Samsung, WiMAX ve LTE ile kablosuz teknolojinin geleceğini şekillendirmeye devam ediyor

Geleceğin mobil teknolojilerini sunan öncü teknoloji şirketlerden Samsung Electronics, 4n-4.Nesil teknolojilerinin en güçlü adayları olan Mobil WiMAX ve LTE-Long Term Evolution’ı tanıttı.  
Hem mobil WiMAX, hem de LTE’nin teknolojik çatıları birbirine benziyor. Bu benzerlikler arasında Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA), Akıllı Anten, Çoklu Girdi Çoklu Çıktı (MIMO) ve daha birçok özellik yer alıyor. 3. Nesil Ortaklığı Projesinde (3GPP) uzun zamandır yer alan Samsung yeni geliştirdiği teknolojiler ile Mobil WiMAX konusundaki liderliğini de pekiştirdi.
Telekom Sistemleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Hyojong Lee, konuya ilişkin olarak, “Geçtiğimiz yıllarda 4N Kablosuz Sistemlerine yönelik ARGE ve pazarlama çalışmalarına oldukça yüksek yatırımlar yaptık. Sonuç olarak, Samsung OFDMA, MIMO gibi 4N Sistemleri’nin esas teknolojilerini elde etmeyi ve dünyanın ilk mobil WiMAX ticari hizmetlerini sunmayı başardı” Dedi.
Lee “Gerek kapalı, gerek açık alanlarda ve hatta hareket halinde veri hizmetlerine talebin artmış olduğunu görüyoruz. 4N kablosuz sistem için, uçtan uca ‘Toplam Çözüm’ümüz ile mobil geniş bant çağında öncülük edeceğiz” Dedi.
Yeni tanıtılan Mobil WİMAX ürün serisinde farklı tüketici taleplerini karşılamaya yönelik geliştirilmiş WiMAX UbicellTM Diz üstü Bilgisayar, Mobil İnternet Cihazı (MID) ve Akıllı Telefon Smartphone yer alıyor.
Küçük bir hücresel baz istasyonu olan Samsung mobil WiMAX UbicellTM, evde kullanılan kablosuz teknolojinin kapsama alanını ve kapasitesini geliştirecek. Kurulumu, çalışması ve kullanımı kolay olan WiMAX UbicellTM, haberleşme ve ekipmanlar hakkında çok engin bir bilgiye sahip olmayan tipik kullanıcılar gözönünde bulundurularak tasarlandı. Ticari CDMA UbicellTM hizmetlerini daha önce ABD’de sunan Samsung, bu konuda geniş bir tecrübeye sahip.
Ayrıca, Samsung makro kapsama için iki çeşit baz istasyonunu da sergiledi: “Sayısal birimin” ve “Radyo birimi”nin ayrı bir türü olan U-RAS Esnek ve hem Mobil WiMAX hem de Mobil WiMAX Evolution için, ortak bir platform olarak kullanılabilen U-RAS Compact.
Samsung’un LTE’sinde altyapı ekipmanlarından cihazlara kadar birçok çözüm yer alıyor. LTE türünde bir el telefonu sunan ilk üretici olan Samsung; LTE ile kendi erişim ağı sistemini ve farklı bir çok markayı destekleme ve birlikte işlerlik özelliklerini taşıyan çekirdek ağ sistemini geliştirdi. Samsung’un LTE çözümü en son 3GPP LTE Rel-8 standardına tam uyumlu. Aktif görüşmeler ve deneme testleri 2009’da başlayacak ve ilk ticari LTE hizmeti 2010’da pazara sunulacak.