıyorsunuz.

Aramada kolaylık sağlayan tuşlar
Herhangi bir yeri aramak istediğinizde; tuş kilidi yokken, ekrana (parmağınızla ya da ürünün kalemi ile) dokunarak, dokunmatik tuş takımını görüntüye getirebilirsiniz. Numarayı tuşladıktan sonra aramada hangi operatörü kullanacağınızı dokunmatik ekranda bulunan I ya da II'yi kullanarak veya telefonun tuş takımında bulunan I ve II tuşlarını kullanabilirsiniz. Bu kullanıcı için gerçek anlamda bir kolaylık. Aramayı sonlandırmak için telefonun ortasında bulunan açma kapama tuşunu kullanıyorsunuz.

Ses kalitesi
Arama esnasındaki ses kalitesi beklendiği kadar iyi değil, gürültülü bir ortamda (sokak, cadde, toplu taşıma aracı) normal duyma yeteneğine sahip bir kullanıcı, ancak telefonun hoparlörünü kulağına tam olarak yapıştırdığında ve belki bir parmağı ile diğer kulağını kapadığında sesi alabiliyor. Aynı durum karşı taraf için de geçerli. Cihazın üzerinde sahip olduğu mikrofon sesi karşıya nispeten az iletiyor ve bu durumda biraz yüksek sesle konuşmanız gerekiyor. Aramayı ürünle beraber gelen mikrofonlu kulaklık ile gerçekleştirdiğinde gelen ve giden ses kalitesi oldukça başarılı.

El yazısı ile mesaj yazma deneyimi
Kullanıcı mesaj yazmak istediğinde, mesajlar bölümüne girerek tuş takımlarıyla rahatlıkla mesaj yazabiliyor, ancak Twinsim sahip olduğu dokunmatik ekran sayesinde, el yazınızı kullanarak mesaj yazma imkanı sağlıyor. Ekrana yazdığınız karakterleri rahatlıkla tanıyabilen telefon, kısa mesajı daha eğlenceli hale getiriyor.

Fotoğraf kalitesi
Türk telefon kullanıcıları, genelde bir GSM telefonu konuşmak ve kısa mesaj göndermek dışında en çok fotoğraf çekmek satın alıyorlar. Twinsim 2 milyon piksel boyutta resim çekebilen, harici bir flaşı ya da fotoğraf lambası olmayan bir kameraya sahip. Telefonun işletim sisteminde yer alan kamera yazılımı birçok çekim ayarına ve aracına sahip. Ancak bu ayarları ne kadar kurcalarsanız kurcalayın, kalitede çok fazla başarı sağlanamıyor ve tahmin edeceğiniz üzere ürünün kapalı ortam fotoğraf kalitesi diğer ürünlerin çoğunda olduğu gibi iyi değil. Güneşli ve bol ışıklı ortamda çekilen resimlerde de kalite çok yükselmiyor. Resim kalitesi, telefon ekranında fazla belli olmuyor ancak bilgisayar ortamında gerçek ortaya çıkıyor.

MicroSD kart almalı
Günümüz mobil telefonlarının olmazsa olmazlarından birisi de MP3 oynatıcı desteği. Twinsim ile standart müzik dosyalarını oynatabiliyorsunuz ve telefonun ayarlar menüsünden Rock, Pop, Classic gibi standart eşitleyici ayarlarından kulağınıza hoş geleni seçip, uygulayabiliyorsunuz. Ancak ürünün sahip olduğu 2MB'lik dahili hafızası ile bunları yapmak imkansız. Ürünü bayiden satın aldığınızda yanında bir de MicroSD hafıza kartı almanız gerekiyor.

