Microsoft yeni nesil tarayıcısı Internet Explorer 8’i tanıttı


Cenk Yapıcı

Microsoft’un yeni Web tarayıcısı, Internet Explorer 8 dünyayla aynı anda Türkiye’de de hizmete sunuldu.
Yeni tarayıcı İnternet kullanıcısının güvenlik ihtiyaçlarına odaklanırken, yüksek performansı ve kolay kullanımıyla göz dolduruyor.
Hızlandırıcılar, Web dilimleri, görsel arama ve InPrivate gezinti Microsoft Internet Explorer 8 ile yaşamımıza giren yeni teknolojiler olacak. Internet Explorer 8 kullanıcılara son derece zengin bir deneyim yaşatıyor.
Microsoft Türkiye uzun bir süredir beklenen yeni nesil Web tarayıcısı Internet Explorer 8’i dünya ile aynı anda Türkiye’de de kullanıcıların hizmetine sundu. Yeni Web tarayıcı 20 Mart 2009 Cuma günü Microsoft Türkiye merkez ofisinde gerçekleştirilen bir toplantı ile tanıtıldı. Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının yöneticilerinden Naseem Tuffaha’nın da katıldığı toplantıda Internet Explorer 8’in Web’te çağ açan özellikleri ayrıntılı bir şekilde paylaşıldı. Toplantıda İnternet’i kendi iş modellerinde kullanan profesyoneller de görüş ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.
Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının da yöneticilerinden Microsoft Yazılım Geliştirme ve Platformlardan Sorumlu Bölge Direktörü Naseem Tuffaha Internet Explorer 8’i ayrıntılarıyla tanıttığı bir sunum gerçekleştirerek, geliştirme aşamasından tanıtıma tüm deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Internet Explorer 8’in kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından üstünlüklerini vurgulayan Tuffaha şunları söyledi:
“Bu güne kadar Microsoft’un tüketicilerin tecrübesine sunduğu Internet Explorer sürümlerinden edindiğimiz tecrübeler ve yaptığımız araştırmalar neticesinde kullanıcıların Web tarayıcılarından beklentilerinin hız, güvenlik ve kullanım kolaylığı olduğunu gördük. HTML5 standardını da destekleyen Internet Explorer 8, kullanıcılarımıza özellikle bu üç alanda diğer Web tarayıcılarının sunamayacağı avantajlar getirecek.”

Kolay kullanım, hızlı sörf
Internet Explorer 8’in zamandan kazandıran ve kullanıcıların İnternet’te yüksek hızlı gezinti yapmasını sağlayan yeni teknolojileri bu yazılımı gelecek nesil bir Web tarayıcısı yapıyor. İngiltere’nin İnternet araştırma kuruluşlarından biri olan comScore’ın testlerine göre; Internet Explorer 8, dünyanın önde gelen 12 Web sitesini en hızlı yükleyen Web tarayıcı olarak bir rekora imza atıyor. Tarayıcının Hızlandırıcılar (Accelerators), Web Dilimleri (Web Slices) ve Görsel Arama Önerileri (Visual Search Suggestions) özellikleri, kişilerin zamandan kazanmasını sağladığı gibi bilgiye daha organize olarak ulaşabilmelerini de sağlıyor.
Hızlandırıcılar: Facebook, ESPN, Live.com gibi çok sık kullanılan çeşitli ve çok sayıdaki İnternet servisine ulaşan kullanıcılar genelde aynı genel hareketleri tekrarlayarak bu sitelerdeki hizmetlere ulaşırlar. İşte Internet Explorer 8’in Hızlandırcılar’ı bu genel işlemleri atlamanızı sağlıyor. Hızlandırıcılar, bireylerin gezdikleri herhangi bir Web sayfası üzerinden bir sözcüğe veya resme yaptıkları basit bir sağ tıklama hareketiyle istedikleri haritaya, e-posta adresine veya paylaşım bağlantısına anında ulaşmasını sağlıyor.
Web Dilimleri: Internet Explorer 8 kullanıcılarının çok seveceği bu lezzetli dilimler, kullanıcıların Yahoo Mail, Digg, eBay gibi favori Web sitelerinde düzenli olarak kullandıkları bilgileri istedikleri an onların hizmetine sunuyor. Farklı bir siteyi dolaşıyor olsanız da sık kullandığınız ve ilgilendiğiniz bölümler, Web Dilimleri ile sizin için tüm güncellemeleri sunularak, bilgi birikiminizi her dem taze tutuluyor.
Görsel Arama Önerileri: Internet Explorer 8’deki Anlık Arama Kutusu (Instant Search Box) ile Amazon, Wikipedia, New York Times gibi dünyanın en yoğun ilgi gören sitelerinden görsel malzemeler dâhil her türlü biçimde bilgi araştırmanızı sağlarken oluşturulan Sık Kullanılanlar ve Gözatma Geçmişi üzerinden de hızlı bir bilgi taraması gerçekleştirebiliyor.
InPrivate: Internet Explorer 8 ile sunulan bu özellik ile kullanıcılar bilgisayarda hiç bir kayıt bırakmasızın güvenli bir İnternet deneyimi yaşayabilmekteler. InPrivate ayarına geçildiğine Internet Explorer 8, ziyaret edilen Web siteleri kayıtlarına, çerezler ve ön bellek alanına hiç bir kayıt düşmeden ve geride hiç bir iz kalmadan İnternet deneyimini sağlıyor.
Uyumluluk: Internet Explorer 8’in test sürecinde ülkemizin önde gelen ve en fazla ziyaretçi alan Web sitelerinin uyumluluğu da kontrol edildi. Pek çok önde gelen kurum ve en fazla trafik alan Web siteleri tek tek kontrol edildi.
Internet Explorer 8 son kullanıcıdan profesyonel tasarımcılara kadar Web tarayıcılarla çalışan herkesin vazgeçemeyeceği bir yazılım olarak şu anda kullanıma hazır. Türkçe dâhil 25 ayrı dilde aynı anda kullanıma sunulan Internet Explorer 8’i, (www.microsoft.com/ie8) adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.