Qliktech gelirlerindeki %50’lik büyüme ile 120 milyon Dolar’a ulaştı

QlikTech’in artan büyümesi resesyona meydan okuyarak, Oracle (Hyperion), IBM (Cognos), ve SAP (Business Objects) gibi mevcut iş zekası tedarikçilerini geride bırakıyor.
İstanbul (Turkey) –Şubat 2009–Dünyanın en hızlı büyüyen İş Zekası yazılım tedarikçisi olan Qliktech, 2008 yılında da devam eden çarpıcı büyüme ivmesini açıkladı. Kurumsal müşteri sayısı 2007 dan itibaren dünyada 92 ülkede %45 artış göstererek 10,585’e, yıllık büyümesi ise %50 artış göstererek 120 milyon Dolar’a ulaştı. Yazılım endüstrisindeki küçülme eğiliminin aksine, Qliktech 2008 yılında da yeni çalışanları bünyesine katarak 2007’deki büyümesinden % 50 daha fazla büyüme gösterdi.
İş Zekası sektöründe kuralların ve organizasyonların ihtiyaçlarının değiştiğinden bahseden QlikTech Başkanı Lars Björk şunları ekledi; “Oyunun kuralları kaçınılmaz şekilde kadar değişti, demode, kullanımı ve uygulanması zor olan yazılım çözümleri devri sona eriyor. Bugünün makroekonomik koşulları, iş zekası talepçilerini aylar ya da yıllar değil sadece haftalar içinde işlerine değer katacak bir çözüm talebine sürüklüyor. Organizasyonlar, en uygun şekilde maliyetleri düşürme , nakit pozisyonumu maksimize etek ve daha efektif bir şekilde döner sermayeyi tahsil edebilmek gibi zorlayıcı iş sorularına acil cevap arayışı içindeler. Artık organizasyonlar maliyetli ve değişen iş koşullarına karşı hızlı bir şekilde cevap veremeyen BT-Bilişim Teknolojileri çözümleri için, hem parasal hem de iş gücü bakımından artık daha fazla efor harcamak istemiyor.
Elde ettiğimiz üstün başarı, özellikle diğer yazılım şirketleri insanları işlerindeki kötü gidişat yüzünden işten çıkarırken, eşsiz değerimizi gösteren bir kanıttır. Qliktech rakiplerine rağmen büyümeyi sürdürerek avantajlı bir şekilde mevkilendi.

“Hacim ve Hız ” stratejisi küçük ve orta ölçekli ile büyük küresel organizasyonlarda geniş tabanlı Büyümeyi tetikliyor
QlikTech’in “ hacim ve hız” açısından satış stratejisi şirket için müşteri bazındaki dramatik büyümeyi çok kısa satış döngüleri ile mümkün kılmaktadır. 2008 yılında baş gösteren ekonomik darboğaz süresince, QlikTech her ay ortalama 270 adet yeni müşteri kazandı. Şirket gelirlerinin önemli bölümünü orta ölçekli pazardan sağlamakla birlikte satışlarının önemli ölçüdeki kısmını da daha büyük kurumlarda gerçekleştirdi. 2008 yılında QlikTech’in kurumsal müşterileri arasında Volvo, Deutsche Telekom, Novartis, Fujitsu, Campbell Soup, Shell, 3M, ve ADP gibi dünya çapında önemli marka ve isimler yer aldı.
2008 yılı bir çok B2B-İşten İşe kurumsal yazılım şirketinin gelirlerinin %1’ini dahi lisans satışları ile destekleyemedikleri bir yıl olup, pek çok BT projesi iptal edilip ya da ertelenirken, Qliktech yaptığı projelerde, müşterilerinin harcadığı parayı son derece hızlı bir şekilde değere dönüştürmesiyle pazar payını arttırdı.