Kolay uyumlaşıyor ancak yazılım güncellemesi gerek
Twinsim GPRS ve WAP servislerini destekliyor. Telefonu aldığınızda sahip olduğunuz operatörün bağlantı ayarları otomatik olarak yüklenmiş olarak geliyor ve kullanıcıyı ayar problemiyle uğraştırmıyor. Ancak birkaç dakikalık GPRS bağlantısı sırasında Twinsim'in donması, ekranının kararması ya da kapanıp baştan açılması yazılım güncellemesinin gerektiğinin bir işareti. Twinsim, USB kablosu kullanarak, herhangi bir sürücü yazılımı olmadan ve tak-kullan özelliği sayesinde Windows işletim sistemi ile sorunsuz şekilde uyumlaşabiliyor.
Ortam uygulamaları olarak oyunlar, ajanda, alarm, takvim, dünya saatleri ve hesap makinesi gibi standart araçlara sahip olan Twinsim'de dikkat çekici özelliklerden biri de aynı operatörün SIM kartlarını telefona takılınca ortaya çıktı. Testte; bir operatöre ait iki hat, sinyalin dışarıya oranla biraz daha az olduğu bir kapalı ortamdaki telefonda kullanıldı. Aynı operatöre sahip iki SIM kartın çekiş güçleri birbirlerinden bir ya da iki basamak farklı oluyordu. Ayrıca, bir hattın sinyali ekranda iki ya da üçüncü basamaktayken, diğer hat birkaç kez servis dışı kalabiliyor. Twinsim; Turkcell-Avea, Turkcell-Vodafone, Vodafone-Avea eşleştirmelerinde hiçbir sorun çıkarmadı.

Şarj süresi
Twinsim'i çok yoğun kullanmamanız halinde 2 günde bir şarj ederek kullanabilirsiniz.
Üründe; ekranın en alt satırında, cihazın daha seri kullanılması için 5 adet kısa yola yer verilmiş. Kaleminizle bunlara dokunduğunuzda menüler hemen açılıyor ve zamandan tasarruf sağlanıyor ancak bu kısa yol satırı ışığını tuş takımlarından ve çok zayıf bir şekilde alıyor.
Sonuç olarak; ülkemizde sadece Twinsim adıyla ve 424YTL'lik fiyat etiketiyle satılan ürünün, yurt dışı piyasalarda Twinsim66 adıyla bir üst sürümü daha bulunmakta.

NG Mobile NG-622 - Kayar kapaklı tasarım
NG Mobile NG-622 metalik tasarımı, eğimli kesimleri parlak ve ayna gibi yansıtıcı kaplamalı kayar kapaklı telefon kasasını çift SIM kart teknolojisi kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Çift SIM kartlı GSM telefonlar içinde şu an için nadir olarak rastladığımız kayar kapaklı tasarım, ilk görünüşte oldukça çekici görünüyor.

Kayar kapak tasarımında kullanım rahatsızlığı
Telefonun 65 bin renk destekli 2 inçlik ekranını, çağrı, seçim ve yönlendirme tuşlarını barındıran üst kasa hafifçe yukarıya doğru itildiğinde üzerinde nümerik tuş takımını barındıran alt kasa ortaya çıkıyor. Nümerik tuşların bulunduğu bölüm oldukça derinde kalıyor ve tuşlara basarken zorluk yaşanabiliyor aslında tasarımda yaşanan en büyük problem, “1, 2, 3” tuşlarının yüzeylerinin neredeyse yarısının, üst kasanın alt tarafında kalıyor olması. Özellikle mesaj yazarken sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Güçlü şebeke ve uzun kullanma süresi
NG-622 iki hattı da aktif ve sorunsuz kullanabiliyor ve şebeke problemi yaşanmıyor. Görüşme sırasındaki giden ve gelen ses kalitesi normal düzeyde. Bekleme süresi 160 saat civarında olan ürün, sağladığı yaklaşık 5 saatlik konuşma süresi ile oldukça başarılı bir güç kullanımına sahip.

Mükemmel eşleşme
NG-622 kişisel bilgisayarınızla uyumlu şekilde çalışıyor. Windows XP ve Windows Vista işletim sistemlerine herhangi bir ek yazılım yüklemeden, USB kablosu takıldığında, otomatik olarak tanınan telefonun kamerasını bir Web kamera ya da hafızayı harici bellek olarak kullanabilir ve USB bağlantı noktasından şarj edebilirsiniz. Bluetooth desteği sayesinde diğer mobil ürünlerle de veri alışverişi yapabilirsiniz.

Kolay kullanım ve çok kısıtlı hafıza
Telefonun menüsü kullanıcı dostu bir ara yüze sahip. Menüden tüm uygulamalara seri ve sorunsuz şekilde ulaşabiliyorsunuz. Kullanışlı ve basit uygulamaları hafızasında barındıran ürün, çok iyi ses kalitesine ulaşamayan ancak farklı ekolayzır ayarlarına sahip bir MP3 oynatıcıya sahip. Oynatıcı sayesinde standart müzik keyfi yaşayabilirsiniz. Video oynatıcı uygulamasıyla MPEG4 ve 3GP biçimindeki videoları izleyebilirsiniz. Bütün bunları yapabilmeniz için öncelikle bir MicroSD kart edinmeniz gerekiyor. Çünkü telefon sadece 2MB'lik bir hafızaya sahip.

