Test Merkezi

Cenk Yapıcı

Mio C720b GPS cihazı
Kutu içeriği

 1. Mio C720b GPS cihazı
 2. Mio C720b GPS cihazı bilgisayar, şarj bağlantı kablosu
 3. Araç içi kullanım aparatı, tutucu kızak ve çakmak şarj adaptörü
 4. Koruyucu taşıma, saklama kılıfı
 5. Kullanım kılavuzu, Mio kullanım CD’si

Genel özellikler

 1. (19,9 x 126 x 81) mm ebatlarında, 190 gram ağırlık
 2. (480 x 272) piksel (QVGA) 4,3 inç 256 bin renk destekli dokunmatik ekran
 3. 2 milyon piksel otomatik odaklamalı, kamera
 4. 20 kanallı SiRFstarIII GPS yongası
 5. Samsung 2443-400 Mhz işlemci
 6. Win CE.Net 5,0 işletim sistemi
 7. Dış araba anten bağlacı
 8. 2 GB ROM, 8 GB’a kadar SD/MMC desteği
 9. 1300 mAh değiştirilemez Li-Ion pil
 10. Bluetooth 2.0 ve USB 2.0 bağlantı desteği
 11. Mio CD içersinde cihaza özel yönleme yazılımı

Genel bilgi ve görünüm
Türkiye’de 45 ilin detaylı haritaları, ayrıca tüm Türkiye’nin şehirler arası yollarının da mevcut olduğu C720 modelinin hafızasında; mevcut eczane, benzin istasyonu, ATM gibi size gerekli yerler yüklü. Bu da sizi en yakın hastane, eczane, ATM, alışveriş merkezi gibi bilgilere hızlıca ulaştırıyor. Ayrıca kendinize özel POI (Point of Interest ) yaratabilir, yani ihtiyaç duyabileceğiniz yerlerin programlanmış halini kaydedebilirsiniz.
Mio C720b geniş ekranı, fazla kalın olmayan kasa yapısı, hafifliği, 2 milyon piksel kamerası ve güçlü bir hoparlöre sahip olduğu izlenimi veren ses delikleri ve oturaklı yapısı ile ilk bakışta sempatiyi hak edecek türden. Cihazı yaklaşık 180 dakikada şarj ettikten sonra kasanın üst tarafında bulunan 2 düğmeden biri olan güç işaretine 5 saniye basılı tutup, bıraktıktan sonra açıyorsunuz. Sizi karşılayacak 8 simgeli ilk menüden de anlaşılacağı üzere, ekran parlaklığı ve netliği gayet tatmin edici. Aygıtta üst taraftaki güç ve fotoğraf düğmeleri dışında herhangi bir tuş bulunmuyor, bütün işlemleri algılaması gayet başarılı ve kolay kullanımlı 4,3 inçlik ekran üzerinden yapıyorsunuz. Kasanın sol yanında SD/MMC ek bellek yuvası ve 3,5 inç standart kulaklık girişi bulunurken, alt kısımda mini USB girişi ve cihaz sabitleme paneli bulunuyor. Hafif oval arka yüzeyde ise kamera ve ses delikleri bulunuyor.

