Vodafone uzaktan elektrik sayacı okuyacak

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından düzenlenen ihaleyi kazanan Vodafone, pilot çalışmaları tamamlanan projeyi başarılı bir şekilde sistemle bütünleştirdi.
Vodafone, Türkiye çapında elektrik enerjisi üretim ve tüketiminin anlık olarak takip edilmesine olanak sağlayacak, “Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi”ne Türkiye genelinde destek veren ilk GSM operatörü oldu. Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi anlık veri aktarımını sağlarken insan faktörünü ortadan kaldırıyor. Proje sayesinde anlık tüketim izleme ve üretim tahmini yapılabiliyor. Projenin en büyük ulusal kazanç noktası ise üreticilerin elde ettikleri fazla enerjiyi daha düşük bir fiyattan başka tüketicilere sunmasına imkan veren “Enerji Borsası”nın hayata geçmesine destek olması ve düşük maliyetle enerji elde edilmesine olanak sağlaması.
Uzaktan Sayaç Okuma Projesi’yle ilgili Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Uzaktan Sayaç Okuma Projesi, Türkiye’de elektrik enerjisinin denetimi ve verimli kullanımı adına atılmış en önemli adımlardan biridir. Uzaktan sayaç okumada farklı haberleşme teknolojileri kullanılabiliyor. En çok tercih edilen teknoloji ise; yurt çapında yaygınlığı, ek kurulum gerektirmemesi ve düşük maliyetleri nedeniyle GSM/GPRS bağlantısı. Vodafone Türkiye olarak, yüzde 99 kapsama alanımız ile Uzaktan Sayaç Okuma Projesi kapsamında TEİAŞ tarafından açılan ihaleyi kazandık.”
Dünyada konusunda lider olan Görlitz firması ve Türkiye temsilcisi Corenergy’den yapılan açıklamada ise, Vodafone’un sağladığı şebeke altyapısı başta olmak üzere tüm Türkiye’yi kapsayacak haberleşme altyapısının, teknik kabiliyetinin, kapsama alanının ve teknik kalite kriterlerinin, projenin can damarı olduğu ifade edildi.
Depolanamayan bir enerji türü olan elektrik enerjisinde üretimle tüketim arasında kesin denge kurmak gerekiyor. Bu dengeyi sağlayabilmek için de geçmişe ilişkin değerlere bakarak gelecek için isabetli tahminler yapmak zorunlu hale geliyor.
Yedi yıl sürmesi planlanan Uzaktan Sayaç Okuma Projesi, tamamlandığında 3 bin merkezde yaklaşık 10 bin sayaç uzaktan okunabiliyor ve verileri istenilen zaman aralıklarında merkeze aktarılabiliyor olacak. Böylelikle TEİAŞ ve Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi doğru verilere anlık olarak sahip olacaklar. Bu veriler, sunucular üzerinde işlenerek detaylı raporlar haline dönüşecek. Sistem sayesinde hangi üreticinin sisteme ne kadar enerji verdiği, hangi tüketicinin ne kadar çektiği bilinecek ve böylece tüm piyasa işlemleri denetlenecek. Böylelikle ilerleyen dönemlerde kurulabilecek “Enerji Borsası” için altyapı hazırlanmış ve bu veriler İnternet ortamında isteyen katılımcılara da açılmış olacak. 

Vodafone çalışanları Dünya Gıda Programı’na katılıyor
Vodafone’un faaliyet gösterdiği tüm ülkelerdeki çalışanları arasından seçilen dört kişi, çeşitli ülkelerde Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın projelerinde çalışacak. Vodafone bu programa katkılarıyla Dünya Gıda Programı’nın Global İnsani Yardım Ortağı Ödülü’ne layık bulundu.
Bir yıl sürecek proje, Vodafone Grup Vakfı, Birleşmiş Milletler Vakfı, Vodafone Amerika Vakfı, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Afrika ile Güney Asya’daki 8 ülkede faaliyet gösteren uluslararası gelişim ajansı Students Partnership Worldwide (SPW) işbirliğiyle hayata geçiriliyor.
Vodafone Vakfı’nın tüm ülkelerdeki Vodafone çalışanlarına yaptığı çağrıya olumlu yanıt verenler arasından seçilen dört kişi, 2009 Mayıs ayından başlayarak bir yıl boyunca Dünya Gıda Programı’nın toplam 80 ülkede yürüteceği çalışmalarda aktif rol alacak. Çalışmalar kapsamında, Vodafone çalışanlarının BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri (ICT - Information Communication Technology) alanındaki bilgi ve deneyimlerinden yararlanılacak.
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı kapsamında 2009 yılında 100 milyon insana gıda yardımında bulunulması planlanıyor.

Cep Öğrenci’de konuşmanın 15 dakikası 1 kontör 
Vodafone, yenilenen Cep Öğrenci tarifesiyle abonelerini tüm Vodafone’lularla 15 dakikası yalnızca 1 kontöre konuşturuyor. 250 kontör yükleyen aboneler artık tüm Vodafone’lularla 15 dakikası sadece 1 kontöre konuşabilecek.
Cep Öğrenci tarifesinde 150 kontör yükleyen aboneler ise tüm Vodafone’lularla 5 dakikası 1 kontöre konuşuyor. Cep Öğrenci’de 150 kontör ve üstü yükleyenler, ayrıca diğer operatörlerle yüzde 50 indirimli konuşuyor. Yenilenen tarifeyle, diğer tüm operatörleri ve sabit hatları aramanın dakikası 4 yerine yalnızca 2 kontör.
Yenilenen Cep Öğrenci tarifesinde artık mesajlaşmak da çok daha cazip. 150 ve üstü kontör yükleyen Cep Öğrenci aboneleri 30 gün boyunca yurtiçi her yöne kullanabilecekleri 250 kısa mesaj kazanıyorlar.