Görüntü kalitesi iyi değil
NG-622'nin 2 milyon piksellik kamerası hem gündüz hem de gece çekimlerinde çok iyi sonuçlar vermese de, çift SIM kart teknolojili ürünler arasında standartların altına inmedi. Video kaydı da yapabileceğiniz kameranın yazılımı standart fotoğraf almanın yanında değişik ışık ve çekim seçeneklerinde görüntüleme imkânı sağlayan araçlar içeriyor.

GPRS ve uygulama desteği
NG-622'nin GPRS desteği sayesinde e-postalarınıza erişebilir, fotoğraf veya video mesajlarınızı MMS/ÇOMS-Çoklu Ortam Mesaj Servisleri veya e-posta yolu ile paylaşarak her an iletişimde kalabilirsiniz. Kara Liste özelliği ile, istemediğiniz kişilerin telefon numaralarını telefonunuzdaki kişi engelleme listesine ekleyerek, onların size ulaşmasını engelleyebilme şansına sahipsiniz.
Profil ayarlarında bulunan uçuş seçeneğini kullanarak, görüşme yapamasanız da telefonunuzun video ve müzik çalar, İnternet kamera, ses kayıt, video kayıt, fotoğraf çekme gibi çoğul ortam özelliklerinden faydalanabilirsiniz.
NG-622 gösterişli, deri bir ürün kutusunda geliyor. Kutunun içinden telefonla kullanmak için ihtiyacınız olan her türlü aksesuar çıkıyor: 2 adet batarya, elektrik adaptörü, araç şarj adaptörü, stereo kulaklık ve USB kablo.
Sonuç olarak; NG-622, kayar kapak tasarımdaki tuş takımı düzensizliği dışında, günümüzün standart mobil telefon uygulamalarını içeriğinde sunan, çift SIM kart teknolojisini kusursuz olarak destekleyen ve satın almanızı önerebileceğimiz bir cihaz. Ancak satın alma konusunda, ortalama 450-500YTL'lik ücreti ürünün içeriğinden çok tasarımı için ödeyeceğinizi hatırlatırız.

Dual Infinity DS7700 – Şık tasarım ve problemsiz kullanım bir arada
Dual Infinity DS 7700 gövde (ön ve arka olmak üzere) siyah renkli plastikten imal edilmiş. Çift SIM kartlı ürün için yeterince ince olduğu söylenebilir.
Üst yüzde (176x220) piksel ekran, alt bölümde fonksiyon tuşları, yön bulma tuşu ve sayısal tuş takımı yer almakta.
Üstten bakıldığında, sol tarafta telefonun sesini açıp kapatmaya yarayan tuşlar bulunuyor. Sağ yanda ise şarj yuvası ve müzik dinlemenizi sağlayan tuşlar var. Arka yüzünde de, benzerlerinde olduğu gibi 2 milyon piksellik kamera bulunuyor.

Kullanıcı dostu kullanım
DS 7700'ün tuş takımı kolay kullanım için elverişli bir genişliğe sahip. Tuş takımının hemen üstündeki fonksiyon tuşları hızlı kullanım için düşünülmüş. Tam ortadaki yön bulma tuşu dört yöne hareket edebiliyor. Bu tuşun yönlerine tıkladığınızda farklı özelliklere (SMS/KMS-Kısa Mesaj Servisleri, Takvim, Bluetooth, Kamera) kısa yoldan ulaşabiliyorsunuz.
Yön bulma tuşlarının hemen yanında 4 adet düğme ve düğmelerden altta bulunan ikisinden solda bulunan 1. hat için kullanılıyor. Sağ tarafta bulunan düğme ise, arama sonlandırma ve telefonu kapama görevini üstlenmiş bulunmakta. 1. hat için kullanılan düğmenin hemen üstündeki düğme 2. hat aramaları ve seçenekler (menü) kullanımı için düşünülmüş. Telefonu kapatma düğmesinin hemen üstündeki tuş ise, rehbere kısa yoldan ulaşmak ile birlikte seçeneklerde dolaşırken geri dönmeleri sağlaması için hazırlanmış.