Kullanım özellikleri
Kullanım menüsü 8 ana başlıkta toplanıyor. İlk sırada yer alan MioMap seçeneği tüm yönleme işlevlerinin gerçekleştiği seçenek. Simgeyi tıkladığınızda MioMAP v3 yazılımı açılıyor ve sizi Adres, Favoriler, Harita, POI, Geçmiş ve Ayarlar simgeleri karşılıyor. Adres seçeneğine tıklandığında ekranda QWERTY klavye beliriyor ve buraya gitmek isteğiniz ya da bulunduğunuz yerin adresini girerek harita üzerinden görüntülenmesini sağlıyorsunuz. Harita simgesine tıklayarak gerçek yönetim konsoluna ulaşıyorsunuz. Açılan ekranda sağ tarafta güncel zamanı hız ibresi (km/s) cinsinden görebilir ya da bu ekranı küçültüp, tam ekran harita görünümüne geçebilirsiniz. GPS alıcıyı başlatmak ve güncel koordinatlarınızı görmek için uydu simgesine tıklamanız gerekiyor, eğer açık alanda araç içersindeyiz birkaç saniye içinde uydu ile haberleşme başlıyor ve çevrimiçi konuma geliyorsunuz. Eğer bulunduğunuz noktadan bilmediğiniz bir adrese ulaşmak isterseniz harita ekranından sol alt köşede bulunan Menü sekmesine tıklayarak Adres bilgilerini girebilirsiniz ya da ulaşmak istediğiniz bölgenin koordinatlarını yazarak harita yardımıyla size oluşturulan alternatif yolları görebilirsiniz. Sesli yönleme sistemi “sağa dön, 400 metre ilerden sola doğru devam edin” gibi yönlendirmelerle yardımcı pilotunuz olarak devreye giriyor. Eğer sabit konumda önceden gideceğiniz yeri görmek isterseniz, rotanızı belirledikten sonra ekranda beliren “İzle” düğmesine basarak hem çizdiğiniz rotayı hareketli şekilde görebilir, hem de dinleyebilirsiniz. Menü ve Ayarlar yolunu izleyerek harita görünümünü 3 boyutlu hale getirebilirsiniz. Özellikle trafikte ilerlerken 3 boyutlu görünümü kullanmak size adres bulma ve bulunduğunuz yer konusunda büyük rahatlık sağlayacak. Harita görünümü günün saatine göre gece ve gündüz olarak değişiyor, bu görünümleri dilediğiniz elle seçebilmeniz de mümkün.
“POI” (Points of Interests) başlığı altından, harita üzerinden Taşıma, Eğlence, Spor ve Dinlenme, Hizmetleri, Alışveriş, Kültür, Acil Durum Kamu, Yiyecek içecek, Kalacak yer, Doğal İşaret gibi başlıklarda mekânları kolayca saptama şansına sahipsiniz. Eğer dışarıdan bir görseli Mio’ya kaydetmişseniz ve resmin üzerinde koordinatlar eklenmişse, C702b sizi o resmin çekildiği yere götürecek rotayı ekrana getirebiliyor. Eğer siz bir yere gidip oranın resmini cihazla çekmişseniz, bir daha ki sefere Mio’ya sorduğunuzda size hemen çektiğiniz resmin kaynağına giden yolu sunuveriyor.