Hafıza içi ilişkililendirilmiş teknoloji emsalsiz bir müşteri memnuniyeti sağlıyor
QlikTech’in diğer teknolojilerden çok farklı olan hafıza içi ilişkilendirilmiş patentli teknolojisi ürünü Qlikview ile müşteriler eşi benzeri görülmemiş sonuçları farketmelerine ve memnuniyetlerine olanak sağlıyor. QlikView bugün küresel olarak pek çok organizasyonda BI-Businnes Inteligence/İş Zekası standardı olarak kabul edilmektedir.
Strateji ve ürünlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Anthony Deighton, “Rakiplerimizden bazıları hafıza içi yeteneğe sahip ürünlerini duyurdular” dedi ve şunları ekledi ”Pazara getirmiş olduğumuz değeri farketmeleri çok güzel, fakat önerileri temel kullanım gereksinimlerini karşılamada başarısız oldu. Rakiplerimiz, QlikView’in iş kullanıcılarına geleneksel İş Zekası yazılımlarının önceden tanımlanmış limitleri olmaksızın, etkileşimli bir şekilde datalarını keşif ve analiz imkanı veren eşsiz ilişkilendirilmiş yeteneklerinden yoksundurlar. Diğer yandan, biz bugün müşterilerimize değer teslim ediyoruz, ve sağladığımız ürünümüzden oldukça emin olmakla birlikte 30 gün para iadesini de garanti ediyoruz. Bu da, rakiplerimizi oldukça zor duruma sokan bir teklif.”

Lisanslamadan elde edilen gelir, yapılan işin gücünü gösterir
Yazılım şirketlerinin sağlamlığının güçlü belirleyicisi olan yazılım lisans gelirleri, toplamda %63 olarak, QlikTech’in 2008 toplam gelirinin çoğunu oluşturmaktaydı. İş Zekası pazarındaki gelirin çoğunun, servislerden sağlanması geleneksel yazılım tedarikçisine tezattır. Örneğin SAP’nin son gelir raporuna göre, yazılım lisansları SAP’nin toplam gelirinin sadece %31 ini oluşturmaktadır. QlikTech Mali Başkanı William Sorenson şu sözleri söyledi: “Lisans gelirinden ziyade servislere bel bağlanması sektördeki düşüşü işaret etmektedir. Bizim hızlı gelişimimiz, son derece hızlı modelimiz yeni ve var olan müşterilere yazılım lisansı satmaya, İş Zekası pazarını paylaşmayı sürdürmeye ve bu pazarı dağıtmaya odaklandı.”

Kanal-Odaklı iş modeli büyüyen iş ortağı ağına avantaj sağlıyor
2008 yılı içinde QlikTech, sahip olduğu 700’den fazla partneri vasıtasıyla satış yüzdesini artırmaya devam etti.

2009’da beklenen devamlı büyüme, karlılık ve coğrafi yayılım
Diğerleri inişli projeksiyon’a sahipken, QlikTech 2009 için daha pozitif bakış açısını sürdürüyor. Şirket yüksek gelişme oranını devam ettirmeyi, bununla birlikte düzenli nakit akışı ve kazanç öngörüyor. Önem alanları, coğrafi genişlemeyi (Çin ve Japonya dahil), sürekli ürün gelişimini, orta ölçekli pazarda kullanım oranını ve kurumsal pazarı daha fazla taşımayı içeriyor.

QlikTech
QlikTech iş ihtiyaçlarına cevap veren bir şirket durumda. En iyi ürünü QlikView, tüm ölçeklerdeki şirketlerin mevcut iş verilerini daha anlamlı hale getirebilmelerini sağlayarak, daha iyi kararlar vermelerine ve bu bağlamda iş sonuçlarını geliştirmelerine olanak sağlıyor. Geleneksel BI-İş Zekası çözümlerinden farklı olarak QlikView; aylar veya yıllar değil, sadece günler ve haftalar içinde para iadesini garanti ederek hızlı çözüm sağlıyor. QlikView’ın hafıza içi ilişkilendirilmiş yaklaşımı sayesinde, iş kullanıcıları hiç ummadıkları kadar başarı elde ederek tatmin olduklarını açıklıyorlar. QlikTech 30 gün içinde para iadesi garanti eden tek şirket durumunda. QlikTech, 2008 yılında %50 büyüme sağlayarak, 92 ülkede 10,500’den fazla müşteriye ve dünya çapında 700’den fazla iş ortağına sahip olmuş. Daha fazla bilgi için, (www.qlikview.com) ziyaret edebilir veya QlikView XML RSS Feed’e üye olabilirsiniz. QlikTech, Türkiye de BI Technology tarafından temsil edilmekte.