Anlaşılır menü seçenekleri
Dual Infinity ürünün seçenekler bölümü 12 farklı seçenekten oluşmakta. Seçenekler sırasıyla şöyle sıralanmakta: Telefon defteri, Mesajlar, Arama Kaydı, Ayarlar, Çoğul Ortam (Multimedya), Dosya Yöneticisi, Eğlence ve Oyunlar, Kullanıcı Profilleri, Ajanda, Servisler, Ekstra ve Kısa Yollar. Seçenekler anlaşılabilir şekilde tasarlanmış fakat geliştirilmesi gerek.

Çoğul ortam desteği
Dual Infinity DS 7700 MP3 ve MPEG4 video formatlarını destekliyor. Ürünün ses kalitesi iyi düzeyde. Dilerseniz ürünle birlikte verilen kulaklıkla birlikte müzik dinleyebilir, kaydettiğiniz videoları izleyebilir ya da görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Telefon 128 MB'lık MicroSD kart ile birlikte geliyor. Eğer hafıza bir zaman sonra yetersiz gelirse, 2 GB'a kadar yükseltebilirsiniz.

Standart kamera
DS 7700'nin 2 milyon piksellik kamerası birçok kullanıcıyı tatmin etmeyebilir fakat çift SIM kartlı telefon seçenekleri arasında daha iyisini görmek şimdilik pek olası görünmüyor. Kamera ile gelen özellikler ise şöyle: Albüm, Resim ayarları, Beyaz Ayarı, Görünüm Özelliği, Efekt Ayarı, Çerçeve Ekleme, Ses Kaydedici, Ses Oynatıcı, Video Kaydedici ve Video Oynatıcı.

Pil ömrü iyi
DS 7700'de kullanılan Li-Ion 3.7V, 1050mAh pilin ömrü ortalama 3 gün. Tabii ki yoğun kullanımda pil ömrü kısalabilir. Telefonun kullanım süresini kısaltmak veya uzatmak, her mobil üründe olduğu gibi yine sizin elinizde.

Problemsiz bilgisayar bağlantısı
DS 7700 ürünüyle birlikte verilen USB kablosu sayesinde bilgisayarınızla bağlantı kurabilirsiniz. Telefonunuzu dilerseniz depolama aygıtı dilerseniz kamera olarak kullanabilirsiniz. Bunların yanısıra, telefonunuzu şarj etme olanağına sahipsiniz.
Sonuç olarak; kalite yönünden DS 7700, son kullanıcıya hitap edebilecek bir kapasiteye sahip. Zengin kutu içeriği ile tüm aksesuarlar geliyor. Piyasada 450-500 YTL fiyat arasında satılan ve titizlikle incelediğimiz DS 7700'e, satın alma konusunda destek vermeyi tutarlı bir davranış olarak görüyoruz. Çift SIM kartlı bir telefon almayı düşünüyor ve karar veremiyorsanız Dual Infinity'i listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

General Mobile DST 33 – Editörün seçimi
Türkiye'yi çift SIM kart teknolojili telefonlarla tanıştıran General Mobile'ın en son modeli DST 33, teste tabi tuttuğumuz telefonlar içinde en iyi sonuçları verdi. Geçtiğimiz ay piyasaya çıkan DST 33'ün kasası sert ve parlak bir plastik alaşımından üretilmiş. Oldukça kullanışlı tasarlanmış tuş takımında “0, *, #” tuşlarının yerine alışmanız biraz zaman alacak. Sadece 95 gram ağırlığında olan DST 33, GSM 900/1800 MHz şebekelerinde çalışıyor. VGA kamerası diğer çift SIM kartlı telefonlar gibi vasatın biraz üzerinde sonuçlar verse de, resim ve video yakalamanıza olanak sağlıyor.

Mükemmel ses kalitesi
Telefonun kasasında kullanılan alaşımla sağlanan akustikle, mimarisinde kullanılan mikrofon ve kulaklık kalitesi görüşmelerde mükemmel ses kalitesi sağlıyor. Aynı ses kalitesi telefonun müzik ve video oynatıcısı için de geçerli.

FM Radyo ve çoğul ortam desteği
Çift SIM kartlı telefonlarda genelde bulunmayan, ancak her mobil telefon kullanıcısının günün birinde ihtiyacı olabileceğini düşündüğü FM Radyo DST 33'te yer alıyor. Radyoyu ürünle birlikte gelen stereo kulaklıkla dinleyebileceğiniz gibi, sesi telefon hoparlörüne verip kaliteli şekilde dinleme imkânına da sahipsiniz.