Uygulamalar, çoğul ortam ve pil ömrü
Özel araçları sık seyahat edenler için oldukça faydalı bir aygıt olan Mio C720b, üzerinde sadece yönleme özellikleri barındıran bir GPS alıcı değil, bilakis çoğul ortam uygulamaları ile sizi araç içersinde memnun edecek bir ortam aleti. Cihazın arka tarafında bulunan 2 milyon piksellik kamera ile hareketli yol görüntülerini, fotoğraflarını alabilirsiniz ve kaydedebilirsiniz. Cihaz AVI, DivX, MPEG4 gibi video biçimlerinin tamamını oynatabiliyor. Bilgisayarınızdaki video görüntülerini Mio’nun CD’sinde bulunan Ulead Video ToolBox programıyla cihaza uygun hale getirebilir, uzun trafik kuyruklarında aracınızda film keyfi yaşayabilirsiniz. Mio C720b oldukça güçlü bir ses çıkışına sahip, yönlendirme ve ortam dosyalarını oynatırken duyma zorluğu yaşamayacaksınız.
C720’ye sevdiğiniz veya daha önce gittiğiniz mekânları da haritaya tıklayıp isim eklemek gibi kolay bir işlem. Aynı zamanda Bluetooth özelliği sayesinde de mobil telefon bilgilerini rehberinizi aktarabilir, aracınızda telefonunuzu uyumlaştırdıktan sonra ahizesiz görüşme yapabilirsiniz.
GPS alıcıyla gelen bir başka kullanışlı uygulama ise kartvizit okuyucu. Sahip olduğunuz kartvizitlere cihazın kamerasını yakınlaştırıp çektiğinizde kişinin iletişim ve adres bilgileri düzgün şekilde ekrana getiriliyor ve siz gerekli düzenlemeleri yaparak kişilerinize kaydediyorsunuz. Oldukça kullanışlı olan uygulamanın hata payının yüksek olduğunu unutmayın ve taradığınız kartların üzerindeki bilgileri kaydetmeden dikkatlice kontrol edin.
Genel özellikler kısmında belirttiğim gibi C702b, 1300 mAH’lik pil kasadan çıkarılamıyor. Tam şarj 180 dakikada gerçekleşirken, cihaz toplam 4 saati aşkın boyunca size yardımcı pilotluk yapabiliyor, ancak Bluetooth’u açık bırakırsanız, süre 2 saate inebiliyor. Araç için de çakmak adaptörünü kullanarak pek fazla sıkıntı yaşamayacaksınız.
Sonuç olarak; Mio C720b günümüz yönleme teknolojinin örneklerini Windows CE işletim sistemi üzerinde başarıyla sunuyor. Sesli yönlendirme komutları, seri çalışma hızı, kolay kullanım, tatmin edici çoğul ortam işlevleri gibi özellikleriyle Mio C720b oldukça başarılı bir ürün. Cihazın fiyatı 1.000-1.100 TL fiyat aralığında seyrediyor. Bana kalırsa, C702b’ye bu kadar para ödemeden önce piyasadaki farklı fiyat ve cihaz seçeneklere de bir göz atmakta fayda var derim.

Olympus µ 1040 sayısal fotoğraf makinesi
Kutu içeriği

 1. Olympus µ 1040 sayısal fotoğraf makinesi
 2. LI-40C (Lithium-Ion Pil şarj cihazı)
 3. LI-42B (şarj edilebilir Lityum-Ion Pil)
 4. CB-AVC3 (Audio/Video kablosu)
 5. MASD-1 (microSD bağlantısı)
 6. Kullanma kılavuzu, OLYMPUS Master 2 (Yazılım CD-Rom’u)
 7. El Kayışı
 8. 128 MB hafıza kartı
 9. (89 x 55,5 x 20,3) mm ebatlarında 108 gram ağırlık (pil ve hafıza kartı hariç)

Genel özellikler

 1. 10,3 milyon piksel çözünürlük
 2. Birincil renk filtresi (RGB)
 3. 1/2,3 inç CCD alıcı
 4. 6,7 - 20,1 mm odak uzaklığı, 5 kez / 15 kez sayısal yakınlaştırma
 5. 6,9 cm / 2,7 inç boyutunda, 230.000 piksel HyperCrystal LCD ekran
 6. TTL iESP otomatik odaklama kontrast bulma ile
 7. Yüz tanıma AF ve nokta odaklama özellikleri
 8. ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
 9. 14 kare/sn / 12 kare ardışık çekim özelliği
 10. (640 x 480) piksel / 30 kare/sn bellek kartı kapasitesi kadar video kayıt
 11. 39 dilde menü desteği
 12. Yüz tanıma teknolojisi
 13.  

