Bence

Ölümlerin ardından

Belki hatırlayacaklar vardır aramızda, sevgili Erdoğan Tanrıöven’in zamansız vefatından sonra kaleme aldığım yazılarımın birisinde bütün ölümler acıdır ifadesini kullanmıştım.
Evet, gerçekten bütün ölümler acıdır ve sevdiklerimiz için bütün ölümler zamansızdır aslında. Her ne kadar zamansız olması sadece bizim bakışımız açısından doğru ise de, gerçekte her şeyin zamanı gelince olur, yani tam zamanında gerçekleşir aslında.
Seçim atmosferinin sıcaklığı sırasında Muhsin Yazıcıoğlu, bir pilot, bir gazeteci ve üç arkadaşını taşıyan helikopter kaza yaptı ve bu kazada vefat edenlerin cansız bedenlerine ancak 48 saat sonra ulaşılabildi.
Bu noktada TBBM’nin bu konuyu mikroskop altına alması ve derinliğine inceleme yapması mutlaka yerinde olacaktır. Helikopterde bulunan ELT cihazının böylesine sert bir çarpmadan sonra neden çalışmadığı sorusunun cevabı mutlaka aranmalıdır. ELT cihazı bozuk muydu, yoksa anteni vs kırıldığı için mi çalışmamıştı? Bu gibi cihazların anteni kırılabilir mi, tasarımda başka bir yaklaşım gerçekleştirilerek eğer bir tasarım problemi varsa bu çözülebilir mi? Gibi soruların da cevapları mutlaka elde edilmelidir.
Bu olay bize, GPS veya Globalstar Avrasya tarafından piyasaya sunulan koordinatlarınızı acil servislere veya sizin belirlediğiniz şahıslara otomatik veya sizin istediğiniz aralıklarla bildiren “Spot Uydu Sistemi” gibi cihazların kullanılmasıdır.
Yine kazaya dönecek olursak; rahmetli gazeteci İsmail Güneş insan üstü bir gayretle yaralanmasına rağmen hayatını kurtarmak için tabirim doğru ise, kanının son damlasına kadar mücadele etmiş, çetin doğa koşullarına karşı büyük gayret sergilemişti. Ancak, yanında GPS koordinatlarını alan bir telefon veya Globalstar Avrasya’nın Spot Uydu Cihazı olsa idi, kendisinin daha çabuk bulunması mümkün olabilirdi.
Kışın kayakta ölenler ve çeşitli olaylarda yolunu kaybedenler için de, benzer cihaz ve sistemlerin hayat kurtarıcı rol oynayacaktır. Bu bakımdan, kayak merkezlerine ve çeşitli doğa sporları hizmeti sunan yerlere bu gibi teçhizatı bulundurma zorunluluğu getirilebilir diye düşünüyor ve öneriyorum.
“Bu tür kazalarda veya doğal afetlerde yaralı kurtulanların bir an önce bulunması, hayatını kaybedenlerin hastalıklara yol açmadan bir an önce bulunarak defnedilmesi için haberleşme son derece önemlidir. Özellikle bu son kazadan alınacak dersleri yeni düzenlemelere aktarmak üzere bir ‘Teknik Çalışma Grubu’ kurulmasını öneriyorum. Ülkemizde bu konuda belki de tek rapor hazırlamış kişi olarak tümleşik bir acil durum haberleşme sisteminin kurulmasının, bütünleşik telsiz haberleşme ağının oluşturulmasının önemli olduğunu vurgulamak, altını çizmek istiyorum.
Son olarak, helikopter kazasında hayatlarını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve partili çalışma arkadaşları ile Gazeteci İsmail Güneş’e ve Pilot Kaya İstektepe’ye Allah’tan sonsuz rahmet diliyorum.”
01.04.2009 Ankara