Tatmin edici hafıza ve kusursuz bilgisayar eşleşmesi
DST 33, 512 MB'lık MicroSD hafıza kartıyla bütünleşik şekilde geliyor. Bu sayede telefonunuza ilk etapta yeterli sayıda müzik, resim ve video dosyası yükleyebilirsiniz. Ürünle gelen USB kablo ile birlikte Windows XP ve Vista işletim sistemleriyle kusursuz olarak eşleşen ve şarj edilebilen cihaz, bilgisayar üzerinde harici bellek, standart modem ve İnternet kamerası olarak kullanılabiliyor. Üstelik bunları kullanırken işletim sisteminize herhangi bir yazılım yüklemenize de gerek kalmıyor.
Sonuç olarak; piyasada 299 YTL'ye satılan General Mobile DST33, sunduğu sorunsuz çift SIM kart teknolojisi, şık tasarımı, başarılı çoğul ortam desteği, mükemmele yakın ses kalitesi, FM Radyosu ve GPRS, Bluetooth gibi veri aktarım özellikleri sayesinde sizlere kesinlikle almanızı tavsiye edebileceğimiz bir ürün.

Day Mobile B889 – En iyi fiyat/performans
Çift SIM kartlı telefon piyasasına yeni giren Day Mobile, B889 modeli ile test merkezimizde incelendi. Çift SIM kart teknolojili ürünler içinde 80 gramlık ağırlığı ile piyasadaki en hafif ve bu boyutta üzerinde dokunmatik ekran barındıran tek ürün olan B889, 300YTL'lik fiyat etiketiyle en iyi fiyat/performans özelliğine sahip mobil telefon. Ürün iki adet pil, stereo kulaklık, şarj cihazı ve USB bağlantı kablosuyla birlikte geliyor.

Çift renk seçenekli ve dokunmatik ekranlı
B889, Türkiye pazarında siyah ve beyaz olmak üzere iki renk çeşidiyle satılıyor. GSM 900/1800 MHz'de çalışan telefon, 1,8 inç boyutunda 265 bin renk destekli dokunmatik ekrana sahip. Telefonu kullanırken ekran kalemine bağımlı değilsiniz. Kimi zaman tuş takımını kimi zaman da parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Telefonu ilk aldığınızda; uygulamalar başlığı altından ‘kalem kalibrasyonu'nu gerçekleştirirseniz, ekranı etkin ve seri şekilde kullanabilirsiniz.

Çoğul ortamda başarılı destek
B889, video kaydetme ve 4 kez yakınlaştırma yeteneğine sahip 1.3 milyon piksel kameraya, iki hat için de ayrı ayrı aktif olarak çalışabilen çift Bluetooth desteğine, MicroSD kart desteğine (ürünle beraber 1 GB hafıza kartı geliyor), MP3 ve MPEG4 biçiminde ortam oynatıcı yazılımına sahip. Telefon uygulama menüsü kullanım özelliklerine göre sınıflandırıldığı için herhangi bir uygulamaya ulaşmak oldukça kolay.

GPRS bağlantı ve bilgisayarla sorunsuz eşleşme
Day Mobile'ın bu yeni ürünü GPRS üzerinden İnternet'e bağlanmanızı ve e-postalarınıza (SMTP, POP3 ve IMAP4) ulaşmanızı sağlıyor. Bilgisayarınıza USB kablosu ile sıkıntı yaşamadan otomatik olarak bağlayabileceğiniz B889, 2 gün boyunca aktif olarak kullanabileceğiniz batarya ömrüyle de cazip bir telefon.
Sonuç olarak; ses ve fotoğraf çekme kalitesi biraz düşük olan telefonun bu sorunları yazılım güncellemesi ile desteklenirse, özellikleri mükemmele yaklaşabilir. Üzerinde dokunmatik ekran, çift Bluetooth, 1 GB hafıza kartı, 1,3 milyon piksel kamera barındıran ve çift SIM kartı aynı anda aktif olarak çalıştırabilen bir ürün için 299YTL'lik fiyat etiketi oldukça ideal. Day Mobile B889 fiyat/performans yönünden satın alınmasını tavsiye edebileceğimiz başarılı bir mobil telefon.