Genel görünüm
Olympus µ 1040 zarif, ince metal gövdesi etkileyici renk seçenekleri ile kendini benzerlerinin yanında belli ediyor. Yıldız gümüşü, gece siyahı, magma kırmızısı ve kavun sarısı renklerin yanında, metal korumalı lens kapağı µ 1040’ın zarif görünümünü tamamlıyor. Birçok düğme ile boğuşmak yerine işlevlerin çoğuna yatay kontrol paneli ile ulaşılabiliyor. Bu sayede hem menülerde gezinme kolaylaşırken hem de ufak tasarım tutkunlarına hitap edilmiş bir yapı ortaya çıkmış. Cihazı ele alır almaz hafifliği ve sağlam yapısı dikkatinizi çekecektir. 108 gramlık fotoğraf makinasının arka kısmında 2,7 inç büyüklüğünde parlak bir ekran bulunuyor. Cihazın hemen altında bulunan güvenlikli kapağı açtığınız pil yuvasını ve hafıza kartı girişini aynı yerde buluyorsunuz. Çekeceğiniz fotoğraflarda cihazın dâhili hafızasıyla birlikte xD Picture ve microSD bellek kartlarını kullanabilmeniz avantaj sağlayacak.

Kullanım özellikleri
Teknolojinin ve sayısal fotoğrafçılığın son yıllarda çok hızlı gelişmesiyle, son kullanıcı için sunulan sayısal fotoğraf makinelerinde resim çözünürlük ve büyüklük sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Olympus’ta son kullanıcı tarafı için özel olarak geliştirdiği cihazlarında fotoğraf kalitesini en yüksek seviyeye çıkararak ciddi rakipleriyle kıyasıya rekabet ediyor. Olympus µ 1040’da piyasada satılan diğer tüm sayısal fotoğraf makineleri gibi birçok işleve sahip. µ 1040’ı diğerlerinden farklı kılan özelliklerin başında 16,5 mm gövde kalınlığında 3 kat hassas yakınlaştırma özelliği, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ile gölge ayarlama özelliği geliyor. Gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ile bir poz alınırken tam 16 kişinin surat hareketi aynı karede tespit ediliyor, bu da silik görünüm ve kırmızı göz gibi sorunları en az seviyeye indiriyor. Mükemmel çekim ön izleme (Olympus öyle diyor) özelliği sayesinde görüntü ayarlarının LCD üzerinde gerçek zamanlı olarak gösterilmesini sağlanıyor, özellikle karanlık ortamda mükemmele yakın görüntüleme elde edebiliyorsunuz.
Bildiğiniz gibi sayısal görüntü sabitleme özelliği sayesinde arttırılan ISO değerlerine göre, düşük ışık şartlarında bile canlı ve keskin fotoğraflar elde ediliyor. Cihazdaki ISO değeri en fazla 1600’e kadar çekilebiliyor ve tripod-ayak kullanarak en iyi performansa ulaşabiliyorsunuz. Olympus’un sunduğu güçlü TruePic III görüntü işleyici, renk işleme ve görüntü kalitesini geliştirirken hızı da artırıyor. HyperCrystal II LCD (230.000 piksel) ekran özellikle güneşli ve parlak ortamlarda ekrandaki kareyi en net şekilde görmenize ve müdahale etmenize olanak sağlıyor. Akıllı otomatik ayar ile en çok kullanılan sahne ayarlarından 5 tanesini bulunuyor ve ayarı yaparak otomatik olarak odaklama ve pozlama özelliği göz dolduruyor. Odaklama konusunda ve renk ayarı yapma konusunda fazla bilgisi olmayan kullanıcılar bile doğru ayarlarla mükemmele yakın portre, manzara ve kapalı ortam görüntüleri alabilecekler.
30 FPS’de standart VGA kalitesinde sesli video kaydı yapmanıza imkân sağlayan µ 1040 hafızası en fazla 4-5 dakikada doluveriyor, o yüzden çok daha kapasiteli hafıza kartı kullanmanız tavsiyemdir.  (3.648 x 2.736) piksel çözünürlükte oldukça detaylı görüntüler elde edilebiliyor, bu arada iyi çözünürlük ayarlarından biri de 16:9 yani (1920 x 1080) çözünürlükte fotoğraf kaydedilebilmesi. Böylece sahip olduğunuz FullHD plazma ya da LCD televizyonda, anılarınızı ekrana tam oturtarak izleme şansını elde ediyorsunuz.
Tam dolu bir batarya ile tam 220 adet flaşlı fotoğraf çekilebiliyor, flaş kapalıyken bu sayı 400’ü aşabiliyor, ancak dikkat etmeniz gereken bir şey var. Tam dolu pili şarj cihazından fotoğraf makinesine taktığınızda ve makinenizi kapalı durumda tutup, 3-4 gün sonra açtığınızda bataryanın oldukça çabuk tükendiğini göreceksiniz. Sürpriz yaşamamak için şarjınızı kontrollü kullanmanız tavsiyedir.
Sonuç olarak; günlük kullanımda, tatil anılarınızı görüntülemede her an yanınızda taşıyabileceğiniz, ince, hafif, sağlam ve sıkı yapısının içersinde barındırdığı güçlü teknoloji ile Olympus µ 1040 sizi yarı yolda bırakmayacak bir sayısal fotoğraf makinesi.
Son kullanıcı fiyatı 300 – 350 TL arasında bulunan ürünün farklı mecralarda 4GB hafıza kartı ve tripod gibi çeşitli paketlerle satıldığını da belirteyim.

