Motorola MC55 mobil çalışanları sevindiriyor

Cenk Yapıcı

Motorola’nın yeni ürünü MC55, tüm benzerlerinden daha derli toplu ve sağlam yapısı, gerçek zamanlı sesli haberleşme ve veri iletişimi özellikleriyle mobil çalışanlar için esneklik ve işlevselliği yepyeni bir boyuta taşıyor.
Motorola, Inc. (NYSE: MOT) Kurumsal Gezginlik Çözümleri Birimi, Motorola’nın Kurumsal Sayısal Yardımcılar (EDA) ailesinin en yeni, en ufak ve en hafif üyesi olan, 9,5 cm (3,5 inç) ekranlı MC55’i tanıttı. Şirketlerde gerek ofiste gerekse dışarıda hareket halinde çalışan personel için tasarlanan ve Motorola’nın mobil bilgisayar platformu mimarisinden yararlanan MC55 EDA mobil telefonu, çift yönlü telsiz, barkod okuyucu, sayısal kamera ve mobil bilgisayarın gücünü tümleşik ve hafif bir cihazda buluşturuyor. Yeni MC55 EDA, iş yaşamında kritik önem taşıyan ses, veri ve uygulamaları, işin yapıldığı noktaya ileterek mobil çalışanların veriminde, müşteriye cevap sürelerinde ve müşteriye hizmet seviyelerinde iyileşmeler sağlıyor.
İnce yapısı ve optimize edilmiş boyutlarıyla MC55 EDA, mobil ekiplerin etkinliğini arttırıyor; perakende, sağlık hizmetleri, saha çalışmaları, devlet ve kamu emniyeti alanlarında müşterilerin karşılaştığı güçlükleri gideriyor ve birçok haberleşme aracını sağlam, tek bir cihazda bir araya getirerek Motorola PartnerSelect ortaklarına müşteri ihtiyaçlarını karşılamada çok yönlü bir çözüm sağlıyor. Orta seviyede bir EDA olan MC55, kablosuz geniş alan ağlarında GSM/GPRS/EDGE standartlarını destekleyerek, daha iyi karar vermek ve daha iyi iş sonuçları elde etmek için gereken bilgilere erişmeyi mümkün kılan ses ve veri servislerini kullanıcısına sağlıyor. Tümleşik uydudan yön bulma (GPS) ve diğer özellikleriyle MC55 EDA, araç sevk görevlilerinin kullandığı, sürücülere yol gösterme, mıntıka sınırlama ve güzergâh kaydetme gibi birçok gerçek zamanlı, mekân tabanlı uygulamayı destekliyor.
Benzersiz, tek parça bir kasaya sahip olan MC55, günlük kullanımın getirebileceği darbelere dayanıklı olmasının yanı sıra, 9 cm’lik ekranı ve kullanım kolaylığı sağlayan tam klavyesiyle en ufak boyutlu Motorola mobil bilgisayarı. Motorola’nın MC55 için geliştirdiği zengin aksesuar ekosistemi sayesinde farklı iş ihtiyaçlarına göre cihaza kolaylıkla yeni işlevler eklenip çıkartılabiliyor.
MC55 modellerinden her biri belli bir mobil çalışan tipinin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlandı: ofiste dört duvar arasında çalışanlar, ofis dışında çalışanlar ve kimi zaman içerde kimi zaman dışarıda çalışanlar. Kablosuz 802.11a/b/g LAN (WLAN) ve Bluetooth bağlantısına sahip MC5590 modeli EDA, hastanelerde görev yapan sağlık personeli, perakendeciler ve otel, restoran personeli gibi çoğunlukla dört duvar arasında çalışanlara hitap ediyor. Kablosuz geniş alan ağı (WWAN), kablosuz yerel alan ağı (WLAN) ve Bluetooth bağlantısına sahip MC5574 modeli EDA ise; bakım personeli, emniyet güçleri, postacılar, kuryeler gibi sahada çalışanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik. Ayrıca hem MC5590 hem de MC5574 modeli EDA’larda ‘bas-konuş’ işlevi sağlayan VoIP özelliği ile softphone-yazılım telefon ve kurulu IP telefon santrallarıyla bütünleşme kabiliyeti var.
Marvell XScale PXA270 520 MHz işlemci ile Microsoft Windows Mobile 6,1 işletme sistemi üzerine kurulu olan MC55, mevcut şirket altyapısıyla daha fazla uyum, güçlendirilmiş güvenlik özellikleri, esnek bir geliştirme platformu ve iyileştirilmiş mobil mesajlaşma kabiliyeti sunuyor. MC55 EDA ürün ailesi ayrıca seyyar çalışanlara tek boyutlu bir lazer tarayıcı veya iki boyutlu bir görüntüleyici ile çeşitli veri yakalama olanakları sunarak daha fazla esneklik kazandırıyor. Müşteriden alınan bir taahhüdün veya yapılan bir teslimatın kanıtlanması gerektiğinde bir imzanın (belge yakalama) veya çekilecek bir fotoğrafın (görüntü yakalama) kolayca kayda geçirilmesi için tarayıcıya veya görüntüleyiciye 2 milyon piksellik, otomatik netlik ayarlı, yüksek çözünürlüklü, renkli bir sayısal kamera eklenebiliyor.