SAMSUNG D980 çift SIM kartlı mobil telefon
Kutu içeriği

 1. SAMSUNG D980 mobil telefon
 2. SAMSUNG D980 mobil telefon şarj aleti
 3. Mikrofonlu kulaklık seti (3,5 mm giriş ekipmanı ve analog uzaktan kumanda)
 4. Kurulum CD’si ve kullanım kılavuzları
 5. İki adet Li-Ion 1.200 mAh batarya ve masa üstü şarj ünitesi
 6. USB 2.0 destekli veri kablosu
 7. Koruyucu kılıf

Genel özellikler

 1. (97,5 x 55 x 16,3) mm ebatlarında 117 gram ağırlık
 2. Çift SIM kart teknolojisi
 3. GSM (900 / 1800 / 1900) MHz şebeke desteği
 4. 5 milyon piksel LED flaşlı, otomatik odaklamalı kamera
 5. (240 x 320) piksel çözünürlükte, 2,6 inç tam dokunmatik 256 bin renk destekli LCD ekran
 6. 45 MB dâhili hafıza ve microSD hafıza kartı desteği
 7. MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, AMR, MIDI, SP-MIDI ses biçimi desteği, FM radyo
 8. Bluetooth 2.0 + EDR, USB 2.0 ve EDGE bağlantı desteği
 9. Sesli arama, eller serbest, resimli telefon rehberi, bilgisayar ile uyumlaşma

Genel görünüm
Samsung’un ilk çift SIM kartlı telefonu D880 piyasada büyük yankı uyandırmış, hatta dünya çapında birçok ülkedeki GSM operatörü ile problemler yaşanmıştı. Operatörler ile birlikte ortak çalışmalar yapan Samsung kanadı bu problemleri bir daha yaşamamak için yeni çift SIM kartlı telefon hazırlığında olmadıklarını belirtmişlerdi. Ancak geçtiğimiz ay ülkemizde de satışa çıkan D980 modeli ile, hem bunu yalanlamış oldular hem de çift SIM kartlı telefonlarda kaliteyi bir kez daha ortaya koydular. Türkiye’de satışta olan ilk gerçek dokunmatik ekranlı çift SIM kartlı mobil telefon olan D980, kalitesi düşük Çin malı telefonlara bir dur diyeceğe benziyor.
Samsung’un 2008 yazında piyasaya sürdüğü F480’dan biraz daha kalın bir kasaya sahip olan D980, dış görünüş ve özellik olarak hemen hemen tek yumurta ikizleri gibiler.
Ön yüzey 2,6 inç boyutundaki dokunmatik ekran, kulaklık delikleri ve üç adetten oluşan bir tuş satırından oluşuyor. Kasa günümüzün standart mobil telefonlarına göre fazla kalın sayılmaz, sağ yan tarafta arkaya yakın üst kısımda dokunmatik ekran kalemi, orta kısımda kulaklık/şarj/bilgisayar bağlantı girişi ve alt kısımda fotoğraf çekme düğmesi yer alıyor. Ses ayar tuşları ve sürgülü telefon kilit düğmesi sol yan kısımda yer alıyor. Cihazın arka üst bölümünde 5 milyon piksellik kamera ve LED flaş bulunuyor. 

Kullanım özellikleri
Telefonun kullanımını tamamen dokunmatik ekranla parmaklarınız arasında gerçekleşecek. SIM kartlarınızı ve bataryanızı takıp, telefonun çağrı sonlandırma düğmesini uzunca basarak Samsung’un TouchWIZ arayüzü sizi karşılıyor. Ön yüzeyde bulunan sadece 3 tuşu çağrı yapmak, sonlandırmak ve menülerde gezinirken bir önceki kısma dönmek için kullanıyorsunuz. Ana ekranda en alt satırdaki ‘Tuşlar’ başlığına dokunup nümerik tuş takımına ulaşabilir ve dilediğiniz operatörden ya da SIM karttan arama yapabilirsiniz. Ortadaki Rehber kutusuna dokunduğunuzda, hemen SIM rehberinize ulaşabilir dilediğiniz kişinin ismine dokunarak arama gerçekleştirebilirsiniz. Kişi seçiminde hangi hattan arayacağınızı en alt satırın bir üstünde yer alan SIM1 ve SIM2’yi seçerek belirtmek durumunda olduğunuzu unutmayın. Aksi takdirde, aramayı kaydın bulunduğu SIM karttan yapıldığını belirteyim. Menüler içinde gezinirken dikkat etmeniz gereken bir başka unsurda sağ alt köşede yer alan “Daha fzl” kutusuna dokunarak çok daha fazla seçeneğin ekrana getirebileceğinizdir, bu, cihaz içersindeki hemen her uygulama ve araç için geçerlidir. TouchWIZ menüsü içinde dolaşmak hem keyifli hem de kullanışlı. Dokunmatik kaleme neredeyse hiç ihtiyaç duymuyorsunuz, bu da kullanım işlevi konusunda kullanıcı memnuniyeti yaratıyor. Mesaj yazarken ya da menüler içinde uygulama çalıştırmak üzere ekrana dokunduğunuz anda telefonun algılaması ve işlemlerin olabildiğince süratle gerçekleşmesi fark yaratıyor.
Samsung D880’de bolca alınan şikâyetlerin başında 2.SIM karttan yapılan aramalarda ses düzeyinin düşük ve görüşme esnasında kesilmeler yer alıyordu. Ancak D980 ile bu sorun tamamen aşılmışa benziyor. Şebeke çekim güçlerinde en ufak bir kayıp olmadığı gibi, iki SIM karttan da yapılan görüşmelerdeki ses kalitesi, piyasadaki tüm çift SIM kartlı mobil telefonlardan daha başarılı.
Telefonun tuş kilidi ya da ekran kilidi ne derseniz diyin, sol kısımda yer alıyor. Sürgülü kilit düğmesi tek elli kullanımlarda sıkıntı yaratabiliyor ve her an telefonu elinizden düşürme tehlikesi yaratabiliyor. Tuş kilidini cihazı iki elle tutup yapmanız menfaatinize olacaktır. Ancak bu sürgülü kilit Nokia N79’da olduğu gibi çek bırak mantığı ile yapılsaydı ve boyut olarak biraz daha büyük olsaydı daha kullanışlı olurdu kanaatindeyim.

Çoğul ortam, hafıza ve bağlantı özellikleri
En başarılı dokunmatik çift SIM kartlı telefon D980 müzik, video ve fotoğraf konusunda da gayet başarılı. 5 milyon piksellik otomatik odaklamalı ve LED flaşlı fotoğraf kamerası ile başarılı fotoğraf ve videolar kaydedebilirsiniz. D980 kamerasıyla birlikte oldukça kullanışlı uygulamaları da beraberinde getiriyor. Daha önce Samsung Omnia’da olduğu gibi D980’de de yüz tanıma, titreşim önleme, panoramik çekim ve makro işlevlerine rastlıyoruz. MPEG ve H.263 biçimlerinde saniyede 15 kare VGA çözünürlüğünde video kaydı yapabilirsiniz.
Müzik dinlemek istediğinizde sizi memnun edecek cihazın ses kalitesi oldukça iyi, zaten cihazla birlikte gelen kulaklık da oldukça başarılı. Eğer müziği telefon hoparlöründen dinlemek isterseniz, bir masa üstü müzik çalar kadar ses çıkarabiliyor. Çift SIM kartlı telefonlarda fark yaratan FM radyo özelliği Samsung farkıyla sunuluyor tüketiciye. Sony Ericsson’un Walkman telefonlarında bile yer almayan radyodan MP3, WAV biçiminde kayıt özelliği D980’de yer alıyor. Telefonun 45 MB’lik dâhili hafızasına ek olarak 2 GB’a kadar microSD hafıza kartı desteği sunulmuş, ancak 4 GB’lik hafıza kartı taktığımda da sorunsuz çalıştığını da belirtmek isterim.
Bağlantı özelliklerine gelince; böyle kullanışlı dokunmatik cihazda kuşkusuz Wi-Fi bağlantıyı aradı gözlerim. Ancak telefona çok büyük bir artı getirecek bu özellik, belki önümüzdeki yıllarda çıkacak yeni cihazlarda yer alacak. 3.Nesil kanadında ise çift SIM karta operatörlerden izin çıkmadığını düşünüyorum, en azından Samsung için. Bunu kısa zaman içinde aşacaklarını umduğumuz cihazda, İnternet’e bağlanmak isterseniz EDGE ile yetinmek durumdasınız.

Pil ömrü
Samsung D980, 1.200 mAh’lik bir batarya ile sunuluyor. Ürün çift SIM kartla kullanıldığında bekleme süresi 4 güne kadar çıkıyor. Tek SIM kartla kullanımda ise, bekleme süresi 1 gün artıyor. Konuşma süresi ise tek tam şarjda 3 saati kesinlikle aşmıyor. Telefonunuzla gün içersinde müzik dinlemeniz, kısa mesaj göndermeniz, 1 saat telefonla konuşmanız sonucunda hemen her gün şarj aletine ihtiyaç duyacağınızı söylemeliyim.
Sonuç olarak; “hangi çift SIM kartlı telefonu almalıyım?” sorusunu soranlara tavsiye edebileceğiniz en başarılı cihaz olan D980, dokunmatik 2,6 inç ekranı, TouchWIZ arayüzü, güçlü çift SIM kart özellikleri, Java uygulama desteği, başarılı fotoğraf, video, müzik işlevleri ile piyasadaki en iyi telefon konumunda. Çin’de parti malı olarak yaptırılmış, ne olduğu belli olmayan, kalitesiz malzemeden yapılmış ve kullanışsız telefonlar yerine, gerçekten iki GSM hattını ciddi şekilde kullanan ve sürekli iki farklı telefonla sadece konuşmak amacıyla gezenler için mükemmel bir seçim. Ancak 3.Nesil ve Wi-Fi kablosuz bağlantı desteğinin eksikliği, sizi satın alma konusunda ve mobil İnternet kullanımının arttığı bir ortamda düşündürebilir. Samsung D980 döviz kurlarındaki ve vergi oranlarındaki oynamalar neticesinde 750 -850 TL fiyat aralığında satılıyor.